• Pametni telefon za 25 dolarjev

    Podjetje Mozilla bo v Indiji začel prodajati pametne telefone s svojim operacijskim sistemom Firefox OS za borih 25 dolarjev. Trenutno se telefoni s Firefox OS na ebayu prodajajo za okoli 70 dolarjev (50 EUR), proizvajalca pa sta kitajski ZTE in Alcatel. Model, ki bo naprodaj v Indiji, bosta izdelovala indijska proizvajalca Intex in Spice, vgrajena pa bodo integrirana vezja kitajskega proizvajalca Spreadtrum.

    Objavljeno: 14.6.2014 07:00
  • Ameriški maršali na dražbi prodajajo zasežene bitcoine

    Če želite kupiti večjo zalogo bitcoinov in vas je strah, da bi to na borzi njegovo ceno poneslo v višave, jih lahko kupite na dražbi ameriških organov pregona.

    Objavljeno: 14.6.2014 06:00
  • Distribuirano izsiljevanje

    V zadnjih dnevih smo priča distribuiranima napadoma (DDOS), katerih tarči sta elektronska beležnica Evernote in agregator RSS Feedly. Obe podjetji sta poročali, da sta onemogočeni zaradi podatkovnega toka, ki ga na njune spletne servise prožijo množice »okuženih« računalnikov, »botov«. V zadnjem času se je izkazalo, da so slednji največkrat nameščeni na kitajskem, seveda pa to ne pomeni, da je na kitajskem tudi njihov upravljalec.

    Objavljeno: 13.6.2014 13:00
  • Samsung napoveduje nove tablice

    Tablici serije Galaxy Tab S, ki sta bili napovedan sinoči, sta še en korak, s katerim bo Samsung poskušal ovreči prevlado Applovih tablic iPad. 8,4 in 10,6-palčna modela bosta naprodaj v juliju in imata predvidene cene, ki se lahko primerjajo z iPad Mini in iPad Air (399 in 499 dolarjev). Ravno tako sta tablici impresivno tanki (le 6,6 mm) in lahki (294 in 465 g), zunanji dizajn pa poskuša biti minimalističen in v resnici spominja na zunanjost telefona Galaxy S5. Poganjal jih bo osemjedrni procesor Exynos 5420 z grafiko Mali-T628, na voljo bo 3 GB pomnilnika in 32 GB shrambe za datoteke. Razširljive bodo s karticami microSD, nameščen pa bo Android 4.4 (Kitkat), seveda s Samsungovo preobleko.

    Objavljeno: 13.6.2014 11:00
  • HP razvija memristorje za revolucijo v računalništvu

    Hewlett-Packard je predstavil načrte za uporabo memristorjev v računalnikih, kar naj bi jim uspelo do leta 2016. S tem bodo udejanjili še zadnji manjkajoč kos elektrotehnike, ki so ga teoretično napovedali leta 1971 in prvikrat izdelali leta 2008.

    Objavljeno: 13.6.2014 05:00
  • Apple s slušalkami Lightning?

    Spletna stran 9to5Mac poroča, da je Apple v svojo specifikacijo MFi (Made-For-iPhone/iPad/iPod) dodal specifikacijo za proizvajalce, ki omogoča izdelavo slušalk, ki se na iNapravo priklopijo prek vmesnika Lightning in ne več prek običajne 3,5 mm analogne vtičnice. Programske podpore za novo specifikacijo še ni, je pa možno, da se bo pojavila v novem sistemu iOS 8.

    Objavljeno: 12.6.2014 07:00
  • Nov hitrostni rekord v prenosu podatkov po LTE

    Nokia (oziroma njeni ostanki po odprodaji proizvodnega dela Microsoftu) in južnokorejski mobilni operater SK Telecom sta prikazala najhitrejši prenos podatkov po mobilnem omrežju naslednje generacije LTE. Dosegli so kar 3,8 Gb/s.

    Objavljeno: 12.6.2014 05:00
  • Novost pri zvočnih knjigah

    Zvočne knjige, oz. knjige, ki jih poslušamo, namesto beremo, pri nas nikoli niso zaživele, v ZDA pa so zelo priljubljene. Predvsem zaradi tega, ker se ljudje tam veliko dlje vozijo v službo, čas pa si zapolnijo s knjigami, ki jim jih predvaja radio (MP3) oz. v zadnjem času pa kar e-bralnik oz. telefon. Amazon je v zaradi tega že leta 2008 kupil podjetje Audible, ki se je specializiralo za izdajo zvočnih knjig, vendar ga ni resneje integriral v svojo ponudbo. Leta 2012 je uvedel sinhronizacijo prebranih in poslušanih knjig (t.i. Whispersync for Voice), ki je delovala le na tablici Kindle Fire, leto kasneje pa je lastnikom knjig ponudil popust pri nakupu iste knjige v zvočni različici.

    Objavljeno: 11.6.2014 07:30
  • Oživljeni Doom!

    Doom, klasična igra 3D, ki je v zadnji različici ugledala luč sveta pred desetimi leti, bo, kot kaže obujena od mrtvih. Napovednik na strani doom.com napoveduje, da bo novi Doom predstavljen na letošnji konferenci QuakeCon.

    Objavljeno: 11.6.2014 07:00
  • Google in sateliti

    Google je kupil podjetje Skybox Imaging, ki je specializirano za satelitsko floto, s katero zajema visokoločljive posnetke zemeljske površine. Posel je bil vreden 500 milijonov dolarjev. Podjetje pravi, da bo v začetku nakup vsekakor koristen za nadgradnjo satelitskih posnetkov v Zemljevidih in Zemlji, v prihodnosti pa upajo, da bodo s sateliti uspeli izboljšati svetovno pokritost z internetom. Računajo tudi na servis izboljšanega obveščanja o naravnih nesrečah po svetu.

    Objavljeno: 11.6.2014 07:00
  • Omrežje LTE se širi

    Mobilno omrežje LTE (oz. 4G, kot mu tudi pravijo) se po uspešni prodaji komunikacijskih frekvenc tudi v Sloveniji hitro širi. Nekaj prvih baznih postaj LTE je sicer že leta 2012 postavil Simobil, vendar je takrat šlo bolj ali manj za marketinško potezo, saj je zadeva delovala le v centru Ljubljane, na Bledu in Brniku. Resneje je to zastavil Telekom (Mobitel), ki je omrežje LTE začel hkrati uvajati širše po Sloveniji.

    Objavljeno: 10.6.2014 11:30
  • Googlova (in Applova) »bližina«

    Google menda pripravlja storitev, ki so jo poimenovali »Nearby« in ki naj bi omogočila neposredno komunikacijo med androidnimi napravami, ki se nahajajo v bližini ali pa omogočala prejemanja ponudb trgovine v kateri se trenutno nahajamo. Še vedno gre za govorice, vendar so se na spletni strani Android Police že pojavili tudi dejanski zaslonski posnetki nastavitev.

    Objavljeno: 10.6.2014 11:00
  • Naslednji iPad morda z dvema aplikacijama na zaslonu?

    Pred predstavitvijo novega mobilnega sistema iOS 8 so krožile govorice, da bo Apple vanj morda vključil podporo za prikaz (in delovanje) dveh aplikacij naenkrat. Nekako tako, kot je to omogočeno na sistemih Windows 8.x in na Samsungovih Androidnih telefonih/tablicah Galaxy.

    Objavljeno: 10.6.2014 09:00
  • Tetris praznuje 30 let!

    Tisti, ki ste dovolj stari, da ste za računalniki sedeli že v začetku osemdesetih let, se zagotovo spominjate igre Tetris. Igra, ki je bila v osnovi narejena za sovjetski računalnik Elektronika 60, je bila preprosta, vendar nalezljiva – cilj je bil različne padajoče like razporediti tako, da smo pri tem zapolnili čim več polnih vrstic. Igra se je iz tedanje Sovjetske zveze hitro preselila v svet in na množice vsemogočih računalnikov, njenemu avtorju Alexeyu Pajitnovu pa je šele sredi devetdesetih let uspelo zaščiti svoje avtorske pravice.

    Objavljeno: 9.6.2014 13:00
  • Računalnik prepričal žirijo, da je človek

    Alan Turing, matematični genij, ki je med drugo svetovno vojno s svojo ekipo v Bletchley parku uspel razvozlati nemški šifrirni mehanizem Enigma (leta 1952 so ga kemično kastrirali, ker je bil homoseksualec, dve leti kasneje pa je naredil samomor), je že leta 1950 definiral, kako odgovoriti na vprašanje ali so računalniki sposobni inteligentnega razmišljanja. Če bi računalnik človeškega sogovornika uspel prepričati, da se pogovarja s človekom, naj bi bil odgovor »da, računalnik je inteligenten«.

    Objavljeno: 9.6.2014 12:00
  • Vodafone priznal prisluškovanje

    Britanski ponudnik mobilne telefonije Vodafone je priznal, da ima policija v nekaterih državah, kjer je prisoten, neposreden dostop do komunikacije znotraj njihovega omrežja. Čeprav je v večini devetindvajsetih držav, ki jih britanski gigant pokriva, komunikacija policiji na voljo zgolj s sodnim nalogom, pa nekatere izmed njih neposredno dostopajo do klicev, sporočil, elektronske pošte ter spletnega čveka, brez vednosti podjetja. V poročilu jih niso poimensko razkrili, saj jim tovrstno izdajstvo prepoveduje zakon porednih držav. Obelodanili so le njihovo število, radovednežev je šest, ter obenem izrazili željo po odpravi dotičnega mešetarjenja brez vednosti državljanov, za kar bo v prihodnosti bržkone treba uskladiti zakone, ki ga danes dovoljujejo.

    Objavljeno: 8.6.2014 08:00
  • Kvantni računalniki: električno krmiljenje kubitov je velik napredek

    Čeprav so zanesljivi in dostopni kvantni računalniki še precej daleč (niso pa nemogoči), razvoj napreduje brez predaha. Raziskovalci s Tehnološkega inštituta v Karlsruheju so v sodelovanju s francoskimi kolegi pokazali, kako je mogoče spine atomskih jeder, ki so eden izmed načinov za praktično realizacijo kubitov, krmiliti z električnimi polji.

    Objavljeno: 8.6.2014 06:00
  • Android 4.4.3

    Na sceno je dospela zadnja različica operacijskega sistema Android KitKat, ki že osvaja telefone Nexus 5 in tablice Nexus 7, v kratkem pa jo dobijo tudi druge novejše pametne naprave z Googlovim sistemom. Večinoma gre za krpanje varnostnih lukenj in odpravljanje napak. Med vidnejšimi novostmi so prenovljeni vmesnik za klice, izboljšano povezovanje z brezžičnim omrežjem, hitrejše samodejno ostrenje pri fotografiranju ter neposreden prenos večjih datotek s tržnice Play. Če ne želimo v nedogled čakati obvestila o pripravljeni datoteki za prenos (54 MB), lahko nadgradnjo z ustrezno datoteko ali ROMom opravimo kar sami. Navodil za tovrstno početje je na spletu nešteto, nekaj pa jih najdete tudi v naši reviji ali na spletišču.

    Objavljeno: 7.6.2014 05:00
  • Pomagajmo otroke naučiti programirati v klubih CoderDojo

    Brezplačni tečaji programiranja za otroke CoderDojo so v dveh letih v Ljubljani dobro zaživeli. V računalniški učilnici Knjižnice Otona Župančiča in v prostorih Zemante jih redno obiskuje približno 20 otrok, ki se učijo osnov programiranja, pa tudi širše računalniške znanosti. Vodijo jih mentorji prostovoljci in da bi tečaje omogočili še večjemu številu otrok, iščejo nove mentorje, predvsem take, ki bi klub zagnali tudi v drugih mestih po Sloveniji.

    Objavljeno: 6.6.2014 12:00
  • Nov procesor za močnejše tablice

    Procesorski gigant Intel je predstavil procesor Broadwell Core M. Gre za energetsko izredno učinkovit procesor, izdelan s 14-nanometrsko tehnologijo, ki bo domoval v tablicah prihodnosti. Kljub moči Intel Core procesorjev se različica M ne bo segrevala kot bratranci, zato bo lahko delovala brez naveze z ventilatorjem. Testno se je Core M tako znašel v hibridnem prenosniku, ki je brez tipkovnice ob debelini 7,2 mm tehtal le 670 g, kar je občutno manj kot zadnji Microsoftov Surface. Zmogljive tablice z odraslimi procesorskimi jedri (x86) pred letom 2015 ne pričakujemo, saj Intel proizvodnje pred koncem leta ne bo spočel.

    Objavljeno: 6.6.2014 08:00
  • Izsiljevalski virus na Androidu

    Varnostno podjetje ESET je odkrilo prvi izsiljevalski virus na operacijskem sistemu Android. Gre za zlonamerno kodo, ki sliši na ime Simplelocker in cilja na datoteke, ki so zapisane na zunanjem pomnilnem mediju, kartici SD. Izbrane podatke elektronsko zaklene ter v ruščini zanje zahteva odkupnino. Istočasno na strežnike zlikovcev pošlje informacije o okuženi napravi, bržkone za potrebe kasnejšega odklepanja, ko pride odkupnina na pravi naslov. Na srečo virus še ni razširjen, a kljub temu priporočamo, da na telefon ali tablico nalagamo zgolj programske izdelke z Googlove tržnice Play, kar bo najboljša obramba pred Simplelockerjem in podobnimi nadlogami, ki trkajo na vhodna vrata.

    Objavljeno: 6.6.2014 05:00
  • Plastični HTC One

    Tajvanski proizvajalec pametnih telefonov, podjetje HTC, je v velikih težavah. Kljub kakovostnim telefonom, pri katerih prednjači prvak HTC One M8, podjetju v primerjavi s preteklim obdobjem zaslužek strmo upada. V zadnjem finančnem poročilu so objavili slabih trideset odstotkov slabše rezultate kot leto poprej. Tajvanci rešitev iščejo v cenovno dostopnejših modelih. Predstavili so telefon HTC One E8.

    Objavljeno: 5.6.2014 08:00
  • RenderMan bo brezplačen za nekomercialno rabo

    Pixar se je odločil, da bo za nekomercialno rabo povsem brezplačno in brez omejitev ponudil svoje orodje RenderMan, ki se uporablja za izdelavo animiranih filmov.

    Objavljeno: 5.6.2014 05:00
  • Google šifrira elektronsko pošto

    Spletni velikan Google je splavil vtičnik za brskalnik Chrome, ki šifrira elektronsko pošto. Dodatek End-to-End sporočila, ki zapuščajo brskalnik, zakodira s šifrirnim ključem in pošlje naslovniku. Ponovno odklene jih lahko le slednji. Vtičnik, ki za šifriranje uporablja standard OpenPGP, je po besedah matičnega podjetja od obstoječih rešitev veliko preprostejši za uporabo. Edina zahteva je brskalnik Chrome, deluje tudi s spletnimi vmesniki drugih ponudnikov elektronske pošte. End-toEnd je trenutno še v testni fazi, zato ga bomo na tržnici Chrome Web Store zaman iskali. Na voljo je dobronamernim uporabnikom, ki bodo Googlu novo storitev pomagali izpiliti, da bo primerna in (predvsem) varna za vse.

    Objavljeno: 5.6.2014 01:00
  • Na tržnici App Store bodo sprejemali Bitcoine

    Posodobljena navodila za razvijalce namigujejo, da kani Apple na tržnici App Store omogočiti plačevanje s priljubljeno denarno enoto Bitcoin. Poteza je glede na neodobravanje dotične valute v preteklosti, ko so v Cupertinu prepovedali izdelavo aplikacij povezanih z Bitcoinom, nemajhno presenečenje. Spremenjene smernice, ki so se brez pompa znašle na uradni spletni strani, so povzeli že mnogi razvijalci, med drugim jih je na Twitterju objavil tudi vlagatelj Bill Lee. S spodaj priloženo povezavo jih objavljamo tudi mi.

    Objavljeno: 4.6.2014 02:00
  • Konec igre za Zeus

    Mednarodna akcija, ki sta jo vodila ameriški US-CERT in FBI, je zaustavila omrežje trojanca GameOver Zeus. Slednji je različica znanega bančnega trojanskega konja Zeus, ki uporablja decentralizirano P2P omrežje za izvajanje ukazov in nadziranje zlorabljenih računalnikov. Po svetu je okužil slab milijon računalnikov in z izsiljevanjem ter ukradenimi bančnimi računi upraviteljem omrežja okuženih naprav na bančni račun dostavil več kot sto milijonov ameriških dolarjev. Osrednji osumljenec za omenjena dejanja je Rus Mikhaylovich Bogachev. V akciji je bil onesposobljen tudi zloglasni Cryptolocker, izsiljevalski virus, ki smo ga dobro spoznali tudi v Sloveniji.

    Objavljeno: 4.6.2014 01:00
  • Applov programski jezik

    Apple je na letnem druženju z razvijalci tuje sodelavce presenetil z najavo novega programskega jezika. Swift bo zamenjal obstoječi Objective C, z njim bo moč ustvarjati tako aplikacije za namizni operacijski sistem OS X kot tudi programe za mobilni iOS. Poleg preprostejšega in hitrejšega razvoja bo Swift brez cokle v obliki programskega jezika C nudil žlahtnejše izvajanje aplikacij, ki bodo posledično (do) 93-krat odzivnejše. Stari razvijalci bodo Swift osvajali postopno, saj bo podprto sodelovanje obeh programskih jezikov. Elektronski priročnik za razvijalce je v knjigarni iBooks že na voljo.

    Objavljeno: 4.6.2014 01:00
  • Samsung stavi na Tizen

    Korejski velikan Samsung je predstavil telefon s preprosto oznako Z. Izostanek predpon Galaxy ali Ativ, ki označujeta naprave z operacijskima sistemoma Android in Windows, govori o posebnosti aparata. Samsung Z bo poganjal sistem Tizen, stoodstotni produkt korejske pameti. Uporabniška izkušnja s sicer povprečnim aparatom (4,8 palčni 1280 × 720 AMOLED zaslon, 2,3 GHz štirijedrni procesor, 2 GB RAMa) bo skorajda identična telefonu Galaxy S5, poleg najnovejšega TouchWiza bodo na voljo merilec srčnega utripa, bralnik prstnih odtisov ter trdojedrni varčni način. Telefon, ki bo prvenstveno namenjen ruskemu trgu, bo imel ogromno hibo, manko Googlove tržnice Play. Kljub namenski prodajalni Tizen Store in obljubljeni (omejeni) podpori androidnim aplikacijam bo nasledniku odprtokodnega sistema Bada OS brez Googlovih branjevcev bržkone trda predla.

    Objavljeno: 3.6.2014 11:00
  • Apple posnema Android

    Na letnem srečanju z razvijalci so pri Applu napovedali posodobitev obeh operacijskih sistemov. Namizni OS X z imenom Yosemite (10.10), se ponaša s prenovljenim uporabniškim vmesnikom ter videzom nalik mobilnega iOSa, svežimi zmožnostmi obveščanja ter tesnejšo povezavo z mobilnimi napravami. Slednja se kaže predvsem pri neposrednem sporočanju iMessage in deljenjem datotek AirDrop, ki končno podpira tudi izmenjavo med računalniki ter telefoni in tablicami.

    Objavljeno: 3.6.2014 10:00
  • Google bo v orbito poslal 180 satelitov

    Google naj bi po poročanju Wall Street Journala v orbito kmalu poslal 180 satelitov in z njimi ponudil internet v doslej nepokritih odročnih krajih širom zemeljske oble. Izgradnja lastnega satelitskega omrežja bo spletnega velikana stala okoli milijarde ameriških dolarjev. Do spleta ima danes dostop zgolj štirideset odstotkov prebivalstva, z dotično in sorodnimi aktivnostmi (npr. baloni v projektu Loon) pa si spletni velikan prizadeva z internetom opremiti še preostalih šestdeset. Navidez človekoljubni projekti so seveda povezani s poslom, več ljudi z internetom pomeni več ljudi, ki jim bo Google lahko posredoval oglase.

    Objavljeno: 3.6.2014 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji