Objavljeno: 29.7.2011

Nova tehnologija stereoskopskih televizorjev (3D)

Tako pri projektorjih 3D kot tudi pri televizorjih 3D za domači kino se je od promocije stereoskopskega prikazovanja pred dobrim letom uveljavila tehnika hitrega izmeničnega prikazovanja slike za levo in desno oko, kar daje vtis prostorske slike. Takšen način zahteva aktivna preklopna očala, ki so sinhronizirana s televizorjem oziroma projektorjem prek infrardečega vmesnika (ali v novejšem času blue-tooth). Očala so precej težka in pri nekaterih gledalcih se zaradi migotanja slike hitro pojavi utrujenost oči, sploh pa se uporaba odsvetuje vinjenim osebam, osebam pod vplivom mamil, nosečnicam ali epileptikom. Očitek očalom je tudi neekološkost zaradi vgrajenih baterij.

Za stereoskopsko prikazovanje sicer poznamo (vsaj) dve konkurenčni tehnologiji; najbolj razširjeni sta aktivna s preklopnimi očali in pasivna s polarizacijskimi očali. V kinematografih se uporabljata obe, že kakšnih petdeset let enostavnejša polarizacijska, ki pa zahteva posebno posrebreno filmsko platno, v zadnjih nekaj letih pa se z razvojem tehnologije uveljavlja preklopna tehnologija (eXpand 3D). Polarizacijska očala so seveda bistveno cenejša od preklopnih, ki morajo imeti baterijo ali akomulator in infrardeči sprejemnik.

Medtem ko je večina proizvajalcev televizorjev (Sony, Philips, Samsung, Sharp, itd) in projektorjev privzela preklopno tehniko, pa je šel korejski proizvajalec LG svojo pot. Potem ko je lani že presenetil s projektorjem, ki zaenkrat edini uporablja polarizacijska očala (model LG CF3D), je letos dal na trg še televizorje, pri katerih za stereoskopsko sliko potrebujemo samo enostavna polarizacijska očala, ki so lažja, udobnejša in bistveno cenejša, razen tega pa dajo precej svetlejšo sliko. LG je novo tehnologijo imenoval Cinema TV, FPR (Film-type Patterned Retarder).

Kako deluje? Medtem ko ostali televizorji (in projektorji) prikazujejo dve zaporedni sliki, eno za levo in drugo za desno oko, televizorji LG hkrati prikazujejo sliko za levo in sliko za desno oko, pri čemer eno sliko prikazujejo v lihih vrsticah, drugo pa v sodih vrsticah zaslona. Ker je svetloba svetlečih diod že v osnovi polarizirana, morajo sosednje vrstice televizijskega zaslona biti samo nasprotne polarizacije in s polarizacijskimi očali bomo videli stereoskopsko sliko. Ta sicer ne bo polne HD ločljivosti (1920 x 1080 pik) ampak dejansko samo polovične ločljivosti (1920 x 540 pik), kar pa v praksi niti ne bomo opazili, saj ponudniki 3D televizije večinoma oddajajo v prepleteni tehniki (1080i - polovična HD ločljivost).

Primerjavo obeh tehnologij načrtujemo za eno od jesenskih številk Monitorja. Za letošnjo jesen pa LG napoveduje tudi promocijo lastnega integriranega računalnika po imenu LG V300, ki bo imel enak stereoskopski zaslon (FPR) kot njegovi televizorji.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji