Objavljeno: 26.6.2008

Siol TV na voljo v MPEG-2 in MPEG-4

Nedavno je Telekom Slovenije objavil, da svojim uporabnikom po vsej Sloveniji že nekaj časa ponuja SiOL TV v dveh tehnikah kodiranja videosignala. Ob obstoječem standardu MPEG-2 se lahko SiOLovi naročniki sedaj odločijo tudi za novejši standard MPEG-4, ki zaradi učinkovitejšega stiskanja video signala za delovanje potrebuje manj pasovne širine kot MPEG-2. Na ta način lahko SiOL ponudi internetno televizijo tudi uporabnikom, ki se zaradi premajhne zmogljivosti Telekomovega širokopasovnega omrežja do sedaj niso mogli naročiti na storitev internetne televizije, medtem ko bodo drugi, ki internetno televizijo že sprejemajo, lahko sedaj spremljali tudi dva ali več televizijskih programov hkrati.

Tehnično izvedbo rešitve zajema in distribucije internetne televizije v okviru SiOL TV zagotavlja podjetje Planet 9, ki internetno televizijo posreduje tudi obema konkurenčnima ponudnikoma, podjetjema AMIS in Tuš Telekom. Iz AMISa so nas že nekaj prej obvestili, da so z novo tehnologijo MPEG-4 povečali domet televizijskega signala v svojem omrežju, oziroma omogočili hkratno spremljanje več televizijskih programov, medtem ko Tuš Telekom najprej načrtuje postavitev lastne sprejemne postaje za internetno televizijo in ob tem tudi uvedbo tehnologije MPEG-4. Sočasno zagotavljanje internente televizije v dveh različnih standardih bo Planetu zagotovo povečalo zahtevnost vzdrževanja sistema.

Kot smo že pisali, SIOL sicer že tako uporablja dva različna sistema, analognega (CATV) in digitalnega (IPTV) za posredovanje televizijskih programov.

SiOL je sicer napovedoval uporabo novega standarda stiskanja video signala že na tiskovni konferenci pred dvema letoma, 14.9.2006, in od takrat so naročniki na SiOLovih forumih to novost nestrpno pričakovali. MPEG-4 res potrebuje manjšo pasovno širino kot MPEG-2, vendar pa se z novim standardom povečajo časi preklopa med posameznimi kanali. MPEG-4 teoretično sicer omogoča boljšo kakovost slike kot MPEG-2 ob nižji pasovni širini, vendar pa gre v konkretnem primeru večinoma samo za prekodiranje signala iz MPEG-2 v MPEG-4, tako da slika ne bo tako dobra, kot bi lahko bila ob neposrednem kodiranju iz originala v MPEG-4.

Povezave:
www.siol.net
www.amis.net
http://dvb-t.apek.si/mpeg_4

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Brskalnik, ki bo ubil zasebnost

    Eden glavnih očitkov trenutnemu prvaku med brskalniki je njegova integriranost v ekosistem in brezsramno sledenje uporabnikov, o katerih si zapomni skorajda vse. Po isti poti želi tudi Perplexity, ki je napovedal svoj brskalnik, ki bo to počel še odločneje. Zbiral bo podatke o vsem, kar počno uporabniki, zato da bo lahko prodajal personalizirane oglase.

    Objavljeno: 29.4.2025 12:00
  • Četrtino Applovega dobička plača Google

    Ne le iPhonov, nobenih svojih izdelkov za ameriški trg Apple ne želi več proizvajati na Kitajskem, k čemur so ga prisilile nove ameriške carine. Apple je potrdil, da bo že junija letos večina izdelkov, ki jih bodo prodali v ZDA, proizvedenih v Indiji in Vietnamu. To se bo nadaljevalo skozi celotno tretje četrtletje.

    Objavljeno: 2.5.2025 11:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji