• IBM predstavil tehnologijo združevanja podatkov

    IBM je predstavil razvojni različici prvih dveh izdelkov projekta Xperanto, katerega cilj je združevanje podatkov iz različnih virov v enotno navidezno združeno zbirko podatkov. Predstavljena izdelka omogočata uporabnikom dostop do različnih podatkovnih virov znotraj podjetja ali tudi širše in jih predstavita uporabniku na enoten način. Glavni cilj obeh izdelkov je strankam ponuditi čim cenejšo rešitev povezovanja razpršenih informacij. Skrajšal se bo tudi čas izdelave programskih rešitev, saj se programerjem odslej ne bo več treba učiti delati z različnimi podatkovnimi viri, ker bo dostop do različnih virov podatkov potekal preko enotnega vmesnika.

    Objavljeno: 12.2.2003
  • Težave z Moore-ovim zakonom?

    Ena od velikih omejitev pri nadaljnji miniaturizaciji integriranih vezij je dejstvo, da vedno bolj tanke povezave prinašajo vse daljši čas za prehod signalov. To dejstvo lahko predstavlja resno upočasnitev pri razvoju novih vezij, za katerega je Gordon Moore, eden od ustanoviteljev družbe Intel trdil, da se vsako leto in pol lastnosti vezij dvakrat izboljšajo. V najnovejših vezjih tranzistorji delujejo s hitrostjo 10 milijard preklopov na sekundo, današnje kovinske povezave pa temu komaj sledijo.

    Objavljeno: 11.2.2003
  • Novell napada Sun

    Izjemno znižanje cen programske opreme za imeniške sisteme in preverjanje identitete družbe Novell naj bi zlasti podjetju Sun povzročalo velike težav. Novell naj bi svoj paket eDirectory, ki je tekmec imeniškega sistema Sun ONE Directory Server, dajal pod ceno, trdijo pri Sunu. Novell je pred leti s programsko opremo NetWare tekmovala z okoljem Windows NT družbe Microsoft, po skoraj triletni krizi pa so ponovno našli svoje mesto na področju strežniških rešitev.

    Objavljeno: 11.2.2003
  • Spet slabša prodaja usmerjevalnikov

    Družba Dell'Oro ocenjuje, da se bo letošnja prodaja usmerjevalnikov spet zmanjšala (že tretje leto zapored), in sicer za dva odstotka na 6,7 milijarde dolarjev. Položaj pa naj bi se začel izboljševati že prihodnje leto, saj naj bi se prodaja usmerjevalnikov do leta 2007 povečevala po 6-odstotni letni stopnji. Kupci (telekomi in podjetja) oziroma ponudniki storitev se bodo spogledovali predvsem z visokozmogljivimi usmerjevalniki, ki bodo omogočali pretok novih storitev do uporabnikov. Poleg tega naj bi ponudniki storitev prihodnje leto začeli zamenjevati stare sisteme z novimi, kar bo prav tako pripomoglo k večji prodaji usmerjevalnikov.

    Objavljeno: 11.2.2003
  • iSCSI bo kmalu pravi standard

    Protokol iSCSI, ki predstavlja temelj za novo generacijo pomnilniških sistemov z dostopom prek IP povezav, bo kmalu pridobil odobritev s strani organizacije IETF. S tem so se pobudniki standarda odločili narediti radikalni korak, s katerim naj bi pospešili sprejetje standarda. Proizvajalci imajo tako le še kratko obdobje za pripombe, sicer pa bodo prvo različico standarda zamrznili.

    Objavljeno: 11.2.2003
  • Halcom z rekordnim dobičkom in predstavljenimi novimi izdelki

    Podjetje Halcom Informatika je v Sloveniji znano predvsem po izdelku E-Banka na katerem temeljijo rešitve za elektronsko bančništvo v več slovenskih in sedaj tudi tujih bankah. Med najbolj znane sodita Proklik Nove Ljubljanske banke in Abankin Abacom za poslovanje s pravnimi osebami. Poleg neposrednih rešitev ponujajo tudi tako imenovan Electronic Banking Bureau (EBB), pri katerem bankam ponujajo elektronsko bančništvo kot storitev preko lastnega centra. Ta rešitev je uspela predvsem v Bosni in Hercegovini, kjer je v center EBB Sarajevo vključenih že šest bank, v lanskem letu pa jim je uspel tudi prodor na srbsko tržišče, kjer so uspeli v pol leta implementirati E-Bank v treh večjih bankah in sicer Komercijalni banki Beograd, Novosadski banki in jugoslovanski podružnici HypoVereinsBank; poleg tega pa so ustanovili tudi center EBB v katerega so se vključile tri manjše banke in Vojvođanska banka, ki sodi med večje v Evropi.

    Objavljeno: 11.2.2003
  • Intel zapira Xircom

    Zaradi slabega položaja gospodarstva so se pri Intelu odločili za popolno usmeritev v glavno dejavnost podjetja - proizvodnjo čipov. Zaradi tega so začeli počasi prodajati tiste dele podjetja, ki niso neposredno povezani s čipi. Taka usoda je doletela tudi družbo Xircom, za katero je Intel pred dvema letoma odštel 748 milijonov dolarjev, specializirana pa je za kartice PC Card za prenosne računalnike. Xircom je imel v času Intelovega nakupa 1900 zaposlenih, ki so v poslovnem letu 2000 ustvarili skoraj petsto milijonov dolarjev prihodka. Sicer pa je Intel v letih 1999-2001 kupil kar 35 podjetij, kar ga je stalo enajst milijard dolarjev.

    Objavljeno: 10.2.2003
  • Najemanje zunanjih strokovnjakov IT -- da ali ne?

    Ameriško svetovalno podjetje Foote Partners ocenjuje, da naj bi do leta 2005 od 35 do 45 odstotkov strokovnjakov IT zaposlenih v velikih podjetjih v ZDA in Kanadi izgubilo službo oziroma naj bi jih zamenjali pogodbeni delavci, svetovalci, zunanji inženirji in polovično zaposleni strokovnjaki. Ocene podjetja Foote Partners slonijo na rezultatih lanskoletne ankete med 1880 zaposlenimi v oddelkih IT, ki so jih spraševali, kolikšen delež strokovnjakov IT naj bi v prihodnje najemali od zunaj.

    Objavljeno: 10.2.2003
  • Prva osnovna plošča s podporo 1200-megaherčnemu RDRAM pomnilniku

    Podjetje Abit je v sodelovanju s podjetjema SiS in Samsung predstavilo osnovno ploščo SI7. Plošča temelji na SiSovem sistemskem naboru R658/963, Samsung pa je k celoti prispeval pomnilnik RDRAM, ki deluje pri taktu 1200 MHz. SI7 je opremljena z vmesniki USB 2.0 in FireWire, za povezavo z omrežjem skrbi gigabitni Ethernet vmesnik, za večpredstavnost pa podpora šestkanalnemu zvoku. Za grafične kartice je na voljo razširitveno mesto AGP 8×, diske pa lahko uporabniki priključijo bodisi na vmesnik ATA133 bodisi na SerialATA. Plošča podpira do štiri pomnilniške module RDRAM s taktom 1200 ali 1066 MHz s skupno velikostjo največ 4 GB. Sestavni del sistemskega nabora je tudi podpora večnitnosti, ki jo srečamo pri najzmogljivejših Intelovih procesorjih Pentium 4. Z SI7 si želijo vsa tri sodelujoča podjetja pritegniti najzahtevnejše kupce osebnih računalnikov, ki pri svojem delu potrebujejo hitre procesorje in veliko pomnilniško prepustnost, ki jo omogoča visok takt pomnilniških modulov.

    Objavljeno: 10.2.2003
  • Nova generacija mainframe računalnikov IBM že poleti

    IBM naj bi v drugi polovici leta začel s prodajo nove generacije mainframe računalnikov z delovnim imenom T-Rex, ki bodo najzmogljivejši doslej. Po sedanjih ocenah naj bi novi strežniki T-Rex dosegali zmogljivost do 450 milijonov ukazov na sekundo, kar je okoli za tretjino več od današnjih najzmogljivejših različic sistemov zSeries 900. Pri IBMu so največ delali na delu, ki povečuje vhodno-izhodno prepustnost sistema, s čimer so učinkovito razrešili nekatera ozka grla pri vse večji zmogljivosti procesnega dela.

    Objavljeno: 10.2.2003
  • AMD predstavil Athlon XP 3000+

    AMD je ponovno v tekmi z Intelom in predstavitev nove generacije procesorjev je točno tisto kar jim je manjkalo. Athlon XP 3000+ temelji na novem jedru, doslej znanem pod razvojnim imenom Barton, ki vključuje 512 KB predpomnilnika in 333 MHz vodilo. Po AMDjevih podatkih naj bi Athlon XP 3000+ pokazal za kar 17 odstotkov boljše delovanje kot konkurenčni Intelov Pentium 4 s taktom 3 GHz.

    Objavljeno: 10.2.2003
  • Lažje uporaba XML s pomočjo XMLBeans

    Družba BEA Systems je predstavila novo tehnologijo za pripravo spletnih storitev imenovano XMLBeans, ki programerjem močno olajša delo, saj ni več potrebno prilagajati podatke XML za uporabo v javo. Za začetek bodo XMLBeans na voljo kot brezplačna storitev na strežniku, že od marca pa jo bodo vključili v njihov paket za spletne programe v jeziku Java BEA WebLogic 8.1.

    Objavljeno: 9.2.2003
  • DDR2 z zamudo

    Strokovnjaki in analitiki napovedujejo, da se bo množična proizvodnja pomnilniških modulov DDR2 pričela leto pozneje, kot so predvidevali doslej. Zamuda je v prvi vrsti posledica zakasnitvi pri razvoju ustreznih sistemskih naborov in osnovnih plošč. Poleg tega se je pri zahtevnejših uporabnikih v zadnjem času uveljavil pomnilnik DDR s taktom 400 MHz, ki je s svojimi zmogljivostmi zmanjšal razkorak med pomnilniki DDR in DDR2, poleg tega pa ga namerava v svojih izdelkih uporabiti kar nekaj izdelovalcev strežnikov.

    Objavljeno: 9.2.2003
  • Sony opušča proizvodnjo manjših monitorjev s katodno cevjo

    Sony je napovedal, da bo do konca marca prenehal s proizvodnjo 17- in 19-palčnih monitorjev s katodno cevjo. Kupcem bodo tako na voljo le še 21- in 24-palčni katodniki z oznako Sony Trinitron. Japonski velikan se je tako pridružil vrsti podjetij, ki so delno ali popolnoma opustila proizvodnjo zaslonov s katodno cevjo, med katerimi so tudi Hitachi, Matsushita in Sharp. Sony se bo s tem usmeril predvsem v proizvodnjo monitorjev LCD, tako da je že razširil obstoječo paleto tovrstnih izdelkov s šestimi novimi modeli z diagonalami od 15 do 23 palcev.

    Objavljeno: 9.2.2003
  • Varnejše spletne storitve

    Ameriško podjetje DataPower Technology se je pred kratkim pridružilo majhni, a rastoči skupini podjetij IT, ki ponujajo izdelke za varnejše spletne storitve, in prenos sporočil XML. Ti izdelki naj bi omogočali celo vrsto varnostnih funkcij pri izmenjavi sporočil XML in SOAP, ne da pri tem trpela hitrost prenosa podatkov in izvajanja programov. Med varnostnimi funkcijami najdemo filtriranje, avtentikacijo, digitalno podpisovanje, šifriranje in samodejno potrjevanje podatkov. Tehnologijo DataPower XS40 uporablja na primer konzorcij avtomobilskih podjetij za varno upravljanje spletne rešitve za potrjevanje posojil. XS40 s pomočjo protokola SOAP kodira sporočilo, ki je namenjeno sistemu za upravljanje posojil, ga potrdi in pošlje v nadaljnje procesiranje, potem pa ga elektronsko podpiše in odkodira.

    Objavljeno: 8.2.2003
  • Pomladna kolekcija računalnikov iMac

    Družba Apple je predstavila prenovljene osebne računalnike iMac z bolj bogato opremo kot doslej. Novi model z 17-palčnim širokim ploskim zaslonom LCD ima procesor PowerPC G4 s taktom 1 GHz, sistemsko vodilo 133 MHz, 256 MB velik pomnilnik DDR, grafični procesor NVIDIA GeForce4 MX s pomnilnikom 64 MB, disk velikosti 80 GB, hitrejši (4x) SuperDrive (enota DVD-RW), dva priključka FireWire, pet priključkov USB in vgrajeni podpori za brezžične omrežne povezave AirPort Extreme (54 Mb/s) ter za brezžične periferne naprave Bluetooth.

    Objavljeno: 8.2.2003
  • Podatkovni strežnik v dlani

    Sony je najavil podatkovni strežnik FSV-PGX1, ki se po dimenzijah še najlaže primerja z ročnimi računalniki. Naprava namreč meri 155 × 83 × 31 milimetrov, tehta pa 390 gramov. Strežnik ima vgrajen 20 GB disk premera 2,5 palca, na katerem je 17 GB zmogljivosti na voljo za datoteke uporabnikov. Ostale naprave dostopajo do strežnika preko vmesnika WLAN po standardu 802.11b, saj je brezžični vmesnik vgrajen v napravo. Omogočeno je šifriranje podatkov po standardu WEP s 128 biti, dostop do podatkov na strežniku pa lahko omejimo tudi z geslom. V navezi s priklopno postajo lahko PGX1 služi tudi kot dostopna točka za brezžično omrežje, saj ima postaja žični priključek Ethernet. Dostop do podatkov poteka preko protokola FTP oziroma datotečnih sistemov CIFS (Windows) in NFS. Za napajanje skrbi zunanji napajalnik, v primeru izpada napajanja pa je v napravo vgrajen tudi akumulator. Sony FSV-PGX1 bodo predstavili na sejmu Net&Com 2003 v Tokiju, na voljo pa bo konec marca, zaenkrat samo na Japonskem. Cena bo predvidoma okoli 600 dolarjev, priklopna postaja pa bo veljala še dodatnih 60 dolarjev.

    Objavljeno: 8.2.2003
  • Večpredstavna sporočila 85 tolarjev

    Simobil je prvi domači operater, ki je pričel zaračunavati storitev pošiljanja večpredstavnih sporočil MMS in sicer po 85 tolarjev. Iz Mobitela so sporočili, da bodo v njihovem sistemu večpredstavna sporočila še brezplačna do konca marca, nato pa bodo predstavili svojo ceno. Tretji operater, Vega, pa v svojem omrežju še ne omogoča pošiljanja in prejemanja večpredstavnih sporočil MMS in nasploh podatkov storitev.

    Objavljeno: 7.2.2003
  • Brezžično povezovanje po Fujitsu Siemensu

    Njihova ponudba dostopnih točk za brezžični ethernet je bogatejša za dve napravi in sicer visoko zmogljivo Connect2Air WLAN AP-2000RDS, ki podpira visoko stopnjo varnosti in ima vgrajeno podporo za vse tri standarde brezžičnega etherneta, 802.11b, 802.11a in 802.11g. Model AP-500RP pa je po drugi strani namenjen domačim uporabnikom in majhnim podjetjem, saj deluje tudi kot usmerjevalnik ADSL, požarni zid in strežnik VPN, a podpira le standard WiFi 802.11b. Poleg dostopnih točk Fujitsu Siemens ponuja tudi kartice WiFi, ki so v obliki bodisi kartic PC Card, CompactFlash ali pa z USB vmesnikom.

    Objavljeno: 7.2.2003
  • Epsonov laser za doma in v pisarno

    Epson je predstavil laserski tiskalnik z oznako EPL-6100L, namenjen predvsem domačim uporabnikom in manjšim podjetjem. Glavne odlike novega tiskalnika so predvsem velika hitrost tiskanja ob dobri kakovosti izpisa, na voljo pa je po relativno ugodni ceni. Tiskalnik se lahko pohvali z do šestnajst natiskanimi stranmi v minuti, pri čemer je ločljivost tiskanja največ 600 pik na palec. Vstopni pladenj za papir ima dovolj prostora za 150 listov, medtem ko je zmogljivost izstopnega pladnja 100 listov. Tiskalnik lahko priključimo na vzporedni ali USB vmesnik, priloženi pa so gonilniki za okolja Windows in MacOS, ki se odlikujejo po preprosti rabi, saj za večino nastavitev poskrbi kar gonilnik. Epson želi z novim tiskalnikom povečati svojo prisotnost pri uporabnikih, ki pri laserskem tiskalniku ne potrebujejo omrežnega vmesnika, obenem pa si želijo zmogljiv in poceni črnobeli laserski tiskalnik. Cena tiskalnika EPL-6100L bo predvidoma okoli 250 evrov.

    Objavljeno: 7.2.2003
  • Novell NetWare 6.5 kmalu na voljo

    Novell je predstavil lastnosti in zmožnosti nove različice svojega strežniškega operacijskega sistema NetWare. Z različico 6.5, ki nosi razvojno ime Nakoma naj bo podjetje konkuriralo predvsem Microsoftovemu sistemu Windows Server 2003, del trga pa namerava odščipniti tudi podjetjem, ki ponujajo podobne rešitve, temelječe na sistemih Unix ali Linux, med katerimi najdemo npr. Sun, IBM in HP.

    Objavljeno: 7.2.2003
  • Microsoft ISA Server 2.0

    Ob obilici drugih novosti se pri Microsoftu letos bliža tudi zaključek razvoja nove različice požarnega zidu in varnostnega izdelka Internet Security and Accelleration (ISA) Server 2.0. Glavne značilnosti nove različice so varnost na nivoju programov ter varno delovanje spletnih storitev. Učinkovitost in varnost požarnega zidu bo s tem zagotovo večja. Predvsem zaščita na nivoju programov naj bi prepričala kupce, da lahko ISA Server deluje kot samostojni požarni zid in pri tem delu ne potrebuje še dodatnih programov ali rešitev drugih proizvajalcev. Pričakovati je moč tudi druge razširitve, kot je podpora za navidezne omrežne povezave (VPN), vendar pri Microsoftu trdijo, da končne nabora funkcij izdelka še niso določili. Po sedanjih načrtih naj bi prve javne razvojne različice izdelka prišle na vrsto še letos, program pa bo v končni različici na voljo nekje v začetku 2004, skoraj tri leta po predstavitvi prve različice izdelka.

    Objavljeno: 7.2.2003
  • Novi CRM v sistemu J.D. Edwards

    Podjetje J.D. Edwards, izdelovalec istoimenskega poslovnega informacijskega sistema, je objavilo novo različico modula za CRM 2.0. Glede na prejšnje različice svojih rešitev za podporo upravljanju odnosa s strankami navajajo kar 175 izboljšav. Med pomembnejšimi novostmi je poenotenje zapisa o strankah, ki je zdaj na enem mestu, ne glede na vir, iz katerega izhajajo podatki o stranki. Odslej bodo lahko imeli podatke o strankah vedno pri roki tudi delavci na oddaljenih lokacijah in sicer bodo podatki na voljo tudi takrat, kadar ne bodo neposredno priključeni v omrežje. Podatki se bodo namreč samodejno uskladili z najnovejšim stanjem vsakič, ko se bo tak delavec priključil v omrežje.

    Objavljeno: 6.2.2003
  • Projekt Paladium postaja "Osnova varnega računalništva naslednje generacije"

    Pri Microsoftu so se odločili predstaviti končno ime kontroverzne tehnologije za zaščito podatkov, ki je bila doslej znana pod razvojnim imenom Palladium. Novo ime je Next-generation secure computing base, oziroma osnova varnega računalništva naslednje generacije.

    Objavljeno: 6.2.2003
  • Učinkovitejši programski video nadzor

    Podjetju ObjectVideo je uspelo tisto, kar mnogi poskušajo že dalj časa - ustvariti programsko opremo, ki lahko analizira video posnetke v realnem času. Programska oprema Video Early Warning 1.0 omogoča spremljanje dogajanja na digitalnih video kamerah in opozarjanje na ključne spremembe. Program omogoča nastavitev pravil za vsako kamero, ki so lahko tudi precej fleksibilna. Tako naj bi po podatkih proizvajalca program lahko poleg nedovoljenega gibanja in drugih očitnih sprememb v sliki, zaznaval celo odmetavanje smeti na ulici, mogoče pa je celo določiti pravila glede na barvo predmetov.

    Objavljeno: 6.2.2003
  • Plamon Ultra Density Optical

    Podjetje Plasmon, ki je specializirano v ponudbi optičnih enot in knjižnic, za letošnji CeBit napoveduje nov tip enot, ki bo omogočal hranjenje od 30 GB do celo 120 GB na nosilec. Nov tip optičnih nosilcev so poimenovali Ultra Density Optical (UDO), na začetku pa bo na voljo v izvedbi s 30 GB na 5,25 palčni nosilec, kasneje pa naj bi gostoto zapisa povečali postopno do 120 GB. Na voljo bodo tako izbrisljive kot tudi samo enkrat zapisljive izvedbe, jamčijo pa obstojnost podatkov vsaj za 50 let. Novi nosilci UDO bodo tako idealni za arhivsko hranjenje podatkov, kot je elektronska pošta, pravni in uradni dokumenti ter zdravstveni podatki.

    Objavljeno: 6.2.2003
  • Mobilni igralnik

    Nokia je predstavila prvi pravi igralnik na mobilnem telefonu, imenovan N-Gage. Naprava temelji na operacijskem sistemu Symbian, igre pa bo mogoče nalagati preko kartic MultiMediaCard. Sicer je N-Gage tudi mobilni telefon s podporo za GPRS in MMS, ki deluje v vseh treh frekvenčnih območjih GSM in predvajalnik MP3-jev. Podporo N-Gagu so že izrekli nekateri večji proizvajalci iger, med drugim Sega, Eidos in Activison, kar kaže, da igralnik lahko uspe.

    Objavljeno: 6.2.2003
  • MySQL postaja resen tekmec

    Sistem za upravljanje z relacijskimi zbirkami podatkov MySQL, razvit po principih odprte kode, postaja vedno bolj resen tekmec komercialnim zbirkam podatkov. Je dovolj zmogljiv, prilagodljiv in seveda cenovno ugoden, da bi ga podjetja morala obravnavati kot sprejemljivo alternativo dragim komercialnim zbirkam podatkov. Direktor švedskega podjetja, ki izdeluje MySQL, Mĺrten Mickos je prepričan, da bo zbirka podatkov ţe v letođnjem letu nađla pot v resno poslovno uporabo, prav tako kakor jo je nađel Linux, do katerega so bili uporabniki na začetku precej skeptični.

    Objavljeno: 5.2.2003
  • TrueSpace 6.5 kmalu na voljo

    Podjetje Caligari je napovedalo skorajšnji izid nove različice svojega orodja za tridimenzionalne animacije TrueSpace. Program je tudi v novi različici ohranil videz in način dela predhodnika, novosti pa se pokažejo šele pri zahtevnejših operacijah. V različici 6.5 so avtorji izboljšali predvsem orodja za delo z nelinearnimi animacijami. Program tako zdaj omogoča sestavljanje animacij iz posameznih izsekov. V vsakem izseku lahko urejamo gibanje žičnega modela, potem pa lastnosti v posameznih izsekih združujemo s priloženim urejevalnikom. Izboljšali so tudi orodja za simuliranje živih bitij, predvsem gibanje kosti in sklepov. V osnovnem modulu za delo z objekti so izboljšali nadzor nad potekom dela, dodali pa so tudi nekatere zmožnosti pri urejanju detajlov, tako lahko sedaj površino razrežemo na manjše enote in urejamo vsak del posamezno. Boljše bo tudi povezovanje z ostalimi programi, med drugim so dodali podporo zapisu DWG, ki ga uporablja AutoCAD. TrueSpace 6.5 bo na voljo februarja, cena polne različice pa bo 595 dolarjev.

    Objavljeno: 5.2.2003
  • Sodišče proti nepravičnim EULA-m

    Licenčna pogodba za končnega uporabnika, znana tudi kot EULA (end-user license agreement), ki določa pravila uporabe programske opreme, je mnogim uporabnikom pogosto trn v peti, podjetja pa jih pogosto izkoriščajo, da se pravno zaščitijo pred jezo kupcev zaradi morebitnih napak.

    Objavljeno: 5.2.2003
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji