Objavljeno: 15.11.2021 07:00 | Teme: strežnik, EU, raziskave

V Evropi prodaja strežnikov močno pada

Prodaja strežnikov v državah EU je v zadnjem četrtletju padla na najnižjo raven v zadnjih štirih letih. Glavni razlogi so pomanjkanje čipov, prehod na uporabo storitev v oblaku in uporaba programsko določljivih (software defined) infrastrukturnih storitev, ki so bile še nedavno predvsem v domeni strežniške in omrežne strojne opreme.

Raziskava prodaje temelji na podatkih družbe Context, ki spremlja prodajo po distribucijskih kanalih in pokriva približno 60% vseh prodanih strežniških izdelkov v Evropi. Do zadnjega četrtletja so sicer med strokovnjaki prevladovala pričakovanja, da bo okrevanje spodbudilo prodajo strežnikov, vendar so to ni nikoli uresničilo. Pandemija je namreč pospešila usmeritev v druge smeri in načine krepitve IT storitev, brez da bi podjetja pri tem povečevala število strežnikov v lastnih podatkovnih centrih.

Raziskava sicer kaže, da je med posameznimi državami EU zelo velika razlika v padcu prodaje strežnikov, kar je povezano zlasti z razvitostjo posameznega okolja. V Nemčiji so denimo na letnem nivoju zabeležili le padec v višini 3,9%, v Franciji 6,4%, v Veliki Britaniji pa se je podaja zmanjšala kar za 26%. V ostalih državah je padec prodaje večinoma izraženim z dvomestno številko.

Še večji padec pa je razvoden, če primerjamo najnovejšo prodajo s tretjim kvartalom leta 2019, torej tik pred pandemijo. Prodaja v Nemčiji je nižja kar za 30,3%, v Veliki Britaniji 24,6% in v Franciji 11,2%.

Če te številke primerjamo s prodajo storitev v oblaku, je povsem jasen in materialni dokaz, kako hitro se računalniška bremena selijo iz podatkovnih centrov v oblak. V istem primerjalnem obdobju je družba Canalys zabeležila rast prodaje storitev v višini 35%, 61% vseh teh storitev pa obvladujejo Amazon AWS, Microsoft Azure in Google Cloud.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Brskalnik, ki bo ubil zasebnost

    Eden glavnih očitkov trenutnemu prvaku med brskalniki je njegova integriranost v ekosistem in brezsramno sledenje uporabnikov, o katerih si zapomni skorajda vse. Po isti poti želi tudi Perplexity, ki je napovedal svoj brskalnik, ki bo to počel še odločneje. Zbiral bo podatke o vsem, kar počno uporabniki, zato da bo lahko prodajal personalizirane oglase.

    Objavljeno: 29.4.2025 12:00
  • Četrtino Applovega dobička plača Google

    Ne le iPhonov, nobenih svojih izdelkov za ameriški trg Apple ne želi več proizvajati na Kitajskem, k čemur so ga prisilile nove ameriške carine. Apple je potrdil, da bo že junija letos večina izdelkov, ki jih bodo prodali v ZDA, proizvedenih v Indiji in Vietnamu. To se bo nadaljevalo skozi celotno tretje četrtletje.

    Objavljeno: 2.5.2025 11:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji