• Poslovni rezultati družbe Hermes Softlab

    V začetku julija je v Ljubljani potekala letna skupščina delničarjev družbe Hermes Softlab, na kateri so sprejeli tudi letno poročilo družbe za leto 2000. V minulem letu so se celotni prihodki družbe v primerjavi z letom 1999 povečali za 47 odstotkov in so znašali skoraj 6,9 milijarde tolarjev (33,4 milijona evrov). Osemdeset odstotkov vseh prihodkov je družba ustvarila na tujih trgih. Delniški kapital je konec leta 2000 znašal 1,5 milijarde tolarjev (7,1 milijona evrov). To je zelo dober rezultat v časih, ko se v računalniški industriji čuti kriza, še posebej, če upoštevamo čez 50-odstotno rast dobička, ki je znašal 575 milijonov tolarjev (2,8 milijona evrov).

    Objavljeno: 21.7.2001
  • Se kriza na področju IT seli tudi v Evropo?

    Podjetje za tržno raziskovanje IDC napoveduje za 150 milijard dolarjev manj vlaganj v informacijsko tehnologijo v letih 2001 do 2003, če bo gospodarska rast - podobno kot v ZDA - usahnila tudi v Evropi. Evropski trg na področju IT naj bi letos zrasel od osem do enajst odstotkov. Prodaja osebnih računalnikov in mrežne opreme se je v Evropi že upočasnila, poraba programske opreme in storitev pa je še vedno v vzponu. Med razvitimi evropskimi državami bosta v prihodnjih letih najbolj na udaru Nemčija in Italija, manj pa Velika Britanija.

    Objavljeno: 20.7.2001
  • Novi videz servisa Hotmail

    Priljubljeni servis za elektronsko pošto Hotmail je dobil sredi julija novo podobo. Po več kot treh letih je to prva večja prenova servisa, ki ga danes uporablja več kot 110 milijonov uporabnikov po vsem svetu. Novi videz je bolj usklajen z drugimi Microsoftovimi spletnimi servisi (zlasti MSN), delo z elektronsko pošto pa zdaj še bolj spominja na videz programa Outlook. Vgrajenih je tudi več novih orodij, med katerimi filter za neželeno pošto (spam mail). Microsoft je v Hotmail vključil tudi dva nova modula in sicer MSN Calendar za vodenje osebnih koledarjev ter program za kramljanje MSN Messenger, vse skupaj pa je dostopno in vidno na skupnem zaslonu. Program tudi bolje integrira enotno prijavo na Microsoftove servise v skladu s strategijo .NET in specifično specifikacijo spletnih storitev Hailstorm. Hotmail še naprej ostaja brezplačen servis.

    Objavljeno: 20.7.2001
  • Psion v težavah

    Tako kot mnogi proizvajalci računalnikov, se je tudi angleška družba Psion znašla v resnih težavah. Zaradi zmanjšanega povpraševanja so napovedali odpustitev 250 od skupno 1.300 zaposlenih, močno pa so tudi spremenili svojo nadaljnjo strategijo na področju žepnih računalnikov. Zaradi finančnih težav so zamrznili projekt svojega prvega ročnega računalnika za širšo rabo, namesto tega pa se bodo še bolj kot doslej usmerili na področje profesionalnih izdelkov za zajem podatkov.

    Objavljeno: 20.7.2001
  • Intel je začasno ustavil prodajo strežniških procesorjev

    Proizvodne težave, s katerimi se ubada družba Intel v zadnjih dveh letih kot kaže še niso bile odpravljene. Nedavno so tako uradno potrdili, da so začasno umaknili iz prodaje najzmogljivejši strežniški procesor Pentium III Xeon s taktom 900 MHz in 2 MB velikim drugonivojskim predpomnilnikom. V procesorju so namreč našli napako, ki lahko povzroči izpad strežnikov. Napako so odkrili že aprila, vendar so doslej to uradno prikrivali. Popravljeno različico procesorja naj bi ponovno poslali v prodajo konec avgusta, do tedaj pa kupcem nudijo šibkejšo različico s taktom 700 MHz. Pred časom so pri Intelu že morali umakniti iz prodaje hitre različice procesorjev Pentium III za namizne računalnike, ki bodo šele v kratkem dobili ustrezno popravljeno različico.

    Objavljeno: 20.7.2001
  • Apple je naredil križ čez Cube

    Kocka z imenom PowerMac Cube s stranico dobrih 20 centimetrov je po enem letu izdelovanja doživela neslavni konec. Futuristično oblikovan računalnik, ki ni bil videti kot računalnik, se med kupci ni prijel. Slednji so se raje odločali za cenejši model iMac ali dražji Power Mac. Predstavniki Appla so sicer napovedali, da bo v nedoločeni prihodnosti morda vzniknil novi Cube, vendar je to bolj malo verjetno. Če nič drugega, bo Cube odslej veljal za redko dobrino na eBayevih dražbah.

    Objavljeno: 19.7.2001
  • Nič manjša vlaganja v servisne storitve

    Raziskovalna družba Dataquest je na podlagi raziskave med 250 podjetji ugotovila, da anketiranci, ki zmanjšujejo stroške za nakup novih izdelkov s področja informacijske tehnologije, ne bodo zmanjševali proračunov za servisne storitve. Podjetja pač potrebujejo podporo po opravljenem nakupu strojne in programske opreme in od 52 do 63 odstotkov anketirancev namerava povečati proračun v ta namen v letih 2001-2003. Sicer pa so anketirana podjetja (47 odstotkov) največ servisnih storitev potrebovala po nakupu pomnilniških naprav, 30 odstotkov pa jih je potrebovalo podporo v zvezi z delovnimi skupinami in omrežji.

    Objavljeno: 19.7.2001
  • Olajšano brezžično povezovanje v omrežja

    Ameriško podjetje Proxim, ki se ukvarja z brezžičnimi omrežnimi povezavami, je razvilo novo rešitev na tem področju. Kartica Harmony CompactFlash omogoča brezžično povezovanje žepnih računalnikov iPAQ in Cassiopeia v krajevna omrežja. S pomočjo nove Proximove kartice je mogoče pošiljati in sprejemati elektronsko pošto, se priključiti v internet in dostopati do podatkov v omrežjih. Harmony CompactFlash uporablja brezžični standard OpenAir, zato porabi malo energije in je odporna na motnje. Kartica bo na voljo v drugi polovici julija, stala pa bo 150 dolarjev.

    Objavljeno: 19.7.2001
  • Apple predstavlja nove modele PowerMac G4 in iMac

    Apple je tudi na tokratnem sejmu MacWorld Expo, ki je sredi julija potekal v New Yorku, predstavil nekaj novosti v svojem prodajnem programu. Za razliko od velikih najav, ki smo jih bili vajeni z nekaj minulih sejmov, so bile tokrat na vrsti predvsem manjše vsebinske izboljšave. V nasprotju s pričakovanju Steve Jobs tokrat ni predstavil novo različico računalnikov iMac (takih z vgrajenim večjim zaslonom, morda celo LCD), temveč le nekoliko hitrejše procesorje zanje.

    Objavljeno: 19.7.2001
  • Informacijska tehnologija proti globalni revščini

    Program za razvoj v okviru Združenih narodov (UNDP) je izdal poročilo, v katerem poudarja, da lahko informacijska in komunikacijska tehnologija, ki ne poznata geografskih, socialnih in gospodarskih meja, pripomoreta k zmanjševanju revščine. Razlike med razvitim in nerazvitim svetom so še vedno ogromne. Internetnih priključkov v celotni Afriki je toliko kot v brazilskem mestu Sao Paolo. Internetnih priključkov v celotni Latinski Ameriki je toliko kot v Seulu. V razvitih državah OECD je 80 odstotkov vseh internetnih priključkov. V primerjavi z mesečnimi prihodki prebivalcev je dostop do interneta v ZDA 250-krat cenejši kot v Nepalu in 50-krat cenejši kot v Šri Lanki. V ZDA uporablja internet več kot polovica prebivalcev, na svetu pa 6,7 odstotka. V poročilu je še zapisano, da bo internetna populacija s sedanjih 400 milijonov narasla na eno milijardo v letu 2005.

    Objavljeno: 18.7.2001
  • Standardizacija Linuxovega programja

    Skupina Free Standards Group, ki vključuje podjetja IBM, Red Hat, Turbolinux in Oracle, je objavila Linux Standard Base (LSB) 1.0, ki naj bi poenotil različne izvedbe operacijskega sistema Linux. LSB je v vlogi sistemskega vmesnika za različne programe in kot okolje za podporo namestitvenih skript. S pomočjo LSB naj bi programi za Linux delovali v katerikoli verziji odprtega operacijskega sistema, kar naj bi olajšalo uporabo predvsem poslovnim uporabnikom. Ob tem obstaja nevarnost, da bi LSB odslej lahko usmerjal razvoj Linuxa, kar pa razvijalci zanikajo. Z LSB upravljajo razvijalci, ne pa komiteji podjetij, odgovarjajo.

    Objavljeno: 18.7.2001
  • Večji prihodki v zadnjem četrtletju

    Microsoft pričakuje, da bo v zadnjem obdobju finančnega leta ustvaril od 6,5 do 6,6 milijarde dolarjev prihodkov, kar je tri odstotke več kot so načrtovali. Ob tem so zabeležili 2,6 milijarde dolarjev izgube zaradi slabih vlaganj v kabelsko in telekomunikacijsko infrastrukturo. Pri Microsoftu pričakujejo ugodne rezultate tudi v bližnji prihodnosti, saj bodo jeseni začeli prodajati nov operacijski sistem Windows XP in igralno konzolo Windows Xbox. Poleg tega so pri Microsoftu zadovoljni tudi s potekom protimonopolne tožbe, saj je vse več namigov, da bo vlada opustila namero o razbitju podjetja na dva dela.

    Objavljeno: 18.7.2001
  • Postopek aktivacije Windows XP odkodiran in analiziran

    Nemško podjetje Fully Licensed je objavilo, da so njihovi strokovnjaki uspešno odkodirali in analizirali postopek aktivacije (Windows Product Activation) za prihajajočo različico Microsoftovega operacijskega sistema Windows XP. In glede na podatke Fully Licensed, postopek aktivacije ni pretirano moteč, ne vdira v zasebnost uporabnikov in je veliko bolj dojemljiv za spremembe strojne opreme kot velja splošno prepričanje.

    Objavljeno: 18.7.2001
  • Corel kupuje družbo Micrografx

    Podjetje Corel zopet kupuje. Po tem, ko so se pred časom skušali neuspešno združiti z družbo Inprise (Borland), pred leti pa so kupili družbo WordPerfect, zdaj nameravajo prevzeti enega svojih največjih tekmecev, družbo Micrografx, znano po risarskem programu Designer, slikarskem programu Picture Publisher in številnih programih za izdelavo diagramov, procesnega in projektnega vodenja. Z nakupom naj bi utrdili svoj položaj na tržišču grafičnih programov, z naprednimi orodji za tehnične ilustracije in procesno modeliranje družbe Micrografx pa naj bi posegli tudi na področje poslovnih in profesionalnih rešitev.

    Objavljeno: 17.7.2001
  • Države, informacijska tehnologija in življenjsko udobje

    Združeni narodi so izdali novo poročilo o razvoju človeštva, kjer so rangirali prvih dvajset držav po množičnosti uporabe izdelkov informacijske tehnologije in udobju, v katerem živijo državljani. Čeprav je težko verjeti, ZDA niso na prvem mestu pri tehnologiji. Pristali so na drugem mestu - med Finsko na prvem mestu in Švedsko. Mobilna telefonija je naredila svoje. Na četrtem mestu najdemo Japonsko, peta pa je Koreja - zaradi polprevodnikov in poceni delovne sile. Presenetljiva šesta je Nizozemska, sedma pa Velika Britanija. Nemčija se je uvrstila na 11. mesto, Avstrija na 16., Francija pa na 17. Katera država pa ponuja najprijetnejše bivanje? Norveška. Sledijo Avstralija, Kanada, Švedska in Belgija. Slovenije ni na lestvici prvih dvajset.

    Objavljeno: 17.7.2001
  • Microsoft se je pogodil z Novo Mehiko

    Nova Mehika je prva od 19 ameriških držav tožnic v protimonopolnem procesu proti Microsoftu, ki je opustila tožbo. Državna tožilka Nove Mehike meni, da razbitje Microsofta ne bo prineslo želenih rezultatov in predlaga čimprejšnjo poravnavo. Ostale države skupaj z ameriškim ministrstvom za pravosodje o poravnavi zaenkrat ne razmišljajo. Microsoft je ugodno rešitev zadeve z Novo Mehiko izkoristil za dodaten pritisk na ostale tožnice, naj ponovno razmislijo glede nadaljevanja procesa, v znak dobre volje pa je objavil namero, da bo spletni brskalnik Internet Explorer v Oknih XP mogoče brez težav odstraniti. Še več - Microsoft bo svojim licenčnim partnerjem pustil povsem proste roke pri vsebinskem oblikovanju namizja pri novih Oknih. Gre za dobro taktično potezo, komentirajo strokovnjaki, saj je vojna okrog brskalnikov že zdavnaj dobljena. Zdaj je na vrsti programska oprema za pisanje sporočil in poslušanje glasbe. In kaj pravijo kupci? Strah jih je uporabiti kakšno drugo programsko opremo, saj se bojijo neustrezne tehnične podpore.

    Objavljeno: 17.7.2001
  • SAP in Baan: skupen razvoj spletnih dveri

    Dolgoletna konkurenta na področju poslovne programske opreme nemški SAP in nizozemski Baan sta se dogovorila za skupen razvoj programske opreme za spletne dveri. Izdelki iBaan za uporabo v internetu bodo odslej opremljeni s tehnologijo, ki jo razvija SAP-ova podružnica, podjetje TopTier Software iz ZDA. Programska oprema bo omogočala končnim uporabnikom lažje združevanje poslovnih in drugih podatkov, shranjenih v različnih namenskih programih. Novi program za spletne dveri bo podpiral tudi delovanje neSAP-ovskih namenskih programov.

    Objavljeno: 17.7.2001
  • IBM predstavil program, ki razširi WebSphere na brezžična omrežja

    WebSphere Everyplace Serve Enable se imenuje nov IBM-ov dodatek za WebSphere, ki omogoča prenos in prikaz obstoječih programov na prenosnih napravah kot so ročni računalniki in mobilni telefoni. Program avtomatizira prilagajanje raznih nastavitev kot sta varnost in prikaz na majhnem zaslonu pri poganjanju programa na prenosni napravi. Po podatkih proizvajalca naj bi program sam zaznal kateri program zaganja na kakšni prenosni napravi in vse nastavitve pripravil sam.

    Objavljeno: 16.7.2001
  • Toshiba stopa na tržišče ročnih računalnikov s Pocket PC-jem

    Toshiba je predstavila svoj prvi ročni računalnik z imenom GENIO e550, ki je opremljen s procesorjem Intel StrongARM s taktom 206 MHz in 32 MB velikim pomnilnikom, dopolnjujeta ga dve enoti za kartice Secure Digital (SD Card) in Compact Flash. Model Genio e550/MD ima poleg tega tudi vgrajen disk IBM Micro Drive velikosti 1 GB. Zaslon z aktivno matriko ima diagonalo 3,5 palcev, v ločljivosti 240 x 320 pa zmore prikazati sliko v 65.536 barvah. Operacijski sistem Toshibinega ročnega računalnika je Microsoftov Windows CE 3.0 for Pocket PC, kot pri uspešnem Compaqovem modelu iPaq. Gebio e550 bo v prodajo preišel avgusta, Genio e550/MD pa nekoliko kasneje sredi jeseni.

    Objavljeno: 16.7.2001
  • Osebni bralnik kreditnih kartic

    Podjetje Compaq je poskusno poslalo na trg omejeno količino osebnih računalnikov Presario 5000 in 7000, ki jim je dodana tipkovnica z vgrajenim bralnikom za pametne kreditne kartice. Nakupi s pomočjo takih kartic, ki imajo vgrajen mikroprocesor in pomnilnik, naj bi bil varnejši, enostavnejši in vsaj za lastnike promocijske verzije računalnikov in kartic tudi cenejši. Najnižja cena takega sistema znaša v ZDA le 800 dolarjev. Pri Compaqu menijo, da bo za pravi razmah pametnih kartic treba narediti še marsikaj. Za začetek bodo skušali na trgu uspeti z računalniki z vgrajenimi bralniki, ki bodo stali enako kot računalniki brez teh bralnikov.

    Objavljeno: 15.7.2001
  • Stiskanju ni videti konca

    Podjetje Maxtor je predstavilo diska, ki pomenita nov uspeh v boju za vse večjo količino shranjenih podatkov na vse manjši površini diska. Njihova diska DiamondMax D540X in DiamondMax 536DX diska s kapaciteto 80 in 100 GB se vrtita s hitrostjo 5400 obratov na minuto, kmalu pa naj bi se na trgu pojavili tudi hitrejši različici s 7200 obrati na minuto. Podvojitev pomnilniških kapacitet na eni sami dvostranski plošči trdega diska z dvajset na štirideset gigabajtov (D540X) jim je uspela z novo tehniko nanašanja magnetne snovi in s spremembami v bralno-pisalni glavi. Bolj običajna je različica 536DX, pri kateri so za kapaciteto 100 gigabajtov uporabili tri plošče s po 33,3 GB, kar je za zdaj najzmogljivejši trdi disk za vgradnjo v osebne računalnike.

    Objavljeno: 15.7.2001
  • Modrozobi se bodo pregrizli

    Izdelki z vgrajeno tehnologijo Bluetoouth za brezžično povezovanje naprav na kratke razdalje le počasi prihajajo na trg. Letos bo promet s tovrstnimi izdelki na svetovni ravni znašal 2 milijardi dolarjev. Kljub temu pa se bo po napovedih podjetja za raziskavo trga elektronskih naprav Frost&Sullivan do leta 2006 dobiček s prodajo teh izdelkov povzpel kar na 333 milijard dolarjev. Letos do konca leta naj bi prodali 4,2 milijona izdelkov tehnologijo Bluetooth, do konca leta 2006 pa kar milijardo.

    Objavljeno: 15.7.2001
  • Nov Fujifilmov digitalni fotoaparat

    Priljubljenost digitalnih fotoaparatov vztrajno narašča in tudi Fujifilm si prizadeva pridobiti čim večji delež rastočega tržišča. FinePix 4800 Zoom je novinec v njihovi ponudbi, namenjen najširšemu krogu uporabnikov. Zaznavanje slike poteka s tipalom CCD z 2,4 milijona elementi, Fujinon objektiv pa omogoča tudi 3 x optični zum. Za dodaten 3,75 x digitalni zum poskrbi vgrajena elektronika, opremljena še s številnimi drugimi funkcijami, ki omogočajo, da je ob samodejnih nastavitvah kvaliteta posnetkov vedno optimalna.

    Objavljeno: 15.7.2001
  • Acer pripravlja nov nabor za Pentium 4

    Na internetnih straneh so se pojavile informacije o sistemskem naboru za Pentium 4, ki ga pripravljajo v Acer Laboratories (ALi). Nabor (north bridge) z oznako M1671 bo omogočal uporabo tako pomnilnikov PC100/133 kot DDR DRAM ter vodilo AGP 4x. Močnejša različica M1681 bo podpirala tudi vodilo AGP 8x in hitro povezavo med obema deloma sistemskega nabora (High Speed Link Bus). Zelo zanimiv je drugi del nabora (south bridge M1563), ki poleg standarda ATA 100 podpira 6 vtičnic USB (tudi USB 2.0), omrežne kartico ethernet 10/100 Mb/s Ethernet ter HomePNA 1.0 in 2.0 in progamsko posnemanje modema. Podpira tudi uporabo pomnilniških kartic Sonyevih Memory Stick.

    Objavljeno: 14.7.2001
  • Še večji diski, do konca leta že preko 137 GB

    Zmogljivost diskov se podvoji približno vsakih 12 mesecev in se hitro približuje meji 137,4 GB, ki jo dopušča trenutno najbolj razširjen standard ATA 100. Oviro predstavlja 28-bitno naslavljanje, ki ga bodo nadgradili v 48-bitno v prihajajoči šesti reviziji standarda. S tem se bo največja možna kapaciteta povečala za več kot milijonkrat, na 144 PB (petabytov), kar bi moralo zadoščati za nekaj prihajajočih let.

    Objavljeno: 14.7.2001
  • Slovenci vendarle nismo veliki pirati

    Piratiziranje in nelegalna uporaba programske opreme sta stalni nadlogi v računalniški industriji, zato se proizvajalci nenehno borijo proti temu pojavu. Seveda pa je stopnja piratiziranja po državah sveta precej različna. Slovenijo so dosedanje raziskave uvrščale med tiste države z visoko stopnjo kršenja, vendar smo v tovrstne ocene pri Monitorju močno dvomili, saj je kasnejše preverjanje kazalo pogosto na površnost in nezanesljivost zbranih rezultatov. Po zadnjem poročilu mednarodne organizacije BSA naj bi bila stopnja piratiziranja v Sloveniji v preteklem letu okoli 60% (pred leti še celo bistveno več), vendar nedavna preiskava tržnega inšpektorata Republike Slovenije kaže nekoliko drugačno sliko.

    Objavljeno: 14.7.2001
  • Disk, ki je skoraj neslišen

    Lastnosti diskov se nenehno izboljšujejo in izpopolnjujejo, žal pa so še vedno precej glasni, kar moti marsikaterega uporabnika. Vendar si bodo tudi ti lahko kmalu odpočili ušesa. Novi Seagateov disk Baracuda ATA IV ima vgrajen revolucionaren motor z imenom SoftSonicov FDB (Fluid Dynamic Bearing), ki mu omogoča izjemno tiho delovanje. Po navedbah proizvajalca je njegova glasnost 20 decibelov (24 med iskanjem), človeško uho pa začne zaznavati šele zvoke, glasnejše od 25 decibelov - disk je med delovanjem torej skoraj neslišen.

    Objavljeno: 13.7.2001
  • Gigabitni ethernet za manj kot 100 dolarjev

    Intel je prikazal doslej najcenejše primerke gigabitnih vmesnikov ethernet. Na voljo bodo v dveh izvedbah, strežniški in za namizne računalnike, slednja pa bo imela zelo privlačno ceno - 99 dolarjev. Naprodaj bo do konca leta. Omrežna vmesnika uporabljata standardna omrežja z bakrenimi vodi, torej v obstoječih omrežjih pripravljenih za 100-megabitni ethernet (kabli kategorije 5). Strežniška različica bo podpirala tudi arhitekturo PCI-X, obe pa bosta delovali v operacijskih sistemih Windows NT/2000/XP, Linux, Novell Netware in Sunovem Solarisu. Pri Intelu trdijo, da je proizvodnja glavnega sestavnega dela, gigabitnega krmilnika, že stekla, nov izdelek pa je 70% manjši in 50% bolj varčen od predhodnikov.

    Objavljeno: 13.7.2001
  • SiOL-ovo gostovanje na Hrvaškem po ceni lokalnega klica

    SiOL-ovi naročniki bodo lahko to poletje ceneje dostopali do interneta na Hrvaškem. V dogovoru s ponudnikom dostopa do interneta HINET, ki je v lasti hrvaškega Telekoma, bodo naročniki SiOL-a lahko dostopali do spleta po ceni lokalnega klica, ki na Hrvaškem znaša 243,18 tolarja na uro med 7. in 22. in 162,16 tolarja med 22. in 7. uro. Za povezavo s spletom je potrebno poklicati HINET-ovo telefonsko številko 077 100 000 in pri uporabniškem imenu dodati @siol.

    Objavljeno: 13.7.2001
  • Prihajajo prenosniki s procesorji AMD Athlon 4 in Duron

    Hewlett-Packard je svoji ponudbi prenosnikov pridružil še dva s procesorji AMD. Šibkejši Pavilion n5430 s ceno v ZDA 1.500 dolarjev je zgrajen okoli Durona z delovnim taktom 850MHz, ima pa 128 MB pomnilnika in 14,1 palčni zaslon TFT. Prav v najvišji razred pa sodi modeli Pavilion n5470, opremljen s procesorjem Athlon 4 s taktom 1 GHz, 256 MB pomnilnika ter 15 palčnim zaslonom. Cena v ZDA znaša 2.200 dolarjev.

    Objavljeno: 13.7.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji