Prenesimo svoje Facebook fotografije v – Google Photos!
Iz rubrike »Ali ste vedeli?« - ali ste vedeli, da lahko fotografije in video posnetke iz Facebooka samodejno prenesete v Googlovo fotografsko storitev Google Photos?
Iz rubrike »Ali ste vedeli?« - ali ste vedeli, da lahko fotografije in video posnetke iz Facebooka samodejno prenesete v Googlovo fotografsko storitev Google Photos?
Slovenija je epidemijo koronavirusa preklicala kot prva v Evropi. Če smo v majski številki Monitorja (stran 5) še govorili predvsem o sodelovanju na daljavo, se sedaj že vračamo v podjetja. Čeprav so določene omejitve še v veljavi, se bo poslovno življenje počasi normaliziralo. Pa se bo res?
Nova Samsungova beležka, ki naj bi bila, če bo vse po sreči, predstavljena nekje jeseni, kot vsako leto, naj bi uporabljala izboljšani Samsungov procesor Exynos. Vsaj v Evropi, morda tudi v Južni Koreji.
Meteroski vzpon rešitve Zoom, ki se je začel po vzpostavitvi globalne karantene, je treba ustaviti, so ugotovili dosedanji videokonferenčni velikani. Microsoft (Skype), Cisco (Webex) in Google, pa tudi manjši ponudniki, kot je denimo Whatsup, na tem močno delajo. Google bo denimo popolnoma odprl storitev Google Meet.
V podjetju HC Center so po 10 letih popolnoma prenovili IT-infrastrukturo za potrebe oblačnih storitev blagovne znamke HC Cloud. Ta se nahaja v več podatkovnih centrih. Robert Puh, tehnični direktor podjetja, nam je zaupal, kako je potekala prenova sodobnega IT oblačnega okolja.
Tudi računalniki, ki niso povezani v internet, so ranljivi in lahko iz njih odtekajo podatki, če so okuženi. Tega se zavedamo od afere Stuxnet, odtlej pa raziskovalci redno demonstrirajo nove načine, kako komunicirati z računalnikom, ki ni povezan v omrežje. Raziskovalci iz podjetja Duo so pokazali, da gre celo z grafično kartico.
Pogosto pišemo o umetni inteligenci, pri čemer navadno poročamo o uspehih različnih oblik umetne inteligence. Na področju medicine se trudijo Google (in podružnica DeepMind), IBM in številni drugi igralci, ki med drugim razvijajo orodja za lažjo, hitrejšo in bolj avtomatično diagnostiko. A vedno ne gre po načrtih. Google je razkril, kako je njegovi umetni inteligenci spodletelo.
Leto in pol je tega, kar je Huaewei v svoj telefonu P20 Pro prvi vgradil »periskopski« objektiv, ki omogoča več kot 2× približevanje fotografiranega motiva in počasi bodo take zmogljivosti začeli pridobivati tudi telefoni, ki ne stanejo celo premoženje.
Francoski regulator oz. informacijski pooblaščenec CNIL je izdal pozitivno mnenje k uporabi aplikacije oz. projekta StopCovid, ki ga pripravlja francoska vlada.
Za britansko obveščevalno službo GCHQ je inštitut RUSI (Royal United Services Institute) preučil, kako pomembna bo umetna inteligenca v prihodnost obveščevalne in protiobveščevalne dejavnosti. Ugotovili so, da ker napadalci čedalje pogosteje uporabljajo umetno inteligenco, bo moralo enako veljati tudi za vse tri britanske obveščevalne službe (GCHQ, MI5 in MI6). Pri tem pa umetna inteligenca sama po sebi ne bo dovolj, saj bo uporabna kot podpora človeškim strokovnjakom.
Več kot milijon Avstralcev je že preneslo aplikacijo za sledenje stikom, s katero lahko uporabnik ugotovi, če je bil v stiku z okuženim s koronavirusom.
Z rednimi posodobitvami sistema Windows se pojavljajo tudi občasne težave – po zadnji taki nadgradnji so nekaterim uporabnikom izginile vse datoteke s pogona C.
Bolnišnica v Bostonu je za prvi pregled pacientov preizkusno začela uporabljati robota podjetja Boston Dynamics.
AMD bo laboratoriju Lawrence Livermore National Laboratory pomagal pri nadgradnji super računalnika, z novimi grafičnimi procesorji bo zmogljivost računalnika podvojena.
Po včerajšnji oddaji Tarča, v kateri so razkrivali domnevne nepravilnosti pri nakupovanju zaščitne opreme, so družbena omrežja ponorela. Na Twitterju in Facebook se je močno povečalo število objav, a vedno je večina tiha, manjšina pa glasna. Zato je zanimiv pogled na Google Trends, kjer vidimo, kaj ti molčeči ljudje iščejo (in najbrž tudi berejo).
Koronavirus je marsikje po svetu ustavil ali močno omejil proizvodnjo, v računalniški industriji se poznajo predvsem omejitve na kitajskem, del tega pa bo očitno nadoknadil Tajvan.
Twitter bo odstranil kakršnekoli izjave, ki spodbujajo k uničevanju kritične infrastrukture ali povzročajo širšo paniko. Pri tem pa ne bo brisal izjav, ki enostavno niso resnične – le tiste, ki spodbujajo k dejanju.
SpaceX je v vesolje poslal še 60 novih satelitov, s čimer nadaljuje izgradnjo konstelacije za vzpostavitev satelitskega interneta v nizkih orbitah. To pomeni, da ima SpaceX v orbiti že 422 satelitov, kar je največ med ponudniki, ki obljubljajo postavitev podobnih sistemov. SpaceX je podjetje z največjim številom satelitov v orbitah okoli Zemlje na sploh. Okrog Zemlje sicer trenutno kroži okrog 1100 aktivnih satelitov in še dvakrat toliko mrtvih reliktov zgodovine.
Danes je po dveh letih izšla nova »LTS« različica operacijskega sistema Ubuntu s petletno podporo.
Varnostno podjetje ZecOps je objavilo novico o novo odkriti varnostni luknji, s katero bi lahko napadalci dobili dostop do podatkov, shranjenih na napravi.
Že pred letom dni je Samsung predstavil prvo tipalo za kamere na pametnih telefonih, ki lahko zajame 108 milijonov pik. Samsung ISOCELL Bright HMX (ima ga na primer Xiaomi Mi Note 10) je bilo prvo tipalo, ki je preseglo magično mejo 100 milijonov pik. Do naslednje dekade pa očitno ni več daleč, saj Samsung pripravlja tipalo s 600 milijoni pik.
Ena najpopularnejših iger zadnjih let, Fortnite, je končno prišla tudi v Google Play Store.
V zadnjih dneh je naraslo število napadov na uporabnike konzole Nintendo Switch – zato se priporoča vklop dvo-faktorske prijave.
Guverner ameriške zvezne države New York je potrdil odlok, s katerim se lahko pari v času koronavirusa poročijo preko video konference.
Eden izmed načinov boja proti koronavirusu bodo očitno tudi mobilne aplikacije za sledenje uporabnikom in predvsem beleženje stikov, kar ob okužbi omogoča rekonstrukcijo zgodovine prenosov. Pri tem se tarejo pogledi na zahtevano zasebnost, kjer smo priče precej bizarni situaciji. Francija od Appla in Googla zahteva, da je aplikacija manj zasebna.
Samsung je eden največjih proizvajalcev fotografskih tipal, vodja ekipe za razvoj le teh pa je na spletni strani objavil načrte za izdelavo tipala z ločljivostjo kar 600 megapik.
Kitajska je pod najvišjo goro sveta postavila bazno postajo 5G, preko nje pa oddajajo živo sliko te mogočne gore.
Koronavirus je močno načel marsikatero industrijo, svetovni trg pametnih telefonov naj bi se skrčil za okoli 30%, v Sloveniji naj bi po neuradnih podatkih v zadnjem mesecu zabeležili okoli 70% nižjo prodajo telefonov.
Facebook pripravlja aplikacijo za predvajanje računalniških iger (streaming), konkurenco priljubljenemu Twitchu, pa tudi YouTube Gaming in Microsoftovem Mixerju.
V času, ko se vse vrti okoli pandemije koronavirusa, smo se te teme dotaknili tudi pri Monitorju. V novi številki kako računalništvo pomaga pri preprečevanju širitve in pri iskanju rešitev. Pišemo tudi o množici brezplačnih ponudb, ki so se pojavile v zadnjih tednih na spletu – od izobraževanja na daljavo do brezplačnih gledaliških predstav in slovenskih filmov. Objavljamo pa tudi članek, originalno objavljen v reviji MIT Technology Review, o preobrazbi načina življenja, ki smo ga poznali doslej.