Objavljeno: 24.4.2001

Pentium 4 odslej tudi pri 1,7 GHz

Intel v trdem boju s podjetjem AMD pripravlja vse hitrejše izvedbe procesorjev. 23. aprila so predstavili Pentium 4 s frekvenco 1,7 GHz, ki pa razen večjega delovnega takta nima drugih izboljšav. Novinarji smo si nov procesor lahko ogledali že nekaj dni prej, 19. aprila na tiskovni konferenci v hotelu Austrotel.

Intelov predstavnik iz Češke, František Fait, je na kratko predstavil procesor, dalj časa pa se je zadržal pri metodah merjenja hitrosti in zmogljivosti procesorjev. Zaradi hitrega razvoja namreč izdelovalci testnega programja (benchmarkov) težko držijo korak in le najnovejše različice, ki podpirajo nabore novih procesorskih ukazov in funkcij, dajejo verodostojne rezultate.

Trditve so bile podkrepljene s številnimi grafikoni, vendar se ponekod nismo mogli otresti občutka, da so meritve nekoliko pristranske. S pazljivo izbiro testnih programov se da namreč še kako vplivati na končne rezultate.

Po prvih ocenah v internetu je novi Pentium 4 opazno hitrejši od različice 1,5 GHz (okoli 8 %) in v povprečju približno enako hiter kakor trenutno najhitrejši AMD-jev procesor - Athlon s taktom 1,333 GHz s pomnilnikom DDR DRAM.

Pri nekaterih preizkusih je hitrejši Pentium 4 (npr. kodiranje večpredstavnih vsebin, predvsem videa in Quake 3 ...), drugod pa Athlon (npr. AutoCAD). Resnična prednost Pentiuma 4 se pokaže šele pri programih, ki so zanj posebej prilagojeni (npr. uporabljajo nabor ukazov SSE 2), kjer suvereno prekaša Athlona. Žal je takih programov komaj za vzorec, kljub velikopoteznim napovedim ob predstavitvi procesorja novembra lani.

Pri Intelu se seveda zavedajo, da večina kupcev ne gleda samo na surovo računsko moč, temveč tudi (in predvsem) na razmerje med ceno in zmogljivostjo. Zato za 29. april načrtujejo veliko pocenitev Pentiumov 4 - cene naj bi padle tudi do 50 % pri modelih 1,4 in 1,5 GHz. Do tega datuma je 1,7 GHz različica celo cenejša od tiste z 1,4 GHz (352 dolarjev proti 375 dolarjev, v količinah po 1000 kosov).

Žal se znižanje cen ne bo toliko poznalo pri celotni ceni računalnika. Druge bistvene komponente (predvsem matične plošče z naborom i850 in pomnilnik RDRAM) so še vedno predrage za povprečne uporabnike. Stanje se bo spremenilo, ko bodo na voljo sistemi s pomnilniki DDR SDRAM (nabore že pripravljajo pri podjetjih Ali, SiS in VIA - slednja ima še nekaj težav z licencami). Ti bodo nekoliko manj zmogljivi, vendar cenejši in bolj privlačni za najširši krog uporabnikov. Svoje bodo lahko dodale tudi programske hiše, če bodo programsko opremo ustrezno prilagodile za Pentium 4.

www.intel.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Papež svoje ime izbral zavoljo umetne inteligence

    Ko je Robert Prevost postal novi papež, si je izbral ime Leon XIV. Eden izmed razlogov za izbiro tega imena je tudi umetna inteligenca, je dejal v nagovoru kardinalskemu zboru. Leon XIII, eden izmed njegovih vzornikov, je bil papež v letih 1878-1903, torej na vrhuncu industrializacije.

    Objavljeno: 12.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji