Oglasno sporočilo
Objavljeno: 27.9.2022 06:06

V novem Monitorju - prenosniki do 1000 evrov!

Jesen je s ponovnim vstopom v šolske (univerzitetne) klopi pravi čas za nakup novega prenosnika. V tokratni številki Monitorja smo se zato poglobili v trenutno stanje na trgu. Kaj danes dobimo v razredu do približno 1.000 evrov, kakšne so razlike med modeli in na kaj moramo biti pozorni.

Pišemo  o splošni sestavi, ki bi ji v tem trenutku priporočili, preizkusili pa smo sedem različnih modelov. Dotaknemo se tudi vprašanja obnovljenih in rabljenih prenosnikov, pa alternativ »privzete« izbire operacijskega sistema, torej alternative vsem znanim Microsoft Windows.

Med preizkusi smo se ta mesec v splet priklopili tudi preko mobilne povezave 5G – preizkusili smo namreč domači priklop v internet (in na televizijo) preko storitve A1 Ultra, torej preko omrežja 5G. Zanimiva rešitev za vse, ki v stanovanju nimajo dobrih možnosti klasičnih kabelskih ali optičnih povezav.

Prejšnji mesec smo preizkusili televizorje, z manjšo zamudo pa smo v roke dobili še projektor Optoma za domači kino. Ta nam po razmeroma zmerni ceni ponudi res velike diagonale "zaslona" – tudi do 100 in več palcev.

Že pred časom smo objavili preizkus brezžičnih varnostnih kamer, sedaj pa smo preizkusili še varnostno kamero Eufy, ki se v splet priključi preko mobilnega omrežja 4G, torej ne potrebuje niti omrežja WiFi.

In - po naših tleh se je tokrat podil najzmogljivejši RoboRockov sesalnik/pomivalnik, model S7 MaxV z oskrbovalno postajo.

Bolj v klasičnih računalniških vodah pa je preizkus dveh novih Logitechovih mišk. Pri Logitechu so namreč pred kratkim predstavili model MX Master 3S, novo miš v res odlični seriji MX Master. Zraven smo ji pridodali še igričarsko G502 X Plus.

Med rednimi preizkusi velja omeniti telefon Vivo X80 Pro, najdražji in najzmogljivejši telefon te znamke, kar smo jih doslej preizkusili (velja čez tisoč evrov). Drugi tokrat preizkušeni telefon, Honor 70, pa se s ceno dobrih 500 evri uvršča nekje v zgornji del srednjega razreda, kjer dobimo že res dober telefon.

V dosjeju smo se med drugim spustil v vprašanje splošne družbene digitalizacije in izzivov približevanja informacijske družbe starejšim občankam in občanom. Projekt digitalnega bona prejšnje vlade je namreč odprl vprašanje, kako starejše vključiti v informacijsko družbo.

Pri novih tehnologijah si lahko v tokratni številki preberete o varnih enklavah, nekakšnih digitalnih sefih, ki so vgrajeni v današnje pametne telefone. Gre za posebne čipe, v katerem se hranijo najpomembnejše skrivnosti, denimo prstni odtisi in šifrirni ključi.

V nasvetih se tokrat spustimo v podrobnosti Applove nove velike različice sistema za pametne telefone, iOS 16, pišemo pa tudi o varnosti omrežij WiFi, predvsem o tem, kako danes potekajo vdori v ta omrežja.

V poslovni prilogi Monitor Pro pa tokrat o ITju v industriji in energetiki.

Naslednja številka Monitorja izide 25. oktobra.

Naročite se na Monitor!

Vabimo vas, da se naročite na klasično ali digitalno različico Monitorja, ali pa aktualno "papirno" različico kupite v naši spletni trgovini. Monitor je v obliki HTML na voljo tukaj: www.monitor.si/revija/oktober-2022/

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
  • Slovaščina v slovenskih Oknih

    Microsoft je v začetku maja z umetno inteligenco zamenjal približno 6000 zaposlenih, kar se pozna tudi v slovenskem prevodu operacijskega sistema Windows.

    Objavljeno: 26.5.2025 12:00 | Teme: microsoft, windows, Windows 10, umetna inteligenca
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji