Prozoren zvočnik
Raziskovalcem iz univerze Harvard je uspelo sestaviti skupaj delujoč zvočnik iz izredno tankega prozornega materiala. Zvočnik uporablja tehniko ionske prevodnosti, ki so jo prvič uporabili v tovrstne namene. Rezultat je pravzaprav nekakšna umetna mišica, ki zna reproducirati zvok v celotnem slušnem območju.
Princip ionske prevodnosti je sicer znan že dalj časa, vendar so ga doslej obravnavali kot neuporabnega za praktično rabo zaradi slabe reaktivnosti na električne impulze. Raziskovalca Jeong-Yun Sun in Christoph Keplinger pa sta dobila domiselno idejo, s katero sta med dva sloja prevodnega gela postavila dodaten sloj prozorne gumijaste snovi, s čimer sta dobila želeno gibljivost in sredstvo za izpodrivanje zraka ter s tem generiranja zvoka.
Dosežek ima lahko v prihodnosti številne področja rabe, na primer v robotiki, optiki in v mobilnem računalništvu. Nekateri menijo, da bi to lahko bil temelj za bodoče zaslone, ki bi bili hkrati tudi zvočniki in s tem odpravili slaboten zvok, ki ga zmorejo današnji mobilniki.
5K5KSDL1gXE
Komentarji
Vlajke | 31.8.2013 | 09:50
Pol te bo pa zaslon na dotik žgečkal pod prsti ;-)