Objavljeno: 26.6.2008

Siol TV na voljo v MPEG-2 in MPEG-4

Nedavno je Telekom Slovenije objavil, da svojim uporabnikom po vsej Sloveniji že nekaj časa ponuja SiOL TV v dveh tehnikah kodiranja videosignala. Ob obstoječem standardu MPEG-2 se lahko SiOLovi naročniki sedaj odločijo tudi za novejši standard MPEG-4, ki zaradi učinkovitejšega stiskanja video signala za delovanje potrebuje manj pasovne širine kot MPEG-2. Na ta način lahko SiOL ponudi internetno televizijo tudi uporabnikom, ki se zaradi premajhne zmogljivosti Telekomovega širokopasovnega omrežja do sedaj niso mogli naročiti na storitev internetne televizije, medtem ko bodo drugi, ki internetno televizijo že sprejemajo, lahko sedaj spremljali tudi dva ali več televizijskih programov hkrati.

Tehnično izvedbo rešitve zajema in distribucije internetne televizije v okviru SiOL TV zagotavlja podjetje Planet 9, ki internetno televizijo posreduje tudi obema konkurenčnima ponudnikoma, podjetjema AMIS in Tuš Telekom. Iz AMISa so nas že nekaj prej obvestili, da so z novo tehnologijo MPEG-4 povečali domet televizijskega signala v svojem omrežju, oziroma omogočili hkratno spremljanje več televizijskih programov, medtem ko Tuš Telekom najprej načrtuje postavitev lastne sprejemne postaje za internetno televizijo in ob tem tudi uvedbo tehnologije MPEG-4. Sočasno zagotavljanje internente televizije v dveh različnih standardih bo Planetu zagotovo povečalo zahtevnost vzdrževanja sistema.

Kot smo že pisali, SIOL sicer že tako uporablja dva različna sistema, analognega (CATV) in digitalnega (IPTV) za posredovanje televizijskih programov.

SiOL je sicer napovedoval uporabo novega standarda stiskanja video signala že na tiskovni konferenci pred dvema letoma, 14.9.2006, in od takrat so naročniki na SiOLovih forumih to novost nestrpno pričakovali. MPEG-4 res potrebuje manjšo pasovno širino kot MPEG-2, vendar pa se z novim standardom povečajo časi preklopa med posameznimi kanali. MPEG-4 teoretično sicer omogoča boljšo kakovost slike kot MPEG-2 ob nižji pasovni širini, vendar pa gre v konkretnem primeru večinoma samo za prekodiranje signala iz MPEG-2 v MPEG-4, tako da slika ne bo tako dobra, kot bi lahko bila ob neposrednem kodiranju iz originala v MPEG-4.

Povezave:
www.siol.net
www.amis.net
http://dvb-t.apek.si/mpeg_4

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Papež svoje ime izbral zavoljo umetne inteligence

    Ko je Robert Prevost postal novi papež, si je izbral ime Leon XIV. Eden izmed razlogov za izbiro tega imena je tudi umetna inteligenca, je dejal v nagovoru kardinalskemu zboru. Leon XIII, eden izmed njegovih vzornikov, je bil papež v letih 1878-1903, torej na vrhuncu industrializacije.

    Objavljeno: 12.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji