T-2 proti Telekomu Slovenije še s pomočjo UVK
anes je Telekom Slovenije na svojih spletnih straneh objavil novico, da je Urad za varstvo konkurence sprejel sklep o uvedbi postopka proti Telekomu Slovenije zaradi domnevne zlorabe prevladujočega položaja na medoperaterskem trgu razvezanega dostopa do krajevne zanke in podzanke (po 9. členu Zakona o preprečevanju omejevanja konkurence). Verjetnost, da se je zloraba zgodila, izhaja iz dokazov, ki jih je uradu predložil konkurenčni operater T-2 v svojem zahtevku za uvedbo postopka proti Telekomu Slovenije. T-2 uporablja Telekomov razvezan dostop do krajevne zanke za zagotavljanje storitev širokopasovnega dostopa do interneta končnim uporabnikom (xDSL), pri čemer naj bi Telekom neupravičeno zavračal njegove poizvedbe za razvezavo krajevne zanke in v nerazumnih rokih odpravljal tehnične napake. S temi dejanji naj bi Telekom operaterju T-2 določal nepoštene in neenake pogoje, s čemer naj bi T-2 postavljal v konkurenčno slabši položaj. V drugih postopkih je že bilo nesporno ugotovljeno, da Telekom Slovenije na svoji infrastrukturi ne sme izvajati diskriminacije med strankami, pa četudi je ena od teh strank njegovo lastno podjetje ali poslovna enota (SIOL).
T-2 je sicer že na začetku leta 2007 vložil odškodninski zahtevek proti Telekomu Slovenije v višini 129,5 milijonov evrov zaradi škode, ki naj bi mu jo povzročile omenjene Telekomove zlorabe prevladujočega položaja (obravnava tožbe se po treh letih in pol sploh še ni začela, ker je prišlo do zamenjave sodnika). Takratni direktor T-2, Matevž Turk ob vložitvi tožbe ni videl smisla v hkratni prijavi Telekomovih zlorab tudi na UVK, rekoč "Kaj pa bi s tem dosegli?", medtem ko je novi direktor Uroš Rožič, kot vse kaže to mnenje spremenil. Tudi drugi operaterji, ki uveljavljajo proti Telekomu Slovenije odškodnine zaradi domnevnih zlorab prevladujočega položaja (ABM, AMIS, Tuš Telekom) so razen tožb vlagali tudi zahtevke za uvedbo postopkov na Uradu za varstvo konkurence. Res je, da lahko sodišče v odškodninskem postopku ugotavlja tudi zlorabo prevladujočega položaja kot predhodno vprašanje, vendar ima Urad za varstvo konkurence zagotovo večje izkušnje v postopkih ugotavljanja zlorab, sodišča pa so potem na njegove ugotovitve vezana, kar lahko skrajša postopek na sodišču.
Telekom v izjavi za javnost (kot običajno) trdi, da posluje v skladu z veljavno zakonodajo in dobrimi poslovnimi običaji in da bo v postopku ugotavljanja domnevne kršitve dokazal, da do zlorabe prevladujočega položaja ni prišlo. Kot zanimivost povejmo, da je bila ta teden objavljena novica o tem, da je Telekom Slovenije prek svoje hčerinske družbe Aneks v Bosni in Hercegovini vložil odškodninsko tožbo proti Telekomu Srbske v višini 21,7 milijona evrov - zaradi zlorabe prevladujočega položaja ...