Objavljeno: 7.4.2000

Šesti festival računalništva

Letošnji, šesti festival računalništva je potekal 31. marca in 1. aprila na Fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani. Vsebina je bila enaka lanski - festival so sestavljali 24. državno tekmovanje srednješolcev iz znanja računalništva, 15. državno tekmovanje osnovnošolcev iz znanja računalništva, drugo tekmovanje v poznavanju Unixa, tretje tekmovanje elektrotehnikov, 34. srečanje mladih raziskovalcev, drugo tekmovanje za izbor najboljše spletne strani in tekmovanje v igrici Need for Speed.

Tekmovanje srednješolcev je potekalo na običajen način - tekmovalci so bili razdeljeni v tri težavnostne skupine in so štiri naloge reševali dve uri in pol. Prav tako tradicionalna je bila tudi nagrada glavnega sponzorja, podjetja Hermes Softlab - najboljši trije tekmovalci iz tretje skupine bodo odšli na trimesečno prakso v laboratorije podjetja Hewlett-Packard v Ameriki.

Društvo slovenskih uporabnikov Linuxa, Lugos, je organiziralo že drugo tekmovanje v poznavanju Unixa. Tekmovalci so tako kakor lani reševali štiri pisne naloge, za katere so imeli na voljo 90 minut. Tekmovanje je potekalo v popoldanskem odmoru, po tekmovanju iz računalništva, tako da so se nekateri tekmovalci udeležili obeh tekmovanj.

Poskrbljeno je bilo tudi za zabavo. V popoldanskem odmoru so se tekmovalci in obiskovalci spopadli v popularni igrici Need for Speed III.

Rezultati

Računalniško tekmovanje

I. skupina:

1. mesto: Andrej Veber, ZRI, Ljubljana; Jakob Tomše, Gimnazija Vič, Ljubljana; Andrej Poljanec, Gimnazija Poljane, Ljubljana, 2. mesto: Tomaž Gregorc, SESŠ Kranj; Aleksandra Franc, I. gimnazija v Celju; Tomaž Bevk, Gimnazija Bežigrad, Ljubljana, 3. mesto: Tomaž Kunaver, Gimnazija Šentvid, Ljubljana; Klemen Šivic, ZRI, Ljubljana; Jernej Urankar, Gimnazija Kranj; Jure Cuhalev, Gimnazija Vič, Ljubljana.

II. skupina

1. mesto: Ivo List, ZRI, Ljubljana; Blaž Fortuna, SESŠ Kranj, 2. mesto: Jure Merčun, ZRI, Ljubljana; Boštjan Gabrovšek, SŠER, Ljubljana, 3. mesto: Primož Bratanič, Gimnazija Bežigrad, Ljubljana, David Krmpotič, Gimnazija Franca Miklošiča, Ljutomer.

III. skupina

1. mesto: Andraž Tori, ZRI, Ljubljana, 2. mesto: Anže Žagar, Gimnazija Šentvid, 3. mesto: Blaž Novak, Gimnazija Bežigrad.

Tekmovanje v Unixu

1. mesto: Andraž Tori, ZRI, Ljubljana, 2. mesto: Ivo List, ZRI, Ljubljana; 3. mesto: Jure Merčun, ZRI, Ljubljana, 4. mesto: Blaž Novak, Gimnazija Bežigrad, Ljubljana; Mitja Bezget, SERŠ, Maribor.

Tekmovanje za izbor najboljše spletne strani:

1. mesto: Gimnazija Trbovlje; 2. mesto: Gimnazija Bežigrad, Ljubljana; 3. mesto: Gimnazija Ledina, Ljubljana; 4. mesto: Gimnazija Kranj.

Raziskovalne naloge iz računalništva in informatike

1. mesto: Blaž Fortuna, Bojan Okorn, SESŠ Kranj - Simulator mikrokontrolerja MC6803 in razvojnega okolja zanj; mentor: Rado Logonder.

2. mesto: Marjan Fojkar, SESŠ Kranj - Merilnik temperature; mentor: Miran Kozmus.

3. mesto: Marjan Kaligaro, Bojan Radulovič, ŠC Velenje - PTERŠ - Navidezni prostor; mentor: Uroš Sonjak.

Naloge in rešitve računalniškega tekmovanja srednješolcev in tekmovanja v Unixu bomo objavili v prilogi Programer poletne številke Monitorja.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Papež svoje ime izbral zavoljo umetne inteligence

    Ko je Robert Prevost postal novi papež, si je izbral ime Leon XIV. Eden izmed razlogov za izbiro tega imena je tudi umetna inteligenca, je dejal v nagovoru kardinalskemu zboru. Leon XIII, eden izmed njegovih vzornikov, je bil papež v letih 1878-1903, torej na vrhuncu industrializacije.

    Objavljeno: 12.5.2025 05:00
  • Končno pravi internet na letalu

    Pri ameriški letalski družbi United Airlines so opravili prvi testni let z vgrajenim brezžičnim internetom Starlink. 

    Objavljeno: 12.5.2025 08:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji