Objavljeno: 17.4.2013 07:00

Težave virtualnega denarja

Neodvisna denarna enota bitcoin, ki jo računalnik prisluži z reševanjem težavne naloge, se je znašla v velikih težavah. V dobrih dveh letih, od kar se je začela valuti pot strmo vzpenjati, je okoli nje zrasla prava ekonomija. Vrednost enega bitcoina je bila že 270 ameriških dolarjev, zato ga je marsikdo imel raje od zlata ali delnic. Čeprav so analitiki opozarjali na prehitro rast in napihnjenost bitcoina, se mu je priljubljenost iz dneva v dan večala. Sledil je pok. Bitcoin je trenutno vreden le slabih 65 dolarjev (50 EUR). Kaj se je zgodilo?

Prva nevšečnost zadeva rudarjenje bitcoinov, ki se posameznikom ne izplača več, saj zaradi težjih matematičnih problemov cena elektrike presega vrednost nakopanega virtualnega denarja. Da je kopanje tovrstne rude delo za skupino, so ugotovili tudi spletni zlikovci. Omrežja botnet, med katerimi sta tudi znana ZeroAccess in Skynet, so si z rudarjenjem bitcoinov omislila dodaten vir zaslužka. Ker so bitcoini denarna enota kot vsaka druga, preveč razpoložljivih sredstev negativno vpliva na njeno vrednost.

Dodatne težave perspektivni denarni enoti spletni nepridipravi povzročajo tudi z napadi na njeno trgovanje. Nazadnje na muho vzeli menjalnico Mt.Gox, ki se je vsled napada odzivala (pre)počasi, kar je povzročilo paniko in nezaupanje med uporabniki. Bitcoini so se posledično prodajali kot po tekočem traku.

Omenjene težave nakazujejo na ranljivost denarne enote bitcoin in ji preprečujejo prestop med osrednje igralce na trgu. Žal so njeni temelji in odprta narava ekonomije preveč podvrženi zunanjim vplivom, da bi vzbujala zaupanje vlagateljev. Seveda se lahko v prihodnosti marsikaj spremeni. Več o divji denarni enoti v priloženem članku.

Rapid7

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Samsung postaja zvočna velesila

    Samsungova podružnica Harman International bo za 350 milijonov ameriških dolarjev v gotovini kupila avdio oddelek podjetja Masimo, znanega po blagovnih znamkah Sound United

    Objavljeno: 9.5.2025 15:00 | Teme: samsung, zvok
  • 30 odstotkov Microsoftove kode že piše umetna inteligenca

    Na nedavni konferenci LlamaCon, ki jo je organizirala družba Meta, sta izvršna direktorja Microsofta in Mete, Satya Nadella in Mark Zuckerberg, razpravljala o vse večji vlogi umetne inteligence pri razvoju programske opreme. Nadella je razkril, da UI že generira med 20 in 30 odstotkov kode v določenih projektih Microsofta, pri čemer se ta delež nenehno povečuje. Poudaril je, da je UI še posebej učinkovita pri pisanju nove kode, medtem ko je manj uspešna pri posodabljanju obstoječe, zlasti v jezikih, kot je C++. Python pa je označil kot področje, kjer UI dosega izjemne rezultate.

    Objavljeno: 9.5.2025 07:00 | Teme: microsoft, programiranje
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji