Osvežitev na tržišču IPTV
Podjetje AMIS je danes pripravilo tiskovno konferenco, kjer so prikazali delovanje nove različice njihove IP televizije, »računalniško« imenovane AMIS TV 2.0.
Nov AMIS TV ima sodoben in všečen uporabniški vmesnik, ki je hkrati tudi izredno hiter, kar pri nekaterih konkurentih ne drži. Po besedah predstavnikov AMISa je temu tako, ker celoten vmesnik deluje v samem TV vmesniku (STBju) in ne gre za klasično »spletno brskanje«, ki je običajno na dosedanjih sistemih IP TV.
Še bolj kot vmesnik je zanimivo njegovo ozadje. Strežniki na AMISu namreč na disk neprestano shranjujejo vsebino dvanajstih TV programov, za katere jim to avtorske pravice dovoljujejo. Posledica je, da lahko uporabnik med gledanjem televizije (na teh programih) kadarkoli začasno zaustavi predvajanje, skoči na začetek, previje naprej ali nazaj. Še več, lahko se odločil, da si bo pogledal oddajo, ki se je že odvrtela, ko ga ni bilo doma. Arhiv je »dolg« 48 ur, zato si lahko mirno ogledamo tudi včerajšnje oddaje. Po videnem lahko potrdimo, da je rokovanje s takimi »časovnimi skoki« zelo hitro in odzivno. Mimogrede, testna povezava je bila klasična xDSL, kot jo bodo imeli tudi sami uporabniki.
Seveda se lahko (spet le na dotičnih dvanajstih programih) gremo tudi snemanje programov in sicer v povezavi z elektronskim programskim vodičem (EPG – Electronic Program Guide). Posnete oddaje bodo na voljo do 30 dni, vsak uporabnik pa bo na disku že v osnovi imel 10 GB prostora, kar zadostuje za do 8 ur posnetkov. Mimogrede, vodič je opremljen tudi z opisi oddaj, omogoča iskanje po oddajah, na voljo je tudi na spletni strani www.amistv.si. Naj omenimo še opomnik, ki si ga lahko nastavimo, da nas obvešča o začetki oddaj, ki nas zanimajo. Na voljo je tudi videoteka, kjer ogled vsakega filma stane 2 EUR, opraviti pa ga moramo v roku 24 ur. Vmesnik za upravljanje je seveda enak tistemu, s katerim upravljamo »živ« in posnet TV program.
Predstavniki AMISa so bili nekoliko skrivnostni glede tega od kje dobijo same video »streame«, oz. v MPEG-4 kodirano sliko. Dosedanji AMIS TV je »sliko« namreč dobival od Telekomovega Plenet9, za katerega smo pred časom v Monitorju dokazali, da ima zelo slabo kodiranje MPEG-4. Sedaj menda različne programe dobivajo od različnih ponudnikov, vendar so njihova imena zakrili v »poslovno skrivnost«. Naj še omenimo, da HD programov zaenkrat ni, zelo verjetno pa se bodo začeli pojavljati šele takrat, ko bo AMIS imel dostop do optičnih povezav, najverjetneje Telekomovih (kot to določa APEKov trenutni predlog »optične razvezave«).
Zaenkrat je AMIS TV 2.0 na voljo le na lokacijah, kjer ima AMIS svoje kolokacije, vendar bo v kratkem na voljo povsod. Cene so zelo odvisne od naročniških paketov, zato si jih je najbolje ogledati na www.amis.net.
Novo storitev se trudimo začasno dobiti tudi v naše uredništvo; tako ko nam bo to uspelo, lahko pričakujete bolj natančen preizkus, tudi kakovosti prikazane slike.