Lažje blokiranje piškotkov na Googlu
Google bo zaradi pritiskov s strani EU ponudil enostavnejše blokiranje piškotkov.
Google bo zaradi pritiskov s strani EU ponudil enostavnejše blokiranje piškotkov.
Ameriška Uprava za letalstvo (FAA) je v preiskavi potrdila, da je bilo lansko strmoglavljenje športnega letala Taylorcrafta BL64, ki ga je pilot Trevor Jacob ovekovečil za YouTube, namerno. Kot so številni strokovnjaki sumili že ob ogledu posnetka, je Jacob namenoma in brez potrebe zapustil letalsko kabino, zaradi česar je letalo potem strmoglavilo. To je kršitev letalskih pravil.
V minulem letu je Amazon v Evropi ustvaril 51 milijard evrov prihodkov, kar je 17 odstotkov več kot leto pred tem in največ v zgodovini. Evropsko prodajo večinoma izvede luksemburška podružnica, ki je ob tako uspešni prodaji lani ustvarila – izgubo. Seveda le na papirju.
Logitech je predstavil novo ugodno miško, ki vsebuje kar nekaj priboljškov dražjih modelov, hkrati pa je na voljo uporabnikom, ki smo, priznajmo si, različni.
Odbor za notranji trg in varstvo potrošnikov (IMCO) v Evropskem parlamentu je danes potrdil stališče do predloga Evropske komisije, ki je jeseni predlagala uzakonitev enotnega standarda polnilnikov za mobilne in prenosne naprave. To pomeni, da bo o stališču lahko Parlament glasoval že na naslednji plenarni seji. Januarja je svoje stališče sprejel tudi Svet.
Netflix je v prvem četrtletju naštel 200.000 manj naročnikov kot v enakem lanskem obdobju. Gre za prvi padec naročnikov po desetletju.
Uporaba internetno priključenih naprav IoT postaja zelo razširjena v vseh segmentih družbe, ob tem pa se spreminjajo načini rabe in razloge, zakaj v njih podjetja, pa tudi širša družba toliko vlaga. V lanskem letu je bil trg naprav IoT vreden že 158 milijard dolarjev, zrasel pa je za zelo pomembnih 22%. Podobno rast lahko pričakujemo tudi v naslednjem petletnem obdobju.
Pred devetimi leti je nizozemska davčna uprava uvedla nov sistem iskanja goljufov pri socialnih prejemkih. Problema so se lotili, kot je v 21. stoletju moderno – z algoritmi in umetno inteligenco. Zagnali so sistem, ki je sam ugotavljal, kdo predstavlja veliko tveganja za zlorabo pravic, in jih že na podlagi suma kaznoval.
Večina podjetij se zaveda težav, ki jih lahko povzročijo okužba z izsiljevalskim virusom ter poskusi napadov z goljufivimi spletnimi stranmi in s prevarantsko e-pošto. Informatiki, ki se ukvarjajo s kibernetsko varnostjo, imajo še boljši vpogled v izpostavljenost kibernetskega prostora, zato poznajo tudi tveganja naprednih dolgotrajnih napadov ter napadov ničelnega dne. In seveda, kaj se zgodi, če programska oprema ni posodobljena.
Podjetje Anker, znano po svojih dodatkih in pripomočkih za pametne telefone, tablice in prenosne računalnike, vstopa tudi na področje 3D tiskalnikov. Njihov prvenec se imenuje AnkerMake M5 in obljublja številne lastnosti tipične za precej dražje izdelke, predvsem pa ponuja odločno hitrejši 3D tisk od konkurence.
Čedalje večje število varnostnih vdorov in digitalni terorizem so spodbudili velike korporacije in proizvajalce poslovnih informacijskih rešitev k organizaciji boljšega medsebojnega obveščanja o varnostnih tveganjih. Proizvajalci, kot so Coca-Cola, Honeywell, Blackberry, ABB, Microsoft, NTT in Check Point so ustanovili združenje Operational Technology Cybersecurity Coalition (OTCSA) s sedežem v Švici, ki bo koordiniralo odgovore na zaznane napade, pa tudi zbiralo dragocene podatke iz preiskav napadov s ciljem izboljševanja orodij in dobrih praks za preprečevanje ranljivost pri bodočih poizkusih napadov.
Nezamenljivi žetoni (NFT) so se doslej prodajali po visokih, domala absurdnih cenah, zaradi česar so skeptiki opozarjali, da nimajo realne vrednosti. Sedaj to v praksi ugotavlja lastnik NFT-ja s prvim čivkom Twitterjevega ustanovitelja Jacka Dorseyja, za katerega je bil odštel 2,9 milijona dolarjev, a ga sedaj ne more prodati niti za odstotek te cene.
Epidemija COVID-19 je dobršen del zaposlenih prisilila na delo od doma. Toda marsikje so zaposleni ugotovili, da je tak način dela zanje celo boljši in kar pogosto celo bolj produktiven, kar bi moralo ugajati tudi delodajalcem. To velja še posebej za tiste, ki morajo opraviti dolgo pot do delovnega mesta. Ponekod se zdaj soočajo celo z odporom na predloge, da bi se vrnili nazaj v pisarne, pa čeprav le za del delovnega časa.
Zlonamerna programska oprema običajno napada računalnike, pri čemer glavni cilj dandanes ni povzročiti škode, temveč izsiliti plačilo odkupnine. V ta namen zadostuje že, če napade osebne računalnike zaposlenih, morda kar prek okužene priponke v elektronski pošti. Precej redkejši pa so primeri, kot je najnovejše odkritje več ameriških agencij. Odkrili so doslej najbolj dodelano zlonamerno orodje, ki je namenjeno napadanju krmilnih sistemov v industriji.
Microsoft bo novi podatkovni strežnik SQL Server 2022 objavil za javni preizkus še pred koncem tega četrtletja. To so najavili na posebnem dogodku SQLBits, ki je bil sicer namenjen pretežno oblačni storitvi Azure SQL, vendar so v okviru tega razkrili tudi več podrobnosti o prihajajočem strežniku SQL Server 2022, ki bo na voljo tako v oblaku kot za namestitev pri strankah, seveda pa bo izdatno podpirali različne scenarije hibridnega oblačnega računalništva.
V podjetju zagotovo uporabljate vsaj eno tiskalno napravo. Ampak ali ste se kdaj vprašali, koliko obremenitev zahteva brezhibno delovanje tiskalnika? Tudi v primeru, ko tiskalnik najemate? Od serviserjev, ki so zadolženi za vzdrževanje, rezervnih delov in popravil, nameščanja, programiranja in posodobitev. Do nakupa kartuš in papirja za tiskanje. Vse skupaj je časovno in stroškovno obremenilno za podjetje ali posameznika, ki mora skrbeti za nemoteno delovanje tiskalnika.
Strokovnjaki po celem svetu, vključno z Evropsko Unijo, že lep čas navajajo, da je mobilna tehnologija 5G ena ključnih za napredek razvoja informacijske družbe in zato strateška prioriteta. Toda najnovejše analize združenja GSMA kažejo na to, da Evropa v resnici na področju 5G že močno zaostaja za drugimi tehnološko razvitimi državami, kot so ZDA; Kitajska, Japonska in Južna Koreja.
Elon Musk je za Twitter ponudil 43 milijard dolarjev.
Več kot 200 urednikov spletišča Wikipedija je od organizacije Wikimedia Foundation zahtevalo prenehanje sprejema prostovoljnih prispevkov v kriptovalutah.
Meta (Facebook) pospešeno razvija digitalni svet Metaverzum (več o tem si lahko preberete tudi v trenutno aktualni posebni številki Monitorja), preizkušajo pa tudi že sisteme za prodajo vsebin znotraj tega digitalnega sveta.
Google Photos je leta ponujal neomejeno brezplačno hrambo fotografij, dokler niso na veliko žalost uporabnikov storitev lani ukinili.
Trg pametnih ur se je že v letu 2020 občutno povečal, lani pa je zabeležil še 24% rast.
Pogovorna okna, ki nas sprašujejo po dovoljenjih okoli piškotov, so v zadnjih letih postala izredno nadležen del brskanja po spletu.
Pred kratkim smo zamenjali ohišje domačega računalnika, pri tem pa posneli tudi kratek video.
Vodilna podjetja na področju podatkovne analitike so predstavila novo iniciativo in združenje Data Cloud Alliance, ki obljublja lažji dostop ter prenosljivost podatkov med različnimi shrambami podatkov v oblaku. Cilj je predvsem olajšati digitalno transformacijo v podjetjih, ki tipično narekuje hiter in enostaven dostop do različnih podatkovnih virov.
V Bolgariji bodo septembra odprli nov raziskovalni inštitut INSAIT (Institute for Computer Science, Artificial Intelligence and Technology), ki ima ambicijo postati eden vodilnih centrov za raziskave in razvoj na področju umetne inteligence v Evropi.
Sony in investicijsko podjetje, ki stoji za priljubljenimi Lego kockami, sta skupaj vložila 2 milijardi dolarjev v podjetje Epic Games.
Elon Musk je postal lastnik skoraj desetine Twitterja, zaradi česar bi lahko imel tudi mesto v upravnem odboru. Po prvih najavah bi se bilo to moralo zgoditi v soboto, a je potem Musk sporočil, da se to ne bo zgodilo. Pojavljajo se ugibanja, kaj je v ozadju in ali bo Musk še povečeval svoj delež v Twitterju.
V spletu se pojavlja vse več podrobnosti prihajajočega telefona OnePlus Ace, šlo naj bi za telefon višjega cenovnega razreda.
Microsoft je najavil prve večje izboljšave lani predstavljene storitve Windows 365, ki omogoča uporabo operacijskega sistema Windows kot virtualiziranega okolja v oblaku. Z izboljšavami bodo izboljšali ter poenostavili uporabniško izkušnjo, stremijo pa k temu, da bi izbrisali ločnico med lokalnim in virtualiziranim okoljem.