Objavljeno: 14.9.2007

Tretjina projektov presega proračun

Raziskava, ki jo je sponzorirala družba Computer Associates (CA), je pokazala, da tretjina vseh projektov IT v izvedbi preseže predvidena proračunska sredstva za 10 do 20%. Raziskava med več kot 100 direktorji informatike v velikih korporacijah je pokazal obenem, da okoli četrtina projektov presega predvidena sredstva za 50% ali več.

Eden od razlogov za tako stanje je brez dvoma podatek, da velika podjetja v vsakem trenutku izvajajo v povprečju 29 projektov, pri čemer so sredstva, zlasti človeški viri, deljeni med projekti. Med ostale razloge za prekoračitve predvidenih sredstev sodijo pomanjkljivo planiranje, razširitve ciljev med samim izvajanjem projektov in neidentificirane odvisnosti od drugih projektov, ki lahko potekajo sočasno ali pa sploh niso bili začeti.

Povrh vsega gre razloge za tolikšno neuspešnost iskati tudi v pomanjkljivih postopkih za poročanje in spremljanje poteka izvajanja projektov. Raziskava je pokazala da okoli 39% vseh direktorjev informatike nima jasne slike nad projekti, ki se izvajajo v njihovih okoljih. Posledica je seveda ta, da s tem nimajo mehanizmov, kako ugotoviti, kdaj so bili presežena proračunska sredstva.

Avtorji raziskave med zaključki navajajo tudi zgrešeno dojemanja oziroma metode ocenjevanja uspešnosti projektov. V večini vprašanih podjetij uspešnost projektov še vedno ocenjujejo pretežno skozi podatek, ali so bile aktivnosti izvedene v okviru planiranih sredstev, namesto da bi sodili v luči strateške vrednosti za podjetja. Težave pri projektih nastopajo tudi v načinu upravljanja delovne sile, kjer izkušenim strokovnjakov pogosto dajejo poleg projektnih tudi druge naloge, namesto, da bi strateško omejili na naloge, kjer bi bili najbolj učinkoviti za cilje projektov.

Napol za šalo, napol zares - projekti pogosto ne dosegajo ciljev zaradi različnega dojemanja kaj je treba narediti.

http://www.ca.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Papež svoje ime izbral zavoljo umetne inteligence

    Ko je Robert Prevost postal novi papež, si je izbral ime Leon XIV. Eden izmed razlogov za izbiro tega imena je tudi umetna inteligenca, je dejal v nagovoru kardinalskemu zboru. Leon XIII, eden izmed njegovih vzornikov, je bil papež v letih 1878-1903, torej na vrhuncu industrializacije.

    Objavljeno: 12.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji