Sony opušča proizvodnjo manjših monitorjev s katodno cevjo
Sony je napovedal, da bo do konca marca prenehal s proizvodnjo 17- in 19-palčnih monitorjev s katodno cevjo. Kupcem bodo tako na voljo le še 21- in 24-palčni katodniki z oznako Sony Trinitron. Japonski velikan se je tako pridružil vrsti podjetij, ki so delno ali popolnoma opustila proizvodnjo zaslonov s katodno cevjo, med katerimi so tudi Hitachi, Matsushita in Sharp. Sony se bo s tem usmeril predvsem v proizvodnjo monitorjev LCD, tako da je že razširil obstoječo paleto tovrstnih izdelkov s šestimi novimi modeli z diagonalami od 15 do 23 palcev.
Za ta korak so se pri Sonyju odločili, ker prodaja LCD monitorjev v primerjavi s prodajo modelov s katodnimi cevmi strmo narašča, saj so v lanskem letu LCDji obsegali že več kot četrtino vseh prodanih monitorjev. V letošnjem letu naj bi se njihov delež povzpel na okoli trideset odstotkov, strmo povečanje prodaje pa napovedujejo proti koncu leta, saj naj bi v zadnjem četrtletju število prodanih LCDjev predstavljalo skoraj polovico (okoli 46 odstotkov) vseh prodanih monitorjev. Kljub temu bodo pri Sonyju še naprej proizvajali modele s katodno cevjo velikih diagonal, saj najzahtevnejši uporabniki monitorjev s katodno cevjo zaradi nekaterih omejitev tehnologije LCD še niso pripravljeni preiti na zaslone s tekočimi kristali.
Sonyjev glavni tekmec NEC-Mitsubishi pa je že najavil, da ne bodo sledili Sonyjevemu zgledu in da bodo tudi v naslednjih dveh letih podpirali in razvijali tehnologijo zaslonov s katodno cevjo, saj so v zadnjem času predstavili kar dvanajst novih tovrstnih izdelkov. Pri podjetju namreč menijo, da so monitorji s katodno cevjo v veliko primerih še vedno boljša izbira od LCDjev, poleg tega pa so kupci klasičnih monitorjev po raziskavah bolj zvesti določeni blagovni znamki kot kupci LCDjev.
Sonyjeva odločitev bo poleg končnih kupcev prizadela tudi partnerje OEM, ki so v svojih monitorjih uporabljali Sonyjeve katodne cevi, kot sta HP in Dell. Strokovnjaki ocenjujejo, da bo zaloga monitorjev in katodnih cevi pri teh proizvajalcih pošla že v prvi polovici leta, tako da si bodo številna podjetja morala hitro najti nove dobavitelje sestavnih delov za svoje izdelke.