• Ericsson bo spremenil svojo organizacijo

    Švedski proizvajalec telekomunikacijske opreme Ericsson je v prvem četrtletju ustvaril 366 % več dobička pred obdavčitvijo kakor lani. Usmeriti se želijo predvsem na mobilni internet, zato bodo tri obstoječa poslovna področja nadomestili s šestimi novimi poslovnimi skupinami: mobilni sistemi, večstoritvena omrežja, izdelki za široko rabo, podatkovna hrbtenična in optična omrežja, internetne rešitve ter sistemske storitve. Menijo, da bodo tako ustvarili pomembno izhodišče za učinkovit spopad z eksplozivno rastjo, ki jo pričakujejo pri programih in storitvah mobilnega interneta.

    Objavljeno: 18.5.2000
  • Najsodobnejša tovarna za integrirana vezja

    NEC je na severu Japonske v mestu Yamagata odprl tovarno za proizvodnjo integriranih vezij, ki velja ta hip za najbolj tehnološko napredno na svetu. Tovarna je prva, ki bo izdelovala velikoserijske izdelke z 0,13-mikronsko tehnologijo, obenem pa tudi prva, ki bo na širši računalniški in telekomunikacijski trg prinesla izdelke z bakrenimi namesto z aluminijastimi povezavami. Iz nove tovarne si lahko kupci obetajo hitrejša in manjša vezja, primerna predvsem za rabo v prenosnih izdelkih.

    Objavljeno: 18.5.2000
  • Lotusov projekt Bluejay

    Lotus je maja oznanil nov projekt z delovnim imenom Bluejay, v katerem naj bi naredili dodatke za strežnik Domino 5.0, ki bodo omogočale uporabo Microsoftovega odjemalca s strežnikom Domino. Bluejay bo omogočal odjemalcem Outlook enako funkcionalnost kakor pri delu s strežnikom Microsoft Exchange 2000. Lotus se je za korak odločil zato, da bi uporabniki paketa Microsoft Office in odjemalca Outlook kot alternativo lahko uporabljali tudi Domino ali pa hibridno okolje za sodelovanje, v katerem bi bila prisotna tako Domino 5.0 kakor Exchange 2000.

    Objavljeno: 18.5.2000
  • 5. NT konferenca

    Portoroški turistični kompleks Bernardin je bil začetek maja prizorišče pete, s tem že jubilejne konference NT, namenjene uporabnikom Microsoftovih izdelkov in izdelkov partnerskih podjetij. Letošnja konferenca je doživela precejšnjo medijsko pozornost že pred samim začetkom, saj so organizatorji prireditev razprodali že več kot mesec dni pred začetkom dogajanja. Skupno se je prijavilo okoli 940 slušateljev iz več kot 500 slovenskih podjetij. Če k temu štejemo še vse predavatelje organizatorje in druge goste, se je številka dvignila čez 1000 udeležencev, kar je za slovenske razmere nov rekord. Hoteli Bernardin in prireditveni prostori v hotelu Emona so bili izkoriščeni do skrajnih meja, zato se že postavlja vprašanje, kako v prihodnje, saj so že letos morali veliko število prijavnic zavrniti. Izkaže se, da Slovenija pravzaprav nima primernih centrov za organizacijo tako velikih dogodkov.

    Objavljeno: 17.5.2000
  • Boljši GPS za vse

    Od začetka maja je sistem za določanje zemljepisnega položaja GPS enako razpoložljiv vsem uporabnikom. Predsednik Clinton je sprejel odločitev o ukinitvi načrtnega in naključnega motenja signala za nevojaške namene (Selective Availability -- SA) in je tako praktično vsem uporabnikom zagotovil natančnost, ki so jo prej imeli samo v ameriški vojski. Ameriški predsednik je pred štirimi leti napovedal, da bodo to omejitev odpravili šele leta 2006, vendar se je povsem nepričakovano odločil za odpravo že sedaj.

    Objavljeno: 17.5.2000
  • Inprise/Borland in Corel preklicala napovedano združitev

    -- 16. maj, Scotts Valley, Kalifornija.

    Objavljeno: 17.5.2000
  • Lucent in Siemens bosta izdelovala telefone 3G

    Siemens in Lucent bosta skupaj razvijala, preizkušala in tržila mobilne terminale tretjega rodu. Namen njunega sodelovanja je skrajšati čas trženja novih terminalov in zagotavljati združljivost Siemensovih telefonov z Lucentovo infrastrukturo. Lucent je proizvajal telefone še v času, ko je bil del velikana AT&T, vendar so se odločili, da to ni njihovo glavno področje delovanja, zato na tem področju delujejo izključno s partnerji. Siemens že ima partnerstva s proizvajalcema NEC in Casio. V prvem primeru gre za sodelovanje pri oblikovanju infrastrukturnih izdelkov, v slednjem pa za izdelavo mobilnih internetnih naprav.

    Objavljeno: 17.5.2000
  • Appleova podpora za digitalne kamkoderje

    Apple si prizadeva, da bi čim več uporabnikov pritegnil s podporo za digitalne kamkoderje. Da bi povečali zanimanje za računalnike, opremljene z vmesniki IEEE-1394 (iMac DV, PowerMac G4 in PowerBook G3), so se odločili, da videourejevalnik iMovie, doslej na voljo le v kompletu z računalnikom iMac DV, ponudijo brezplačno in s tem omogočijo znaten prihranek pri domači digitalni montaži posnetkov.

    Objavljeno: 17.5.2000
  • Most med računalniki in sistemi hi-fi

    Podjetje Voyetra Turtle Beach je predstavilo novo večpredstavno napravo, ki povezuje računalnike in hišne sisteme hi-fi. AudioTron je ime napravi, ki jo priključimo na hišni sistem hi-fi, omogoča pa odkodiranje in predvajanje zvočnih posnetkov v zapisih MP3 in WMA. V bistvu gre za specializiran računalnik, opremljen z operacijskim sistemom Windows CE, ki prek omrežne povezave omogoča dostop do posnetkov, shranjenih na diskih ali drugih nosilcih domačega računalnika.

    Objavljeno: 17.5.2000
  • Digitalna denarnica

    Podjetje Minds@Work je predstavilo zanimivo prenosno napravo, ki so jo poimenovali Digital Wallet (digitalna denarnica). V bistvu gre za specializiran računalnik, ki omogoča shranjevanje in dostop do velike količine podatkov na poti, zlasti v navezi s prenosnimi napravami, kot so digitalni fotoaparati, predvajalniki glasbe MP3, žepni in ročni računalniki ter druge naprave. Naprava Digital Wallet je nekoliko večja od ročnega računalnika, vgrajen pa ima prenosni disk z zmogljivostjo 6 GB.

    Objavljeno: 17.5.2000
  • Microsoft in Xerox ustanovila podjetje ContentGuard

    Microsoft in Xerox sta ustanovila skupno podjetje ContentGuard, ki bo razvijalo in tržilo sisteme za nadzor avtorskih in drugih pravic v sodobnih računalniških zapisih, od digitalnih dokumentov do filma, glasbe in digitalnih knjig.

    Objavljeno: 16.5.2000
  • Ročni računalniki Visor tudi v Evropi

    Podjetje Handspring je začelo prodajati ročne računalnike Visor tudi v Evropi. Računalnike, ki imajo vdelan operacijski sistem PalmOS ter zanimive dodatke Springboard, je mogoče kupiti trenutno izključno prek posebne spletne trgovine za Evropo, osnovni model Visor pa je na voljo za 350 mark. Čez nekaj časa bodo na voljo tudi v trgovinah mednarodnih prodajnih verig MediaMarkt in Dixons, proti koncu poletja pa tudi prek partnerjev v različnih državah.

    Objavljeno: 16.5.2000
  • Internet z višin

    Letalski proizvajalec Boeing bo letalskim družbam ponujal satelitske komunikacijske storitve, ki bodo potnikom omogočale dostop do interneta, elektronske pošte, televizijskih programov in informacijskih storitev. Z Boeingom bodo pri zagotavljanju tehnologije in vsebin sodelovali CNN Inflight Services, Mitsubishi, Alenia Spazio, Loral Skynet, Matsushita Avionics in CNBC. Napovedane storitve bodo najprej ponudili predvidoma leta 2002 v Severni Ameriki. Sprva bodo predvajali prek obstoječih anten in satelitov, postopoma pa bodo dodajali nove in storitve širili tudi na druga območja. Cene bodo po napovedih primerljive storitvam mobilne telefonije.

    Objavljeno: 16.5.2000
  • Olympus Camedia C-3000

    Olympus je predstavil cenejšo različico digitalnega fotoaparata s tipalom, ki ima več kakor 3 milijone za svetlobo občutljivih elementov. Olympus Camedia C-3000 Zoom ima večino lastnosti močnejšega modela C-3030 Zoom, recimo ločljivost 2048 × 1536, trikratni optični zum in več načinov delovanja, njegova posebnost pa je zmožnost snemanja do 60 sekund dolgih videoposnetkov z ločljivostjo 15 slik na sekundo in zvokom. Vse skupaj je shranjeno v zapisu Apple Quicktime. Olympusov novinec ima videoizhod, s katerim lahko posnetke presnamemo ali prikažemo na televizorju, pa tudi vmesnik USB za priključitev na televizor. V ZDA bo naprodaj za 800 dolarjev.

    Objavljeno: 16.5.2000
  • Privatizacija hrvaških telekomunikacij se nadaljuje

    Nova hrvaška vlada je sklenila nadaljevati prodajo Hrvatskih telekomunikacij (HT). Prejšnja hrvaška vlada je izpeljala prvo fazo privatizacije HT, ko je lastnik 35 % deleža postal Deutsche Telekom. Predvidevajo, da bodo 14 % najbolj dobičkonosnega javnega podjetja na Hrvaškem podelili ali prodali po znižanih cenah zaposlenim in drugim upravičencem, javno ponudbo za 21 % pa načrtujejo jeseni. Delnice naj bi bile na voljo tako na hrvaških kakor tudi na tujih trgih. Vlada bo obdržala približno 30 % lastništva, postopek privatizacije naj bi sklenili naslednje leto.

    Objavljeno: 15.5.2000
  • Boljša standardizacija Linuxa

    Dosedanji ločeni organizaciji za standardizacijo Linuxa, Linux Standard Base in Linux International Initiative, sta se dogovorili o združitvi in izdelavi enotnih smernic glede standardov in programskih specifikacij. Združenje so že podprle vse večje distribucije Linuxa, kot so Red Hat, Caldera, SuSE, Corel in TurboLinux, pa tudi veliki podporniki, kot sta IBM in SAP. Organizacija se bo najprej osredotočila na izdelavo specifikacije Linux Standard Base 1.0, ki bo omogočala izdelavo združljivih programov tudi na nivoju izvršne kode. Zaradi pomanjkanja takega standarda danes le 65 % do 70 % programov deluje na vseh različicah Linuxa brez potrebe po spremembah na nivoju kode.

    Objavljeno: 15.5.2000
  • Intel opušča razpoznavne procesorske številke

    Pod pritiskom javnosti in organizacij za zaščito zasebnosti posameznikov so se pri Intelu odločili, da bodo postopno opustili pred več kakor letom dni predstavljeni sistem za vodenje zaporednih številk svojih procesorjev za razpoznavanje istovetnosti računalnika. Sistem bodo še letos odstranili v novih modelih procesorjev Willamette.

    Objavljeno: 15.5.2000
  • IBM-ovi računalniki NetVista s podporo za EON

    IBM je v ZDA začel prodajati računalnike NetVista, prve izdelke s podporo za novo strategijo EON. Najbolj zanimiv je računalnik NetVista S40, prvi IBM-ov računalnik brez nekaterih starih tehnologij, kot so vodilo ISA, disketni pogon, zaporedni in vzporedni vmesniki ter vmesniki PS/2. Vse te nadomešča pet vtičnic USB, računalnik pa je zato tudi cenejši. Priporočena cena za različico s procesorjem Celeron 566, 64 MB RAM in 10 GB diskom je le 700 dolarjev. Za doplačilo si je mogoče omisliti dodatek Portable Drive Bay 2000, ki ga pritrdimo na bok računalnika, v njem pa lahko izmenjujemo pomnilniške enote, namenjene prenosnim računalnikom (vključno z enoto CD-ROM, disketnikom ...). Računalnik bo na voljo le z operacijskim sistemom Windows 2000.

    Objavljeno: 15.5.2000
  • Pritožbe nad početjem družbe Microsoft

    Vse več podjetij se pritožuje nad početjem družbe Microsoft pri uvajanju standardov v okolju Windows 2000. Najprej so se pritožili razvijalci izdelkov za zaščito s sistemom Kerberos, nad katerim bdi mednarodna organizacija IETF. Microsoft naj bi vgradil razširitve, ki niso v skladu s standardom, njihovega pomena pa do nedavnega niso hoteli razkriti drugim.

    Objavljeno: 14.5.2000
  • Svetla prihodnost AMD-ja

    Po nekaj letih finančnih težav je podjetje AMD končno zlezlo iz rdečih številk. Po zaslugi odlične prodaje procesorjev Athlon in dobre prodaje procesorjev K6 za prenosne računalnike je AMD lansko rekordno izgubo spremenil v dobiček, ki so ga delničarji podjetja že težko pričakovali. Razen pri procesorjih je AMD zelo uspešen tudi pri pomnilniških vezjih Flash RAM, katerih povpraševanje zaradi priljubljenosti digitalnih fotoaparatov, predvajalnikov digitalne glasbe in ročnih računalnikov vse bolj narašča. AMD namerava letos skupaj s partnerjem Fujitsu močno razširiti proizvodne zmogljivosti na tem področju.

    Objavljeno: 14.5.2000
  • Deutsche Telekom kupuje v Srednji Evropi

    Deutsche Telekom je potrdil, da je ponudil 800 milijonov dolarjev za 51 % slovaškega državnega telekomunikacijskega operaterja Slovenske Telekomunikacie. Druga ponudnika sta nizozemski KPN in Telekom Austria. Slovenske Telekomunikacie imajo zagotovljen monopol nad stacionarno telefonijo do konca leta 2002, obenem pa so tripetinski lastnik operaterja mobilne telefonije Eurotel Bratislava. Zmagovalca naj bi slovaška vlada oznanila do konca maja, saj končne ponudbe ni treba oddati pred sprejemom zakona o telekomunikacijah, ki bo v parlamentarno proceduro vstopil na naslednji seji 9. maja. Slovaška vlada želi prodati naslednjih 15 % slovaškega telekoma Evropski banki za obnovo in razvoj, ohraniti pa želi preostalih 34 %.

    Objavljeno: 14.5.2000
  • Pirati med uslužbenci Intela

    Piratiziranje srečamo včasih tudi tam, ker tega ne bi pričakovali. FBI je v začetku maja aretiral pet uslužbencev družbe Intel, ki so bili povezani v piratsko skupino "Pirates with Attitude". Uslužbenci so skupini hekerjev iz Kanade in ZDA zagotovili strojno opremo, v zameno pa so dobili ilegalne kopije programske opreme. Skupno naj bi s tem oškodovali proizvajalce za več kakor milijon dolarjev. Grozi jim pet let ječe in kazen v višini 250.000 dolarjev.

    Objavljeno: 13.5.2000
  • OpenSAN

    Podjetje Compaq je med prvimi, ki je predstavilo podporo za standard OpenSAN. Konec aprila so podali novo celostno strategijo za razvoj tovrstnih izdelkov. Med novostmi so spletne dveri SANworks Enterprise Network Storage Manager, ki omogočajo centraliziran spletni nadzor diskovnih strežnikov v omrežju, povezati pa jih je mogoče tudi z drugimi nadzorniškimi paketi, kot so CA Unicenter TNG, Tivoli Enteprise in HP OpenView. Druga novost je SANworks Management Appliance, samostojni krmilni modul, ki omogoča nadzor opreme v omrežju SAN brez potrebe po prisotnosti celotnega računalnika. Poleg nadzora omogoča tudi beleženje podatkov in izdelavo poročil, na primer za obračun storitev.

    Objavljeno: 13.5.2000
  • Omrežni računalniki -- še en poizkus

    Nekatere zamisli težko umrejo. Larry Ellison, karizmatični vodja podjetja Oracle, je v začetku maja ponovno obudil že skoraj pozabljene omrežne računalnike (Network Computer -- NC). Ustanovil je družbo New Internet Computer Co. (NICC), ki bo v kratkem ponudila internetni računalnik za 199 dolarjev: brez diska, z lastnim operacijskim sistemom, namenjen izključno za rabo z internetom. Novo podjetje bo vodila Gina Smith, doslej novinarka na ameriškem radiu in televiziji. Računalnik bo sprva na voljo le za izobraževalne ustanove.

    Objavljeno: 13.5.2000
  • Prodaja Boscheve enote za mobilno telefonijo potrjena

    Bosch je napovedal prodajo enot za mobilno telefonijo Siemensu, Evropska komisija pa je prve dni maja to tudi odobrila. Siemens bo tako prevzel razvojno in raziskovalno dejavnost nekdanjih Boschevih podružnic, pa tudi njihove pogodbene obveznosti. Proizvodnjo bo v imenu Siemensa prevzel zunanji izvajalec. Bruselj ni imel pripomb na ta nakup, saj po njihovem mnenju Siemens ne bo ustvaril prevladujočega položaja. Menijo, da "so tako na državnih kakor tudi na vseevropski ravni prisotni močni dobavitelji, med njimi tudi taki s pomembnimi deleži".

    Objavljeno: 13.5.2000
  • Dvanajst tekmecev za nemško dovoljenje 3G

    Nemški poštni in telekomunikacijski regulator Reg TP je oznanil dvanajst tekmecev za šest dovoljenj mobilne telefonije tretjega rodu. Dražba zanje naj bi se začela konec julija ali v začetku avgusta. Poleg vseh obstoječih štirih nemških operaterjev GSM so se prijavili tudi Debitel, Vivendi, Mobilcom Multimedia (skupna naložba v kateri sodeluje France Telecom) in Group 3G, katerega lastniki so španska Telefonica, finska Sonera in britanski Orange. Nemci upajo, da bodo od dražbe iztržili 50 milijard dolarjev (Britancem je uspelo "le" 35,3 milijarde), s katerimi bodo zmanjšali nacionalni dolg. Dražba se začne pri 100 milijonov mark, višanje cene pa je možno v korakih po 100 tisoč mark. Eden od kandidatov ocenjuje, da bo za dovoljenje porabil 18 milijard mark, za gradnjo omrežja pa še tretjino te vsote.

    Objavljeno: 12.5.2000
  • Compaq zapustil podpredsednik družbe

    Podjetje Compaq je zapustil Enrico Pesatori, podpredsednik družbe in vodja oddelka Enterprise Solutions and Services. Pesatori je imel v Compaqu v zadnjih letih pomembne vloge, med drugim pa je bil predsednik Tandema, potem ko ga je Compaq kupil leta 1997. Pred tem je bil direktor družb Zenith Data Systems in Olivetti North America. Pesatori bo postal direktor in predsednik novega proizvajalca strežnikov Synaxia Networks, ki mora prve izdelke šele predstaviti.

    Objavljeno: 12.5.2000
  • Štiriprocesorski PowerMac G4?

    Apple naj bi na konferenci Worldwide Developer Conference predstavil dvoprocesorske in morda celo štiriprocesorske različice najzmogljivejših računalnikov PowerMac G4. Z novimi delovnimi postajami naj bi laže tekmoval ali celo presegal zmogljivosti računalnikov PC, ki so po hitrosti že dosegli 1 GHz. Novi računalniki naj bi uporabljali 500 MHz procesorje PowerPC G4, za pravilno uporabo pa bo potreben operacijski sistem MacOS X, ki je trenutno še v razvojni fazi.

    Objavljeno: 12.5.2000
  • Mobitel spremenil celostno podobo in uvedel nova Mobipaketa

    Operater mobilne telefonije Mobitel ima od danes nov logotip, ki so ga poimenovali "mafna". Združuje črko m, ki simbolizira Mobitel, znak @ kot simbol povezave z internetom ter oblaček, ki zaznamuje govor. Nove celostne podobe bosta deležena tudi nova Mobipaketa s skupnim imenom Mobi+ (Mobi in), ki bosta v trgovinah od ponedeljka, 15. maja.

    Objavljeno: 12.5.2000
  • Prvi DVD-ROM s hitrostjo 16x

    Pioneer je predstavil prvi DVD-ROM s hitrostjo 16x. Model DVD-A05S predstavlja že peti rod enot DVD-ROM tega japonskega proizvajalca, v prodaji pa bo predvidoma v mesecu maju. Predvajalnik omogoča prebiranje podatkov s plošč DVD-ROM s hitrostjo 16x (21,6 MB/s) in CD-ROM s hitrostjo 40x (6 MB/s). Povprečni čas dostopa je 85 ms (DVD-ROM) ali 70 ms (CD-ROM), kakor pri dosedanjih modelih pa so pri Pioneerju izbrali vmesnik ATAPI (EIDE) in mehanizem z vstavljanjem plošč skozi režo. Nova enota DVD-ROM brez težav prebira niz različnih nosilcev, med katerimi tudi CD-R, CD-RW, DVD-R in DVD-RW.

    Objavljeno: 12.5.2000
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji