• Computex 2003

    Tajvanski največji računalniški sejem Computex se je sredi septembra končno zgodil, po tem, ko so ga morali zaradi epidemije SARS prestaviti iz običajnega junijskega časa. Kljub zamudi pa s svojo vsebino ni razočaral, saj so številni proizvajalci, zlasti lokalni, predstavili kup nove elektronike in nakazali, kaj lahko pričakujemo v naslednjih mesecih.

    Objavljeno: 25.9.2003
  • Athlon 64 je tu!

    Po dolgem pričakovanju je družba AMD predstavila prve 64-bitne procesorje, ki so namenjeni za rabo v osebnih računalnikih in kmalu tudi v prenosnikih. Novi AMD Athlon 64 in njegova zmogljivejša različica Athlon 64 FX predstavljata prelomnico na področju osebnih računalnikov, sam proizvajalec pa je s tem dobil začasno nekaj prednosti pred družbo Intel (vsaj do prihoda nove generacije Pentiumov s delovnim imenom >>Prescott<<). Oba proizvajalca sta doslej ponujala 64-bitne procesorje samo za strežniško okolje in sicer v obliki izdelkov AMD Opteron in Intel Itanium.

    Objavljeno: 24.9.2003
  • Svetla prihodnost za industrijo diskov?

    Na konferenci Diskcon USA 2003 so zbrani predstavniki proizvajalcev diskov in analitiki ugotovili, da se položaj na tem področju izboljšuje - kljub obotavljajočemu se trgu osebnih računalnikov. Glavni razlogi za pozitivne napovedi so v zmanjševanju števila proizvajalcev diskov in vse večjem povpraševanju po diskih na relativno novih področjih - kot so recimo digitalni videorekorderji.

    Objavljeno: 24.9.2003
  • Onemogočeno mobilno fotografiranje

    Britansko podjetje Iceberg Systems je predstavilo rešitev Safe Haven, ki omogoča samodejno izklapljanje možnosti fotografiranja na mobilnih telefonih. Mobilni telefoni s fotoaparati postajajo vse bolj popularni in mnoga podjetja ter državne in raziskovalne ustanove že prepovedujejo njihovo uporabo v prostorih, kjer se nahajajo varovani podatki.

    Objavljeno: 24.9.2003
  • Sun napoveduje revolucijo

    Družba Sun, ki se v zadnjem času močno trudi obuditi razmeroma slabo prodajo svojih izdelkov, ima morda v rokah revolucionarno tehnologijo, s katero naj bi prenos podatkov v računalnikih pohitrili za 60 do 100-krat. V laboratoriju so namreč razvili nov način povezovanja čipov, ki se navezujejo drug na drugega in zato ne potrebujejo osnovnih plošč za delovanje. Prav te pa so danes glavna ovira za doseganje (zanesljivih) večjih hitrosti prenosa podatkov.

    Objavljeno: 24.9.2003
  • Bitka za standarde elektronskih dokumentov

    Čeprav podjetje Adobe s svojim zapisom PDF danes močno vodi na področju elektronskih dokumentov, se tekmeci vse bolj trudijo, da bi pridobili večji delež na tem donosnem trgu. Nedavno je PDF doživel napad dveh velikih podjetij na področju programske opreme - Autodeska in Macromedie.

    Objavljeno: 24.9.2003
  • Sun zapušča soustanovitelj

    Bill Joy, soustanovitelj in glavni znanstvenik pri Sunu, se je odločil, da bo po 21 letih zapustil to podjetje. Joy je pomagal pri razvoju številnih Sunovih tehnologij, med drugim tudi jave, mikroprocesorske arhitekture Sparc in operacijskega sistema Solaris. Poznavalci niso povsem enotnega mnenja, kaj bo Joyev odhod pomenil za Sun. Pri Gartnerju pravijo, da bo imela ta poteza majhen vpliv, saj je Joy v zadnjem času delal na projektih, za katere še ni jasno, ali bodo sploh uspešni. Gre za Jini, tehnologijo za povezovanje razpršenih informacijskih sistemov, in Jxta, tehnologijo za neposredno povezovanje internetnih uporabnikov (P2P). Nekatere Sunove stranke bodo razumele Joyev odhod kot znak vsesplošne finančne krize v podjetju in se bodo preselile h konkurenci (pretežno k IBM-u), večina pa bo verjetno ostala zvesta Sunu, še dodajajo pri Gartnerju.

    Objavljeno: 23.9.2003
  • Oracle ne popušča v zadevi PeopleSoft

    Oracle ne popušča v zadevi PeopleSoft

    Objavljeno: 23.9.2003
  • Miniaturizacija WiFi

    Philips Semiconductor in Broadcom sta predstavila nove čipe za brezžični ethernet WiFi po standardu 802.11b, ki predstavljajo nov korak v miniaturizaciji in zmanjševanju porabe energije za brezžične omrežne komunikacije. Zadnje mesece se vse bolj uveljavlja hitrejši standard 802.11g, vendar analitiki ocenjujejo, da bi ti novi čipi lahko prinesli dodaten zagon standardu 802.11b, saj jih bo zaradi majhnosti in manjše porabe energije brez težav mogoče vgrajevati tudi v prenosne naprave kot so ročni računalniki in celo mobilni telefoni.

    Objavljeno: 23.9.2003
  • Standard Serial ATA II že nared

    Delovna skupina Serial ATA II, ki jo sestavljajo predstavniki skupine proizvajalcev pomnilniških sistemov, je predstavila že skoraj dokončne okvire specifikacije Serial ATA II. Novi elementi standarda, kot so Digital, Port Multiplier in Port Selector izpolnjujejo ključne zahteve za hitrejši in zanesljivejši prenos podatkov od diska v računalnik, ob tem pa omogoča združljivost s prvo generacijo izdelkov Serial ATA.

    Objavljeno: 23.9.2003
  • Baan z novim lastnikom in novim zagonom

    Podjetje Baan, ki ima od junija novega lastnika, družbo SSA Global Technologies, napoveduje ponovno dobičkonosnost že v začetku 2004. Novo vodstvo podjetja, na čelu z novim predsednikom Greamom Cooksleyem, namreč pripravlja velike spremembe, ki vključujejo konsolidacijo poslovanja, restrukturiranje družbe in predstavitev novih izdelkov.

    Objavljeno: 23.9.2003
  • Netbotz za nadzor

    Podjetja zahtevajo čim bolj brezhibno in varno delovanje opreme IT, poskrbeti pa morajo tudi za nadzor nad dostopom do računalniškega centra in hiter odziv v primeru težav. Z izdelki ameriškega podjetja Netbotz, ki so odslej na voljo tudi na slovenskem trgu, je mogoče nadzirati tako stanje v prostoru kot delovanje strojne opreme. Netbotz nadzira stanje temperature, vlažnosti in pretok zraka, s kamero posname vse dogodke, vgrajeni senzorji pa opozarjajo pred nevarnostjo požara ali vloma v varovan prostor.

    Objavljeno: 22.9.2003
  • PeopleSoft in J. D. Edwards: najprej odpuščanja

    Dva velikana na področju poslovne programske opreme PeopleSoft in J. D. Edwards sta nekaj tednov po združitvi že seštela prve pluse in minuse. Rezultat je pokazal, da se veliko delovnih mest podvaja, zato bodo v naslednjem letu odpustili tisoč zaposlenih, kar je približno 7% delovne sile, s čimer bodo prihranili od 10 do 15 milijonov dolarjev. Odpuščali bodo predvsem v administrativnih in marketinških oddelkih, tako da v letu 2004 pričakujejo skupaj 12.000 zaposlenih.

    Objavljeno: 22.9.2003
  • Novi varnostni strežniki Symantec

    Družba Symantec je izdelala novo vrsto strežniških naprav, ki bodo omrežja bolje ščitila pred napadi. Družina varnostnih naprav Gateway Security 5400 vključuje skoraj vsa področja izdelkov družbe Symantec: programsko opremo za zaznavanje vdorov, protivirusne programe, programe proti nadležni pošti, navidezna zasebna omrežja, požarne zidove, poleg tega pa še upravljanje z enega mesta. Cena takega kompleta bo zato nižja, namestitev pa lažja.

    Objavljeno: 22.9.2003
  • Kyocera Mita FS-C8008N

    Japonsko podjetje Kyocera Mita je predstavilo nov barvni laserski tiskalnik FS-C8008N, ki natisne v eni minuti 8 barvnih strani oziroma 31 črno-belih strani ob ločljivosti 600 pik na palec. Zaradi omrežne povezljivosti ter mesečne obremenitve 25.000 barvnih oziroma 100.000 črno-belih strani je novi FS-C8008N primeren za večuporabniška delovna okolja.

    Objavljeno: 22.9.2003
  • Prvi Intelovi nabori s tehnologijo PCI Express

    Intel je prikazal prve sistemske nabore s tehnologijo PCI Express, hkrati pa objavil srednjeročni načrt za uporabo novega vodila v svojih računalniških in komunikacijskih izdelkih. Med prireditvijo IDF je Intel tako prvič predstavil nabore za strežnike in delovne postaje z razvojnimi imeni Lindenhurst ter Tumwater, ki med drugim podpirata vodilo PCI Express. V praktičnem prikazu so pokazali delovanje gigabitnega omrežnega vmesnika neposredno povezanega na širokopasovno vodilo brez uporabe dragih V/I mostov. Drugi praktični prikaz je ponazoril uporabo vodila PCI Express pri grafičnih karticah, kjer nova tehnologija dobesedno podvoji prepustnost današnjega vmesnika AGP 8x na 4 GB/s.

    Objavljeno: 22.9.2003
  • Scribus 1.0 -- namizno založništvo za Linux

    Po dveh letih razvoja je tudi uradno izšla različica 1.0 programa Scribus - Linux Desktop Publishing. Scribus je prvi odprtokodni program za namizno založništvo, ki omogoča profesionalno funkcionalnost in rezultate. Program deluje v okoljih Linux, HP-UX, Solaris, BSD in kmalu tid v Mac OS X, poskusno pa tudi v Cygwin in Windows 2000.

    Objavljeno: 21.9.2003
  • Lexmark PrinTrio Photo

    Lexmark je predstavil novo večfunkcijsko napravo, ki temelji na barvnem brizgalniku optimiziranem za tisk fotografij PrinTrio Photo P3150. Novinec omogoča kakovosten tisk digitalnih fotografij brez robov z ločljivostjo 4800 x 1200 pik na palec, pa tudi optično prebiranje gradiva z 48-bitno barvno globino in ločljivostjo 600 x 1200 pikic na palec. Povrh vsega vsebuje čitalce za pomnilniške kartice (CompactFlash I in II, SmartMedia, Memory Stick, Secure Digital (SD), MultiMedia (MMC) ter Microdrive), ki jih vstavimo neposredno v PrinTrio Photo enoto in nato fotografije natisnemo tudi brez uporabe in posredovanja računalnika.

    Objavljeno: 21.9.2003
  • Bakterije, ki iz sladkorja proizvajajo elektriko

    Raziskovalci na Univerzi Massachusetts v Amherstu so >>prepričali<< bakterijo, ki živi v blatu, da iz sladkorja proizvaja elektriko. Nedavno odkrita bakterija Rhodoferax ferrireducens iz sladkorja sprošča elektrone, pri tem pa nastanejo še majhne količine ogljikovega dioksida. Elektroni se v naravnem okolju sicer vežejo na železove zmesi, v laboratoriju pa jih prestreže elektroda - zato steče električni tok. Pri dosedanjih poskusih z bakterijami so kot posrednike uporabljali kemikalije, ki pa so bile počasne.

    Objavljeno: 21.9.2003
  • Borland in IBM združujeta moči pri orodjih za platformo .Net

    Podjetji Borland in IBM ocenjujeta, da je Microsoftovo okolje .Net zelo obetavno, zato nameravata združiti moči pri ponudbi orodij za izdelavo programskih rešitev v tej platformi. Po medsebojnem dogovoru bo IBM ob svoji zbirki podatkov DB2 Universal Database ponujal 60 dnevno evaluacijsko različico Borlandovega razvojnega orodja C#Builder. Prav tako bo Borland v paketu svojega razvojnega orodja C#Builder za platformo .Net ponujal zbirko podatkov DB2 Universal Developer's Edition.

    Objavljeno: 20.9.2003
  • IBM kombinira tehnologije za boljše tranzistorje

    Pri družbi IBM so razvili nov pristop k gradnji tranzistojev, ki bi lahko izboljšal njihovo hitrost in energijski izkoristek. V isti plasti so kombinirali prenapeti silicij in silicijev izolator. Prenapeti silicij izboljša gibljivost elektronov, kar se pokaže na večji hitrosti, silicijev izolator pa zmanjša tok curljanja, kar pomeni, da se zmanjšajo energetske izgube. Nova tehnologija naj bi izboljšala lastnosti za 20 do 30 odstotkov. Pri vezjih, ki v zadnjem času vsebujejo do 250 milijonov tranzistorjev, v kratkem pa jih bo še več, so take izboljšave ključne.

    Objavljeno: 20.9.2003
  • Microsoftovo upravljanje avtorskih pravic

    Pri Microsoftu so nedavno ponudili prve programske module, s katerimi omogočajo upravljanje in uveljavljanje avtorskih pravic pri dokumentih in datotekah z večpredstavno vsebino. Obenem so objavili tudi cene za strežnike, ki so namenjeni upravljanju in nadzoru nad avtorskimi vsebinami. Ključni del strategije uveljavljanja avtorskih pravic je zagotovo omejevanje dostopa do datotek z besedilom ali celo do celih programov.

    Objavljeno: 20.9.2003
  • Kmalu angleška različica kitajskega Red Flag Linuxa

    Kitajska družba Red Flag Linux Software pripravlja angleško različico njihovega operacijskega sistema Red Flag Desktop 4.0. To bo prvi komercialni izdelek tega podjetja, ki ne bo namenjen le za kitajsko tržišče, na trgu pa naj bi se pojavil do konca leta. Doslej je podjetje delovalo le na kitajskem govornem območju, kar poleg Kitajske pomeni še Hong Kong, Makao in Tajvan. Sicer pa podjsetje sodi med najuspešnejše kitajske družbe in zelo hitro prodira izven matične države.

    Objavljeno: 19.9.2003
  • Prenosni digitalni videorekorderji

    Sony je predstavil dva prenosna videorekorderja, ki za pomnilniško enoto uporabljata pomnilniške kartice Memory Stick. PEG-VR100K je narejen kot dodatek za Sonyjeve ročne računalnike Clie, sicer pa ima vgrajen televizijski sprejemnik in priključke za zunanji video signal. Video zajema neposredno v zapis MPEG-4 pri 15 slikah na sekundo, na voljo pa so štirje načini kakovosti, od 384 kb/s pri ločljivosti 320 x 240 pik, do 64 kb/s pri ločljivosti 176 x 144 pik. To pomeni, da je mogoče na 128 MB kartico spraviti vsaj pol ure videa, na 1 GB kartico pa do 1000 minut. Video je nato mogoče predvajati v kateremkoli predvajalniku ali računalniku, vključno z najnovejšimi modeli Clieta.

    Objavljeno: 19.9.2003
  • 3-D predvajalnik za Adobe Reader

    Družba Adobe je napovedala izid programskega dodatka Adobe Atmosphere Player za Adobe Reader, ki omogoča pregledovanje in interakcijo v 3-D predmetih Atmosphere vsebovanih v datotekah PDF (Adobe Portable Document Format). Predvajalnik omogoča premikanje med predmeti v tridimenzionalnem prostoru v stvarnem času, kar daje občutek, da se nahajamo v posebnem okolju, na primer v umetnostni galeriji, na koncertu, itd. Atmosphere Player bo na voljo za okolje Windows. Celotna družina Atmosphere vsebuje: program za izdelavo 3-D okolij (Adobe Atmosphere), že omenjeni spletni predvajalnik Atmosphere Player in strežniški program, ki omogoča hkratno sodelovanje v 3-D okolju za več uporabnikov (Atmosphere Collaboration Server). Dodatek Atmosphere Player bo na voljo brezplačno od začetka novembra dalje.

    Objavljeno: 19.9.2003
  • Apple prenavlja družino prenosnikov Titanium

    Apple je povsem prenovil svojo družino prenosnikov PowerBook Titanium, ki imajo odslej nova ohišja iz aluminija. Sicer pa so računalniki ohranili povsem enake dimenzije in obliko kot dosedanji modeli z 12-, 15- in 17-palčnimi zasloni. Največjih sprememb je bil deležen 15-palčni model, ki ima odslej možnost vgradnje brezžične omrežnega vmesnika AirPort, poleg tega pa ima od zadaj osvetljeno tipkovnico, enako kot največji 17-palčni Titanium.

    Objavljeno: 19.9.2003
  • Novi barvni laserji Xerox

    Xerox je predstavil dva nove laserske tiskalnike, ki so precej hitrejši, vendar stanejo približno enako kot predhodniki. Model Phaser 6250 lahko natisne do 26 barvnih ali črtno-belih strani na minuto (A4), nadomešča pa model Phaser 6200, ki je doslej zmogel 16 strani na minuto. Kljub visoki hitrosti s ceno med 2.000 in 3.900 dolarjev ciljajo predvsem na manjše delovne skupine. Druga novost je sivinski laser Phaser 3450, ki natisne do 25 strani na minuto v primerjavi z današnjim Phaserjem 3400, ki zmore 17 strani na minuto. Kljub temu so zadržali konkurenčne cene - od 550 do 900 dolarjev, odvisno od modela. Zadnja novost je novi vstopni model večfunkcijske naprave z laserjem kot osnovo. WorkCentre PE16 stane 600 dolarjev, omogoča pa tisk s hitrostjo 16 strani na minuto (17 kopij na minuto), optično prebiranje in fotokopiranje.

    Objavljeno: 19.9.2003
  • Samsungov 256Mb čip GDDR2

    Pri Samsungu bodo kmalu začeli množično izdelavo 256 Mb pomnilnikov DDR II, ki bodo namenjeni predvsem rabi na grafičnih karticah. Novi čipi so za 50 odstotkov bolj učinkoviti od čipov GDDR, podatke pa prenašajo s prepustnostjo do 6,4 GB/s. Izdelovalci bodo lahko skupen pomnilnik grafičnih kartic povečali na 512 MB že s samo zamenjavo 128 Mb čipov GDDR2 z novimi, večjimi.

    Objavljeno: 18.9.2003
  • Centrino tehnologija bo dobila naslednika

    Intel je na konferenci IDF Fall 2003 v San Joseju prikazal procesor, sistemski nabor in brezžični omrežni vmesnik, ki naj bi nadomestile dosedanje gradnike tehnologije Centrino z razvojnim imenom Sonoma. O novem procesorju Pentium M z razvojnim imenom Dothan je sicer bilo že doslej znanih kar precej podrobnosti. Jedro procesorja bo temeljilo na dosedanjih Pentium M procesorjih, le da bo izdelano v 90 nanometrski tehnologiji. Opremljen bo s kar 2 MB predpomnilnika, kar je dvakrat več kot pri predhodniku, zmanjšali pa so tudi porabo energije. Povsem prenovljena bo brezžična omrežna podpora, ki bo po novem poleg povezovanja z omrežji 802.11b podpiral tudi hitrejša omrežja 802.11a in g, pri Intelu pa so dodali podporo najnovejšim varnostnim standardom, tako da bodo novi prenosniki omogočali hitrejši in varnejši brezžični prenos podatkov.

    Objavljeno: 18.9.2003
  • XScale procesorji bodo v prihodnosti precej bolj zmogljivi

    Na konferenci IDF v San Joseju je Intel predstavil tudi naslednjo generacijo procesorjev XScale, namenjenih predvsem ročnim računalnikom, pa tudi mobilnim telefonom. Procesorji z razvojnim imenom Bulverde naj bi predvsem zmanjšali porabo energije in izboljšali večpredstavne zmožnosti naprav, opremljene z njimi. Procesorji Bulvedere naj bi tako brez dodatkov podpirali večino bolj razširjenih čipov CCD in CMOS, ki se uporabljalo v digitalnih fotoaparatih, tako da proizvajalcem ne bo potrebno uporabljati namenskih rešitev, saj bo pretvorbo podatkov v fotografijo ali video opravil kar procesor.

    Objavljeno: 18.9.2003
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji