Teleinfos 2001 podoben lanskemu
V Cankarjevem domu je med 16. in 18. majem potekal tretji sejem Teleinfos, letos prvič tudi mednarodno naravnan. Poleg mednarodne linije predavanj, ki je sicer potekala zgolj v petek, je bil Teleinfos preko videokonferenčne zveze povezan s sorodno prireditvijo Hrvaški dnevi interneta, ki je istočasno potekala na Reki.
Vendar pa se je za razliko od sicer kratkega, a dokaj informativnega sklopa predavanj v mednarodni liniji videokonferenčna povezava z Reko izkazala za popolni polom. Komunikacija (tako tehnična kot tudi osebna) med Ljubljano in Reko ni delovala najbolje že na novinarski konferenci pred samim sejmom, na slavnostni otvoritvi, pred uvodnim govorom ministra za informacijsko družbo dr. Pavla Gantarja, pa se po mukotrpnem vzpostavljanju povezave sogovornik na hrvaški strani sploh ni kaj pretirano zavzel za povezavo s slovensko prireditvijo in niti ni pozdravil obiskovalcev Teleinfosa, temveč je kar predaval naprej. Podoben odnos med Ljubljano in Reko je bilo čutiti vse tri dni obeh prireditev - če so telekomunikacijske poti delovale kot bi morale -, saj so morebitni mimoidoči pač malo pogledali, kaj se dogaja v drugem mestu, nato pa odšli dalje.
Sejemski del je bil letos nekoliko bolj pust kot lansko leto, saj je manjkalo nekaj podjetij, ki so lansko leto zasedla kar precej prostora. V Telekomu Slovenije se bojda niso uspeli dogovoriti glede skupnega nastopa, zato se je predstavil zgolj Mobitel, Telekom in SiOL pa sta zamudila prijavo. Drugo očitno manjkajoče podjetje je bil Telemach, ki je še pred letom dni napovedoval konkurenco Telekomu, nato pa dokaj neslavno priznal rdeče številke in začasno nekoliko poniknil. Poleg tega se je videlo, da organizatorji, predavatelji in razstavljavci skušajo v prireditev vključiti čim več vsebin in tem, ki nimajo ravno neposredne povezave s telekomunikacijami. Denimo predstavitev pokrovčkov in ohišij za mobilne telefone, nosilcev CD-R in CD-RW ter pripadajočih nalepk zanje. Največji stojnici sta seveda imela oba operaterja mobilne telefonije, Mobitel in Si.Mobil, ki sta se osredotočila na trenutne propagandne akcije in prihajajoče tehnologije, predvsem GPRS in UMTS. Uvozniki mobilnih telefonov so izdelke predstavili v vitrinah in le nekateri so poleg telefonov in dodatne opreme predstavili tudi njihove zmogljivosti in cene.
Seminarski del je potekal v štirih linijah (telekomunikacijska infrastruktura, telekomunikacijske storitve in aplikacije, vsebine in rešitve telekomunikacij in že prej omenjena mednarodna linija), dveh sklopih (integralni sistemi za upravljanje in internetni marketing in spletno oglaševanje v Sloveniji), prvi dan prireditve pa je potekal tudi seminar o logistiki v službi prodaje in proizvodnje. Čeprav je velik del predavanj na vsaki tovrstni prireditvi predvsem reklama za kako rešitev ali izdelek, pa kaže, da Teleinfos vseeno drži raven kakovosti in raznovrstnosti. To se je morda nekoliko manj poznalo pri nekaterih novih sklopih predavanj, kjer se potencialna vloga telekomunikacij še niti ni povsem pokazala.
Organizatorji so letos poleg nič kaj solidne spletne strani v sodelovanju z Eonom predstavili tudi WAP stran (wap.infos.si) in možnost obveščanja o dogodkih preko SMS sporočil ter tako dosegli vsaj nek minimalen standard obveščanja preko novih tehnologij.