• Lotusphere 2001

    Lotus je januarja priredil tradicionalno konferenco svojih uporabnikov, na kateri so predstavili svojo novo strategijo in napovedali nove izdelke. Mnoge udeležence je presenetil direktor Al Zollar, ki je že na začetku zavrnil vsakršna namigovanja o morebitnem restruktuiranju podjetja. Kljub težavam v minulih mesecih je Lotus zadovoljen z izkupičkom, predvsem v časih, ko je računalniška industrija v recesiji. Zato pa se bodo še bolj kakor doslej povezali z matično družbo IBM in njenim naborom programskih rešitev, zlasti s strežniki WebSphere.

    Objavljeno: 30.1.2001
  • Ericsson opušča proizvodnjo mobilnih telefonov

    Švedsko podjetje Ericsson, tretji največji proizvajalec mobilnih telefonov na svetu, je nekoliko nepričakovano najavil, da namerava celotno proizvodnjo mobilnih telefonov prenesti na podjetje Fextronics s sedežem v Singapurju. Najava o opustitvi proizvodnje v lastni režiji sledi letnemu poročilu o poslovnih rezultatih, v katerih je Ericsson kljub pozitivnim rezultatom na ravni celotne korporacije dosegel zelo slabe rezultate v poslovni enoti za mobilne telefone. Ocenjujejo, da je ta enota v letu 2000 ustvarila za 1,7 milijarde dolarjev izgube. Skupno je tako lani Ericsson prodal okoli 43,3 milijona mobilnih telefonov, 38% bolje kakor leto poprej, kar predstavlja okoli 10% svetovne prodaje. Tržni delež jim je v zadnjem obdobju padal, saj so morali priznati premoč finskega tekmeca Nokia.

    Objavljeno: 30.1.2001
  • K-station - Lotusove dveri znanja

    Lotus je dal v prodajo K-station, dveri, ki omogočajo uporabnikom, povezanim v omrežje, dostop do pomembnih informacij prek ene vstopne točke. Gre za prvi izdelek iz skupine, ki je nastajala pod razvojnim imenom Raven. Kot glavno prednost K-station pri Lotusu navajajo, da zbira in arhivira vse dele priprave projekta, tako da imajo poznejši uporabniki vpogled v celoten postopek dela. Poleg tega pa K-station ni vezan na Lotus Domino, temveč deluje tudi na konkurenčnih izdelkih kot je Microsoftov Exchange.

    Objavljeno: 29.1.2001
  • Vojna XML se nadaljuje

    Protokol XML (extensible markup language), ki naj bi prek spleta omogočil povezave različnih platform, programskih jezikov, omrežij in storitev, je še vedno v razvojni fazi, glavna akterja, Microsoft in Sun Microsystems, pa sta prešla že v povsem resen dvoboj za postavitev novih standardov.

    Objavljeno: 29.1.2001
  • Vedno na voljo

    Ko je Hewlett Packard 23. januarja v Budimpešti predstavil nekaj novosti, namenjenih boljšemu poslovanju, zlasti v internetu, si je izbral slogan "vedno na voljo" (Always on). Seveda gre za marketinški slogan, ki ne zdrži posebno natančne presoje s tehnične plati. HP-jevi strokovnjaki so hiteli pojasnjevati, da tudi oni za svojo tehnologijo ne morejo jamčiti več kakor zanesljivost "petih devetic", torej 99,999-odstotno delovanje ali največ 0,001 odstotka časa, med katerim oprema ne deluje.

    Objavljeno: 28.1.2001
  • Brezžična omrežja enakovredna standardnim

    Ameriško podjetje WRQ, ki sodi med vodilne proizvajalce programskih rešitev za povezovanje in omrežja, je izdalo novo različico rešitve za brezžična omrežja NetMotion 2.0. Nova izdaja programske opreme ima med drugim povečano stopnjo šifriranja podatkov med brezžično povezavo in podporo za ročne računalnike.

    Objavljeno: 28.1.2001
  • Java tudi za Palm

    Sun Microsystems je sporočil, da bo pričel prodajati platformo Java 2 Micro Edition (J2ME) za razvijalce programske opreme in Mobile Information Device (MID) profil za PalmOS, operacijski sistem Palmovih ročnih računalnikov. Palm in Sun sta tudi sklenila, da bosta sodelovala pri pripravi specifikacij za programski vmesnik za ročne računalnike.

    Objavljeno: 28.1.2001
  • Intelov predvajalnik MP3

    Intel, največji proizvajalec procesorjev na svetu, je z novim izdelkom, prenosnim predvajalnikom MP3, vstopil tudi v svet zabavne elektronike. Intel Pocket Concert Audio Player odlikuje kar 128 MB pomnilnik, v katerega lahko shranimo za okrog štiri ure glasbe v zapisih MP3 ali Microsoftovem WMA. Z računalnikom ga lahko povežemo prek priključka USB, predvajalniku pa je priložena tudi programska oprema za prenos glasbe iz računalnika v predvajalnik. V predvajalnik je vgrajen tudi radijski sprejemnik.

    Objavljeno: 27.1.2001
  • Drugačni Whistler

    Ob koncu preteklega leta je Microsoft pričel izbranim uporabnikom dostavljati prvo poizkusno različico novega operacijskega sistema za uporabo v različnih posebnih napravah, temelječih na okolju Windows. Razvojna različica se skriva še pod delovnim imenom Whistler Embedded, približno sto uporabnikov in partnerjev podjetja Microsoft, kot so proizvajalci OEM in načrtovalci sistemov, pa bo novi operacijski sistem preizkušalo v različnih napravah (terminalih, blagajnah ...).

    Objavljeno: 27.1.2001
  • Obogateni Solaris

    Kalifornijsko podjetje za razvoj programske opreme z odprto kodo Eazel je napovedalo, da bo s z urejevalnikom datotek in spletnim brskalnikom Nautilus poslej poleg Dellovih računalnikov z operacijskim sistemom Linux opremljalo tudi računalnike podjetja Sun. Z njim naj bi opremljali sisteme, ki bodo delovali z novo različico operacijskega sistema Solaris z novim grafičnim vmesnikom GNOME 2.0.

    Objavljeno: 26.1.2001
  • Acer poskuša rešiti svoje finančne probleme

    Acer še vedno poskuša rešiti svoje finančne probleme. Tako so v lanskem letu več kakor prepolovili svoje proizvodne linije po svetu (s 30 na 13), predvsem v Srednji in Južni Ameriki (s šestih na samo eno). Acerjeva prizadevanja so še neuspešna tudi zaradi upada prodaje PC-jev v zadnji četrtini leta 2000, ki tare tudi druge proizvajalce, kot so Compaq, Dell in Gateway.

    Objavljeno: 26.1.2001
  • NASA in konzorcij za zanesljive računalnike

    NASA je skupaj z ducatom izbranih družb (Adobe, Compaq, Hewlett-Packard, IBM, ILOG, Marimba, Microsoft, Novell, Silicon Graphics, Siebel, Sybase in Sun) ustanovila konzorcij za razvoj računalniških sistemov z visoko stopnjo zanesljivosti delovanja, ki jo zahtevajo določeni sistemi, kot so zdravstvo, vojska, vesoljski poleti, ipd. O obliki sodelovanja se še dogovarjajo.

    Objavljeno: 25.1.2001
  • PIRS za leto 2001

    Slovenska knjiga je izdala novo izdajo svojega poslovnega imenika, PIRS 2001. To je že deveta po vrsti, letos pa je izšla v rekordni nakladi 57.000 izvodov. V prosti prodaji bo paket knjige in plošče CD-ROM stal 25.000 tolarjev (plus davek). Slovenska knjiga PIRS poleg tega ponuja PIRS tudi v spletu, kjer so vsi podatki brezplačni, uporabnost pa je nekoliko omejena v primerjavi s CD-ROM-om.

    Objavljeno: 25.1.2001
  • Osma različica zapisa Windows Media

    Microsoft je napovedal izdajo osme, za zdaj še razvojne različice zapisa Windows Media Audio in Video. Izboljšani algoritmi bodo imeli približno trikrat večjo stopnjo stiskanja podatkov od obstoječih, kar bo omogočalo predvsem hitrejši prenos zvoka in videa prek omejenih zmogljivosti interneta. Zapis Windows Media Audio 8 bo pri toku podatkov 48 Kb/s zmogel podobno kakovost zvoka kakor priljubljeni zapis MP3 pri toku 128 Kb/s - to je blizu CD kakovosti zvoka.

    Objavljeno: 25.1.2001
  • Elektronsko plačevanje po bluetoothu

    Ericsson in ICA Ahold so opravili prva preizkušanja elektronskega plačevanja po brezžičnih povezavah bluetooth. Preizkus so opravili v trgovini ICA v mestecu Täby pri Stockholmu, ki so jo opremili s plačilnim sistemom bluetooth. Preizkus je potrdil uporabo bluetootha v kombinaciji z GSM, WAP in spletnimi tehnologijami za poenostavitev vsakdanjih opravil.

    Objavljeno: 24.1.2001
  • Microsoftova različica Napsterja?

    Ali Microsoft razvija storitev, ki bo podoben Napsterju? To so ugibanja ob novici, da znotraj družbe poteka projekt z imenom Farsite, v okviru katerega naj bi razvili tehnologijo za povezavo računalnikov vsak z vsakim, torej brez namenskih strežnikov, s katero naj bi lahko hitro izmenjevalo med sabo datoteke zelo veliko število računalnikov, tudi tja čez 100.000.

    Objavljeno: 24.1.2001
  • Pomnilniki QBM

    V dvoboj med pomnilniki Rambus DRAM in Double Data Rate (DDR) DRAM se bo kmalu vmešala še tretja tehnologija, ki so jo razvili pri družbi Kentron Technologies. Gre za izboljšavo v načinu prenosa podatkov, saj z relativno preprostimi tranzistorji FET (field-effect transistor) lahko dosežejo prenos kar štirih bitov v enem pomnilniškem ciklu, namesto dveh pri sedanjih pomnilniških vezjih DDR DRAM in enega pri navadnih pomnilnikih SDRAM.

    Objavljeno: 23.1.2001
  • Symantec je prevzel Axent

    Delničarji Symanteca in Axenta so potrdili že napovedano združitev obeh podjetij. Symantec bo prevzel Axent v razmerju ena proti dva na delnico. Julija, ko so pričeli s pogajanji, je bila takšna ponudba kar za 67 odstotkov višja od vrednosti podjetja Axent, vendar je v tem času vrednost Symantecove delnice padla za 46 odstotkov, tako da gre sedaj za povsem realno razmerje vrednosti.

    Objavljeno: 23.1.2001
  • Lahki strežniki podjetij Compaq in Fujitsu Siemens

    Vedno večje zahteve po strežbi podatkov, še zlasti internetni strežbi, pred podjetja postavljajo vse večje težave, saj število strežnikov hitro narašča, ti pa v svoji klasični podobi potrebujejo kar nekaj prostora. Mnogi proizvajalci so zato začeli ponujati strežnike, ki so odločno tanjši in manjši od današnji modelov. Cilj proizvajalcev je ta, da dosežejo delovno višino 1U za vgradnjo v omare. Tako bi lahko v omare vgradili več in prihranili precej prostora.

    Objavljeno: 22.1.2001
  • Iskratel v novem tisočletju

    Na redni letni tiskovni konferenci je eden najuspešnejših delov starega velikana Iskra, podjetje Iskratel, novinarjem predstavilo poslovne rezultate v letu 2000 in načrte za prihodnost.

    Objavljeno: 22.1.2001
  • Majhen in varčen pomnilnik

    Nemški proizvajalec integriranih vezij, Infineon, bo sodeloval s Toshibo pri razvoju nove vrste pomnilnikov. Nova tehnologija temelji na fero-električnih lastnostih snovi. FeRAM naj bi porabil bistveno manj energije od trenutno najbolj razširjenih pomnilnikov DRAM in SRAM, poleg tega pa bodo lahko shranjeval podatke tudi tedaj, ko niso pod napetostjo. Zaradi naštetih lastnosti in majhnosti naj bi bili uporabni predvsem v različnih prenosnih napravah, na primer v prenosnih telefonih. Prvi pomnilniki z zmogljivostjo 32 MB naj bi bili na voljo do konca leta 2002, v prihodnosti pa načrtujejo še razvoj 64 MB in 128 MB pomnilnikov.

    Objavljeno: 22.1.2001
  • Načrti za rešitev Corela

    Corel je za konec januarja napovedal objavo novega strateškega načrta za podjetje, ki je v lanskem letu zabredlo v težave, zmanjšalo število zaposlenih in zamenjalo vodstvo. Dobro obveščeni menijo, da Corel namerava v okviru novega načrta prodati oddelek za razvoj operacijskega sistema Linux in drugih rešitev za ta operacijski sistem.

    Objavljeno: 21.1.2001
  • Ranljivi Interbase

    Strokovnjaki za varnost pri univerzi Carnegie Mellon (CERT - Computer Emergency Response Team) je javnosti razkril veliko varnostno luknjo v podatkovnem strežniku Interbase, ki ga proizvaja podjetje Inprise/Borland. Kakor vse kaže, je izdelek že sedem let (različice 4.0, 5.0 in 6.0) zelo ranljiv, saj je mogoče do zaščitenih podatkov preprosto dostopati prek v kodo zapečenega uporabniškega imena "politically" in gesla "correct", s čimer se premostijo vsi zaščitni mehanizmi v strežniku.

    Objavljeno: 21.1.2001
  • Naslednik MP3 - MP3 Pro

    Nemški inštitut Fraunhofer, izvirni avtor zapisa MP3, in francosko podjetje Thomson sta napovedala novo tehnologijo za stiskanje zvoka, ki jo lahko označimo tudi kot naslednika sedanjega standarda MP3. Novost, ki so jo poimenovali MP3 Pro, je odgovor na Microsoftov zapis Windows Media Audio (WMA), ki je pri enaki kakovosti zvoka precej učinkovitejši od zapisa MP3.

    Objavljeno: 20.1.2001
  • Nov varčni Pentium III

    Intel bo po vsej verjetnosti že v kratkem objavil novo različico procesorja Pentium III, ki bo za delovanje porabil znatno manj električne energije od sedanjih procesorjev Mobile Pentium III. Novi procesor naj bi deloval s taktom 500 MHz, ob tem pa uporabljal zelo nizko napetost - le 1 volt pri delovanju z akumulatorji in 1,1 volta pri priključitvi v električno omrežje.

    Objavljeno: 20.1.2001
  • Sproščen izvoz ameriške računalniške tehnologije

    Eno zadnjih dejanj ameriškega predsednika Billa Clintona pred odhodom iz Bele hiše je bilo povezano prav z računalništvom. Ameriška vlada je spremenila in sprostila dosedanje omejitve za izvoz visoke računalniške tehnologije. Dosedanjo mejo 28.000 MTOPS (milijonov teoretičnih operacij na sekundo) so dvignili na 85.000 MTOPS in s tem omogočili izvoz nekaterih močnejših super-računalnikov.

    Objavljeno: 19.1.2001
  • Microsoft prevzema Great Plains Software

    Z napovedjo prevzema enega ključnih partnerjev pri poslovnih programih za srednja in mala podjetja, Great Plains Software, je Microsoft naredil odločilen korak tudi na to področje. Predstavniki obeh podjetij so povedali, da bo združitev prinesla integrirane in razširljive poslovne rešitve, ki bodo omogočale uspeh majhnim in srednjim podjetjem v vse bolj povezanem svetovnem gospodarstvu. Osnova za novo programsko opremo bo Microsoftova platforma .NET, predstavniki podjetij pa že napovedujejo, da bodo z novimi načrti premostili vrzel med sedanjim načinom uporabe programske opreme na osebnih računalnikih in naslednjim rodom programske opreme in storitev.

    Objavljeno: 19.1.2001
  • Človek v delovnem procesu

    Založba Moderna organizacija, ki deluje znotraj Fakultete za organizacijske vede v Kranju, je izdala ploščo dr. Zvoneta Balantiča z naslovom Človek - delo - učinek. Večpredstavna vsebina, izdelana v MS Powerpointu, je lična in privlačna kombinacija teoretičnega znanja na temo človeka v delovnem procesu ter praktičnih prikazov iz realnega sveta industrije in sorodnih okolij.

    Objavljeno: 18.1.2001
  • Zelena luč za združitev America Online in Time Warner

    Ameriška zvezna komisija FCC je po nekaj mesecih preučevanja dala zeleno luč za združitev družb America Online in Time Warner. S tem je nastalo eno največjih svetovnih podjetij s področja medijev in informacijske vsebine, saj bo nova družba imela čez 26 milijonov uporabnikov internetnih storitev, televizijske hiše CNN in HBO, revijo Sports Illustrated, filmsko družbo Warner Bros in še marsikaj drugega.

    Objavljeno: 18.1.2001
  • Stratus Technologies

    Compaq, Intel in družba DB Capital so skupno vložili kar 115 milijonov dolarjev v družbo Stratus Technologies, proizvajalca strežnikov z visoko stopnjo zanesljivosti delovanja, ki za delovanje uporabljajo Intelovo arhitekturo in Microsoftove operacijske sisteme.

    Objavljeno: 17.1.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji