Objavljeno: 20.4.2006

Vega odprodala omrežje in odhaja

Podjetje Western Wireless International d.o.o., tretji slovenski mobilni operater, ki deluje pod blagovno znamko Vega, je danes objavil, da bo 31. maja 2006 ugasnil svoje mobilno omrežje. Približno 100 zaposlenih se bo znašlo na cesti, nekaj manj kot 30 tisoč uporabnikov omrežja, med katerimi je velika večina predplačnikov, pa do takrat lahko izbere drugega operaterja in po želji prenese svojo telefonsko številko tja.

Bazne postaje z lokacijami sta kupila preostala operaterja, Mobitel in Si.mobil, zanje pa sta vsak plačala 2,5 milijona evrov, oziroma 600 milijonov tolarjev. Western Wireless je hkrati podpisali pogodbo, da umika vse tožbe proti Mobitelu, Telekomu Slovenije in državnim inštitucijam. Podjetje je namreč tožilo Republiko Slovenijo za skoraj 50 milijard tolarjev zaradi domnevnega kršenja načel konkurenčnosti trga in favoriziranja Mobitela.

S tem se je končalo petletno životarjenje tretjega slovenskega mobilnega operaterja, ki je v Sloveniji nastopil vehementno in samodejno plačal 5 milijard tolarjev koncesije, oziroma kar trikrat več kot Si.mobil in Mobitel.

A Vega je na trg so vstopila s tako drugačnim konceptom ponudbe, da ni uspela prepričati večjega števila uporabnikov. Po prvem trimesečju delovanja se je tedanji direktor podjetja Julien Coustaury pohvalil, da je njihov zagon, v katerem so pridobili 11 tisoč uporabnikov (takrat 0,5% tržnega deleža), najuspešnejši zagon katerekoli podružnice Western Wireless International.

V dobrih petih letih so število uporabnikov uspeli komajda podvojiti, medtem ko sta Mobitel in Si.mobil prikazovala boljše rezultate iz leta v leto. Ob napovedi zaključka poslovanja ima Vega 1,8 odstotni tržni delež.

S prodajo omrežja pa je konec tudi tožbe Western Wireless Intl. proti Republiki Sloveniji, ki je izpadla kot grožnja državi, čeprav se je podjetje že pogajalo o prodaji podjetja Mobitelu. Hkrati je Western Wireless preko svoje podružnice na Kosovu ob pomoči tamkajšnjega ameriškega upravitelja Mobitelu dvakrat zablokiral pridobitev licence za operaterja mobilne telefonije.

Podjetje pa je zaslužno tudi za zamudo pri izbiri ponudnika mobilnih storitev za državno upravo, saj so z uspešno pritožbo na razpis dosegli njegovo ponovitev. S tem je državna uprava, po lastnih ocenah, ob več sto milijonov tolarjev prihrankov.

Ob vsem tem pa je bilo že dalj časa jasno, da se Western Wireless International umika iz vseh evropskih trgov, saj so že predlani odprodali delež hrvaškega operaterja VIP.net svojemu partnerju, avstrijskemu mobilkomu, sicer tudi lastniku Si.mobila.

Po pogodbah, ki jih je Western Wireless sklenil s Telekomom, Mobitelom, Si.mobilom in državo bo 191 baznih postaj s pripadajočimi lokacijami dobil Mobitel, 135 baznih postaj z lokacijami pa Si.mobil. Vsak izmed operaterjev je plačal po 2,5 milijona evrov, vendar je Telekom očitno iztržil več postaj zaradi sodnih poravnav.

Kot so povedali pri Si.mobilu, so postaje kupili zgolj zaradi lokacij in infrastrukture, same bazne postaje pa jim ne koristijo, saj niso združljive z njihovim omrežjem. Njihov lastnik mobilkom austria še preučuje, če jih bo mogoče uporabiti v Srbiji, Bosni in Hercegovini ali Bolgariji kamor se trenutno širijo. Na novih lokacijah nameravajo postaviti svoje postaje ter jih uporabiti za UMTS in WiMAX, ko bodo dobili licence za te frekvence. Si.mobil je hkrati začel agresivno kampanijo za pridobitev Veginih uporabnikov, ki se zaključi s 31. majem.

www.vega070.com

www.telekom.si

www.simobil.si

www.mobitel.si

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji