Odbiti CES
Kljub temu, da na sejmu CES prevladujejo računalniki, televizorji, telefoni in podobna zabavna elektronika, je na razstavnih prostorih možno videti tudi precej manj običajnih stvari. Ne nazadnje je to sejem za vso elektroniko, ki jo (morda) rabimo v domačem okolju.
Samsung je tako na sejmu prikazal pametni hladilnik T9000 z vgrajeno elektroniko tabličnega računalnika. Zamisel sama po sebi ni nova, saj je že pred leti nekaj podobnega predstavilo tudi slovensko Gorenje, toda Samsung je naredil še korak naprej. V hladilnik so vgradili priljubljeno beležnico Evernote, v katero lahko vpisujemo spisek za trgovino, ta pa se nato sinhronizira z enim ali več telefonov. Priložen je tudi program Epicurius, ki zna prikazati recepte in s tem pomagati z idejo, kaj z vsebino hladilnika. Hladilnik pride v prodajo še letos, a za bajno vsoto okoli 4.000 dolarjev.
Podobno idejo imajo pri podjetju Dacor, kjer so 7-palčni računalnik z okoljem Android vgradili v kuhinjsko pečico. Poleg tega, da lahko nanj namestiti katerikoli program iz trgovine Google Play, proizvajalec prilaga nekaj namenskih appsov za krmiljenje pečice, kot je na primer zmožnost nadzora temperature in sprotnega prilaganja moči pečice. Še najbolj koristna se zdi možnost, da pečica prek sporočila SMS obvesti kuharja, da je hrana že pečena. Tudi tu je treba odšteti vsaj 4.500 dolarjev.
Na sejmu CES je bilo mogoče videti kar nekaj izdelkov, ki uporabljajo indukcijsko brezžično napajanje. Samsung, Qualcomm, TI in Powermat pripravljajo v okviru združenja Alliance for Wireless Power skupni standard, ki bo omogočal združljivost med različnimi polnilci in napravami. Fulton Inovation pa je prikazal idejo za dvosmerno brezžično napajanje, s katerim bi lahko denimo napolnili telefon iz prav tako brezžično napajane tablice. Najbolj odbito idejo pa je imel ameriški Haier, ki je na sejmu prikazal prihodnost - brezžično napajanje domačega pokončnega mešalnika (blender).
Kaj pravite na USB vilico? Vgrajen ima mini računalnik, vmesnika bluetooth in USB ter nekaj tipal, ob tem pa stane 100 dolarjev. Cilj vilice Hapifork je ta, da nadzoruje, ali uporabnik je prehitro. V kolikor je pot vilice od krožnika do ust prehitra, začne neprijetno vibrirati in oddajati svetlobni signal. Seveda zna beležiti število prenosov in podatke prikazati na računalniku. Menda pomaga pri hujšanju.
Podjetje Parrot, ki ga poznamo po slušalkah bluetooth in tudi zanimivih helikopterčkih, jer na sejmu prikazala zelo nenavadno napravo imenovano Flower Power. Gre za posebno tipalo, ki ga vtaknemo v zemljo priljubljene hišne lončnice. Ta nato nadzoruje okoljske parametre, kot so vlažnost, temperatura in menda celo vsebovanost gnojila. Vse podatke lahko prek vmesnika bluteooth spremljamo na pametnem telefonu, program pa zna na osnovi primerjanja z bazo znanih rastlin celo opozarjati, kdaj je treba naslednjič zaliti priljubljeno rožico.
Spreminjajo se tudi elektronski pripomočki za spremljanje aktivnega življenja. Podjetje BodyMedia je predstavilo zapestnico Core 2, ki zna bistveno več kot današnja tipala za utrip. Zapestnica vsebuje merilnik pospeškov (v šestih oseh), termometer ter tipalo za galvansko odzivanje kože (po domače, meri "švicanje") in še kaj. V celoti menda na minuto zajame kar 5.000 bitov različnih podatkov, ki jih lahko nato prenesemo prek vmesnika bluetooth in kasneje analiziramo na računalniku. Za nameček zna ponoči celo spremljati spalne vzorce in prikazati kvaliteto našega spanca. Marsikomu bo zelo všeč, da lahko zapestnico prilagodimo z različnimi dodatki in s tem modno uskladimo z lastnim stilom (športnega) oblačenja.
Obhod odbitih novostih pa bomo zaključili z najbolj nenavadnim dodatkom za tablične računalnike Apple iPad. iPotty (slika je na začetku članka) je v bistvu kahlica z vgrajenim držalom za svetovno priljubljeno tablico. Menda je namenjena (samo) otrokom mlajšim od treh let.