Objavljeno: 17.6.2003

Usodne privlačnosti ni več

Predavalnice na ameriških univerzah, v katerih se je pred tremi leti gnetlo tudi po 700 študentov računalništva, so zdaj na pol prazne. V njih sedi le po sto študentov. Računalništvo je po propadu številnih pikakomov izgubilo usodno privlačnost. Dobro plačanih služb na področju računalništva je vse manj, podjetja pa varčujejo. Intel je leta 2000 zaposlil skoraj 2400 svežih diplomirancev, lani le še 566. Na računalniške smeri na ameriških univerzah se vpisuje od 10 do 40 odstotkov manj študentov. Zanimivejše postajajo smeri kot so tehnologija poslovne informatike, biotehnologija, bioinformatika, farmacija in podobne. Nekateri študenti se raje ne usmerijo samo v računalništvo, ampak študirajo zraven še kaj drugega, zato da si olajšajo poznejše iskanje zaposlitve.

Poznavalci razmer ocenjujejo, da se bo število študentov računalništva ustalilo kljub trajajočim gospodarskim težavam. Nekateri pa opozarjajo, da bo kmalu prišlo do pomanjkanja računalniških strokovnjakov, kar bo vplivalo praktično na celotno družbo, saj je računalniška tehnologija prisotna vsepovsod. Morda bi lahko prej pritrdili prvim kot drugim, saj je po podatkih neprofitne raziskovalne skupine Computing Research Association lani za 21 odstotkov zraslo število podiplomskih študentov, ki želijo postati doktorji računalniških znanosti. Interesentov je bilo 3.000, prostih mest pa samo 120.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Anthropic: Ne vemo, kako deluje naša umetna inteligenca

    Ne gre za teorije zarote, temveč nemoč priznavajo tudi najvplivnejši. Izvršni direktor Anthropica Dario Amodei je v eseju, ki ga je objavil na svoji spletnih straneh, priznal, da ne razumejo natančno, kako deluje umetna inteligenca.

    Objavljeno: 8.5.2025 05:00
  • Samsung postaja zvočna velesila

    Samsungova podružnica Harman International bo za 350 milijonov ameriških dolarjev v gotovini kupila avdio oddelek podjetja Masimo, znanega po blagovnih znamkah Sound United

    Objavljeno: 9.5.2025 15:00 | Teme: samsung, zvok
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji