Pet ključnih pristopov za zaščito delovnih postaj v podjetju pred kibernetskimi grožnjami
V današnjem digitalnem svetu, kjer so delovne postaje ključno orodje za izvajanje poslovnih dejavnosti, je varnost ključnega pomena. Naivno je pričakovati, da smo samo z uporabo protivirusnega programa in požarne pregrade na spletu varni. Dnevno namreč nastajajo novi virusi, izterjevalski programi in druga zlonamerna programska oprema, katere namen je uničiti, odtujiti ali kako drugače manipulirati z vašimi občutljivimi podatki. Ker za efektivno varnost potrebujemo večplastne rešitve, si v nadaljevanju oglejmo nekaj ključnih pristopov za izboljšanje varnosti na vaših napravah.
Najpomembnejši pristop je izobraževanje zaposlenih
Najpomembnejši del vsakega varnostnega pristopa je izobraževanje zaposlenih o kibernetskih grožnjah. Namreč še vedno je glavni vektor napadov ravno spletna pošta, prek katere se v podjetje nehote lahko vnese varnostne grožnje. Zaposleni bi morali biti seznanjeni s tveganji, ki obstajajo, in se znati primerno odzvati na potencialne grožnje. Redno izobraževanje in usposabljanje zaposlenih so tu ključnega pomena.
Varnostno posodabljanje in arhiviranje
Redno posodabljanje programske opreme je kritičnega pomena. Posodabljanje operacijskih sistemov in aplikacij je ključno za zmanjšanje ranljivosti delovnih postaj, saj posodobitve pogosto vključujejo varnostne popravke, ki odpravljajo znane ranljivosti. Na ta način naredimo veliko za samo zaščito podjetja, še posebej pomembno pa je, da se varnostne posodobitve namestijo takoj, ko so na voljo. V ta namen se lahko poslužimo tudi avtomatizacije procesa in tako zagotovimo ažurnost.
Arhiviranje nam omogoči možnost obnovitve sistemov in podatkov v primeru, če bi bili kompromitirani.
Uporaba močnih gesel in dvofaktorske avtentikacije
Zaščita dostopa do delovnih postaj, aplikacij in podatkov z močnimi gesli in uporabo večfaktorske avtentikacije je dandanes nujna, saj lahko prepreči nepooblaščene dostope. Rešitve, kot je Cisco DUO, nam pri tem znatno pomagajo, saj omogočajo napredno večfaktorsko zaščito z uporabo žetonov, certifikatov ali biometrije.
Segregacija dostopov in uporabniških pravic
S segregacijo dostopov omejimo dostop do občutljivih podatkov le tistim uporabnikom, ki jih dejansko potrebujejo za opravljanje svojega dela. S tem tudi zmanjšamo morebitno škodo pri zlorabi dostopa, ki bi nastala kot posledica varnostnega incidenta. Z definicijo ustreznih dostopov se olajša morebitna forenzična preiskava, saj se poveča sledljivost odgovornosti.
Implementacija EDR-sistemov za proaktivno zaščito
Rešitve za odkrivanje in odziv na končnih točkah (EDR) omogočajo neprekinjeno spremljanje aktivnosti na delovnih postajah in hitro odkrivanje neobičajnih ali potencialno nevarnih dejavnosti. Na tak način lahko organizacije preprečijo kibernetske napade ali pa se nanje odzovejo v realnem času, saj se varnostna kontrola preseli na delovne postaje in s tem bliže izvoru potencialne grožnje. Rešitve, kot je ALEF OctoShield, omogočajo efektivno varnost delovnih postaj, prenosnikov, mobilnih telefon in drugih na omrežje priključenih naprav. Za več informacij o efektivni varnosti in EDR-rešitvah skenirajte QR-kodo.