Objavljeno: 9.6.2024 07:00

Wi-Fi zna zaznati bitje srca

Na sejmu Computex je tajvansko podjetje Delta predstavilo revolucionarno uporabo Wi-Fi tehnologije za spremljanje dihanja in utripa srca, s tem pa potencialno zdravstvenega stanja oseb. Uporabna bi lahko bila tudi na drugih področjih, denimo varovanju objektov.

Dr. Tzi-cker Chiueh, direktor raziskovalnega centra Delta Research, je razkril, da lahko njihova tehnologija meri srčni utrip preko Wi-Fi signalov. Tehnologija deluje na principu merjenja časa letenja in kota prihoda radijskih valov, kar omogoča zaznavanje objektov.

Delta je razvila algoritem, ki z 95-odstotno natančnostjo meri frekvenco dihanja na razdalji do pet metrov. Srčni utrip je težje spremljati zaradi manjših premikov, vendar tehnologija kljub temu dosega 83-odstotno natančnost na razdalji enega metra. Poleg tega lahko tehnologija zazna spalne faze s spremljanjem frekvence dihanja in gibanja telesa.

Na sejmu so predstavili video posnetek eksperimenta, kjer sta dva moška ležala na postelji s pametnimi telefoni na nočnih omaricah. Podobne ureditve bi lahko omogočile spremljanje pacientov v bolnišnicah ali domovih za ostarele brez potrebe po posebnih senzorjih ali elektroencefalogramih.

Tehnologija ima tudi druge potencialne uporabe, kot je zaznavanje otrok, ki so ostali v avtomobilih, kar je zahteva pod standardom Euro NCAP CPD. Pod določenimi pogoji bi tehnologijo lahko uporabili za detekcijo prisotnosti osebe pri varovanju prostorov. Prav tako lahko zazna fizične spremembe, ki vplivajo na delovanje Wi-Fi omrežij, na primer v skladiščih ali v kampusih, in pri tem omogoča samodejno prilagajanje dostopne točke za izboljšanje zmogljivosti.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Samsung postaja zvočna velesila

    Samsungova podružnica Harman International bo za 350 milijonov ameriških dolarjev v gotovini kupila avdio oddelek podjetja Masimo, znanega po blagovnih znamkah Sound United

    Objavljeno: 9.5.2025 15:00 | Teme: samsung, zvok
  • 30 odstotkov Microsoftove kode že piše umetna inteligenca

    Na nedavni konferenci LlamaCon, ki jo je organizirala družba Meta, sta izvršna direktorja Microsofta in Mete, Satya Nadella in Mark Zuckerberg, razpravljala o vse večji vlogi umetne inteligence pri razvoju programske opreme. Nadella je razkril, da UI že generira med 20 in 30 odstotkov kode v določenih projektih Microsofta, pri čemer se ta delež nenehno povečuje. Poudaril je, da je UI še posebej učinkovita pri pisanju nove kode, medtem ko je manj uspešna pri posodabljanju obstoječe, zlasti v jezikih, kot je C++. Python pa je označil kot področje, kjer UI dosega izjemne rezultate.

    Objavljeno: 9.5.2025 07:00 | Teme: microsoft, programiranje
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji