Prenosnik s sedmimi zasloni
Podjetje Expanscape je predstavilo prototip prenosnika s kar sedmimi zasloni.
Podjetje Expanscape je predstavilo prototip prenosnika s kar sedmimi zasloni.
Danes zjutraj so Avstralci ugotovili, da na Facebooku ne morejo več deliti povezav do novic in drugih medijskih vsebin. Uporabniki drugod po svetu pa ne morejo deliti povezav do avstralskih novic. Težava ni naključna, temveč gre za nov korak pri kazanju mišic med Facebookom in avstralskimi oblastmi.
V minulem letu se je najbolj povečala škoda, ki so jo Američani (in verjetno tudi drugod) utrpeli zaradi tako imenovanih romantičnih prevar. Ameriška Zvezna komisija za trgovino je ocenila, da so Američani lani v teh prevarah izgubili 304 milijone dolarjev, kar je 50 odstotkov več kot leto pred tem. Povprečna žrtev je bila opeharjena za 2500 dolarjev.
Četudi bi vso proizvodnjo elektronike ta hip preselili na Zahod, bi bili še vedno močno odvisni od Kitajske. Praktično vsak čip in vsako vezje potrebuje manjše količine redkih zemelj. Te redke elemente, gre za skupino 17 elementov, proizvaja v glavnem Kitajska, ki je začela razmišljati o omejitvi izvoza.
IBM je nedavno predstavil novo generacijo pomnilniških enot FlashSystem, ki nudijo vrhunsko zmogljivost v zelo majhnem ohišju, kar je primerno tudi za manjša podjetja. Novi pomnilniški sistem FlashSystem 5200 v strežniški omari zavzema samo strežniško višino 1U, a že v osnovni konfiguraciji nudi 38 GB hitrega pomnilnika Flash RAM. Toda posamezno enoto je moč nadgraditi do skupne zmogljivosti 1,7 PB (1.700 TB), prav tako pa jih je mogoče združevati v gruče.
Ko delo na daljavo ni več zgolj praktična možnost, temveč postane kritičnega pomena za poslovanje podjetij.
Oracle ima v ponudbi novo napravo, ki nudi oblačne storitve tudi tam, kjer so internetne povezave slabe ali samo občasno dosegljive. Oracle RED (Roving Edge Device) v razmeroma lahko prenosljivem ohišju nudi vse potrebno za uporabo lokalne, pomanjšane različice oblačnih storitev Oracle Cloud Infrastructure (OCI).
Razmere na trgu infrastrukturnih storitev v oblaku so v letu 2020 odražale dogajanje v družbi. Odvisnost od storitev v oblaku zaradi epidemije je povzročila več kot 32% rast prihodkov v primerjavi z letom 2019. Skrbi pa, da so bogati postali še bolj bogati, tržni delež pa izgubljajo predvsem manjši ponudniki storitev.
Facebook naj bi načrtoval pametno zapestnico, namenjeno beleženju zdravstvenih podatkov (torej srčnemu utripu, prehojenih korakov, itd).
Velika tehnološka podjetja se vse bolj mednarodno razpršena, pogosto z razvojnimi centri raztresenimi po celem svetu, zato se v okviru teh družbe začenja zelo spreminjati sam koncept delovnika, zlasti pa pomena fraze "hoditi v službo". Sodobne komunikacije metode omogočajo bistveno bolj učinkovito skupinsko sodelovanje, kot sestankovanje v fizičnih konferenčnih sobah, zlasti tam, kjer je za tak sestanek treba potovati. Pandemija je to transformacijo samo še poglobila.
Po dveh mesecih je Ministrstvo za javno upravo predstavilo novo verzijo slovenske aplikacije za sledenje stikom v epidemiji #Ostanizdrav. Nova verzija prinaša nekaj kozmetičnih novosti, nekoliko popravljene algoritme in – najpomembneje – povezljivost na evropski strežnik, ki trenutno omogoča meddržavno izmenjavo ključev in delovanje v 12 državah.
V Milanu so aretirali četverico roparjev, ki je vlome načrtovala z uporabo Instagrama. Na družbenem omrežju so iz fotografij, ki so jih objavljali bogati vplivneži, ugotovili, kje stanujejo, kdaj so doma, kakšen je dostop in ali imajo varnostne sisteme, pa kakšna okna imajo itd. Ko jih ni bilo doma, so vlomili in ukradli za več sto tisoč evrov predmetov.
Evropska komisija je predstavila novo kibernetsko varnostno strategijo, s katero želijo države članice in njihove prebivalce bolje zaščititi pred sodobnimi kibernetskimi nevarnostmi. Z novo strategijo želijo hkrati povečati zaupanje v digitalne storitve in orodja, zlasti v časih, ko se vse več človeških dejavnosti seli v virtualno okolje.
Čedalje večja količina podatkov, ki se pretaka po internetnih povezavah sili proizvajalce v razvoj vse hitrejših omrežnih tehnologij. Organizacije, ki bdijo nad omrežnimi standardi, med njimi predvsem IEEE, se pripravljajo na naslednje različice protokola Ethernet, ki bodo podpirale fantastično hitre prenose. V pripravi je specifikacija za Ethernet s hitrostjo 800 Gbps, pospešeno pa potekajo razprave tudi o različici, ki bo omogočala prenose s hitrostjo kar 1,6 Tbps.
Uporabniki storitev Samsung Cloud (to so bolj ali manj vsi, ki so si na telefonih uredili Samsung račun) so začeli prejemati obvestila, da bodo določene funkcije nehale delovati.
Bitcoin je ponovno razveselil lastnike, saj je dosegel nov rekord pri skoraj 50.000 dolarjih. Če ob kakšni rasti ni čisto jasno, kaj jo je podžgalo, je to pot razlog očiten. Bitcoin, ki je že dlje časa v bikovskem trendu, je dobil zadnji pospešek, ko je Mastercard sporočil, da ga bo podprl.
Samsung je pred dobrim letom pokazal vrtljivi televizor The Sero, namenjen družabnim omrežjem, kot sta TikTok in Twitter.
Apple je lansko jesen po dolgem času predstavil tudi novo različico manjšega telefona, imenovanega iPhone 12 mini. Prodajne številke naj bi bile pod pričakovanimi.
Ekipi SwitchRoot team je uspelo na igralno konzolo Nintendo Switch namestiti LineageOS 17.1, zasnovan na Android 10.
Hekerji so vdrli v računalniški sistem vodovoda na Floridi in poizkusili dvigniti količino kemikalij v pitni vodi.
Google je onesposobil in iz spletne tržnice odstrani priljubljeni vtičnik za Chrome The Great Suspender, saj je ta vseboval zlonamerno programsko opremo.
Odločitev družbe Red Hat, da bodo konec letošnjega leta ukinili podporo za najnovejšo različico brezplačnega operacijskega sistema CentOS še naprej razburja javnost. Kritike javnosti so prišle do te mere, da je moral Red Hat ponuditi nekaj, kar bi pomirilo in ohranilo stranke.
Bitcoin je danes nepričakovano dosegel nove rekordne vrednosti, ko je sredi dneva v slabi uri poletel za več kot desetino in dosegel vrednost 45.000 dolarjev. Razlog je bila objava Tesle, da so kupili za 1,5 milijarde dolarjev bitcoina. Hkrati so potrdili, da nameravajo začeti sprejemati bitcoin kot plačilno sredstvo za svoje izdelke. Odziv trgov je bil silovit.
Microsoft je posodobil spletno storitev Azure Speech Services, ki zdaj podpira razpoznavo in sintezo govora v večini jezikov Evropske unije, med katerimi tudi slovenščino. Azure Speech Services s pomočjo algoritmov umetne inteligence Neural TTS nudi tri različne storitve, ki utegnejo igrati pomembno vlogo pri razvoju nove generacije programov z interakcijo v naravnem (govorjenem) jeziku.
Microsoft je na krilih uspeha komunikacijske platforme Microsoft Teams predstavil novo orodje za boljše sodelovanje in informiranje znotraj posameznega podjetja. Novost imenovano Microsoft Viva označujejo tudi kot “platformo za uporabniško izkušnjo zaposlenih”, saj z njo skušajo izboljšati predvsem informiranost in vključevanje zaposlenih v podjetjih.
V zadnjem času so se zopet okrepila namigovanja, da Apple vendarle pospešeno razvija svojo izvedbo pametnih očal, ki bodo nudila tako imenovano mešano navidezno resničnost (MR, mixed reality), torej zmožnost delovanja kot prikazovalnik navidezne resničnosti (VR) in nadgrajene resničnosti (AR). Izdelek naj bi po tehničnih lastnostih in uporabniški izkušnji, pa tudi po ceni, sodil v sam vrh. Omenjajo namreč začetno ceno 3.000 dolarjev, izdelek pa naj bi bil nared v letu 2022.
Čeprav je nastal kot parodija, je trenutnu v obtoku za skoraj šest milijard dolarjev kriptokovancev dogecoin. Letošnjega januarja se je prebil na naslovnice, ko je pridobil 700 odstotkov vrednosti. Včeraj pa ga je še dodatno podžgal Elon Musk, ki je na Twitterju objavil meme o dogecoinu.
Xiaomi se zadnje čase poskuša uveljaviti kot inovativen proizvajalec elektronike in še posebej pametnih telefonov. Novost, ki naj bi pritegnila kupce po novem, sliši na ime »quad-curved waterfall display«.
Letošnje leto je, predvsem zaradi epidemije, zelo drugačno tudi na področju elektronike. Konkretno – že dalj časa in vedno bolj je občutiti pomanjkanje integriranih vezij (»čipov«, pomnilnikov, procesorjev). Poznavalci menijo, da se bo stanje nekoliko izboljšalo v drugi polovici leta 2021, dokončno pa morda šele leta 2022.
Pri Fordu so sporočili, da bo do leta 2023 »milijoni« njihovih avtomobilov za upravljanje avtomobilskega »infotainmenta« uporabljali Googlov vgradni sistem Android Automotive.