Visokozmogljivo računalništvo in generativna umetna inteligenca za inovativnost in konkurenčnost podjetij:
FFplus podjetjem prinaša 24 milijonov evrov!
V današnjem času je uporaba tehnologij, kot sta visokozmogljivo računalništvo (HPC) in umetna inteligenca (UI), v podjetjih ključna, saj so te ključ do napredka in inovativnosti. Visokozmogljivo računalništvo v industriji in podjetjih omogoča izvedbo simulacij in vizualizacij novih produktov, optimizacijo različnih procesov, analizo velike količine podatkov in načrtovanje inovativnih produktov ter storitev ob pomoči umetne inteligence. Poleg tega znatno skrajša čas načrtovanja produktov in proizvodne cikle, zmanjša proizvodne stroške, porabo materialov in fizičnih testiranj. Ob pomoči generativne umetne inteligence in razvoja velikih jezikovnih modelov (LLM) pa lahko podjetja izboljšajo uporabniško izkušnjo in avtomatizirajo komunikacijo. Tako podjetja lahko pridobijo konkurenčno prednost na trgu.
Arcturjev superračunalnik pomaga pri uresničevanju inovativnih idej predvsem malih in srednje velikih podjetij. Vir in avtorske pravice: Arctur
Zgodbe o uspehu iz industrije: 130 razvojnih eksperimentov, 330 partnerjev, 22 evropskih držav
Startupom, malim in srednje velikim podjetjem je na voljo nova serija razvojno-raziskovalnega projekta Fortissimo, FFplus, s 24,5 milijona evrov za razvoj inovativnih idej z uporabo visokozmogljivega računalništva in generativne umetne inteligence. Projekti Fortissimo (Fortissimo, Fortissimo 2 ter FF4EuroHPC) so med najbolj prepoznanimi sofinanciranimi razvojno-raziskovalnimi evropskimi projekti. Fortissimo ni naravnan zgolj tehnološko razvojno, ampak temelji na konkretnih poslovnih problemih, s katerimi se soočajo mala in srednje velika podjetja iz različnih industrijskih sektorjev, ter reševanju le-teh ob pomoči visokozmogljivega računalništva (HPC). Doslej je bilo uspešno izvedenih več kot 130 razvojnih eksperimentov, ki so vključevali 330 partnerjev iz 22 evropskih držav.
Javni poziv za podjetja: na poti k inovacijam in novim prebojem
Arctur, visokotehnološko podjetje in zasebni ponudnik visokozmogljivega računalništva, je že od vsega začetka eden od sedmih strokovnih partnerjev konzorcija Fortissimo in edini partner iz Slovenije. S strokovno podporo in superračunalniško infrastrukturo so do zgodb o uspehu doslej pomagali 15 podjetjem, med domačimi so AformX, Magneti Ljubljana in Pipistrel; zadnji je na Arcturjevem superračunalniku razvil letalo Phantera.
V Arcturju upajo, da bodo podjetja z razvojnim potencialom izkoristila novo serijo projektov FFplus. Najnovejša serija projekta FFplus bo s skupnim proračunom 24,5 milijona evrov, namenjenih novim eksperimentom, še naprej podpirala in opolnomočila podjetja z razvojnim potencialom. V naslednjih treh letih bodo na voljo trije javni pozivi (t. i. Open Call), ki bodo naslavljali aplikacijo HPC in UI za razvoj poslovnih eksperimentov (Tip 1) ali uporabo generativne umetne inteligence za razvoj velikih jezikovnih modelov (Tip 2). Višina prejetih sredstev na konzorcij bo do 200.000 EUR za prijave Tipa 1 in do 300.000 EUR za prijave Tipa 2. Prvi poziv je bil odprt do 4. septembra letos, naslednji pa bo objavljen predvidoma poleti 2025. Več informacij je na voljo na www.ffplus-project.eu.
Simulacija različnih nosilnih notranjih struktur za letala. Vir: FF4EuroHPC. Avtorske pravice: ElevonX, AformX in Univerza v Mariboru
Podpora podjetjem na poti digitalizacije in uvajanja tehnologij
Številna podjetja še vedno ne prepoznajo potencialnih priložnosti, ki jih ponuja superračunalništvo. Nacionalni kompetenčni center SLING zato omogoča podjetjem dostop do superračunalniške infrastrukture in podporo strokovnjakov. Industrijskim uporabnikom in inženirjem, ki delujejo v okvirju podjetij, so na voljo brezplačna izobraževanja in delavnice, kjer se lahko seznanijo z uporabo superračunalništva – od osnovnih tehnik do naprednih. Poleg tega deluje Nacionalni kompetenčni center SLING tudi kot povezovalec: partnerji pomagajo pri sklepanju novih partnerstev, vključevanju v nove projektne konzorcije in sodelovanju tako pri nacionalnih projektih kot tudi evropskih. Strokovnjaki pomagajo podjetjem razviti ideje in pri testiranju proof-of-concept.
Želite ugotoviti, ali je vaše podjetje pripravljeno na uporabo superračunalništva in umetne inteligence?
Vabimo vas, da z brezplačnim orodjem HPC4SME AAT, ki ga je Arctur razvil za potrebe podjetij, opravite konkretno oceno stanja in prihodnje rabe superračunalništva v vašem podjetju. Ko vprašalnik oddate, prejmete konkretno poročilo z dragocenimi priporočili, kako ravnati na poti k zvišanju ravni znanja in uporabe takšnih tehnologij, da bi postali bolj inovativni in konkurenčnejši. Začnite tukaj: https://hpc4sme.eu/. Podjetja s potencialom bodo partnerji NCC SLING podprli pri razvoju ideje in prijavi na FFplus Open Call.