Objavljeno: 25.11.2013 05:00

Ni vse zastonj, kar je na spletu

Leta 2010 se je fotoreporter Daniel Morel znašel sredi uničujočega potresa na Haitiju. Naravno katastrofo je ujel v objektiv in posnetke objavil na družabnem omrežju Twitter. Z njimi je seveda želel zaslužiti, izbrana pot pa se mu je zdela najboljša. S Twitterja jih je snel prebivalec Dominikanske republike Lisandro Suero, ki jih je kot svoje prodal tiskovni agenciji AFP. Slednja jih je dala na voljo spletnemu katalogu Getty Images, od koder so jih najrazličnejši odjemalci, med njimi tudi Washington Post, pobrali (skoraj) neštetokrat.

 Ko je Daniel Morel prvič stopil v stik s kršitelji njegovih avtorskih pravic, so se vsi po vrsti branili z izgovorom, da je objavljeni slikovni material na Twitterju javen in slehernemu obiskovalcu brezplačno na voljo za nadaljnjo rabo. Trditev seveda ne drži vode, saj Twitter za objavljeno gradivo ne odgovarja niti si ga ne lasti. Spor je dobil epilog na sodišču. Porota je Danielu pritrdila in mu namenila 1,2 milijona ameriških dolarjev odškodnine.

Photoforward

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Papež svoje ime izbral zavoljo umetne inteligence

    Ko je Robert Prevost postal novi papež, si je izbral ime Leon XIV. Eden izmed razlogov za izbiro tega imena je tudi umetna inteligenca, je dejal v nagovoru kardinalskemu zboru. Leon XIII, eden izmed njegovih vzornikov, je bil papež v letih 1878-1903, torej na vrhuncu industrializacije.

    Objavljeno: 12.5.2025 05:00
  • Končno pravi internet na letalu

    Pri ameriški letalski družbi United Airlines so opravili prvi testni let z vgrajenim brezžičnim internetom Starlink. 

    Objavljeno: 12.5.2025 08:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji