Google predstavil telefon Pixel 3
Google je uradno predstavil tretjo različico telefona Pixel.
Google je uradno predstavil tretjo različico telefona Pixel.
Kot smo napovedali že včeraj, je Intel na svojem jesenskem dogodku predstavil nove procesorje.
Reuters poroča, da je Apple ameriškemu Kongresu poslal poročilo, v katerem zagotavlja, da Bloombergovo poročilo o kitajskih »vohunskih čipih«, ki naj bi bili v Super Microvih strežnikih, ki jih uporablja tudi Apple – ne drži.
Google je v zapisu na svojem blogu razkril, da so v okviru internega varnostnega pregleda vseh svojih servisov že marca letošnjega leta odkrili programsko napako v servisu Google+, ki je zunanjim aplikacijam omogočala nepooblaščen dostop do osebnih informacij uporabnikov servisa. Zelo podobno torej, kot je razkrila letošnja Facebookova afera Cambridge Analytica.
Čez nekaj ur (ob 16h po našem času) bo znano, katere novosti procesorski velikan pripravlja kot odgovor na AMDjevo invazijo s procesorji Ryzen.
V Kaliforniji so po hitrem postopku (potrebna sta bila le približno dva tedna) sprejeli zakon, ki proizvajalcem računalniških internetno povezanih naprav narekuje implementacijo mehanizmov za zagotovitev močnejših, predvsem pa unikatnih gesel.
Obdajata nas dva viharja – geopolitični in »kiber-politični«. Zdi se, kot da nihče ne zaupa več nikomur, fragmentiran spletni svet pa zaznamujeta sumničavost in zmeda. Spletna varnost je na razpotju in odločiti se je treba, v katero smer naj gre njen razvoj. Odločitev, ki bo oblikovala prihodnost industrije in varnost spletnega prostora, ni enostavna, saj se bodo posledice dotaknile življenja vseh.
V novih Applovih osebnih računalnikih in prenosnikih (2018 MacBook Pro, iMac Pro) je vgrajen sistem, s katerim bo Apple onemogočil popravljanje pri nepooblaščenih serviserjih in menjavanje sestavnih delov. To omogoča novi čip T2, ki vsebuje programsko zaporo. Če zamenjamo bistveno komponento računalnika, bo ta ostal zaklenjen, dokler ga Applov pooblaščeni serviser ne bo odklenil.
Umetna inteligenca, še posebej pa računalniški vid omogočajo hiter razvoj robotov za posebne namene, kjer doslej še niso bili prisotni. Roboti so že precej časa prisotni v proizvodnji, na primer avtomobilov, vse pa kaže, da je gradbeništvo naslednje gospodarsko področje, kjer bodo našli utemeljene in koristne načine rabe.
O aplikaciji Hal mBills smo že pisali, gre za mobilno denarnico, torej aplikacijo, s katero lahko plačujemo pri sodelujočih podjetjih.
Kljub temu, da so pravila obnašanja v prometu jasno določena s prometnimi predpisi, je v praksi še vedno precej dogajanja odvisnega od neverbalne komunikacije, denimo med voznikom avtomobila in pešcem, oziroma kolesarjem. Pešec tipično pogleda voznika v vozilu, ta pa mu zelo pogosto s kimanjem ali roko da vedeti, da mu daje prednost. Takih napol podzavestnih signalizacij je več, kot si morda prestavljamo.
Le nekaj dni pred predstavitvijo nove generacije telefonov Pixel 3, so pri Googlu zopet podžgali namige, da je v pripravi tudi tretji, po vsej verjetnosti manjši Pixel 3. V enem od svojih blogov so objavili fotografije štirih telefonov, od katerih so trije brez dvoma premajhni, da bi bili verjetni. Pri tem se nagajivo sprašujejo »kako majhen je premajhen?« in pri tem odgovarjajo, da bo naslednji telefon vendarle nekoliko večji od teh.
V matičnih ploščah Super Micro, ki so jih uporabljala številna ameriška podjetja, denimo Apple ali Amazon, naj bi bili vgrajeni kitajski čipi za prisluškovanje, trdi Bloomberg. Matične plošče je zasnovalo kalifornijsko podjetje Super Micro, proizvajale pa so se na Tajvanu in na Kitajskem. Apple, Amazon in Super Micro so odločno zanikali trditve.
Tehnologija veriženja blokov (blockchain) je še zelo mlada, njen uspeh pa je v marsičem odvisen tudi od tega, koliko bodo standardi in tehnologije na tem področju enotni. Pretirano vejenje na različne alternative bi vsekakor prej škodovalo kot koristilo, saj se zaradi tega potencialni uporabniki najbrž težje odločajo, katere tehnologije uporabiti. V dvomih bo marsikdo raje počakal.
Združenje Wi-Fi Alliance je naposled vendarle spoznalo, da je dosedanje imenovanje omrežnih standardov preveč komplicirano, celo zmedeno. Brezžični omrežni vmesnik 802.11n je denimo starejši od 802.11ac, kar nepoznavalci zgolj ob prebiranju oznake zlahka zamenjajo. Kupcem je zato iz oznak težko razbrati, katere napredne tehnologije uporablja določena naprava.
Google je skoraj dve leti razvijal zanimivo rešitev Voice Access, ki omogoča, da mobilne naprave skoraj v celoti krmilimo zgolj s pomočjo govorjenih ukazov. Čeprav je orodje, ki je pravkar zaključilo beta testiranje, namenjeno v prvi vrsti ljudem s posebnimi potrebami, so možnosti, ki jih ponuja, zanimive tudi za precej širši krog uporabnikov.
Microsoft je na dogodku posvečenemu strojni opremi predstavil nove izdelke pod lastnim tržnim imenom Surface, pri čemer sta v ospredju predvsem nova tablica Surface Pro 6 in prenosnik Surface Laptop 2.
Oče svetovnega spleta Tim Berners-Lee se je lotil novega projekta, s katerim želi uporabnikom spleta vrniti nadzor nad lastnimi podatki, ki jih danes vse preveč zlorabljajo ponudniki spletnih storitev. Skupaj z raziskovalci univerze MIT so začeli razvijati projekt Solid, odprtokodno platformo za upravljanje osebnih podatkov, ki bo namenjena končnim uporabnikom.
HP je naredil prenosnik, pri katerem je ključni element zunanjosti ohišja pravo usnje. V ta naravni material so obleki praktično vse dele ohišja, kjer je te smiselno (brez zaslona, tipkovnice, sledilne ploščice, rež za vmesnike), usnje pa s svojo upogljivostjo vrši tudi pomembno vlogo pri nastavljanju kot zaslona.
Initial Coin Offering (ICO) je velikokrat slišan termin leta 2018. Je način zbiranja sredstev, kjer novonastali projekti prodajajo svoje kriptožetone v zameno za bitcoine ali ether (kriptožeton ki poganja Ethereum blockchain). Z drugimi besedami, je kot nekakšno kotiranje na borzi (IPO), kjer investitorji kupijo deleže v podjetju.
Vse kaže, da novi telefoni Pixel 3 ne bodo edina novost, ki jo pripravlja Google za letošnjo jesen. Po spletu so se razširile informacije, da bo Google predstavil tablico ali bolje rečeno hibridni računalnik (tipkovnica bo služila kot pokrov), ki bo uporabljal operacijski sistem Chrome OS. Tablica naj bi bila nekakšna logično nadaljevanje današnjih prenosnikov Pixelbook, Google pa naj bi jo uporabljal kot referenčni izdelek za promocijo Chrome OS.
Včasih je veljalo, da s formatiranjem računalnika in ponovno namestitvijo operacijskega sistema zagotovo pobrišemo vso nesnago. Že pred časom smo pisali, da se je to spremenilo, in najnovejša odkrita zlonamerna programa oprema to potrjuje. Ruski Lojax namreč preživi tudi ponovno namestitev.
Zanesljiv način, kako izboljšati uspešnost podjetja, je standardizacija poslovnih procesov in optimizacija poslovanja preko nadgradnje informacijskega sistema. Ključni korak pri tej spremembi je izbira pravega sistema za načrtovanje virov podjetja (ERP) in upravljanja odnosov s strankami ter dobavitelji (CRM).
Zaščita pred škodljivimi programi/ virusi
V torek so pri Facebooku odkrili vdor, v katerem so napadalci dobili dostop do 50 milijonov računov.
Izredno priljubljena tipkovnica za naprave Android, SwiftKey, dobiva možnost prevajanja v realnem času. To so objavili njeni razvijalci, zanaša se na Microsoftov Translator. Pri Microsoftu so namreč leta 2016 kupili SwiftKey za 250 milijonov dolarjev. Nova različica je že na voljo v Play Store, več o aplikaciji pa si lahko preberete na Microsoftovi strani. Podprtih je dobrih šestdeset jezikov, med njimi je tudi slovenščina.
Ta mesec poteka deseta obletnica spletišča Stack Overflow. Gre za spletno stran, namenjeno razvijalcem, kjer lahko poiščejo odgovore na vprašanja, v teh desetih letih pa je postala stran nepogrešljiva tako med razvijalci in programerji kot tudi med sistemskimi administratorji in drugimi računalničarji. V tem času je čez tri milijone uporabnikov napisalo čez 25 milijonov odgovorov na 16 milijonov odgovorov, koliko si nas je s temi odgovori tekom let pomagalo pa nihče zares ne ve – v vsakem primeru nas ni malo.
Nekako smo se že navadili, da aplikacije na pametnih telefonih od nas zahtevajo celo vrsto pravic za dostop do različnih podatkov in senzorjev, ki jih lahko v novejših Androidih tudi zavrnemo. Raziskovalci pa so sedaj pokazali, da imajo spletne strani, ki jih obiščemo v brskalniku na pametnem telefonu, takšen dostop brez spraševanja za dovoljenje.
Julian Assange, dosedanji odgovorni urednik spletišča WikiLeaks, se je umaknil iz te pozicije.
Ameriška komisija za vrednostne papirje in borzno trgovanje (SEC, Securities and Exchange Commission) je objavila tožbo zoper Elona Muska zaradi njegovih tvitov.