Oracle Autonomous Linux
Oracle je v okviru svoje vsakoletne razvojne konference OpenWorld Razkril kopico novosti, s katerimi nakazuje, da želijo v bližnji prihodnosti resneje konkurirati bolj zvenečim ponudnikom storitev in rešitev v oblaku.
Oracle je v okviru svoje vsakoletne razvojne konference OpenWorld Razkril kopico novosti, s katerimi nakazuje, da želijo v bližnji prihodnosti resneje konkurirati bolj zvenečim ponudnikom storitev in rešitev v oblaku.
Že mnogo je minilo od časov, ko so verzije programske opreme izhajale redko in ko je preskok glavne številke pomenil korenito spremembo. Brskalniki so ekstremen primer, saj tale tekst nastaja v Firefoxu 69. V prihodnje pa bo šlo še hitreje, saj je Mozilla sporočila, da bodo prešli na štiritedenski ciklus.
Podjetja so prihod storitev v oblaku tradicionalno doslej spremljala z dobršno mero nezaupljivosti, predvsem zaradi vprašanj povezanih z varnostjo. Toda storitve v oblaku so v zadnjih letih po tej plati dozorele in večina vodij za informacijsko varnost v podjetjih danes meni, da je oblak vsaj tako varen, če ne celo bolj, kot upravljano informacijsko okolje v podatkovnih centrih samih podjetij.
Raziskovalna družba Gartner je v okviru konference Digital Workplace Summit v Londonu spregovorila o prihajajočemu naglemu vstopanju rešitev na temelju umetne inteligence v poslovno okolje, še posebej na delovna mesta v pisarnah. Po ocenah, naj bi tehnologija umetne inteligence, zlasti v obliki pametnih digitalnih pomočnikov postala uveljavljen vsakdanji pripomoček že do leta 2025.
Microsoft je potrdil govorice, da pripravlja odjemalca za priljubljeno orodje za skupinsko delo Teams tudi za operacijski sistem Linux. Teams, ki bo med drugim v prihodnje nadomestil v poslovnem okolju zelo razširjeni Skype for Business, je danes sicer na voljo na skoraj vseh ostalih priljubljenih platformah: Windows, macOS, iOS in Android.
Spletni velikan je napovedal spremembe algoritmov.
Beseda mainframe marsikoga spominja na računalniško tehnologijo prejšnjega tisočletja, toda nasledniki računalnikov mainframe so še vedno zelo zaželeni v določenih poslovnih okoljih, čeprav v drugačni vlogi, kot bi si morda prestavljali. Prav zaradi tega IBM, kot glavni ponudnik na tem področju, še vedno razvija tovrstne super računalnike, pravkar pa so predstavili novo generacijo z imenom z15.
Ko razmišljate o nakupu programskih orodjih za podjetje, se ne smete zadovoljiti s povprečjem, izbrati morate to, kar vam najbolj ustreza. Kaj torej izbrati?
Python je eden izmed najpopularnejših programskih jezikov, že leta 2006 se je začelo delo na različici 3.0. Marsikje pa ostaja v uporabi še koda, napisana v različici 2.0, tudi pri finančnem gigantu, banki JPMorgan.
Ameriški spletni gigant bo francoski državi plačal kazen v višini milijarde evrov zaradi izogibanja davkov.
Leta 1997 je v Floridi na poti iz nekega nočnega kluba izginil 40 letni moški. Policija je takrat sprožila preiskavo, a neuspešno.
Huawei je na domačem (kitajskem) trgu začel ponujati prenosnike, na katerih je nameščen Deepin Linux. Gre za kitajsko distribucijo, zasnovano na Debianu. Sistem uporablja lastni vmesnik DDE (Deepin Desktop Environment), ki uporablja knjižnice Qt, enako kot priljubljeno namizje KDE.
Direktor Huaweija, Ren Zhengfei, je predlagal prodajo njihove tehnologije 5G kakemu zahodnemu podjetju. S tem bi Američanom dokazali, da je njihova tehnologija 5G varna in da se je ne izkorišča za vohunjenje s strani kitajske države. Pri tem bi potencialnemu kupcu ponudili dostop do obstoječih patentov, licenc, programske opreme, tehničnih načrtov in vsega inženirskega znanja, povezanega s 5G.
AMD je na področju namiznih procesorjev v zadnjem letu občutno prehitel Intel, tako po številu prodanih procesorjev kot po prihodkih (julija so prodali trikrat toliko procesorjev kot Intel). Odlično se prodajajo tudi novi procesorji iz serije Ryzen 3000, predvsem modela Ryzen 7 3700X in nekoliko cenejši Ryzen 5 3600. Oba smo sicer preizkusili tudi v aktualni številki revije, drugi model si je pri tem prislužil tudi nagrado Zlati Monitor.
Ko aplikacijam na telefonu nič hudega sluteči podeljujemo najrazličnejše privilegije za dostop do podatkov, malokrat pomislimo, kje potem ti končajo. Eden večjih ponorov podatkov je Facebook, s katerim se pogovarjajo številne aplikacije, ki na prvi pogled nimajo nobene povezave z velikanom. In tako Facebook ve marsikaj o nas.
Čeprav smo pri Monitorju navdušeni nad novo tehnologijo, vsake toliko časa najdemo napravo, kjer je res težko razumeti, zakaj bi si jo kdo želel. Tak je tudi novi Polaroidov tiskalnik telefonskih fotografij, ki fotografije razvije na poseben razvijalni papir.
Apple je včeraj na svojem rednem letnem dogodku predstavil kar nekaj novih naprav, glavni pa so seveda trije novi telefoni. Za iPhone je letos sicer manj zanimanja kot v prejšnjih letih, predvsem v Evropi je Applov telefonski delež občutno padel.
Na pravkar končanem berlinskem sejmu zabavne elektronike IFA smo imeli možnost v roke prijeti Samsungov prepogljivi (preklopni?) telefon Galaxy Fold.
Varnostni raziskovalci so v trgovini Play odkrili aplikacije za telefone Android, ki so okužene z novim trojanskim konjem, imenovanim »Joker«.
Huaweiev glavni izvršni direktor za potrošniške naprave Richard Yu je v pogovoru z novinarji na sejmu IFA med drugim povedal, da novi vrhunski telefon Mate 30 (Pro), ki ga bo podjetje predstavilo 19. septembra v Münchnu, najverjetneje ne bo imel nameščenih Googlovih servisov in aplikacij (Gmail, Google Maps, Chrome, Youtube ...). In da ga bodo zato »najprej začeli prodajati na Kitajskem«.
O pomanjkljivi varnosti "interneta stvari" smo že veliko pisali, a nove prigode še kar prihajajo. Tako je pred časom uporabnik na Twitterju opazil, da lahko na daljavo še vedno krmili Philipsove pametne žarnice, ki jih je pred tem vrnil Amazonu.
Facebook naj bi po mnenju nekaterih ameriških zveznih držav zatiral konkurenco in povzročal tveganja za uporabnike.
Jutri se bo v ameriškem Cupertinu odvijal Applov jesenski dogodek, na katerem naj bi predstavili tudi novo generacijo telefonov iPhone.
Poletje se počasi zaključuje, pri Monitorju pa smo že v polnem pogonu – na voljo je septembrska številka Monitorja.
Razvoj umetne inteligence in globokega učenja odpira nove možnosti tudi za prevarante, ki so z umetno ustvarjenim glasom dejansko že opetnajstili neko britansko podjetje. Uporabili so programsko opremo, ki omogoča poustvaritev glasa neke osebe, in poklicali direktorja britanskega podjetja, ki ima nemške lastnike. Pretvarjali so se, da kliče direktor nemške matice, in Britancem naročili nakazilo 220.000 evrov nekemu tretjemu dobavitelju. Ko je denar prišel do madžarskega dobavitelja, se je hitro izgubil po bankah po celem svetu.
V spletu se širi nova različica izsiljevalskega virusa z imenom Lilocked (ali Lilu), ki napada predvsem spletne strežnike z operacijskim sistemom Linux.
Kot je v zadnjih letih že običaj, smo na Berlinskem sejmu IFA tudi tokrat videli predstavitev novega Huaweievega sistemskega vezja (»procesorja«) Kirin. Tokrat nosi oznako Kirin 990, podjetje pa se je pohvalilo, da je njegova različica »5G« prvo vezje, ki ima integriran tudi modem 5G.
Verjetno je vsak izmed nas že kdaj posumil, da nam telefoni, ki jih imamo med pogovorom s prijatelji na mizi ali v žepu, skrivoma prisluškujejo. Ker smo »čisto slučajno« dobili servirane oglase za tematike, o katerih smo se nedavno pogovarjali s prijatelji. Najnovejša raziskava je poskušala ugotoviti, ali je na tem kaj resnice.
Danes se bo v Berlinu začel sejem IFA, največji evropski sejem zabavne in potrošniške elektronike. Nekaj novinarskih predstavitev je bilo že v sredo, največ pa v četrtek, torej dan pred uradno otvoritvijo sejma.
Wall Street Journal poroča o preiskavi ameriškega ministrstva za pravosodje (Department of Justice), ki se osredotoča na kar nekaj primerov domnevne kraje intelektualne lastnine s strani podjetja Huawei.