Nagrobni spomenik za Internet Explorer
Razvijalec iz Južne Koreje je za dobrih 300 evrov dal postavit nagrobni spomenik za Microsoftov brskalnik Internet Explorer.
Razvijalec iz Južne Koreje je za dobrih 300 evrov dal postavit nagrobni spomenik za Microsoftov brskalnik Internet Explorer.
V spletu so se pojavile nove govorice o Applovem projektu očal za obogateno resničnost AR (augmented reality) ki naj bi bila pripravljena čez dobri dve leti.
V okupiranih delih Ukrajine so ruske sile že začele preusmerjati internetni promet skozi Rusijo, kar spominja na dogodke po zasedbi Krima pred osmimi leti. Tedaj je Rusija v treh letih zgradila podmorske kable pod Kerško ožino in prek novega podjetja Miranda Media internetni promet s Krima speljala v Rusijo. V Hersonu in mestih v Donbasu se zgodba ponavlja.
Čeprav prvo satelitsko internetno omrežje Starlink sploh še ni dokončano, Elon Musk že obljublja naslednika. Starlin 2.0 naj bi bil večji, boljši in zmogljivejši. Prvi sateliti so že zgrajeni, a so toliko večji od obstoječih, da jih Falcon sploh ne more izstreliti.
Evropska Unija si močno prizadeva, da bi proizvodnjo elektronskih in računalniških komponent vrnila v svoje članice. Eden prvih znanilcev vrnitve je družba Lenovo, ki je v mestu Ullo na Madžarskem zagnala svoj prvi lastni proizvodni obrat v Evropi.
V posebni številki Monitorja smo se poglobili v vse, kar smo se v zadnjih dobrih dveh letih "korona težav" naučili. Govorimo seveda o delu, šolanju, in tudi življenju na daljavo.
Premisa je stara kot človeštvo, književnost in film pa sta jo preizpraševala že neštetokrat. Lahko izdelamo dovolj inteligenten stroj, ki bo postal bitje z zavedanjem lastnega obstoja? Googlov inženir Blake Lemoine meni, da v Googlu tak stroj že imajo, čemur ostali strokovnjaki v podjetju odločno nasprotujejo. Lemoine je zato vpoklical javnost in se znašel na prisilnem dopustu.
V časih, ko digitalizacija čedalje hitreje posega v vse segmente družbe, se v Sloveniji soočamo z vse večjim pomanjkanjem kvalificiranih strokovnjakov s področja informacijske in telekomunikacijske tehnologije. V Združenju za Informatiko in Telekomunikacije (ZIT), ki deluje v okviru Gospodarske Zbornice Slovenije, so v ta namen pripravili poseben posvet in predlagali nekatere ukrepe, s katerimi bi lahko zmanjšali razkorak med potrebami in ponudbo.
Telekom Slovenije je objavil namero o širitvi poslovanja z novim nakupom informacijskih družb - z družbama DBA informacijske tehnologije in DBA Group je sklenil pogodbo o nakupu 100-odstotnega deleža koprske družbe Actual I.T..
Microsoft je občutno spremenil načrte glede poštnega strežnika Exchange.
V spletu se pojavljajo govorice, da naj bi Netflix kupil podjetje Roku.
Poslanci evropskega parlamenta so izglasovali prepoved prodaje novih avtomobilov z motorji na notranje izgorevanje leta 2035.
Microsoft je v zadnjih verzijah Windows precej strog in nadgradnjo dovoljuje le na računalnikih, ki imajo dovolj nove procesorje, čeprav za to ni posebej trdnih razlogov. Po pomoti pa je sedaj dovolil namestitev predogledne verzije Windows 11 na vse računalnike. Hrošča že odpravljajo.
Državni zbor je konec februarja sprejel zakon o spodbujanju digitalne vključenosti, del tega so tudi novi boni v višini 150 evrov.
PayPal je že pred dvema letoma začel podpirati nekatere kriptovalute, sedaj pa končno uvajajo še možnost prenosa, v druge denarnice ali na menjalnice.
Apple je pred nekaj dnevi predstavil novo različico svojega procesorja arhitekture ARM, procesorje za osebne računalnike pa pripravlja tudi Qualcomm.
V članku bomo primerjali tri različne tehnologije 3D tiskanja – selektivno lasersko sintranje (SLS), stereolitografijo (SLA) in ciljno nalaganje polimera (FFF). Vsaka ima svoje prednosti in slabosti, z vsemi pa lahko izdelamo 3D objekt po principu dodajanja materiala plast za plastjo – le, da se ta material dodaja na različne načine.
Čez dve leti bomo v EU končno dobili enotne polnilnike prenosnih elektronskih naprav. Pogajalci Evropskega parlamenta in Sveta so danes uskladili besedilo nove direktive, ki bo od proizvajalcev zahtevala, da se naprave polnijo prek priključka USB-C.
Apple je na svojem letnem dogodku WWDC napovedal prenovljeni prenosnik MacBook Air, ki bo imel vgrajen procesor M2. Tega so prav tako napovedali na tem dogodku.
Med računalniškimi navdušenci je prenos in poganjanje legendarne igre Doom z najrazličnejših kosov strojne opreme že folklora, a najnovejši dosežek vseeno preseneča. V okviru projekta Coreboot so Doom uspeli spraviti v firmware matičnih plošč. Uporabnost dosežka je sicer majhna, osupljivost pa toliko večja.
Južna Koreja je bila prva država, v kateri so splavili komercialni dostop do tehnologije 5G, sedaj pa se bo zgodba očitno ponovila pri tehnologiji 6G.
Skoraj ne mine teden brez nove zgodbe o ameriškem strelskem nasilju, rešitve pa se še vedno gibljejo tudi v smeri "še več orožja". Taser, podjetje, ki proizvaja Taserje (orožje, namenjeno omrtvičenju tarče), denimo načrtuje oborožene drone, ki bi nadzorovali prebivalstvo.
Elon Musk ima "zelo slab občutek" o prihodnji gospodarski sliki, zato bo Tesla odpustila približno 10 odstotkov zaposlenih, poroča Reuters. Muskove besede, da bo v tovarnah docela ukinil delo na daljavo, je tako mogoče brati z novim podtonom. Z rigorozno ukinitvijo dela na daljavo bo zagotovo nekaj zaposlenih odšlo, kar bo pomagalo pri zniževanju števila zaposlenih.
Več kot desetletje se že pregovarjajo vsi trije deležniki pri sprejemanju evropske zakonodaje s proizvajalci in lobističnimi skupinami, zdaj pa je rešitev tik pred vrati. Reuters poroča, sklicujoč se na vire, da bo v EU že prihodnji teden sprejet enotni standard za polnilnike mobilnih naprav. Kot kaže, se bodo 7. junija uskladili Svet, Parlament in Komisija, da bo USB-C postal enotni standard za polnilnike pametnih telefonov, tablic in slušalk.
Raziskovalci laboratorija City Siceince pri znameniti univerzi Massachusetts Institute of Technology (MIT) verjamejo, da je prihodnost mobilnosti v mestih nov tip javnega prevoznega sredstva, ki mu lahko rečemo kar samovozeče "dvokolo". Oziroma tricikel.
Medtem ko so številni tehnološki giganti med epidemijo ugotovili, da delo od doma vsaj v omejenem obsegu ni nič groznega, je Elon Musk drugačnega mnenja. Zaposleni v Tesli in SpaceX bodo morali oddelati 40 ur tedensko iz svojih matičnih pisarn. Precej osorno elektronsko sporočilo, ki ga je naslovil na vse zaposlene, je dvignilo veliko prahu.
Uporaba algoritmov umetne inteligence za poslovne namene hitro narašča s tem pa tudi naraščajo potrebe po specifični infrastrukturi primerni za tovrstno rabo. IBM je zato predstavil novo družino pomnilniških sistemov Elastic Storage System 3500, ki je še posebej namenjena za povezavo s strežniki za procesiranje algoritmov s področja umetne inteligence.
Ko smo upali, da bo konec Covida prinesel tudi normalizacijo svetovnega poslovanja, je nastopila vojna v Ukrajini. Cene gredo zato gor, tudi v tehnološkem svetu. Nekatere pa vendarle tudi dol.
Švedski proizvajalec avtomobilov Volvo Cars (ki ima kitajskega lastnika) je sporočil, da so podpisali dogovor z Epic Games, ki jim bo omogočil uporabo 3D okolja Unreal Engine.
Académie Française je uradno zapovedala francoske prevode znanih »gejmerskih« izrazov, kot so e-sports, streamer, cloud gaming in podobnih. Prepoved uporabe teh izrazov je obvezna za vladne uslužbence in za uporabo v uradnih dokumentih.