Objavljeno: 12.12.2018 01:00

Zasebni oblaki kot periferne enote javnega oblaka

Čeprav se svet čedalje bolj usmerja v uporabo storitev v javno dostopnih oblakih, so številna podjetja še vedno skeptična glede zaupanja v okolja, nad katerimi nimajo celotnega nadzora. Toda vodilni proizvajalci že praktično vsi po vrsti ponujajo rešitve, ki združujejo oba svetova: tehnologijo, ki jo srečamo v javnih oblakih, a priročno zapakirano v strežnike, ki jih podjetja namestijo v svoje podatkovne centre, zadaj za skrbno varovane požarne zidove.

V to kategorijo izdelkov ali storitev sodijo Microsoft Azure Stack, Amazon Web Services Outpost in Google Kubernetes Engine (GKE). V vseh treh primerih je kupcem na voljo celoten nabor tehnologij, ki jih srečamo v javnih oblakih Azure, AWS oziroma Google Cloud/Kubernetes, ki pa jih upravlja v celoti podjetje na lastnih strežnikih. Ker gre za funkcionalno zelo varne kopije storitev v javnem oblaku, se za tovrstni tip izdelkov že začenja uveljavljati izraz Public Cloud Periipherals (PCP).

Periferija zato, ker je njihovo delovanje še vedno zelo tesno povezano z delovanjem večjih sorodnikov v javnem oblaku. Proizvajalci se denimo pogosto odločajo, da posodabljajo lokalne kopije v podobnem režimu, kot storitve v javnem oblaku. Zaradi tega je stalna povezanost z matičnim oblakom skoraj obvezna. Razmerje lepo ponazarja analogija pri navezavi tiskalnika in računalnika. Tiskalnik sam po sebi ni čisto nič koristen, če nanj ne povežemo računalnikov iz katerih tiskamo. Tako je tudi vrednost sistemov PCP razmeroma majhna, če jih tako ali drugače ne uporabljamo v kombinaciji ali povezavi z javnim oblakom

Ker gre za razmeroma mlade rešitve, je izkušenj še relativno malo, a jih velja vseeno spoznati pri tehtanju odločitev za prihodnost zasebnih podatkovnih centrov. Čeprav se na prvi mah zdi, da je glavni razlog za tovrstne privatne oblake v večji varnosti in nadzoru zasebnosti, so pravi razlogi pravzaprav drugje. V prvi vrsti lahko zasebni oblaki v številnih primerih zagotovijo manjšo latenco pri omrežni komunikaciji, kar je še posebej koristno v nekaterih specifičnih načinih rabe, na primer krmiljenju IoT naprav v realnem času.

Drugi zelo pogosto uporabljen način rabe PCP je strategiji Devops, kjer razvijalci lahko nemoteno, s precej nižjimi stroški razvijajo rešitev na lokalni opremi in jo v določenem trenutku zelo preprosto preselijo v javni oblak. To je še posebej zanimivo tam, kjer zaradi raznih okoliščin razvoj novih storitev zahteva poseben varnostni režim.

Nenazadnje pa so sistemi v perifernem zasebnem oblaku preprosto prenosljivi iz zasebnega v javni oblak. Uporabno tedaj, ko denimo potrebujemo dodatne resurse ali pa želimo imeti kopijo sistemov v oblaku, za primere povrnitev iz okvar. Scenarijev rabe je več, podjetja pa se šele učijo, kateri izmed teh prinaša največ koristi.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

bostjanc | 12.12.2018 | 11:19

Verne ali varne?

Matjaž Klančar | 12.12.2018 | 11:25

Varne, zakaj? ;)
Hvala!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Pošta Slovenije bo dostavljala z robotom

    Pošta Slovenije je stopila na pot logistične prihodnosti in začela testiranje avtonomnega dostavnega robota, ki bo v prihodnosti pošiljke dostavljal tudi popoldan. 

    Objavljeno: 6.5.2025 11:00 | Teme: robotika, Slovenija
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji