• Program za preprečevanje virusov

    Pri Network Associates so predstavili protivirusni program ThreatScan, ki ni namenjen iskanju virusov in črvov, temveč iskanju lukenj v omrežjih skozi katere bi se ti lahko prerinili in okužili računalnike. Osnovni vzrok za razvoj takšnega izdelka so bili lanski napadi črvov Nimda in Code Red, ki sta izrabila znane varnostne luknje v večini omrežij in se tako razširila po vsem svetu, preden so proizvajalci protivirusnih programov uspeli spisati in razposlati popravke za njiju. ThreatScan skupaj s programom ePolicy Orchestator, ki so ga prav tako razvili pri Network Associates, preverja vse računalnike in morebitne druge naprave v omrežju ter poroča administratorjem omrežja glede zaščite.

    Objavljeno: 19.4.2002
  • Creative Labs prevzema 3DLabs

    Podjetje Creative Labs je sicer bolj znano po zvočnih karticah, kljub temu pa že dalj časa ponuja tudi grafične kartice, ki temeljijo na grafičnih procesorjih različnih proizvajalcev. Sedaj pa so objavili, da bodo za 170 milijonov dolarjev prevzeli 3DLabs, ki mu je v lanskem letu prodaja močno upadla in beleži izgubo, tako da bodo poslej pri Creativu tudi lastniki lastne tehnologije procesorjev. Podjetji nameravata tako ojačati svoj položaj na trgu grafike in resno konkurirati NVidii in ATIju, ki sta trenutno brez prave konkurence. Še vedno bodo ponujali celotno serijo kartic Wildcat in Oxygene, že v naslednjih mesecih pa naj bi predstavili večje število novih izdelkov.

    Objavljeno: 19.4.2002
  • Avtor StarOfficea razvija programsko opremo za internetne naprave

    Marco Boerries, najbolj znan kot avtor zbirke pisarniških programov StarOffice, je predstavil strategijo in rešitve svojega novega podjetja VerdiSoft. Po Boerriesovih predvidevanjih naj bi v bližnji prihodnosti večina ljudi imela vsaj dve napravi, ki bosta nenehno povezani v internet. Poleg mobilnih telefonov, ročnih računalnikov, navigacijskih sistemov za avtomobile in igralnih konzol, naj bi se v internet povezovale tudi denimo mikrovalovne pečice in hladilniki. Ključnega pomena, po Boerrisovem mnenju, naj bi pri vsem tem bila skrb za to, da se programi in nastavitve na vseh teh napravah prilagajajo uporabniku in njegovim željam ter usklajujejo med seboj.

    Objavljeno: 19.4.2002
  • PeopleSoft z novo različico CRM

    Podjetje PeopleSoft je izdalo najnovejšo različico njihove celovite rešitve za elektronsko trgovanje, ki prodajalcem na terenu omogoča povezavo z osrednjim podatkovnim strežnikom podjetja. Različica CRM 8.4 (Customer Relationship Management) uporablja novo obliko sinhronizacije s podatkovnim strežnikom, s katero je mogoče spremembe za leto nazaj vnesti v pičlih 6 minutah. V prejšnji različici je bilo potrebno v prenosnem računalniku prenašati delno kopijo podatkovne baze, v primeru velikih razlik med podatkovnim strežnikom podjetja in oddaljenim računalnikom pa so postale količine podatkov pri osveževanju nedopustno visoke. Z osveževanjem le s trenutno potrebnimi podatki so ta čas bistveno zmanjšali. V novi različici je vsebovana tudi logika strukture poslovnih odnosov, kar omogoča inteligentnejše operiranje s podatki o strankah, izvedenih finančnih transakcijah in prodajalcih.

    Objavljeno: 18.4.2002
  • Strategija za spletne storitve

    Podjetje Iplanet, po novem del družbe Sun, je na konferenci JavaOne v San Franciscu napovedalo prenovljene strežnike. iPlanet Integration Server bo po novem vseboval podporo za jezik WSDL (Web Services Description Language), ki omogoča enostavno oblikovanje gradnikov za spletne storitve, nov pa je tudi strežnik za spletne dveri iPlanet Portal Server. Vključili so tudi podporo za XAB (XML Adapter Designer) za lažje povezovanje podatkov na nivoju XML dokumentov ter podporo za arhitekturo JCA (Java Connector Architecture), ki omogoča uporabnikom dostop do informacijskih sistemov in podatkov neposredno iz spletnih dveri. Podjetja, ki razvijajo spletne storitve, skušajo čim bolj poenostaviti vključevanje gradnikov spletnih storitev in prikriti kompleksnost programiranja v javi. iPlanet v povezavi z družbo IBM že oblikuje spisek lastnosti za bodočo standardizacijo gradnikov za spletne storitve, ki bodo omogočali lažjo dostopnost do ključnih podatkov iz spletnih dveri.

    Objavljeno: 18.4.2002
  • IBM in BEA si delita tržišče na področju javanskih strežnikov

    Po raziskavah ameriškega podjetja Giga Information Group si na tržišču programskih strežnikov za Java 2 (J2EE) prvo mesto po prihodku delita podjetji IBM in BEA Systems. Obe podjetji sta si lani odrezali po 34 odstotkov tržnega deleža, sledijo pa jima iPlanet podjetja Sun Microsystems s 7 odstotki, Oracle s 6 odstotki, Sybase s 4 odstotki, Hewlett-Packard pa s 3 odstotki. Skupni prihodek na tem tržišču se je lani povečal za 39 odstotkov glede na leto prej, skupaj na 2,19 milijarde dolarjev. Pri podjetju IBM se je prodaja povečala predvsem zaradi izboljšanega programskega strežnika WebSphere in dodano podporo za spletne storitve. Kalifornijsko podjetje BEA kaže dolgoročnejšo rast, saj se mu prihodek vsako leto poveča za okoli 30 odstotkov, kar je glede na sedanje stanje v ekonomiji zelo dobro. Po mnenju raziskovalcev tržišča bo podjetje BEA ohranilo vodilni položaj tudi v prihodnje.

    Objavljeno: 18.4.2002
  • Mozilla -- novi zmagovalec ali vroč zrak?

    Ko je Netscape leta 1998 odprl kodo svojega takrat še precej popularnega spletnega brskalnika Netscape Communicator, se je dvignilo mnogo prahu. Vendar pa je namesto manjših popravkov brskalnik Netscape v okviru Mozille doživel popolno predelavo, grafično jedro imenovano Gekko, pa služi tudi kot osnova zadnjih različic samega Netscapea.

    Objavljeno: 18.4.2002
  • Za petino boljša prodaja ročnih računalnikov

    Družba Gartner Dataquest napoveduje, da se bo prodaja ročnih računalnikov v letu 2002 povečala za 18 odstotkov v primerjavi z letom prej, nove kupce pa naj bi našlo 15,5 milijona izdelkov. Lani so prodali 13 milijonov ročnih računalnikov, promet pa je zrasel za dobrih 18 odstotkov, kar je bilo seveda daleč od kar 114-odstotne rasti v letu 2000. Prodaja ročnih računalnikov naj bi letos navrgla 4,6 milijarde dolarjev, kar bo za 800 milijonov dolarjev več kot lani. Lani je bilo med kupci ročnih računalnikov največ posameznikov (tri četrtine), saj so podjetja zaradi slabih gospodarskih razmer varčevala tudi na tem področju.

    Objavljeno: 17.4.2002
  • Sprejet licenčni dogovor za zvočni zapis MPEG-4

    Kljub zapletom okoli licence za pretočni video zapis MPEG-4 je združenje ISMA (Internet Streaming Media Alliance) že sprejelo licenčni načrt standarda za zvočni del zapisa MPEG-4. Dogovor so skupaj oblikovala podjetja Dolby Laboratories, Nokia, AT&T, Sony in Fraunhofer IIS. Vsi licenčni partnerji, ki bodo v svojih izdelkih uporabljali kodirnike ali dekodirnike zvoka MPEG-4, bodo plačevali do 50 ameriških centov za vsak >>kanal<<, oziroma vir pretočnega zvoka, profesionalni uporabniki pa 2 dolarja. Z dogovorjeno ceno za zvočni zapis MPEG-4 se strinjata tudi Apple in RealNetworks, ki pa ostro nasprotujeta ceni za licenco za uporabo video zapisa. Apple tako ne bo izdal nove različice programa QuickTime, dokler ne bodo dosegli ustreznega dogovora.

    Objavljeno: 17.4.2002
  • 10-gigabitni ethernet za največje računalniško omrežje

    Podjetje Enterasys Networks napoveduje začetek gradnje največjega razpršenega računalniškega sistema LCG (LHC Computing Grid). Na srečanju v največjem svetovnem fizikalnem centru CERN v Ženevi, je podjetje predstavilo princip uporabe 10-gigabitne tehnologije ethernet, kot enega pomembnih gradnikov za doslej največji znanstveni računalniški sistem. V odprtem sistemu bodo uporabili 10-gigabitno optično stikalo Matrix E1 podjetja Enterasys. Superračunalnik LCG naj bi na leto obdelal 11 petabytov podatkov in imel računsko moč enako kot 200.000 najhitrejših procesorjev. Izgradnja superračunalnika je namenska, saj CERN gradi novi pospeševalnik delcev imenovan Large Hadron Collider (LHC). Pri poskusu bo lahko tisoče znanstvenikov iz 50 držav preko računalniškega sistema analiziralo rezultate poskusa, ki bo ponudil vpogled v zgradbo materije in skušal ponazoriti stanje ob začetku nastanka vesolja.

    Objavljeno: 17.4.2002
  • Izkoristimo elektronsko pošto

    Elektronsko poslovanje znotraj podjetij in med podjetji postaja vse pomembnejše. Tega se zavedajo tudi v podjetju Genis, ki se ukvarja z izgradnjo in prenavljanjem informacijskih sistemov, v zadnjem času pa tudi z uvajanjem elektronskega poslovanja in upravljanja z znanjem. "Preden se podjetje odloči za prenovo poslovanja, pregledamo njihove organizacijske predpise, poslovnik, pooblastila in odgovornosti, šele potem predlagamo ustrezne izboljšave. Podjetja se morajo zavedati, da je treba pred uvedbo rešitev za elektronsko poslovanje v dobršni meri spremeniti organizacijo znotraj podjetja," pojasnjuje Stane Štefančič, generalni direktor Genisa.

    Objavljeno: 17.4.2002
  • Netscape spet zaostaja

    Brskalnik Internet Explorer 6 je le sedem mesecev po prihodu na trg dosegel že 30-odstotni tržni delež, ugotavlja raziskovalna družba WebSideStory. Uspeh IE 6 je potisnil Netscape še bolj v ozadje, saj je ta zdrsnil z dvanajstih na sedem odstotkov. V krepkem vodstvu je še vedno Internet Explorer 5, kljub temu pa se bo vreme Netscapeju mogoče le zjasnilo. AOL Time Warner, ki je lastnik brskalnika Netscape, resno razmišlja, da bi v svojih rešitvah zamenjal IE z brskalnikom Netscape. Glede na to, da ima AOL 34 milijonov uporabnikov, bi bila to lahko precejšnja spodbuda za večjo priljubljenost nekdaj prvega brskalnika. Poleg tega je najnovejši Netscape 6.2 precej boljši od predhodnih različic, menijo odgovorni pri WebSideStory, ki so izvedli raziskavo s pomočjo lastnega statističnega orodja StatMarket. Zbrali so podatke za več kot 50 milijonov uporabnikov, ki dnevno obiščejo 125 tisoč spletnih strani po vsem svetu.

    Objavljeno: 16.4.2002
  • Televizijska kakovost videa preko DSL

    Podjetje Pulsent je po štirih letih razvoja napovedalo tehnologijo stiskanja video posnetkov, ki predstavlja odločen napredek v primerjavi z dosedanjim zapisom MPEG-2, med drugim osnovo za filme DVD. Podjetje naj bi kodek prikazalo na vsakoletnem sejmu NAB v Las Vegasu, kot trdijo predstavniki podjetja, pa naj bi televizijsko kakovost posnetkov prenašati že po povezavi hitrosti 1,1 Mb/s. Teoretično to pomeni velike možnosti za internetne ponudnike, ki imajo razpredene povezave ADSL in bi lahko prek njih uporabnikom prodajali tudi video na zahtevo.

    Objavljeno: 16.4.2002
  • IBM-ov tranzistor z dvojnimi vrati obeta

    Nova IBM-ova tehnologija izdelave integriranih vezij s tranzistorji z dvojnimi vrati naj bi bila nekje med >>evolucijo<< in >>revolucijo<<, pravijo strokovnjaki. Pri podjetju IBM napovedujejo komercialna integrirana vezja v tej tehnologiji šele za leto 2006, omogočila pa naj bi v povprečju od 25 do 30 odstotno izboljšanje lastnosti današnjih vezij. IBM je že nekaj časa nameraval uporabiti tranzistorje z dvojnimi vrati, ki na papirju omogočajo dvakrat večji tok pri dvakrat višjih hitrostih in ob zmanjšani porabi električne energije. Vedno hitrejša integrirana vezja z milijoni tranzistorjev potrebujejo za svoje delovanje tudi vedno večji tok, pri tranzistorjih z dvojnimi vrati pa je stikalni tranzistor mogoče zapreti dvakrat. Napredek na tem področju je omogočila šele najnovejša tehnologija imenovana silicij na izolatorju (SOI).

    Objavljeno: 16.4.2002
  • Ko računalniki spregledajo

    Malo podjetje iz Silicijeve doline se je lotilo skoraj mitološke naloge, da bi računalnikom podelilo vid. S kombinacijo posebnega vezja in programa za obdelavo slike je kalifornijsko podjetje Canesta že izdelalo rešitev, s katero so s pomočjo male kamere v osebnem računalniku dobili tridimenzionalno podobo okolice. Tako so odprli pot za vrsto novih uporab računalnikov, od navidezne tipkovnice, ki >>lebdi<< v zraku, do varnostnih sistemov, ki varujejo hišo ali avto. Kljub temu, da je do komercialne rešitve še nekaj let, pa pri Canesti zagotavljajo, da so že pripravljeni za vstop na tržišče mobilne telefonije. Že prihodnje leto bi lahko imeli mobilni telefoni in ročne naprave malo lečo za projiciranje navidezne tipkovnice. Za razliko od drugih rešitev, ki sprejemajo le svetlobo in dobijo dvodimenzionalno sliko, Canestin sistem izmeri še oddaljenost predmetov in naredi 3-D sliko. S 3-D sliko pa lahko računalniki interaktivno reagirajo.

    Objavljeno: 16.4.2002
  • Linux izgublja na račun Microsofta

    Sodeč po raziskavi družbe Netcraft, ki je zajela 38 milijonov računalnikov, priključenih v internet, je Microsoft na področju programske opreme za spletne strežnike marca pridobil petodstotni tržni delež na račun Linuxa. Tako naj bi imel spletni strežniku na Linux po zadnjih podatkih 54-odstotni delež, Microsoft 34-odstotnega, Netscape in Sun s svojim sistemom iPlanet pa obvladujeta le dobra dva odstotka tržišča. Glavna "krivca" za Microsoftov skok sta spletni družbi Register.com in Network Solutions, ki ponujata rezervacije domen. Network Solutions je preselil k Microsoftu več sto tisoč spletnih strani, prej pa je uporabljal paket iPlanet.

    Objavljeno: 15.4.2002
  • Do Excela v realnem času preko mreže

    Podjetje Advanced Reality je razvilo program Presence-AR, ki omogoča neomejenemu številu uporabnikov sočasno ustvarjanje in urejanje Excelovih preglednic v realnem času. Excel mora biti seveda v omrežju, uporabniki pa lahko uporabljajo vse osnovne programske funkcije - vpisujejo in spreminjajo podatke in formule, kopirajo, brišejo in lepijo celice, pri čemer se spremembe na narejene na enem mestu odražajo tudi v preglednici pri drugih uporabnikih. Presence-AR podpira tudi delovanje v načinu strežnik/odjemalec, deluje pa tudi z drugimi podobnimi programi kot sta Lotus 1-2-3 ali Sunov StarOffice. Tehnologija, ki omogoča delovanje Presence-AR, je poseben podatkovno usmerjen model, z uporabo šifriranja SSL pa je poskrbljeno tudi za varnost pri izmenjavi podatkov v realnem času.

    Objavljeno: 15.4.2002
  • Oracle: kako do milijarde dolarjev

    V Oraclu so skovali načrt, po katerem bodo v naslednjih petih letih zaslužili dodatno milijardo dolarjev na leto. To naj bi jim uspelo z oddajanjem programske opreme v najem. Za ta način sodelovanja bodo v prihodnji petletki skušali pridobiti četrtino od obstoječih dvanajst tisoč kupcev. Zaenkrat najema programsko opremo dvesto velikih kupcev, letni prihodek s tega naslova pa je 50 milijonov dolarjev. Nov poslovni model se imenuje Oracle E-Business Outsourcing, podjetje pa v ta namen že investira v nove podatkovne centre in izobraževanje prodajnega osebja. Doslej je Oracle preko oddelka Small Business Suite ponujal storitve najema predvsem manjšim in srednjim podjetjem, najeti namenski programi za elektronsko poslovanje pa so vključevali orodja za upravljanje odnosov s strankami, naročila, prodajo, zaloge in plače. "Najemojemalci" so po Oraclovih zagotovilih letno porabili od 44 do 66 odstotkov manj denarja za informacijsko tehnologijo.

    Objavljeno: 15.4.2002
  • Predmetni datotečni sistem spet aktualen

    Microsoft je v devetdesetih letih vlagal veliko energije v nov predmetno usmerjen datotečni sistem, ki bi moral luč sveta ugledati v tedaj novi različici Oken imenovani Cairo. Z nekoliko zamude smo Cairo s končnim imenom Windows 2000 končno dočakali, vendar pa predmetno zasnovanega datotečnega sistema v njem ni bilo. Razlog je bil kompleksnost naloge, kot trdijo nekateri, pa tudi druge prioritete, ki jim je bil takrat izpostavljen Microsoft - Netscape, Java in nenazadnje tožbe ameriškega tožilstva.

    Objavljeno: 15.4.2002
  • Kako upravljati (pre)obilico podatkov

    Direktorji oddelkov IT in upravljavci pomnilniškega prostora se ob hitro naraščajoči količini podatkov sprašujejo, kaj storiti - še naprej kupovati poceni diske ali investirati v programska orodja za urejanje pomnilniških virov (SRM ali storage resource management). O SRM kot resni možnosti je še prezgodaj govoriti, je poudarila večina udeležencev konference Storage Networking World, ki je bila od 3. do 5. aprila 2002 v ZDA. Pred tem je treba sprejeti ustrezne industrijske standarde ter poskrbeti za dostopnost in varnost. Udeleženci konference pričakujejo, da bodo podjetja v naslednjih dveh letih dostopala do pomnilniškega prostora iz različnih lokacij do omrežnih pomnilniških sistemov in ustrezne programske opreme. Hkrati naj bi podjetja v bodoče vse bolj pogosto najemala dodaten pomnilniški prostor in plačevala uporabo storitev.

    Objavljeno: 14.4.2002
  • Enterasys in Sygate skupaj za varnost v mobilnih omrežjih

    Podjetji Enterasys Networks in Sygate Technologies sta podpisali sporazum o strateškem partnerstvu pri tehnologijah za varovanje mobilnih računalniških omrežij. Podjetje Enterasys izdeluje celostne rešitve za omrežija v podjetjih, podjetje Sygate pa nudi rešitve za varno poslovanje. Enterasys bo tako brezžičnim omrežnim sistemom Aurorean VPN in PC karticam za brezžično povezavo RoamAbout dodal Sygateov požarni zid (Sygate Personal Firewall). Kombinacija naj bi zagotavljala največjo mero varnosti v podjetjih, ki uslužbencem omogočajo dostop do lokalnega omrežja preko javnih navideznih zasebnih omrežij (VPN) in brezžičnih omrežij.

    Objavljeno: 14.4.2002
  • PCI različica 2.3

    Združenje PCI Special Interest Group (PCI SIG) je predstavilo prvo večjo novost po letu 1998, ko je luč sveta ugledala specifikacija PCI 2.2. PCI 2.3, kot se imenuje nova specifikacija, se električno gledano zbližuje z dosedanjim standardom PCI-X. Prinaša namreč ukinitev podpore za razširitvene kartice, ki za napajanje uporabljajo napetost 5V. Specifikacija sicer še vedno določa, da so ustrezni 5V signali na voljo, vendar so take kartice označene kot nezdružljive. Podpora univerzalnim karticam, ki znajo napetost prilagoditi po potrebi, ostaja. Kot pravijo pri združenju, je prihodnost v karticah, ki delujejo z manj kot 3,3 Volti. Novi PCI vključuje tudi podporo specifikaciji SMBus oz. System Management Bus Specification Version 2.0.

    Objavljeno: 14.4.2002
  • Trg strežnikov okreva

    Svetovna prodaja strežnikov v zadnjem trimesečju lanskega leta je upadla za 26 odstotkov v primerjavi z letom poprej, ugotavljajo pri raziskovalni družbi IDC in ocenjujejo, da je trg strežnikov na pragu okrevanja. Lanski četrtletni prihodki od prodaje so znašali 12,6 milijarde dolarjev, predlanski pa 16,9 milijarde dolarjev. Proizvajalci strežnikov so prodali 1,1 milijona enot, kar je bilo za sedem odstotkov slabše. Pri strežnikih z Unixom je IBM (26,9-odstotni delež) le za las prehitel družbo Sun (26,8), na tretjem mestu pa je HP s 25-odstotnim deležem. V segmentu najzmogljivejših strežnikov so v zadnjem trimesečju - pretežno po zaslugi IBM-jevih strežnikov družine zSeries - zabeležili le štiriodstotni padec prodaje (s 3,3 na 3,17 milijarde dolarjev). Sicer pa je letna prodaja v tem segmentu nazadovala za 9,4 odstotka - s 13,1 na 11,9 milijarde dolarjev.

    Objavljeno: 13.4.2002
  • Ročni računalniki vse bolj priljubljeni

    Družba iSuppli napoveduje, da naj bi v letu 2006 po vsem svetu prodali 50 milijonov ročnih računalnikov v skupni vrednosti 8,2 milijarde dolarjev. Lani je prodaja ročnih računalnikov zabeležila 72-odstotno rast in 3 milijarde dolarjev prihodka. Letošnja rast naj bi bila 55-odstotna, sčasoma pa se bo rast ustalila pri 30 odstotkih, napovedujejo v iSuppli. Palm še vedno obvladuje to tržišče z 41 odstotki med izdelki z lastno znamko in 60 odstotki med operacijskimi sistemi. Največja sprememba na tem trgu v bližnji prihodnosti se obeta z uporabo mikroprocesorjev ARM, ki so trenutno vgrajeni v 26 odstotkih ročnih računalnikov. Tako Palm kot Microsoft se namreč odločata, da bosta njuna operacijska sistema Palm OS in Windows CE v bodoče podpirala le tehnologijo procesorjev ARM.

    Objavljeno: 13.4.2002
  • Katastrofa - kaj je to?

    Strokovnjaki finančnega in svetovalnega podjetja Ernst & Young so dva meseca po terorističnem napadu na New York izvedli raziskavo o pripravljenosti podjetij na podobne katastrofe. Anketirali so 459 direktorjev oddelkov za informatiko v srednjih in velikih podjetjih po vsem svetu. Ugotovili so, da ima samo 53 odstotkov anketiranih podjetij načrte za neprekinjeno poslovanje v primeru nepredvidenih dogodkov, manj kot polovica pa svoje zaposlene izobražuje v zvezi z varnostjo. Objavljeni rezultati so med informatiki in strokovnjaki za varnost sprožili kar precej polemik. Nekateri so bili mnenja, da sta bila dva meseca po 11. septembru premalo za pripravo ustrezne obrambe pred nepredvidljivimi dogodki, če podobnih varnostnih načrtov prej sploh niso imeli.

    Objavljeno: 13.4.2002
  • Nova Dellova poceni prenosnika

    Družba Dell ponuja dva nova prenosnika spodnjega cenovnega razreda, SmartStep 100N in Inspiron 2600. Namenjena sta tistim, ki prenosni računalnik kupujejo prvič ali kot drugi osebni računalnik v družini. Prenosnika sta tehnično dovolj zmogljiva, pri podjetju Dell pa tudi upajo, da bodo z nizkimi cenovnimi ponudbami pritegnili tudi več kupcev za dražje izdelke. SmartStep 100N ima 14,1-palčni zaslon z ločljivostjo 1024 x 768 pik, Intelov procesor Celeron s ttaktom 1,06 GHz, 128 MB velik pomnilnik, 20 GB velik disk in enoto CD-ROM. Zanimiva je predvsem cena, saj je v ZDA treba zanj odšteti le 900 dolarjev. Nekoliko zmogljivejši Inspiron 2600 ima podobno osnovo, le da ima lahko vgrajen 15-palčni zaslon, procesor Pentium III s taktom 1 GHz ali 1,13 GHz, nekaj večji disk in večji pomnilnik. Za osnovni model je treba odšteti v ZDA 950 dolarjev.

    Objavljeno: 12.4.2002
  • Nov daljinski rekord za optični prenos podatkov

    Pri družbi Bell Labs, razvojnem oddelku podjetja Lucent Technologies, so podvojili domet visoko-pasovnega prenosa s pomočjo optičnega vlakna, saj so uspeli doseči hitrost prenosa 2,56 terabitov na sekundo na razdalji 4000 km. Novi rekord so dosegli s 64-kanalnim multipleksiranjem valovne dolžine svetlobe v enem optičnem vlaknu, kjer vsak od kanalov omogoča pasovno širino 40 gigabitov na sekundo. Napredek na tem področju je rezultat nenehnega razvoja Lucentovega sistema optičnih povezav LambdaXtreme, ki je že na trgu in ga poskusno uporablja tudi Deutsche Telekom. LambdaXtreme je prvi sistem optičnih povezav, ki je omogočil hitrosti do 40Gb/s na daljavi do 1000 km. Pri prejšnji generaciji optičnih povezav, ki so omogočale hitrosti do 10Gb/s na kanal, so imeli pri podjetju Lucent precejšnjo izgubo zaradi slabe prodaje, zato upajo, da bo zmogljivejši sistem vzbudil več interesa med kupci.

    Objavljeno: 12.4.2002
  • Uporaba kompleta Office brez okolja Windows

    Podjetje CodeWeavers je predstavil nov programski izdelek za operacijski sistem Linux, s katerim lahko Microsoftov pisarniški paket Office, pa tudi Lotusov paket Notes uporabljamo pod Linuxom brez uporabe operacijskega sistema Windows ali emulatorja za to okolje. Izdelek se imenuje CrossOver Office, zasnovan pa je na tehnologiji WINE, ki so jo dopolnili z vsemi knjižnicami, potrebnimi za pravilno delovanje Microsoftovih pisarniških programov.

    Objavljeno: 12.4.2002
  • Genis predstavil rešitev e-Računi za SAP

    Podjetje Genis je predstavilo rešitev za elektronsko upravljanje računov v podjetjih, ki uporabljajo poslovno-informacijski sistem SAP R/3. Paket e-Računi za SAP je v okolju Lotus Notes razvita spletna rešitev za vodenje in obvladovanje prejetih računov, ki v povezavi s sistemom SAP R/3 predstavlja celovit sistem za enostavno in učinkovito delo s prejetimi računi.

    Objavljeno: 12.4.2002
  • Proizvodnja nosilcev CD-R raste

    Družba CMC Magnetics je največji svetovni proizvajalec nosilcev CD-R in letos pričakuje več kot 20-odstotno povečanje prometa v primerjavi z letom 2001. S prodajo nosilcev CD-R bodo ustvarili 860 milijonov dolarjev prihodka, njihov glavni tekmec Ritek pa okrog 575 milijonov dolarjev. CMC Magnetics načrtuje, da bodo začeli aprila izdelovati le nosilce CD-R s podporo za 40-kratno hitrost zapisovanja. Trenutno imajo v ta namen na voljo le 30 odstotkov proizvodnih zmogljivosti, ostalo pa je namenjeno izdelavi nosilcev z 32-kratno hitrostjo. Poleg tega bodo povečali tudi proizvodnjo nosilcev DVD-R, DVD-RW in DVD-RAM.

    Objavljeno: 11.4.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji