Objavljeno: 14.12.2018 01:00

Umetna inteligenca razpoznava predmete v skoraj popolni temi

Raziskovalci univerze MIT pogosto premikajo mejo uporabnosti umetne inteligence in algoritmov strojnega učenja. Najnovejši projekt prikazuje, kaj vse je mogoče doseči z uporabo kombinacije klasičnih algoritmov in algoritmov umetne inteligence. S pomočjo tovrstnih algoritmov si lahko obetamo razpoznavo predmetov v zelo slabih svetlobnih razmerah, kot tudi podrobnosti pri posnetkih miniaturnih predmetov, na primer bioloških tkiv.

Posnetek, ki je na fotografiji skrajno desno so najprej močno pokvarili in ga potemnili do mere, da so na sliki s prostim očesom razpoznavani samo nerazločni obrisi (v kvadratu slika levo zgoraj). To je tipično za fotografije v težavnih (nočnih) svetlobnih pogojih. Dobljeni popačeni posnetek so nato poskusili popraviti s klasičnimi algoritmi, ki upoštevajo fizikalne lastnosti (v kvadratu slika desno zgoraj). Dodatno so isti posnetek spravili skozi algoritem nevronske mreže za strojno učenje (posnetek spodaj levo). Najbolj jasno sliko pa so restavrirali z uporabo kombinacije fizikalnega algoritma in strojnega učenja, kar je vidno v sliki spodaj desno.

Končni rezultat seveda ni tako jasen, kot originalna slika, vendar še vedno bistveno boljši od skoraj povsem temnega izhodišča. Zanimiv je tudi sam postopek »učenja« algoritma umetne inteligence. Za osnovo so mu pokazali približno 10.000 močno zatemnjenih, zrnatih in zamegljenih slik, na podlagi česar se je program naučil predvidevati, kako v določenih kombinacijah zgleda original.

Morda pa bo dognanje nekega dne omogočalo izdelati nočne fotografije s pametnim telefonom, o katerih lahko danes samo sanjamo.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Pošta Slovenije bo dostavljala z robotom

    Pošta Slovenije je stopila na pot logistične prihodnosti in začela testiranje avtonomnega dostavnega robota, ki bo v prihodnosti pošiljke dostavljal tudi popoldan. 

    Objavljeno: 6.5.2025 11:00 | Teme: robotika, Slovenija
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji