• Intel bo ponujal internetne terminale

    Intel je napovedal, da bo sredi letošnjega leta predstavil prve internetne terminale z Intelovim imenom, ki jih bodo prodajali posredno prek telekomunikacijskih podjetij in ponudnikov internetnih storitev. V nasprotju s pričakovanji pa novi internetni terminali ne bodo sloneli na procesorjih StrongARM ali okolju Windows, temveč na procesorjih Intel Celeron, prvič pa bo Intel v svojih izdelkih uporabil operacijski sistem Linux.

    Objavljeno: 22.1.2000
  • Sun ne bo prepustil nadzora nad Javo neodvisni organizaciji

    Sun je opustil prizadevanja, da bi nadzor nad Javo prepustil neodvisni organizaciji. Potem ko so jo neuspešno poskušali standardizirati v okviru organizacije ISO, so po večmesečnih pogajanjih prekinili sodelovanje tudi z evropsko organizacijo ECMA (Europan Computer Manufacturers Association). Do razdora je prišlo, ko je ECMA od Suna zahtevala dokumentacijo, s katero bi lahko nadaljevali s standardizacijo jave. Sun ostaja edini skrbnik nad prihodnostjo jave, čeprav so v obliž ustanovili združenje, v katerem o standardih razpravljajo z drugimi proizvajalci.

    Objavljeno: 22.1.2000
  • Microsoft kupil družbo Visio

    Microsoft je kupil družbo Visio za približno 1,5 milijarde dolarjev v delnicah. Visio bo ostal samostojna enota v okviru skupine Microsoft Business Productivity Group, ki jo vodi Bob Muglia. Trenutno še ni znana strategija glede izdelkov, ki bodo tako še naprej na voljo pod to tržno znamko.

    Objavljeno: 21.1.2000
  • Dražba za britanska dovoljenja 3G

    Velika Britanija je razpisala dražbo za dodelitev dovoljenj za opravljanje mobilne telefonije tretjega rodu. Na razpis se je prijavilo 13 operaterjev: štirje obstoječi operaterji mobilne telefonije (BT Cellnet, Vodafone, One2One in Orange) ter devet novih potencialnih operaterjev. Lastniška struktura novincev razkriva pomembne deleže operaterjev Irish Eircom, France Telecom, finske Sonere, španske Telefonice in ameriškega MCI Wordcom, kakor tudi britanske medijske skupine Virgin in verige supermarketov Tesco. Dodelili bodo pet dovoljenj, od tega bo vsaj eno zagotovljeno za novince na britanskem trgu mobilne telefonije. Vsak prijavljeni je že vplačal polog v višini 50 milijonov funtov (15,8 milijarde tolarjev). Nekateri analitiki opozarjajo, da gre za visoko naložbo v tehnologijo, pri kateri še ni znano, kako je mogoče ustvariti dobiček. Menijo, da še ni znano, kakšen bo odziv uporabnikov niti kako bodo te storitve obračunavali.

    Objavljeno: 21.1.2000
  • SuSE in Linux za PowerPC

    SuSE je za Debianom drugi distributer Linuxa, ki bo v kratkem ponudil tudi izvedbo za računalnike Macintosh s procesorji PowerPC. Trenutno je na voljo razvojna različica SuSE Linuxa 6.3, ki je po lastnostih in priloženi programski opremi enakovreden različicam za procesorje x86 in Alpha. Končna različica bo na voljo predvidoma v začetku pomladi.

    Objavljeno: 21.1.2000
  • Inprise ponuja brezplačni JBuilder 3 za Windows, Solaris in Linux

    Inprise se vse bolj usmerja proti Linuxu. Decembra so predstavili novo iniciativo in razvojno orodje JBuilder 3 Foundation, ki omogoča izdelavo javanskih programov za okolje Java 2 v operacijskih sistemih Microsoft Windows, Sun Solaris in prvič tudi za Linux. JBuilder 3 Foundation sestavljajo grafično delovno okolje, pregledovalnik razredov AppBrowser, tehnologija CodeInsight ter grafični razhroščevalnik. Uporabniki lahko poleg tega razširijo delovno okolje z lastnimi dodatki prek programskega vmesnika Open Tool API. Največja novost pa je v tem, da je okleščena različica JBuilder 3 Foundation na voljo brezplačno za vse tri platforme, dobi pa se ga lahko na proizvajalčevi spletni strani.

    Objavljeno: 21.1.2000
  • Hong Kong se pripravlja na 3G

    Hongkongške oblasti bodo izdajale dovoljenja za mobilne storitve tretjega rodu (3G) že letos. Pred začetkom izdajanja bo vlada izdala temeljno dokumentacijo o tehnologiji in zbirala mnenja o načelih izdajanja dovoljenj, tako pa bodo določili število razpoložljivih dovoljenj in pogoje za njihovo pridobivanje. Predstavniki vlade zatrjujejo, da bodo prve storitve 3G v Hong Kongu na voljo že naslednje leto.

    Objavljeno: 20.1.2000
  • Družba VA Linux Systems postavila borzni rekord

    Internetna mrzlica, ki je lani zajela borzne trge, se seli tudi na druga področja tehnologije. Družba VA Linux Systems, proizvajalec strežnikov z okoljem Linux ter eden od ključnih udeležencev pri prenosu Linuxa na 64-bitni procesor Merced, je decembra začel kotirati na borzi in postavil nov rekord. V nekaj urah je bila vrednost delnic kar osemkrat višja od začetne ponudbe 30 dolarjev za delnico. Vrednost se je pozneje nekoliko znižala, vendar je družba VA Linux s kapitalizacijo čez noč postala družba, vredna okrog 10 milijard dolarjev. Čez noč je obogatel tudi direktor družbe Larry Augustin, katerega delnice so vredne okrog 1,7 milijarde dolarjev.

    Objavljeno: 20.1.2000
  • Gradbeni stroji prizadeli 040.telefoniranje

    V torek 18. januarja zvečer je del Ljubljane in Dolenjske ostal brez SI.Mobilovega signala. Do napake je po Telekomovih navedbah prišlo ob 17.50, ko je na gradbišču na Šmartinski cesti v Ljubljani prišlo do poškodbe optičnega kabla, ki povezuje nekatere SI.Mobilove bazne postaje s centralo. Napako so odkrili in začeli odpravljati ob 23.45, popravila pa so trajala do 1.30.

    Objavljeno: 20.1.2000
  • Novell NetWare 5.1

    Novell je predstavil novo različico najpomembnejšega izdelka, strežniškega paketa NetWare 5.1. Med novostmi so predvsem dodatni programski paketi, nekateri novi moduli in manjši popravki, s katerimi se bo NetWare lažje boril s tekmeci. NetWare 5.1 vsebuje programski strežnik IBM WebSphere Application Server Standard Edition 3.0 in razvojno orodje IBM WebSphere Studio Developer, ki omogočata izdelavo in uporabo spletnih programov. Novell jima prilaga petuporabniško različico podatkovnega strežnika Oracle 8i in Oraclovo spletno razvojno orodje WebDB.

    Objavljeno: 20.1.2000
  • Transmeta Crusoe

    Podjetje Transmeta je 19. januarja predstavilo skrivnostni projekt in izdelek z imenom Crusoe. Po skoraj štirih letih razvoja in za računalniško industrijo dokaj nenavadni molčečnosti so predstavili projekt, ki naj bi po besedah vodstva podjetja močno spremenil prenosno računalništvo, kakršnega poznamo danes. Transmeta je povsem nova družba, trenutno še v privatni lasti, ki je združila okrog sebe močno ekipo s številnimi uglednimi strokovnjaki in izkušenimi poslovneži, pa tudi slavnimi novinci, kot je Linus Torvalds, oče operacijskega sistema Linux. V ekipi so še direktor podjetja David Ditzel (bivši direktor podjetja Sun za področje mikroprocesorjev in vodja laboratorija SPARC Labs), izvršni direktor Mark Allen (prej Nvidia) in direktor trženja Jim Chapman (prej zadolžen za trženje pri podjetjih Intel in Cyrix). Mnogim pa je že pred časom v oči padla podrobnost, da je eden od glavnih investitorjev družbe Paul Allen, bolj znan kot soustanovitelj Microsofta in eden od najbolj izkušenih poslovnežev v računalništvu.

    Objavljeno: 20.1.2000
  • Elektronska trgovina Wal-Mart

    Družba Wal-Mart, ena največjih verig veleblagovnic v ZDA, je prvega januarja odprla svojo elektronsko trgovino, s katero namerava v internetu hitro doseči vodilni položaj in prehiteti velike elektronske trgovine, kot je recimo Amazon.com. To je doslej največji projekt ene od glavnih trgovinskih verig v internetu, zato ga budno spremljajo tekmeci in borzni analitiki. Wal-Mart bo sprva prodajal izdelke v 24 kategorijah (na primer elektronske naprave, igrače in turistične aranžmaje). Pri nastopu v spletu lahko računajo na svoje trgovine v vseh večjih ameriških mestih, s čimer naj bi dosegli precej hitrejšo dobavo blaga kupcem od obstoječih elektronskih trgovin.

    Objavljeno: 19.1.2000
  • Globalstarjev začetek v ZDA

    Globalstar je postopoma začel uvajati svoje storitve v ZDA, do aprila naj bi postale dostopne povsod po svetu. Za ameriški trg bo telefone za uporabo v omrežju Globalstar izdeloval Qualcomm, cena pa bo okrog 1500 dolarjev (slabih 300 tisoč tolarjev). Na voljo bodo trije naročniški svežnji, mesečna naročnina pa se bo gibala od 30 dolarjev (6 tisoč tolarjev) do 370 dolarjev (74 tisoč tolarjev), odvisno od količine brezplačnih pogovorov, ki so zajeti v naročnini. Globalstar za kritje naložbe potrebuje milijon naročnikov.

    Objavljeno: 19.1.2000
  • IBM Slovenija dobil novega generalnega direktorja

    IBM Slovenija ima od januarja naprej novega generalnega direktorja, dosedanji prvi človek velikega modrega v Sloveniji, Janez Benčina, pa je postal generalni direktor IBM-ovega oddelka za podporo novim tržiščem v jugovzhodni Evropi s sedežem na Dunaju.

    Objavljeno: 19.1.2000
  • Xerox kupil tiskalniški oddelek Textronixa

    Xerox je sredi januarja sklenil posel, s katerim je postal lastnik nekdanjega oddelka za tiskalnike družbe Textronix. Z nakupom bo Xerox dopolnil ponudbo tiskalnikov barvnega tiska. Kmalu naj bi tudi napovedali novo strategijo in izdelke.

    Objavljeno: 19.1.2000
  • Novi stari direktor nove stare Telie

    Po neuspešni združitvi švedske Telie in norveškega Telenorja sta se omenjena operaterja vnovično oblikovala kot samostojna. Norvežani so na vodilni položaj Telenorja že ponovno postavili nesojenega direktorja nesojenega skupnega podjetja NewTel, Švedi pa so za vodenje Telie ponovno izbrali nekdanjega predsednika in direktorja. Jan-Ake Kark je postal direktor Telie marca lani po prihodu iz Ericssona. Njegova letna plača bo znašala štiri milijone švedskih kron (čez 100 milijonov tolarjev) z možnostjo nagrad do 35 %. Estig-Arne Larsson, ki je Telio vodil v obdobju NewTelove porodne agonije bo verjetno ponovno zasedel svoj nekdanji podpredsedniški položaj.

    Objavljeno: 19.1.2000
  • Podpisana družbena pogodba podjetja Telemach

    Delničarji telekomunikacijskega podjetja Telemach so na skupščini 18. januarja 2000 podpisali družbeno pogodbo. Telemach je nastal iz kabelskega operaterja Meglič Telecom d.o.o. potem, ko so lastniške deleže v Megličevem družinskem podjetju dobili novi družbeniki, in sicer podjetja BTC, EON, Gorenje, Masterline, Prvinvest in Slovenske železnice ter Mestna občina Ljubljana.

    Objavljeno: 19.1.2000
  • Intel Celeron 533

    Prva Intelova novost v letu 2000, ki ji bodo kmalu sledile še mnoge druge, je najzmogljivejši procesor iz družine izdelkov Celeron. Novi model, ki deluje z zunanjo frekvenco 533 MHz, je obenem zadnji, ki bo izdelan v 0,25-mikronski tehnologiji, s podporo za sistemsko vodilo s hitrostjo 66 MHz in 128 KB drugostopenjskim predpomnilnikom. Naslednji Celeroni, ki jih namerava Intel predstaviti že v kratkem, bodo izdelani v 0,28-mikronski tehnologiji, po nekaterih vesteh pa bodo med njimi tudi izdelki s podporo za 100-megaherčno sistemsko vodilo. Cena novega procesorja je 167 dolarjev v količinah po 1000 kosov. Naslednja hitrostna stopnica še ni znana, pričakovati pa je mogoče 566 MHz modele.

    Objavljeno: 19.1.2000
  • Kmalu drugi rod optičnih diskov DVD-RAM

    Hitachi in Panasonic bosta v kratkem predstavila drugi rod optičnih diskov DVD-RAM, ki na posamezno stran nosilca lahko shranijo do 4,7 GB (na obe strani torej 9,4 GB), enako kakor pri navadnih ploščah DVD in DVD-ROM. Hitachijeva enota GF-2000 bo znala brati in pisati nosilce z zmogljivostjo 2,6 ter 4,7 GB na stran, poleg tega pa tudi brati diske DVD-ROM, DVD-R, DVD, CD-ROM, CD, CD-R in CD-RW. Hitachi je tudi najavil enoto DVD-ROM, ki bo znala prebirati diske, posnete z enotami DVD-RAM. Enote bodo na prodaj konec marca, napovedujejo pa ceno v višini 700 dolarjev.

    Objavljeno: 18.1.2000
  • Portugalski Telecom ostal brez monopola

    Portugal Telecom se je na začetku leta poslovil od monopola, ki ga je imel v medkrajevni in mednarodni stacionarni govorni telefoniji. Z vso govorno telefonijo je nekdanji monopolist zaslužil približno 55 % skupnega prihodka. Na Portugalskem ima dovoljenje za opravljanje storitev govorne stacionarne telefonije še 12 novih telekomunikacijskih operaterjev, toda vsi še niso pripravljeni za začetek izvajanja storitev.

    Objavljeno: 18.1.2000
  • Maček v Hermesu Plus

    Skupina, v kateri delujejo že štiri podjetja, Hermes Plus, HPC, Probis in Icos, je postala močnejša še za celjsko podjetje Maček, ki se ukvarja predvsem z računalniškimi komunikacijami. S poslovno transakcijo v vrednosti 100 miljonov tolarjev je družba Hermes Plus prevzela sto odstotni lastniški delež v podjetju Maček d.o.o..

    Objavljeno: 18.1.2000
  • Združenje in naslednji rod DRAM-a

    Pet največjih proizvajalcev pomnilniških vezij, Samsung, Hyundai, Micron, Infineon in novoustanovljena družba NEC Hitachi Memory se je pridružilo podjetju Intel v združenju, ki bo zasnovalo naslednji rod pomnilniških vezij DRAM. Nova tehnologija, ki jo bomo videli najbrž šele med leti 2004 in 2005, bo temeljila na tehnologiji Double Data Rate-2 DRAM (DDR-2 DRAM), ki jo lahko pričakujemo leta 2002. Intel je s tem nakazal, da se postopoma oddaljuje od svoje do nedavnega ekskluzivne podpore za pomnilnike Rambus DRAM.

    Objavljeno: 18.1.2000
  • Teleinfos

    V Cankarjevem domu bo 8. in 9. marca potekala razstava ponudnikov telekomunikacij in internetnih storitev Teleinfos. Razstavo bodo spremljala predavanja in izobraževalni dogodki. Namen prireditve je približati telekomunikacijske izdelke in storitve ter internetne storitve slovenski javnosti. V tematskem sklopu "Uporabniki in rešitve telekomunikacijskih storitev" bo govora tudi o domačih omrežjih (home networking), mobilnih telefonih in elektronskem poslovanju.

    Objavljeno: 17.1.2000
  • Milijoni dolarjev za izbrano domeno

    Novembra lani je podjetje eCompanies odštelo 7,5 milijona dolarjev za domeno Business.com za internetne storitve za poslovanje med podjetji. Rekordna cena je na najvišji stopnici zdržala le dober mesec, saj je bila na spletni dražbi na spletnem mestu eBay domena Year2000.com prodana za 10 milijonov dolarjev. Year2000.com je skupna naložba dveh podjetij (Petrus & Associates in Tenagra Corporation), ki nameravata poročati o računalniškem hrošču prehoda v leto 2000.

    Objavljeno: 17.1.2000
  • Bogati direktorji še petičnejši

    Leto 1999 je bilo za že tako bogate direktorje velikih računalniških podjetij nadvse uspešno. Po prvih analizah je kar 14 direktorjev s plačami in delnicami zaslužilo čez milijardo dolarjev. Na spisku seveda vodi Microsoftov Bill Gates, ki je uspel lastni kapital povečati z 38,2 na kar 92,2 milijarde dolarjev. Zelo uspešen je bil tudi Larry Ellison, direktor Oracla, ki je lani zaslužil kar 26,9 milijarde dolarjev in skupno premore kar 36,4 milijarde dolarjev. Med najbolj srečnimi je zagotovo tudi Irwin Jackobs, direktor telekomunikacijske družbe Qualcomm, katere vrednost je lanskem letu narasla za 2300 odstotkov, lastno premoženje pa je s tem povečal na 1,7 milijarde dolarjev.

    Objavljeno: 17.1.2000
  • Napovedi družbe IDC o razvoju internetnega gospodarstva

    Družba za tržne raziskave International Data Corporation (IDC) je konec lanskega leta objavila že tradicionalno poročilo z napovedmi dogajanja za novo leto. V njem so večji del prostora namenili razvoju interneta, zlasti pa elektronske trgovine. IDC napoveduje, da se bo rast v obeh primerih nadaljevala, čeprav bomo videli tudi precej sprememb. Predvsem naj bi se hitro umirila finančna mrzlica, povezana z majhnimi in perspektivnimi internetnimi podjetji, med katerimi so mnoga po splošni oceni strokovnjakov precenjena. IDC pričakuje popravek -- najverjetneje padec vrednosti delnic pri večini podjetij, ki so obogatela, še preden so začela ustvarjati dobiček.

    Objavljeno: 17.1.2000
  • JPEG 2000

    Mednarodna organizacija International Standards Organization (ISO) je konec leta 1999 podala končno specifikacijo za nov slikovni standard z oznako JPEG 2000, ki obljublja močnejše stiskanje podatkov v digitalnih slikah brez bistvene izgube kakovosti posnetka. JPEG 2000, ki bo dobil uradno oznako ISO 15444, ko ga bodo potrdili (predvidoma leta 2001), omogoča stiskanje podatkov v razmerju kar 200:1, kar je precej bolje kakor pri dosedanjem zapisu JPEG. 3 MB veliko sliko bomo lahko stisnili na zgolj 19 KB, brez vidne izgube v kakovosti slike.

    Objavljeno: 16.1.2000
  • Videokartica DV500

    Podjetje Pinnacle Systems je pričelo prodajati videokartico DV500, ki prvič s ceno pod 1000 dolarji uporabnikom prinaša podporo za urejanje dveh videotokov v realnem času s podporo za digitalne in analogne video naprave. Kartica ima vgrajen vmesnik IEEE 1394 (Firewire), ki omogoča povezavo s kamerami in videorekorderji DV, DVCRPO, DVCAM in Digital-8, in ohranja vmesnike za analogne videozapise. Podpira tudi zajem zvoka s frekvencami vzorčenja 32, 44 in 48 kHz. Kartici Pinnacle Systems prilaga videourejevalnik Adobe Premiere RT, komplet učinkov 2D in 3D za Premiere, imenovan FreeFX, in niz drugih video, slikarskih in zvočnih programov.

    Objavljeno: 16.1.2000
  • Microsoft kupil licenco MetaStream

    Microsoft je kupil licenco za uporabo pretočnega zapisa MetaStream, ki so ga razvili pri podjetju MetaCreations. Zapis, ki omogoča pretočni prenos in interaktivno spletno rabo trirazsežnih animacij, bo Microsoft vgradil v eno od naslednjih različic programskega vmesnika DirectX, obenem pa ga bo uporabil tudi v nekaterih izdelkih, kot je strežnik za pretočni prenos podatkov NetShow Server.

    Objavljeno: 15.1.2000
  • Digitalni fotoaparati z več kakor tremi milijoni svetlobnih elementov

    Že v prvih mesecih letošnjega leta lahko pričakujemo nov val digitalnih fotoaparatov s še več svetlobnimi elementi in večjo ločljivostjo slik kakor doslej. Proizvajalci, kot sta Canon in Casio, pripravljajo nov rod digitalnih fotoaparatov, ki bo vseboval med 3 in 3,3 milijona svetlobnih elementov, s čimer se bodo glede tega izenačili z danes najzmogljivejšimi profesionalnimi izdelki. Canon bo predstavil model PowerShot S20, ki bo v celoti zelo podoben fotoaparatu PowerShot S10, le da bo imel večjo ločljivost. Casio bo predstavil model QV-3000EX, ki bo izboljšana različica sedanjega modela QV-2000UX. Slišati je tudi, da Matsushita (Panasonic) že ponuja proizvajalcem senzor s kar 3,75 milijona svetlobnih elementov, toda trenutno še ni znano, kdo bo predstavil izdelke na podlagi te novosti.

    Objavljeno: 15.1.2000
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji