Philipsove novosti v pričakovanju na CeBit
Kot vsako leto, je Philips tudi letos na srednjeevropski tiskovni konferenci v Pragi predstavil novosti, ki jih pripravljajo za uradno predstavitev na CeBITu. Novosti vključujejo internetne naprave, naprave za domače omreženje, monitorje, projektorje, digitalne videorekorderje in celo nekakšno igralno konzolo. Pod internetnimi napravami imamo v mislih novo različico spletnega radia Streamium - MC-i250. Gre za napravo, ki je na zunaj videti kot običajen prenosni radio s predvajalnikom CD, vendar ga lahko povežemo tudi v internet (brezžično prek vmesnika 802.11b) in izbiramo med množico internetnih postaj. Naprava ima že vnešenih nekaj tisoč spletnih postaj (ki predvajajo glasbo v zapisu MP3, Microsoftov in Realov zapis pa nista podprta) med katerimi lahko izbiramo, svoje lastne pa žal ne moremo dodatno vpisati. Philips zagotavlja, da za dobro kakovost >>sprejema<< zadostuje internetna povezava hitrosti 256 Kb/s.
Brezžična tehnologija je v Philipsovih izdelkih sad sodelovanja s podjetjem Accton in sili na vsa področja. Tako je bil predstavljen zelo zanimiv monitor LCD DesXscape 150DM, ki temelji na Microsoftovi tehnologiji Smart Display. Monitor lahko namreč snamemo iz podnožja, nakar avtomatsko presklopi na terminalski način delovanja (praktično identičen kot pri Remote Desktop Oken XP) in sicer prek brezžičnega vmesnika, ki ga moramo imeti v računalniku. Takoj ko monitor (pravzaprav tablico) spet vtaknemo v podnožje, ta v približno treh sekundah spet preklopi sliko na VGA vmesnik.
Ravno tako je brezžično usmerjen novi Wireless Digital Multimedia Receiver. Gre za napravo, ki temelji na Microsoftovem standardu uPnP (Universal PnP) in omogoča povezovanje računalniških, audio in video naprav. Tako lahko prenosnik (prek brezžične omrežne kartice) datoteke MP3 predvaja na glasbenem stolpu (ki je povezana na Multimedia Receiver), video datoteke MPEG pa na televizorju. Brezžični vmesnik (tokrat infrardeči) uporablja tudi nova različica univerzalnega daljinskega upravljalnika iPronto. Gre za relativno veliko tablico LCD, ki je občutljiva na dotik in uporablja Linux. Z njo lahko upravljamo televizorje, stolpe in druge naprave.
Med monitorji je seveda velik poudarek na modelih LCD, saj Philips že napoveduje, da bo letos več kot 50% prodanih monitorjev takih. Novosti so monitorji s tehnologijo Lightframe 3, ki omogoča barvno in svetlobno poživitev (primerno za pregledovanje fotografij) le na delu zaslona, predvsem pa je nova tehnologija osvetljevanja zaslonov LCD, ki jo razvijajo skupaj s partnerjem Luxeon. Njihova tehnologija Lumiled bo omogočila, da bo vsaka pika na zaslonu imela svojo >>lučko<< za osvetlitev. S tem bodo zasloni bistveno bolj svetli, povečana pa bo tudi zanesljivost osvetlitve, ki lahko sedaj med bolj grobim transportom zaslona povsem odpove. Tudi trajnost se bo povečala, saj sedaj monitorji LCD vzdržijo okoli 30.000 ur, z novo tehnologijo pa bodo vzdržali okoli 50.000 ur. Videti je že bilo mogoče prvi prototip takega monitorja, ki pa se je v tej, preizkusni fazi, še kar precej grel in zato potreboval posebno ventilatorsko hlajenje.
Zanimiv je tudi nov DVD+RW videorekorder DVDR80, ki sodi že v četrto generacijo le teh. Naprava ima kar nekaj zanimivih novosti, ki naj bi uporabnike prepričale na prehod iz kaset VHS na DVD+RW. Tako lahko (z zmanjšanjem kakovosti zapisovanja) na en nosilec DVD+RW shranimo do 8 ur programa, predvsem pa je zanimiv nov uporabniški vmesnik, ki omogoča zelo enostavno nastavljanje časovnega snemanja TV programa. Temelji na elektronskem TV sporedu, ki ga bodo v naslednjih mesecih začela oddajati večina (zahodno)evropskih TV postaj. Kdaj se bo to zgodilo tudi pri nas, še ni znano. Seveda Philips še vedno zagotavlja čim večjo združljivost med računalniškimi enotami DVD+RW in videorekoderji, v kar je smo se lahko prepričali z nekaj praktičnimi prikazi.
In >>igralna konzola< Gre za prenosni predvajalnik glasbenih CDjev (s podporo za MP3), ki ima vgrajen sivinski zaslon na katerem lahko igramo 5 različnih (preprostih) igric. Najbrž pa smo le korak pred tem, da bomo na takih napravah kmalu lahko spremljali tudi video posnetke.