Evropska unija uradno sprejela sporni zakon
Za sporni zakon o avtorskih pravicah in enotnem digitalnem trgu je glasovalo devetnajst držav Evropske unije ter s tem potrdilo nova pravila, ki jih bodo članice morale v prakso prenesti v roku dveh let.
Za sporni zakon o avtorskih pravicah in enotnem digitalnem trgu je glasovalo devetnajst držav Evropske unije ter s tem potrdilo nova pravila, ki jih bodo članice morale v prakso prenesti v roku dveh let.
Poročali smo že, da je izsiljevalski »virus« konec marca zaklenil vse računalnike največjega proizvajalca aluminija na svetu, norveškega podjetja Norsk Hydro. Podjetje je ostalo brez informacijskega sistema in brez podatkov, ki so ključni za delovanje podjetja. Rešili so se (tudi) s pomočjo zaposlenih, ki ne zaupajo računalnikom in si pomembne stvari – natisnejo!
Oblikovalska agencija AKQA je s pomočjo umetne inteligence izumila nov šport.
Nedavne raziskave družbe Gartner in Synergy Research potrjujejo domneve, da prodaja storitev v oblaku še vedno strmo narašča, a strokovnjaki kljub temu navajajo, da je to šele začetek trenda, ki se bo v prihodnjih letih še okrepil.
Bliža se trenutek, ko bo Evropska komisija sprejela prvi standard, ki bo omogočal brezžično povezavo med vozili ter med vozili in prometno infrastrukturo. Toda v ozadju poteka srdita bitka med dvema taboroma, od katerih vsakdo zagovarja svojo tehnološko osnovo.
Raziskava družbe Symantec je razkrila žalostno sliko stanja varnosti v hotelski industriji. Pregled spletnih rezervacijskih sistemov je pokazal, da več kot dve tretjini hotelskih družb nehote razkriva osebne podatke o gostih ali pa zaradi pomanjkljivih varnostnih mehanizmov omogoča razmeroma preproste nepooblaščene vdore v vire podatkov.
Medijska hiša Bloomberg je objavila poročilo, ki razkriva podrobnosti o tem, kaj digitalne pomočnice pravzaprav počnejo ob razpoznavi govora njihovih uporabnikov. Izkaže se, da lahko posnetke izgovorjenih vprašanj ali ukazov v določenih okoliščinah posluša nekdo izmed več tisoč uslužbencev, ki skrbijo za kakovost razpoznave govora, kadar računalniški algoritmi pač ne znajo razbrati vsebine.
Švicarska vlada je odprla razpravo o predlogu spremembe zakonodaje, po katerem bi postavili zakonske temelje za uporabo tehnologije veriženja blokov (blockchain) in porazdeljenih knjig (DLT, distributed ledger technology) v švicarskem svetovno priznanem finančnem sektorju.
Državni regulator Bosne in Hercegovine je pred nekaj dnevi telekomunikacijskim operaterjem predal dovoljenja za uvajanje omrežij četrte generacije. V času, ko svet počasi koraka proti omrežjem pete generacije (5G), je BiH zadnja evropska država, ki se bo priključila na vlak 4G.
Panasonic je na pohištvenem sejmu in sejmu življenjskega sloga v Milanu razkril koncept prozornega televizorja oziroma zaslona OLED, ki ga zlahka spregledamo in dojamemo zgolj kot pohištveni element. Inovativni koncept je predstavljen v sodelovanju s švicarsko pohištveno znamko Vitra.
Samsung je predstavil nove modele pametnih telefonov Galaxy srednjega razreda, med katerimi je tudi model Galaxy A80, ki prinašala vrtljiv drsni modul s fotografskimi tipali, tako da je zaslon telefona povsem brez robov in brez zarez.
Z mobilnimi telefoni naokrog trosimo številne podatke, med katerimi so zanimiv tudi lokacijski. Navadili smo se že, da Apple ali Google zelo dobro poznata lokacijo uporabnikov pametnih telefonov, a ne smemo pozabiti, da isto ve tudi operater. V resnici ve operater še več, saj tudi ob izklopu podatkov in vseh naprednih funkcij, še vedno lahko sorazmerno natančno triangulira položaj uporabnika, hkrati pa pozna njegovo identiteto. Precej bolj natančno kakor Google ali Apple.
Trgovci vse bolj stremijo, da bi v velikih mestih (pa tudi drugod) dostave izdelkov končnim kupcem opravili kar s pomočjo robotiziranih vozil. V zadnjih letih je bilo veliko pilotskih projektov, toda kot kaže zdaj ponekod ti prehajajo uspešno v vsakdanjo rabo.
Pred začetkom sestanka vlad 16+1 (16 držav srednje in vzhodne Evrope + Kitajska) v Dubrovniku, je Hrvaška Vlada s Huaweiem podpisala sporazum, ki temu kitajskemu velikanu na Hrvaškem odpira vrata v smeri Pametnih mest.
Šef Forda, Jim Hackett, je na dogodku Detroit Economic Club v pogovoru povedal, da bodo samovozeči avtomobili po njegovem še dolgo omejeni na zelo ozke in specializirane namene, predvsem pa bodo vozili le po strogo omejenih delih nekaterih mest. Ker da je problem samodejne vožnje tako zelo kompleksen.
Bang & Olufsen še vedno navdušuje s svojimi oblikovnimi mojstrovinami in nenavadnimi idejami v kombinaciji s sodobno elektroniko. V okviru oblikovalske razstave Milan Design Week 2019 so tako prikazali nov televizor Beovision Harmony, pri kateremu se ob uporabi zvočniki »odprejo« kot krila od metulja.
Google je v okviru konference Google Cloud Next predstavil močno prenovljeno strategijo na področju nudenja storitev v Oblaku: Z njo se želi v tekmi proti Amazonu, Microsoftu in drugim ponudnikom oblačnih storitev zahteti še više. Novosti in sprememb je toliko, da želi Google celotnemu področju oblačnih storitev hkrati dati tudi novo podobo in tržno znamko.
Microsoft je že lani decembra najavil, da bo opustil lastno jedro za spletni brskalnik in namesto tega v svojem brskalniku Edge uporabil odprtokodno jedro Chromium, ki je tudi osnova za Googlov Chrome, Opero in nekatere druge brskalnike. Zdaj je objavil tudi prvo delujočo in javno dosegljivo preizkusno različico novega brskalnika Edge, ki je sprva namenjena predvsem razvijalcem. Kasneje bo sledila širša javna preizkusna faza, preden bo objavljena končna koda.
Spletni portal Sixthtone v zanimivem članku poroča o tem, da v nekaterih kitajskih šolah poskusno uvajajo kamere z ustrezno strojno in programsko opremo, ki med poukom ocenjuje, koliko so učenci zbrani, kako zbrano pišejo, koliko sodelujejo in ali morda pri pouku tudi zaspijo.
V prihodnjih letih se bo število satelitov v vesolju močno povečalo, saj številna podjetja snujejo svoje konstelacije satelitov za globalni internet. SpaceX, Iridum, Facebook, OneWeb in Amazon bodo v vesolje skupaj ponesli več tisoč satelitov, ki bodo povečali gnečo v orbitah blizu površja. Že sedaj pa imamo težave z identifikacijo obstoječih satelitov.
Marsikdo danes ob besedah umetna inteligenca zgolj zamahne z roko in izjavi, da so to spet velike filozofije znanstvenikov in mokre sanje velikih svetovnih informacijskih podjetij in ja, posebej Kitajske.
Swiss-Type CNC obdelovalni stroji, ki jih poznamo tudi pod imenom dolgostružni avtomati oz. dolžinske CNC stružnice, niso stroji, izdelani v Švici, ampak gre za poseben tip CNC stružnic, kjer gibanja po Z osi ne izvaja orodje, ampak obdelovanec.
Prvo prepoznavanje voznikov na mostu Robert F. Kennedy Bridge v New Yorku je bilo neuspešno.
Današnji avtomobili, ki podpirajo samodejno vožnjo po običajnih cestah so opremljeni z vrhunsko, zmogljivo, a drago opremo, kot so radarji LIDAR, zmogljivi namenski računalniki in številna druga tipala. Zato preseneča, da je mlado zagonsko podjetje Wayve iz okrilja univerze Cambridge v Veliki Britaniji predstavil rešitev, ki za samodejno vožnjo uporablja zgolj razmeroma običajne kamere, sprejemnik GPS in računalniško opremo, ki stane le drobec tega, kar uporabljajo Waymo (Google), Uber, Tesla in drugi velikani.
Uradna predstavitev nove generacije telefonov Google Pixel 4 bo najbrž šele sredi jeseni, toda na spletu so se že začele pojavljati bolj ali manj preverjene informacije o značilnostih novih telefonov. Vse kaže, da bo Google z novo generacijo opustil uporabo zareze na zaslonu, ki je bila značilna za Pixel 3, pa tudi številne druge izdelke lanskoletne generacije.
V Veliki Britaniji so že pred časom sprejeli zakon, ki »ščiti« mladoletne pred menda kvarnim vplivom spletne pornografije. Te dni ga bodo končno začeli postavljati v življenje, čeprav naj bi trajalo še nekaj mesecev, preden bo dokončno zaživel.
Britanski princ Harry, ki je v svetu (no, v Veliki Britaniji) pomemben le zato, ker se je rodil pomembnim staršem, je ob obisku britanske dobrodelne organizacije YMCA, ki skrbi za otroke, povedal tudi nekaj besed o nečem, kar je nevarnejše od ilegalnih drog.
Zgolj eden dni po najavi ustanovitve svetovalnega odbora za etična vprašanja o umetni inteligenci, avtomatizaciji in sorodnih tehnologijah (ATEAC) je Google sporočil, da ga bodo razpustili. K temu jih je prisilil izrazito negativen odziv javnosti na izbor Kay Coles James kot članice odbora. Problematična je tudi vključitev Dyan Gibbens.
Uporabniki Nike športnih copat AdaptBB (350 USD!) poročajo o tehničnih težavah, ki jih imajo z njimi. Kakšnih tehničnih težavah, saj gre le za superge??, boste rekli. Po nadgradnji strojne programske opreme so »brickane«, neuporabne…
Poročali smo že, da je MySpace, nekdaj izredno priljubljen predhodnik današnjih družabnih omrežij, pred kratkim izgubil vse vsebine, ki so jih uporabniki nanj naložili pred letom 2015. Vsaj delček teh je sedaj dostopen v internetnem arhivu archive.org.