• Dva nova Compaqova prenosna digitalna projektorja

    Compaq je predstavil dva nova digitalna projektorja iz družine iPAQ, ki tehtata manj kot dva kilograma in zmoreta prikazovati sliko tako iz osebnega kot tudi ročnega računalnika. Projektorja sta namenjena poslovnežem, ki so pogosto na poti in lahko tako vsa orodja za predstavitve nosijo kar s seboj. Poleg tega omogočata tudi soliden video posnetkov in podpirata priključke za digitalen zvok, kar ju naredi primerna tudi za domači kino. Model iPAQ MP2810 deluje pri ločljivosti 1024x768 pik in svetilnosti 1000 lumnov, v ZDA pa stane štiri tisoč dolarjev. Skoraj polovico cenejši, a nekoliko večji in težji iPAQ MP1410 deluje pri ločljivosti 800x600 pik in svetilnosti 800 lumnov. Oba projektorja podpirata tehnologijo prikaza Digital Light Processing (DLP).

    Objavljeno: 28.11.2001
  • SuSE Linux tudi na Macih

    Podjetje SuSE je izdalo distribucijo Linuxa, namenjeno za računalnike Macintosh s procesorji PowerPC. Paket z imenom SuSE Linux 7.3 vsebuje 8 plošč CD-ROM z operacijskim sistemom in več kot 2000 dodatnimi programi. Med njimi najdemo programe za delo s slikami, pomožne programe, posnemovalnike, programe za zagotavljanje varnosti in orodja za e-trgovino. Privzeto je namizje KDE 2.2.1. Program MOL (Mac On Linux) omogoča uporabnikom, da v oknu ali na celotnem zaslonu poganjajo operacijski sistem MacOS med delom z Linuxom.

    Objavljeno: 28.11.2001
  • Zamenjava v vodstvu Palma

    Palm je bil še pred nekaj meseci vodilni proizvajalec digitalnih osebnih beležnic (PDA) tako v svetu kot v Evropi. V zadnjem četrtletju je pobudo na evropskem trgu prevzel mobilni telefon z računalniškimi funkcijami Nokia Communicator 9210. Vrednost Palmovih delnic je samo v enem letu padla s 56 na 2 dolarja. Zaradi tega in zaradi številnih drugih napak je moral po dveletnem vodenju odstopiti dosedanji direktor Palma Carl Yankowski. Bil je napačen človek na napačnem kraju ob napačnem času, pravijo poznavalci.

    Objavljeno: 28.11.2001
  • Padec dobička in prodaje pri HP

    Družba Hewlett-Packard je v četrtem trimesečju, ki se je končalo 31. oktobra, ustvarila 97 milijonov dolarjev neto dobička, v enakem lanskem obdobju pa 922 milijonov dolarjev. Precej manjši padec so zabeležili pri neto prodajnih prihodkih - letos 10,9 milijarde dolarjev, lani 13,3 milijarde dolarjev. Poznavalci so pričakovali še slabše poslovne rezultate. Pri HP so zadovoljni predvsem s prodajo tiskalnikov in storitev, manj pa s prodajo računalniških sistemov in druge infrastrukture.

    Objavljeno: 28.11.2001
  • Jerovšek Computers gre v stečaj

    Jerovšek Computers, še nedavno eno od največjih slovenskih računalniških podjetij, je v torek zaradi dolgov moralo pričeti stečajni postopek. Na naroku za prisilno poravnavo na ljubljanskem sodišču, so upniki glasovali proti predlogu podjetja, s katerim bi v enem letu poplačali 20 odstotkov dolgov ter se tako odločili za stečaj. Jerovšek petim največjim upnikom, Novi ljubljanski banki, Krekovi družbi in računalniškim podjetjem CHS, Alterna ter Asbis dolguje 450 milijonov tolarjev, še enkrat toliko pa je vrednost lizinga, s katerim so nazaj odkupili svojo poslovno stavbo, ki so jo pred tem prodali za poplačilo dolgov.

    Objavljeno: 28.11.2001
  • Sony S-AIT

    Tračne enote so še naprej pomemben člen računalniških sistemov, saj se količina podatkov, ki jo je treba na računalnikih hraniti, še vedno izredno povečuje. Razvoj novih tračnih enot, ki zmorejo vedno hitreje shranjevati vse večje količine podatkov je torej velik posel. Sony je tako za konec leta 2002 napovedal tračno enoto S-AIT, ki bo zmogla na eno kaseto velikost 5,25 palca shraniti kar 500 GB podatkov, brez uporabe kompresije podatkov (s to pa še dvakrat toliko) . Pomembna je tudi hitrost zapisovanja, ki bo znašala 30 MB na sekundo. S-AIT je nadgradnja dosedanjega Sonyevega standarda AIT, že sedaj pa je znan tudi prihodnji razvoj - predvidene so zmogljivosti do 4 TB na kaseto. Pogone in kasete bo poleg Sonya izdelovala tudi Matshushita, veliki uporabniki pa bodo lahko posegli po knjižnicah podjetij ADIC, Qualstar in Spectra Logic, ki bodo že v začetku z do 1000 kasetnimi modeli zmogli shraniti do 500 TB.

    Objavljeno: 27.11.2001
  • Tudi renomirani proizvajalci se podajajo v domače vode

    Da so domači uporabniki za računalnike pripravljeni odšteti več denarja kot še nedavno, ni dvoma. Še posebej to velja zato, ker se vedno bolj odločajo za omrežno povezovanje računalnikov. Ta omogoči izmenjavo podatkov, skupinsko igranje iger in dostop do internet.

    Objavljeno: 27.11.2001
  • IBM uporablja "pixie dust"

    IBM je napovedal svojo drugo generacijo diskov, ki uporabljajo novo tehnologijo z imenom >>pixie dust<<. Pri tej tehnologiji sta dve plasti magnete snovi ločeni s plastjo rutenija, kar omogoča bistveno večjo gostoto zapisovanja kot sicer. Novi diski s to tehnologijo lahko na kvadratni palec površine shranijo kar 29,7 milijard bitov. Podobno tehnologijo uporablja tudi Fujitsu.

    Objavljeno: 27.11.2001
  • ATI Fire GL 8700

    Vzporedno s predstavitvijo novih Radeonov podjetje ATI uvaja tudi serijo grafičnih kartic Fire GL, ki so specializirane za tržišče CAD. Zadnja novost je Fire GL 8700, grafična kartica, ki je namenjena manj zahtevnim profesionalcem MCAD in uporabnikom, ki izdelujejo animacije 3D.

    Objavljeno: 27.11.2001
  • Mobitel podpisal koncesijsko pogodbo

    Po včerajšnjih zapletih, sta danes končno sedla za mizo direktor Mobitela Anton Majzelj in predstavnik vlade, minister za informacijsko družbo Pavel Gantar ter podpisala koncesijsko pogodbo za opravljanje storitev UMTS.

    Objavljeno: 27.11.2001
  • Registracija prisotnosti z mobilnim telefonom

    Slovensko podjetje QuickTime, ki se ukvarja z razvojem rešitev za evidenco kadrov v podjetjih, je predstavilo dodatek za program QuickTime Prisotnost, ki omogoča registracijo prisotnosti zaposlenih preko mobilnega telefona. Rešitev je primerna za majhna podjetja, ki jim nakup pametnih kartic in čitalcev predstavlja veliko naložbo, mobilne telefone pa večina zaposlenih že ima.

    Objavljeno: 26.11.2001
  • Dva nova Hitachijeva diska

    Hitachi je predstavil dva nova diska, 3,5 palčni SCSI DK32EJ velikosti 147 GB in 2,5 palčni DK23DA za prenosnike s zmogljivostjo 40 GB. Slednji vsebuje tudi zaščito proti udarcem in ima hitrost vrtenja 4200 obratov na minuto. DK32EJ se ponaša s hitrostjo vrtenja 10.000 obratov na minuto in prenosom podatkov 66 MB/s, na voljo pa je s vmesnikoma Ultra 320 SCSI ali optičnim FC-AL.

    Objavljeno: 26.11.2001
  • Hitrejši AMD-ji

    Pred kratkim predstavljenim hitrejšim procesorjem za namizne računalnike je AMD dodal tudi hitrejše procesorje za prenosne računalnike. V prenosnikih bodo tako kmalu na voljo mobilni Athloni 4 s taktom 1,2 GHz in mobilni Duroni s taktom 950 MHz. Oboji znajo varčevati z energijo, za to pa uporabljajo tehnologijo PowerNow!. Nenavadno je, da se AMD pri prenosnikih še ni otresel označevanja s frekvencami, kot je to storil že na namiznem področju (označevanje Quantispeed). Na prenosnem področju očitno ni tako hude frekvenčne prevlade s strani Intela, ki v to tržišče še ni vpeljal Pentiuma 4. Prvi bo nove procesorje uporabil Compaq v svojih prenosnikih Presario 700.

    Objavljeno: 26.11.2001
  • Javni dostop do interneta

    Zamisel brezžičnega dostopa do interneta v javnih prostorih (čakalnice, letališča, celo cela mesta) pridobiva vse več podpornikov. Trenutno je največja težava obračunavanje storitev uporabnikom. Poleg strojne opreme kot so omrežne dostopne točke, je torej potrebna še ustrezna programska oprema, ki bo vsakega uporabnika, ki bo na javnem prostoru odprl svoj prenosni računalnik s kartico Wi-Fi, enolično povezala s ponudnikom internetnega dostopa.

    Objavljeno: 26.11.2001
  • Podpis koncesijske pogodbe odpadel zaradi Si.mobilovega zahtevka za revizijo

    Le nekaj minut pred podpisom koncesijske pogodbe za opravljanje storitev UMTS, po kateri bi Mobitel postal edini operater tretje generacije mobilne telefonije, so iz vlade sporočili, da do podpisa ne bo prišlo. V petek je vlada namreč prejela Si.mobilov ponovni zahtevek za revizijo postopka podelitve koncesije za UMTS, nakar so šele nekaj minut pred dejanskim podpisom pogodbe ugotovili, da mora zahtevek biti obravnavan pred podpisom pogodbe na seji vlade. Zanimivo je, da tega do zadnjega trenutka niso vedeli niti predstavniki Mobitela, niti Minitstrstva za informacijsko družbo, ki naj bi pogodbo podpisali.

    Objavljeno: 26.11.2001
  • Tudi SIS z Rambusom

    Navkljub prvotnemu zanikanju govoric je tajvanski izdelovalec sistemskih naborov SIS z Rambusom podpisal pogodbo za uporabo pomnilnikov RDRAM. Pogodba bo omogočila dostop do trenutne tehnologije Direct RDRAM.

    Objavljeno: 25.11.2001
  • HP-jev inženir sabotiral teste z rezanjem kablov

    Podjetje Hewlett-Packard je sprožilo tožbo zoper svojega bivšega inženirja Hock-Beng Lima, saj naj bi bil odgovoren za sabotažo testov zmogljivosti HP-jevega visoko zmogljivega Unix strežnika Superdome, kar je izjemno negativno vplivalo na prodajo sistemov.

    Objavljeno: 25.11.2001
  • VoIP dosegel 6 odstotkov

    Po podatkih raziskovalnega podjetja TeleGeography predstavlja internetna telefonija že 6 odstotkov vseh mednarodnih poslovnih klicev. V raziskavi so ugotovili, da večina VoIP klicev, kar 12 odstotkov, poteka na relaciji med ZDA in Mehiko, predvsem zaradi majhne konkurenčnosti mehiškega tržišča. Večina VoIP klicev izhaja iz ZDA, druge priljubljene destinacije za tovrstne klice pa so Kitajska, Rusija, Brazilija, Poljska in Izrael.

    Objavljeno: 25.11.2001
  • ATI Radeon 8500LE

    Kanadski ATI se zaveda, da je podpora partnerjem OEM ključnega pomena za uspeh, zato izdeluje tudi izdelke, ki so specifično namenjeni temu tržišču. Radeon 8500LE je grafični čip, ki ne bo na prodaj v izdelkih z ATIjevim imenom, ampak bo vgrajen v grafične kartice in na matične plošče drugih proizvajalcev. Zanimivo pa je, da Radeon 8500LE deluje s frekvenco 250 MHz in ne 275 MHz kot >>običajen<< Radeon 8500, zato je nekoliko počasnejši, vendar tudi precej cenejši. Prav cena pa je, poleg zmogljivosti, pri izdelovalcih OEM ključnega pomena. Kot je razbrati iz prvih odzivov proizvajalcev, bo Radeon 8500LE zelo dobro sprejet.

    Objavljeno: 24.11.2001
  • Majhen Fujifilm s tipalom CMOS

    Kljub napredku pri digitalni fotografiji so še vedno zelo priljubljeni majhni digitalni fotoaparati ločljivosti VGA (640 x 480), ki so v prvi vrsti namenjeni pošiljanju slik po elektronski pošti in objavljanju na spletu. Samo v Nemčiji so v prvi polovici leta 2001 prodali kar 40.000 takšnih fotoaparatov. Pri Fujifilmu so sedaj predstavili zelo majhnega predstavnika tovrstnih fotoaparatov, katerega posebnost je predvsem tipalo vrste CMOS. Naprava meri zgolj 30 x 51 x 124 mm in tehta le 96 gramov. Vgrajeni objektiv je enak 36 mm objektivu formata leica in ima svetlobno jakost 3. Slike se shranjujejo v 8 MB velik pomnilnik, posneti je mogoče tudi kratke video posnetke. Za napajanje skrbita dva priložena litijeva akumulatorja velikosti AAA. Cena izdelka bo približno 89 evrov.

    Objavljeno: 24.11.2001
  • Slaba prodaja ročnih računalnikov

    Proizvajalci ročnih računalnikov so v tretjem trimesečju prodali 2,54 milijona tovrstnih naprav, kar je pomenilo desetodstotni padec v primerjavi s prejšnjim četrtletjem. Največji tržni delež je zadržal Palm s 30 odstotki, Handspring je s 14-odstotnim deležem na drugem mestu, sledijo pa Compaq (7,3 odstotka), Casio (5,6 odstotka) in HP (5,3 odstotka). Na trgu PDA so računalniki PocketPC v tretjem trimesečju zabeležili le 18-odstotni delež (v drugem četrtletju 30 odstotkov), bolj pa naj bi šlo v zadnjem četrtletju, ko bo prišla na trg prišla večina novosti z vgrajenim prenovljenim operacijskim sistemom Pocket PC 2002. Skupna prodaja ročnih računalnikov naj bi se v zadnjem četrtletju povečala na 2,8 do 2,9 milijona enot.

    Objavljeno: 24.11.2001
  • OpenGL za Linux/Unix

    Večina proizvajalcev grafičnih kartic se ne zmeni za uporabnike, ki ne uporabljajo Microsoftovih operacijskih sistemov, kar pomeni, da so uporabniki Linuxa in ostalih operacijskih sistemov prepuščeni iznajdljivosti posameznikov, ki pišejo gonilnike. Če so osnovne zmogljivosti grafičnih kartic vendarle vsebovane v zadnji knjižnici XFree86, pa so gonilniki za napredne zmogljivosti kot je 3D dokaj redki.

    Objavljeno: 23.11.2001
  • Popravljeni PCAnywhere

    Symantec je predstavil program za oddaljen dostop in nadzor PCAnywhere 10.5, različico, ki je združljiva z Windows XP. Čeravno prave potrebe po uporabi dodatnih programov za oddaljen dostop v okoljih s samimi sistemi Windows XP ni več (Windows XP ima vgrajen program za oddaljeni dostop Remote Desktop), bo PCAnywhere prišel prav upraviteljem, ki morajo nadzorovati okolja z različnimi operacijskimi sistemi.

    Objavljeno: 23.11.2001
  • 4 milijoni pik tudi pri Ricohu

    Pri Ricohu na tržišču digitalnih fotoaparatov stavijo predvsem na dodatne možnosti, ki jih ponujajo njihovi izdelki in tudi Caplio RR1 tu ni izjema. Le 25,4 mm debela naprava ima tipalo CCD z efektivno ločljivostjo 3,87 milijona pik in objektiv zelo majhnih mer, ki omogoča trikratno optično povečavo in ostri od razdalje 10 cm naprej. Poleg fotografiranja je mogoče s fotoaparatom tudi snemati zvok ali video posnetke, pri fotografiranju pa je na voljo tudi poseben način za snemanje zvočnih zapiskov. Priložena je kar 64 MB velika kartica Compact Flash, poleg tega je v napravo vgrajenega še 8 MB notranjega pomnilnika. Tako kot podobni starejši Ricohovi modeli, ima tudi Caplio RR1 velik zaslon LCD s kar 220.000 pikami, ki ga je mogoče nagibati in vrteti okoli osi.

    Objavljeno: 23.11.2001
  • Corel najhitrejši razvijalec programov za MacOS X

    Kanadski Corel je izpolnil svojo obljubo in postal prvi razvijalec programov za strojno osnovo Apple Macintosh, ki je uspel vse programe narediti združljive z MacOS X. Tako med vsemi velikimi proizvajalci grafičnih programov ponuja največ programov, napisanih specifično za ta operacijski sistem. To so programi Bryce 5, Corel Graphic Suite 10 (CorelDraw 10, Corel PHOTO-PAINT 10 in Corel R.A.V.E v enem paketu), ter družina programov za grafične profesionalce s skupnim imenom procreate (Painter 7, KPT effects, KnockOut 2). Pri Corelu so se zavezali, da bodo tudi prihodnje pisali programe za OS X.

    Objavljeno: 23.11.2001
  • nForce (skoraj) na voljo

    Računalniški navdušenci že vse od prve objave tehničnih lastnosti nVidiinega sistemskega nabora nForce čakajo in se sprašujejo, kdaj bo mogoče dejansko kupiti ustrezne matične plošče. nForce je namreč tehnično veliko naprednejši od naborov, ki so na voljo danes.

    Objavljeno: 22.11.2001
  • Ciscov mobilni internet

    Nova različica programske opreme za Ciscove usmerjevalnike omogoča uporabnikom brezžičnih omrežnih vmesnikov prehajanje med vozlišči omrežja, podobno kot je to omogočeno uporabnikom mobilnih telefonov.

    Objavljeno: 22.11.2001
  • Organski zasloni leta 2004

    Samsung SDI, podjetje, ki ima 25% svetovni delež v proizvodnji katodnih cevi in zaslonov LCD, pospešeno razvija zaslone tipa OLED (Organic Light-Emitting Diode). Konec oktobra so novinarjem prikazali trenutno največji zaslon, ki temelji na tej tehnologiji - diagonalo meri 15,1 palcev. Doslej je bil največji zaslon OLED z diagonalo 13 palcev, ki ga je junija predstavil Sony. Samsung SDI je v razvoj tega zaslona vložil 23 milijonov dolarjev, še desetkrat toliko pa nameravajo vložiti v izgradnjo tovarne, ki bo konec leta 2003 zaslone (na začetku manjše, namenjene mobilnim telefonom in navigacijskim sistemom za avtomobile) izdelovala. Raziskave kažejo, da bo trg zaslonov OLED v letu 2006 vreden kar 4 milijarde dolarjev.

    Objavljeno: 22.11.2001
  • Cenovno ugoden digitalni Polaroid

    Podjetje Polaroid je tudi v analogni fotografiji znano kot podjetje, ki izdeluje predvsem cenovno ugodne fotoaparate, ki ne zahtevajo veliko znanja od uporabnikov. Na podoben način se podjetje podaja tudi na trgu digitalnih fotoaparatov. PhotoMAX PDC 1320, ki so ga nedavno predstavili je preprost digitalni fotoaparat, s katerim lahko ustvarjamo slike velikosti 1280 x 960 ali 640 x 480. Objektiv z nespremenljivo goriščno razdaljo je enak 35 mm širokokotniku v leica formatu, naprava omogoča še dvakratno digitalno povečavo, ima vgrajeno preprosto bliskavico ter 45 mm zaslon LCD. Cena izdelka je 200 dolarjev.

    Objavljeno: 22.11.2001
  • Vlada podelila koncesijo za UMTS Mobitelu

    Danes je vlada Republike Slovenije sprejela odločbo o podelitvi koncesije za opravljanje storitev tretje generacije mobilne telefonije UMTS. Z odločbo je koncesijo za uporabo radiofrekvenčnega spektra in opravljanje storitev dobil Mobitel. Vlada je odločbo sprejela na podlagi priporočila strokovne komisije, ki je ocenila, da je Mobitelova ponudba formalno pravilna in da je podjetje sposobno zgraditi omrežje ter opravljati storitve.

    Objavljeno: 22.11.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji