Objavljeno: 20.4.2004

Odprta koda za usmerjevalnike

Skupina razvijalcev želi s projektom XORP narediti na področju usmerjevalnikov to, kar je Linux naredil na področju operacijskih sistemov. Projekt Extensible Open Router Platform (XORP) razvija inštitut International Compuer Science Institute, neodvisna raziskovalna organizacija, ki ima tesne stike z univerzo v Berkeleyu. Cilj projekta je programska oprema z odprto kodo, ki bo v celoti oponašala delovanje omrežnih usmerjevalnikov, ki so danes ključni za povezovanje računalnikov in omrežij v internet.

Po sedanjih načrtih naj bi različica 1.0 bila nared junija, po trditvah avtorjev pa naj bi izdelek uporabljali zlasti za raziskave in nadaljnji razvoj omrežnih tehnologij. Toda po drugi strani naj bi s pomočjo paketa XORP iz navadnega računalnika PC naredili zmogljiv usmerjevalnik, ki se lahko kosa s tehnološko najbolj razvitimi. Po sedanjih ocenah naj bi tak usmerjevalnik stal okoli 1.500 dolarjev, kar je 10 do 20-krat manj od podobnih rešitev družbe Cisco. Avtorji kljub temu eksplicitno navajajo, da ne nameravajo biti tekmeci družbam Cisco, Juniper in ostalim.

Odprtokodni pristop k omrežnemu usmerjanju podatkovnih paketov ima svoje prednosti in slabosti. Prednost je brez dvoma ta, da gre za sodobno zasnovan programski paket, ki različne dele usmerjevalnika poganja kot samostojne procese. Če eden od procesov odpove, ostanek usmerjevalnika še naprej deluje. Za razliko od tega Ciscov vodilni operacijski sistem za usmerjevalnike IOS deluje v enem samem procesu, kar v primeru napake pomeni konec usmerjanja prometa. Drugi proizvajalci večinoma tudi slonijo na usmerjanju v enem procesu, le redki pa so svoje izdelek zasnovali na večopravilni zasnovi.

Slaba stran paketa je odvisnost od delovanja na osebnem računalniku, kar omejuje prepustnost celotne rešitve. Avtorji ocenjujejo, da bo XORP na običajnem osebnem računalniku dosegel zmožnost procesiranja 700.000 paketov na sekundo, kar pa je še vedno manj od specializiranih usmerjevalnikov višjega razreda. XORP tudi ne bo imel nekaterih tehnologij, ki so patentirane in zaščitene s strani drugih proizvajalcev, čeprav nameravajo v celoti podpreti odprte standarde. XORP ni edini primer odprtokodnega usmerjevalnika. Na tisoče sistemov uporablja za usmerjanje paket iz projekta Linux Router Project, ki pa je klavrno propadel v začetku 2003. XORP naj bi imel večjo podporo odprtokodne javnosti, zato pa tudi večje možnosti za uspeh.

http://www.xorp.org

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Papež svoje ime izbral zavoljo umetne inteligence

    Ko je Robert Prevost postal novi papež, si je izbral ime Leon XIV. Eden izmed razlogov za izbiro tega imena je tudi umetna inteligenca, je dejal v nagovoru kardinalskemu zboru. Leon XIII, eden izmed njegovih vzornikov, je bil papež v letih 1878-1903, torej na vrhuncu industrializacije.

    Objavljeno: 12.5.2025 05:00
  • Končno pravi internet na letalu

    Pri ameriški letalski družbi United Airlines so opravili prvi testni let z vgrajenim brezžičnim internetom Starlink. 

    Objavljeno: 12.5.2025 08:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji