• Požarni zid v omrežni kartici

    3Com varovanje računalnikov v omrežjih postavlja na nov nivo. Namesto, da je celo omrežje odvisno od delovanja enega samega požarnega zidu, ki ga varuje pred zunanjim svetom, je požarni zid zdaj vgrajen v vsako omrežno kartico, tako v osebnih računalnikih kot strežnikih, nadzor nad temi požarnimi zidovi pa je centraliziran. To pomeni, da je vsak računalnik varovan tako pred vdori od zunaj kot morebitnimi vdori uporabnikov v samem lokalnem omrežju.

    Objavljeno: 20.5.2002
  • Majhen trik lahko Windows XP spremeni v strežnik

    Že v časih operacijskega sistema NT Server 4.0 so strokovnjaki (lahko jim rečemo tudi hackerji) iz podjetja SysInternals uspešno dokazali, da sta operacijska sistema Windows NT Server in NT Workstation praktično identična in da se razlikujeta le v nekaj vrednostih sistemskega registra in priloženih dodatnih programih ter seveda v ceni. Ob tem so naredili program NTTune in ga pokazali nekaterim novinarjem, v prosto rabo pa ga niso predali. Program jedro operacijskega sistema (NTOSKRNL.EXE) popravi v toliko, da dve niti, ki pregledujeta kritični del registra (in ga uporabniku ne dovolita popravljati) ne delujeta več, nakar lahko uporabnik sam opravi potrebne spremembe in cenejši operacijski sistem pretvori v mnogo dražjega strežniškega.

    Objavljeno: 20.5.2002
  • Tudi Norman Virus Control v slovenščini

    Protivirusni program norveškega proizvajalca Norman, ki je v množični uporabi predvsem v severni Evropi, je sedaj na voljo tudi v slovenščini. Norman Virus Control je tako že drugi protivirusni program, ki je lokaliziran v slovenščino kar kaže, da se naše tržišče očitno razvija.

    Objavljeno: 19.5.2002
  • Sun proti SGI

    Nova Sunova grafična postaja Sun Blade 2000 vsebuje grafično kartico XVR1000, ki je narejena kot očitna konkurenca družbi SGI in njihovim grafičnim postajam. Poganja jo procesor MAJC, ki je bil prvič najavljen na Microprocessor Forumu leta 1999. Gre za 64-bitni procesor tipa VLIW (Very Large Instruction Word), ki zmore hitrost 6 Gigaflops. Ob najavi so ga pri Sunu namenili vgradnji v satelitske sprejemnike in internetne sprejemnike, saj naj bi zmogel hkrati dekodirati dva tokova MPEG, hkrati pa bi mu ostalo še dovolj procesorske moči za prepoznavo govora.

    Objavljeno: 19.5.2002
  • CA ponuja dveri za spletne storitve

    Podjetje Computer Associates, je predstavilo nov strežnik za spletne dveri CleverPath 4.0, ki bo omogočal vključevanje spletnih storitev v njihove obstoječe izdelek. Tudi sicer bodo pri tem proizvajalcu pozornost bolj usmerili v enostavnost upravljanje sistema, shranjevanja podatkov in upravljanje s podatki, varnost in v spletne portale. Vse to bo v celoto povezoval združevalni strežnik Advantage. Podjetje Computer Associates napoveduje vključevanje spletnih storitev tudi v preostale izdelke, ki bodo prilagojeni tako za okolje .Net podjetja Microsoft, kot za Java 2 (J2EE).

    Objavljeno: 19.5.2002
  • Intel plačal 300 milijonov za poravnavo

    V sodnem postopku, v katerem je družba Intergraph pred kakim letom tožila Intel zaradi nezakonite odtujitve patentov, se je Intel odločil za poravnavo in plačilo tristo milijonov dolarjev. Še vedno pa ni jasno, kako se bo končala druga obravnava med obema strankama, saj je Intel na zatožni klopi tudi zaradi nezakonite uporabe Intergraphovih patentov pri izdelavi 64-bitnih mikroprocesorjev. Če bo Intergraphu uspelo dokazati obtožbe proti Intelu, bo lahko slednji lažji še za 150 do 250 milijonov dolarjev.

    Objavljeno: 18.5.2002
  • Tudi Intel v Symbianovem taboru

    Intel, največji proizvajalec procesorjev se očitno noče vezati zgolj na enega partnerja pri vstopu na tržišče mobilne telefonije. Po objavi partnerstva z Microsoftom na kongresu 3 GSM pred dvema mesecema, je sedaj napovedal partnerstvo tudi s konkurenčnim Symbianom. Partnerstvo, ki sta ga družbi predstavili je skoraj do potankosti enako kot tisto, ki ga je Intel podpisal z Microsoftom, kar v osnovi pomeni, da bo Symbianov nov izdelek Symbian 7.0 optimiziran tudi za Intelovo arhitekturo XScale, podjetji pa bosta predstavili tudi mnoga orodja za razvijalce rešitev na tej osnovi. Intel bo poleg osnovnih orodij za Symbian pripravil tudi podporo za brezžični ethernet, bluetooth in GPRS.

    Objavljeno: 18.5.2002
  • Palm pomaga razvijalcem

    Palm je z novim izdelkom zakoračil na področje programske opreme za velika podjetja. Wireless Database Access Server (WDBAS) je strežnik, ki omogoča razvijalcem programske opreme pisanje programov, ki dostopajo do baz podatkov v podjetjih. Kot pravi Palm, je to prvi odprti program za ročne računalnike, ki lahko hkrati služi tako razvijalcem programov za PalmOS kot tistim za PocketPC. Paket omogoča razvoj brezžičnih programov ki so varni in podpirajo SSL. Programski paket je na voljo prek podjetij Metrowerks, ki ga prilaga svojemu razvojnemu paketu CodeWarrior za Palm, in prek podjetja AppForge, ki orodje prilaga svojemu orodju za VisualBasic.

    Objavljeno: 18.5.2002
  • Nova različica spletnega video predvajalnika

    Podjetje RealNetworks je predstavilo novo različico tehnologije za kompresijo video posnetkov, ki bo izboljšala pretok podatkov in kakovost posnetkov pri spletnih prenosih, tudi pri najpočasnejših modemskih povezavah. Najnovejša različica programa za prenos in shranjevanje zvoka in videa se imenuje RealVideo 9, dosedanjo različico pa bo predvidoma pri hitrosti prekašala za okoli 30 odstotkov, poleg tega pa naj bi za podobno kvaliteto potrebovala štirikrat manjši pretok od standarda MPEG-2. V kratkem naj bi dodali še zvočno izboljšavo RealAudio Surround, za prostorsko predstavitev zvoka. Po najnovejših meritvah naj bi bilo v ZDA okoli 53 milijonov uporabnikov z modemi 56 Kb/s in slabšimi povezavami.

    Objavljeno: 18.5.2002
  • Intelovih 6,8 milijarde dolarjev

    Intel je v prvem trimesečju ustvaril 6,8 milijarde dolarjev prihodka, kar je bilo tri odstotke manj kot v prejšnjem četrtletju (6,9 milijarde), vendar dva odstotka več kot v prvem četrtletju 2001 (6,6 milijarde). Intel je brez stroškov za prevzeme zaslužil eno milijardo dolarjev neto, kar je sedem odstotkov manj kot v lanskem prvem trimesečju. Vodstvo podjetja je bilo zadovoljno s prodajo na manj razvitih trgih, vlaganja v opremo IT v ZDA in Evropi pa so še vedno pod povprečjem. V drugem trimesečju pričakujejo od 6,4 do sedem milijard dolarjev prihodkov.

    Objavljeno: 17.5.2002
  • Grafični velikani podprli Microsoftovo Corono

    Microsoft je na spisek podpornikov nove video tehnologije imenovane Corona dodal še dva velikana - podjetji ATI in nVidia. Corona je tehnologija (pravzaprav kodek), ki bo del procesorskega bremena, ki je potrebno za dekodiranje in prikazovanje video posnetkov, prenesel na grafično vezje na grafični kartici. To bo posledično pomenilo, da bodo tudi šibkejši računalniki video posnetke lahko predvajali tudi v polni ločljivosti HDTV (1920 x 1080 pik). Pred tremi tedni so podporo za novo tehnologijo, ki bo del novih knjižnic DirectX, že napovedali Adobe Systems, Avid Technology, Creative Labs, Discreet in Thomson Grass Valley Group.

    Objavljeno: 17.5.2002
  • Konkurenca na grafičnem tržišču

    Čeravno sta nVidia in ATI nesporna vladarja tržišča grafičnih vezij in grafičnih kartic, konkurenca vendarle ne počiva. Predvsem v spodnjem delu tržišča je, kot kaže, še nekaj prostora tudi za novince.

    Objavljeno: 17.5.2002
  • Logitech predstavil majhen digitalni fotoaparat

    V Logitechu so predstavili Pocket Digital, digitalen fotoaparat velikosti kreditne kartice, ki je dovolj majhen, da ga je mogoče nositi v žepu. Z računalnikom se poveže preko USB kabla, prek katerega se polni tudi vgrajeni litijev akumulator, v notranji pomnilnik pa je mogoče shraniti 52 fotografij pri ločljivosti 1,3 milijonov slikovnih elementov. Majhne dimenzije objektiva kompenzirajo s tehnologijo Autobrite, ki omogoča natančnejšo predstavitev temnih in svetlih področij brez popačenj. Ohišje fotoaparata je narejeno iz brušenega aluminija. Izdelek bo v trgovine prišel pred začetkom poletja, tedaj pa bo znana tudi cena.

    Objavljeno: 17.5.2002
  • Prihaja Sun ONE

    Sun se je odločil, da bo družinam izdelkov iPlanet, Forte, StarOffice in Chili!Soft zaradi marketinških potreb dodal skupno ime Sun ONE. Nova imena so tako dobili Sun ONE Web Server (prej iPlanet Web Server), Sun ONE Portal Server (prej iPlanet Portal Server), Sun ONE Application Server (prej iPlanet Application Server), Sun ONE Directory Server (prej iPlanet Directory Server), Sun ONE Identity Server (prej iPlanet Directory Server, Access Management Edition), Sun ONE Messaging Server (prej iPlanet Messaging Server), Sun ONE Calendar Server (prej iPlanet Calendar Server), Sun ONE Integration Server (prej iPlanet Integration Server) Sun ONE Studio (prej Forte Tools For Java) in Sun ONE Active Server Pages (prej Chili!Soft ASP). S promocijo nove blagovne znamke Sun ONE je Sun začel v drugi polovici aprila, v maju pa bo predstavil tudi novo verzijo pisarniškega programa StarOffice 6.0.

    Objavljeno: 16.5.2002
  • PalmOS 5 zunaj junija

    Palmsource, Palmovo podjetje, ki je zadolženo za razvoj operacijskega sistema in pripadajoče programske opreme, napoveduje novo različico PalmOS 5. Delovne različice PalmOS 5 so med proizvajalci naprav krožile že od lanskega leta, januarja je izdelek prešel v razvojno različico, junija pa naj bi proizvajalci dobili dokončno različico.

    Objavljeno: 16.5.2002
  • Zemljevid na vaši spletni strani

    Podjetje Microsoft je predstavilo MapPoint.NET 2.0, njihov prvi prispevek k gradnikom za spletne storitve. S pomočjo paketa MapPoint.NET lahko na spletne strani enostavno vključimo zemljevide, navodila za dostop z avtomobilom, oddaljenosti, iskanje bližnjic, iskanje po bližnji okolici in drugo. Paket ponuja izbiro med devetimi jeziki, vsebuje pa zemljepisne podatke celega sveta in sezname ulic v ZDA, Kanadi in enajstih državah zahodne Evrope. MapPoint .NET ustreza odprtim standardom SOAP in XML, zato naj bi bil nadaljnji razvoj brez omejitev.

    Objavljeno: 16.5.2002
  • Tiskanje zaslonov LCD

    Raziskovalci v Philipsovih laboratorijih so prikazali prvi zaslon LCD, ki je dejansko >>natisnjen<< na neko površino, ta pa je lahko tudi ukrivljena. Današnji zasloni LCD se izdelujejo tako, da se med dve stekleni plošči pazljivo vnese tekoče kristale, ta drag in zapleten postopek pa se imenuje >>vacuum suction<<.

    Objavljeno: 16.5.2002
  • Združenje IEEE potrdilo svojo različico bluetootha

    Združenje IEEE, ki med drugim bdi nad standardi za brezžični ethernet, je potrdilo svojo različico bluetootha, ki je združljiva s trenutno uporabljeno različico 1.1. To je določila posebna interesna skupina za bluetooth (BSIG), ki je tudi razvila ta standard. BSIG sestavlja večina podjetij, ki se ukvarja z brezžičnimi omrežji, vendar se člani niso dovolj potrudili za promocijo standarda bluetooth, ki je še zmerom na stranskem tiru, zato mnogi pričakujejo dodaten zagon s potrditvijo s strani IEEE. Kljub vsemu pa še ni jasno, če bo IEEE 802.15.1, kot so pri IEEE poimenovali bluetooth, združljiv z novimi različicami bluetootha, ki jih bo predstavil BSIG.

    Objavljeno: 15.5.2002
  • Nov tip zaslonov?

    Japonski Bridgestone očitno ne bo več dolgo znan samo po avtomobilskih gumah in Formuli 1. Njegovi strokovnjaki so namreč izdelali poseben izredno droben prah, ki ga bo moč uporabiti v zaslonih, ki naj bi nadomestili zaslone LCD. Prah je tako droben (narejen je s pomočjo nanotehnologije), da posamezni delci v njem s pomočjo statične elektrike lebdijo, skupaj pa delujejo kot tekočina. Že najmanjši električni tok jih lahko usmeri v pravo smer in tako ustvari želene slike. Po Bridgestoneovih besedah bodo taki zasloni potrebovali le petstotinko električne energije, ki jo danes porabijo zasloni LCD, njihova odzivnost pa bo 100-krat hitrejša, s čemer bodo zelo primerni za zaslone, ki bodo prikazovali video posnetke.

    Objavljeno: 15.5.2002
  • Intel napoveduje vezja s taktom 10 GHz

    Intel razvija nov proizvodni postopek, ki bo omogočil še precej hitrejša vezja, kot doslej. Postopek EUV (Extreme Ultraviolet Lithography) bodo uporabljali za tiskanje izjemno majhnih integriranih vezij, kar bo omogočilo povečanje gostote tranzistorjev in izboljšanje lastnosti vezij. Foto-litografija je postopek pri izdelavi integriranih vezij, ko se na polprevodniški rezini s pomočjo mask dodajajo ali odvzemajo različne plasti, nov postopek pa omogoča uporabo svetlobe z manjšo valovno dolžino. S pomočjo nove tehnologije naj bi vezja delovala pri taktih nad 10 GHz, dosedanje tehnologije pa omogočajo takte do 2,4 GHz. To naj bi tudi omogočilo nadaljnji razvoj vezij v skladu z Mooreovim zakonom. Gordon Moore, eden od soustanoviteljev družbe Intel, je namreč nekoč izjavil, da se z razvojem tehnologije gostota tranzistorjev v vezjih vsaki dve leti podvoji. Prva vezja izdelana z napravo

    Objavljeno: 15.5.2002
  • Brezžičnih 100 Mb/s

    Intel je na konferenci IDF v Tokiju prikazal delujoč sistem brezžične komunikacije, ki je vzdrževala hitrost prenosa podatkov med 90 in 100 Mb/s. Komunikacija je potekala na razdalji le nekaj centimetrov, saj so morali zaradi še neurejenih ustreznih frekvenčnih zakonskih aktov v Japonski sprejemnik in oddajnik obdati z jekleno kletko. Intel pravi, da sicer sistem deluje na razdalji nekaj metrov, približno enako kot danes bluetooth, le da je 100-krat hitrejši. Z bluetoothom je primerljiva tudi zelo majhna poraba energije.

    Objavljeno: 15.5.2002
  • Celeroni z jedrom Pentium 4

    Dve družini procesorjev, ena za zahtevne in ena za nezahtevne uporabnike, sta med proizvajalci procesorjev običajni že nekaj let. Prav v času, ko se je AMD odločil za ukinitev svojega cenejšega procesorja Duron (nadomestil ga bo Athlon, medtem ko bo na vrhu ponudbe v kratkem 64-bitni Clawhammer), je Intel svojega Celerona zadržal in ga celo močno prenovi.

    Objavljeno: 14.5.2002
  • Bluetooth in Wi-Fi v enem procesorju

    Podjetji Intersil in Silicon Wave, ki se ukvarjata z izgradnjo rešitev na področju brezžičnega omrežnega povezovanja, sta družno razvili tehnologijo imenovano Blu802, ki združuje bluetooth in brezžični ethernet 802.11b (Wi-Fi) v enem namenskem procesorju. Blu802 omogoča hkratno delovanje obeh načinov brezžičnega povezovanja, ki sicer uporabljata isti frekvenčni spekter. Prvi izdelki z Blu802 bodo na voljo jeseni, med prvimi implementacijami pa naj bi bile seveda mini-PCI kartice za prenosnike.

    Objavljeno: 14.5.2002
  • Microsoft stavi na bluetooth

    Microsoft je predstavil nove brezžične naprave - tipkovnico, miško in koncetrator za osebne računalnike, ki uporabljajo tehnologijo bluetooth za brezžične povezave med napravami v osebno omrežje. Izdelki naj bi na police trgovin prišli v drugi polovici leta, še naprej pa bodo nudili dosedanje radijsko zasnovane brezžične rešitve. Sprejemna postaja bluetooth, ki jo priključimo s pomočjo priključka USB, lahko deluje tudi kot koncetrator za sedem naprav bluetooth, te pa so lahko oddaljene do deset metrov. Tehnologijo bluetooth danes uporabljajo v prenosnih digitalnih napravah in v mobilni telefoniji. Podjetje Microsoft bo za razvoj podpore za različne naprave ponudilo tudi brezplačni razvojni komplet.

    Objavljeno: 14.5.2002
  • Prihaja Matrox Parhelia-512

    Podjetje Matrox, nekoč eden od vodilnih proizvajalcev grafičnih procesorjev, je po dolgem zatišju končno temeljito prenovil svoje procesorje. Novice nosi ime Parhelia-512, gre pa za prvi tovrstni izdelek z 512-bitno notranjo arhitekturo. Grafični procesor sestavlja več kot 80 milijonov tranzistorjev, narejen pa je v 0,15 mikronski arhitekturi. Vodilo do pomnilnika DDR DRAM je široko 256 bitov in omogoča hitrosti prenosa podatkov do 20 GB/s. Pomnilnik, ki ga podpira Parhelia-512 je velik do 256 MB, posamezen procesor pa vsebuje dve vezji RAMDAC (s frekvenco delovanja 400 MHz) za podporo prikaza slike na dva zaslona sočasno (digitalna in analogna).

    Objavljeno: 14.5.2002
  • Canon SmartBase MPC400

    Canon je predstavil novega člana družine večfunkcijskih naprav SmartBase. Model MPC400 je eden ključnih v novi generaciji večfunkcijskih izdelkov, ki jih na računalnik priključimo z enim samim kablom in enim namestitvenim gonilnikom. Osnova nove enote je mehanizem brizgalnika Canon S630, kar zagotavlja tisk do 17 strani na minuto v črno-belem in 12 strani na minuto v barvnem načinu. Tako kot pri brigalniku tehnologija Single Ink omogoča uporabnikom zamenjavo vsake barvne kartuše posebej, s čimer je odpravljeno nepotrebno zapravljanje barvila.

    Objavljeno: 13.5.2002
  • Fusion g3, komunikacije na tretjo potenco

    Nemško podjetje Egeo je predstavilo nov modul Fusion g3 namenjen ročnim računalnikom Handspring Visor, ki združuje kar tri naprave - telefon GSM, sprejemnik GPS in dostop do interneta prek protokola GPRS. Fusion g3 je združljiv s vsemi Handspringovimi ročnimi računalniki, vsebuje pa kar dve razširitveni mesti za pomnilniške kartice kartice, prostor za kartico SIM ter lasten litijev akumulator, ki razbremenjuje akumulator ročnega računalnika. Kot telefon GSM deluje na dveh frekvenčnih področjih 900 in 1800MHz, podpira pa trudi pošiljanje sporočil SMS in dostop do podatkov prek protokola WAP. GPS del vključuje programsko opremo za navigacijo in načrtovanje ciljne poti.

    Objavljeno: 13.5.2002
  • IBM najavlja Storage Tank za leto 2003

    IBM je sporočil, da bodo novo generacijo programske opreme za nadzor in upravljanje pomnilniških sistemov začeli prodajati v začetku leta 2003. Projekt z delovnim imenom Stortage Tank ima kot cilj izgradnjo virtualnega datotečnega sistema, ki bo omogočal hranjenje, dostop, souporabo in upravljanje s podatki na pomnilniških sistemih podjetja IBM, pa tudi njegovih tekmecev. Prvi koraki pri tem projektu so bili opravljeni in najavljeni že leta 2000, med tem pa so se podobnih sistemov lotili tudi pri tekmecih EMC in Hitachi Data Systems. Slednji bo kot kaže sodeloval pri razvoju skupaj z IBMom, saj so nedavno podpisali strateško zavezništvo na področju pomnilniških sistemov in pomnilnikov. IBMova rešitev bo zasnovana na sistemu Linux, uporabljala podatkovni standard na podlagi jezika XML, predstavili pa jo bodo skupaj z novo generacijo strežnikov eServer xSeries.

    Objavljeno: 13.5.2002
  • Apple napoveduje novo različico OS X

    V uvodu v tradicionalno Applovo konferenco za razvijalce v kalifornijskem San Joseju (WWDC) je Applov direktor Steve Jobs simbolično pokopal >>klasični<< operacijski sistem MacOS (9.x), ki naj bi bil, vsaj kar se razvijalcev tiče, mrtev. Kot zgled podjetja, ki piše programe le še za OS X, je navedel kar Microsoft. Nato je predstavil novo različico operacijskega sistema OS X s kodnim imenom Jaguar, ki bo predvidoma izšla konec letošnjega poletja. Jaguar bo vseboval precej novosti in izboljšav delovanja. Datotečnemu brskalniku Finder bodo dodali večnitno delovanje in vgradili iskalni sistem. Priložena mu bo nova, tretja različica priljubljenega iskalnika Sherlock.

    Objavljeno: 13.5.2002
  • NTT DoCoMo testira javna brezžični omrežja

    Največji japonski mobilni operater NTT DoCoMo je pričel testirati javno dostopno brezžično omrežje na osnovi standarda 802.11b (WiFi), ki ga nameravajo ponuditi v komercialno uporabo že poleti. DoCoMo sicer že eno leto ponuja omrežje tretje generacije mobilne telefonije, z WiFi omrežjem pa namerava ponuditi uporabnikom še bistveno višje hitrosti prenosa podatkov na določenih točkah po večjih mestih. Dodatna prednost DoCoMojeve strategije je tudi v dejstvu, da kot mobilni operater lažje najde metodo obračunavanja dostopa do brezžičnega omrežja.

    Objavljeno: 12.5.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji