Objavljeno: 17.7.2012

Microsoft predstavlja Office 2013

Microsoft je na posebnem dogodku v San Franciscu dvignil zastor nad naslednjo različico priljubljenega pisarniškega paketa Office 2013, ki so ga doslej razvijali po delovnim imenom Office 15. Izdelek je obenem že na voljo kot javni predogled z nekaterimi, a ne vsemi lastnostmi končne različice, ki bo nared nekje konec letošnjega ali v začetku naslednjega leta.

Glede na to, da Office tesno sledi razvoju novega sistema Windows 8, je do neke mere presenečenje dejstvo, da nova različica nima tako radikalno drugačnega uporabniškega vmesnika kot operacijski sistem. Office 2013 bo seveda uporabljal tudi vmesnik Metro, vendar v precej blažji obliki, ohranil pa bo že doslej znane orodjarne Ribbon, pa čeprav v nekoliko posodobljeni obliki. Razlog za to gre v rezultatih dosedanjih testov z prostovoljci, kjer se je pokazalo, da pri urejanju dokumentov uporabniki še vedno želijo na zaslonu videti orodja za razliko od koncepta minimalističnega pogleda, ki ga ponuja Windows 8.

Tudi sicer Office 2013 predstavlja nekakšno evolucijsko stopnjo, ne samo glede novih funkcionalnosti posameznih programov (teh je še vedno precej), ampak v kombinaciji z novimi napravami (tablice) in storitvami v oblaku. Zgovoren je že podatek, da je Office 2013 tesno povezan z uporabniškim računom v Microsoftovih spletnih storitvah. Razlika se vidi že v temu, da izdelka ni mogoče niti namestiti brez prijave z veljavnim Microsoft ID-jem.

Odraz današnjih časov je tesna povezanost s spletnim pomnilnikom Microsoft SkyDrive. Office 2013 tako dokumente po privzetih nastavitvah shranjuje v spletni pomnilnik in ne na lokalni disk računalnika (čeprav se bo dalo tudi to nastaviti drugače). Podatki so takoj na voljo na drugih napravah (računalnikih, tablicah, telefonih), hkrati pa lahko vsakega ponudimo v pregled ali celo urejanje povabljenim osebam. Ena najbolj cenjenih novosti bo brž kot ne zmožnost, da dokument lahko odpremo na drugi napravi natančno na istem mestu, kjer smo bili zadnjič na kakem drugem računalniku. Večina teh dobrot je za zdaj namenjena le storitvi SkyDrive, kdor bo želel uporabljati Dropbox ali denimo Google Drive, bo moral ubrati drugačno (daljšo) pot.

Ker živimo v času tablic je zanimiv pristop, ki ga je ubral Microsoft pri snovanju vmesnika za Office 2013. S klikom v zgornji levi del zaslona postanejo vsi programi "prijazni" za uporabo na zaslonih na dotik. Zanimivo, da vmesnik ni bistveno drugačen (po zgledu velikih ikon v vmesniku Metro), ampak s tem samo povečamo razmik med grafičnimi elementi na zaslonu, sploščimo in poenostavimo menuje, vse skupaj pa lahko še hitreje upravljamo s kretnjami. Cilj je, da potrebujemo čim manj dotikov na zaslon za uporabo programov.

Iz tabličnega zornega kota sta še najbolj dodelana Word in PowerPoint, ki sta dobila tako imenovani "bralni" način, v katerem lahko dokumente in predstavitve prebiramo na tablicah podobno, kot bi brali revijo ali druge tablične publikacije. Meniju se v tem primeru umaknejo vsebini in omogočijo, da se uporabnik osredotoči na branje.

Kot že rečeno, posamezni programi v paketu Office prinašajo (vnovič) kopico novosti. Zaradi velikega števila, pa tudi dejstva, da se to utegne do končne različice še precej spremeniti, omenjamo le najpomembnejše. Word je denimo dobil (končno!) zmožnost urejanja dokumentov v obliki PDF. PDF enostavno preberemo, popravimo in zopet zapišemo, pri čemer urejevalnik ohrani formatiranje. Bistveno je spremenjen sistem za spremljanje popravkov (track changes). Za lažje barve popravke vidimo v osnovi le kot obarvano besedilo, če pa "zumiramo", pridemo do pravcatega podsistema za kramljanje (razpravo o popravkih). Live Layout omogoča preliv besedil okoli tabel, grafikonov, slik in drugih vsebin v realnem času, tako da lahko učinek opazujemo že med premikanjem in povečevanjem okvirjev.

Novosti v Excelu so bolj ali manj ciljajo na poenostavitev opravil in boljšo poslovno analitiko. Funkcija Flash Fill poizkuša predvideti, s katerimi podatki želimo napolniti posamezne celice in to tudi predlaga. Recommended PivotTable predlaga nekaj smiselnih poslovnih prikazov podatkov glede na podatke, ki so na voljo v preglednicah. Timeline Slicer omogoča preprost razred podatkov na časovna obdobja, Quick Analysis pa omogoča zelo hitro pretvorbo podatkov v poročila.

Pri PowerPointu je najpomembnejša novost novi pogled za predavatelja, ki je bistveno izboljšan, prikazuje cel kup podatkov na zaslon za predavatelja in omogoča celo skiciranje na zaslon, če imamo pri roki tablični računalnik. Ko na računalnik priključimo projektor, PowerPoint samodejno podaljša namizje na dva zaslona, optimizira ločljivost in ostalo, kar tipično na začetku moti predavatelje.

Outlook je po videzu ostal še najbolj pomemben tistemu, kar smo poznali že zdaj. Koristna novost je menu Peeks, kjer lahko na hitro pogledamo povezane podatke (na primer zasedenost pošiljatelja sporočila), brez da bi se premaknili iz osnovnega pogleda. Seveda je Outlook še močneje povezan z družabnimi omrežji in omogoča zapisovanje nanje, poleg osnovnega naloge, branja in pisanja elektronske pošte.

Zanimivo je, da se je Microsoft odločil, da bo dosedanji program OneNote prodajal kot samostojno Metro aplikacijo prek spletne trgovine. Najbrž pa bo ta vključen tudi kot bonus k posameznim različicam Pisarne. Podrobnosti o programu so skope, ta ni vključen v predogled, pričakujemo pa lahko izrazito tablično usmerjen vmesnik.

Omeniti velja, da je Office 2013 tudi tesno vpet v družabna omrežja. Ko želim denimo v dokument vključiti slike, jih lahko izberem neposredno iz galerij v Facebooku ali Flickrju. Še tesneje kot doslej se Office povezuje s SharePointom, ne dvomimo pa da bo končna različica tesno povezana še s poslovnim družabnim omrežjem Yammer, ki ga je Microsoft nedavno prevzel.

Microsoft za zdaj skrbno molči o različicah programov, prav tako pa o cenah in datumu izida. Znano je le nekaj več podrobnosti o oblačni različici Officea, ki bo še naprej ponujen pod oznako Office 365. Office 365 Home Premium bo denimo ponujal Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access in Publisher, vse skupaj z 20 GB prostora v storitvi SkyDrive in pravico, da paket uporabljamo na tja do petih različnih napravah. Office 365 Small Business bo podpira do deset uporabnikov (vsak z do 5 napravami), dodatna orodja za skupinsko delo in video konference. Office 365 ProPlus dodaja podporo za tja do 25 uporabnikov, Publisher, InfoPath in Lync. Za poslovno rabo v večjih podjetjih je nazadnje še Office 365 Enterprise, ki vsebuje še SharePoint Online.

Znani so tudi minimalni tehnični pogoji za uporabo paketa Office 2013 v predogledni različic Preview. Ko smo se prijavili svojim Microsoft ID računom, lahko računamo na prenos in namestitev v obsegu vsaj 3,5 GB. Potrebni so procesor s taktom vsaj 1 GHz, grafična kartica s podporo za DirectX 10, zaslon z ločljivostjo vsaj 1024 x 768 pik in 1 do 2 GB RAM (32- oziroma 64-bitna različica). Office 2013 Preview deluje v okoljih Windows 7 in Windows 8 Release Preview, ne pa na drugih različicah (vključno s zgodnjimi različicami Windows 8).

Kot že rečeno datum izida še ni točno določen. Glede na različne informacije je možno Office 2013 pričakovati vse od konca letošnjega leta (tako imenovana različica RTM, pripravljena za proizvodnjo) pa do maja 2013. Najbrž je pravi datum nekje vmes.

http://www.microsoft.com/office/preview/en

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji