• Ameriška vojska bo uporabljal nosljive računalnike

    Izdelovalec >>nosljivih<< računalnikov (wearable computer) Xybernaut je z ameriško mornarico in nacionalno gardo sklenil pol milijona dolarjev vreden posel o dobavi testnih primerkov njihovega modela MA4-TC. Vojska bo z njihovo pomočjo raziskala, kako lahko take naprave pomagajo pri prostoročnem komuniciranju in prenosu podatkov posadkam za popravila letal in oborožitvenih sistemov.

    Objavljeno: 22.5.2001
  • Hitachijev peresnik s procesorjem Crusoe in Linuxom

    Hitachijeva peresnik Flora-ie 55mi, ki je zaenkrat na voljo zgolj na Japonskem, temelji na Transmetinem procesorju Crusoe TM3200, s taktom 400 MHz in operacijskem sistemu Midori Linux, ki so ga prav tako razvili pri Transmeti. Napravo je mogoče upravljati preko 10,4 palčnega zaslona z aktivno matriko, ki je občutljiv na dotik, kot dodatna možnost sta na voljo tudi miška in tipkovnica.Na splet napravo priklopimo preko vgrajenega brezžičnega vmesnika po standardu IEEE 802.11b, kar omogoča hitrost prenosa 11 Mb/s. Tablica ima od 64 do 192 MB pomnilnika, akumulator pa zadostuje za približno tri ure dela.

    Objavljeno: 22.5.2001
  • Sony in Sharp razvila sistem za domača omrežja iz optičnih vlaken

    Podjetji Sony in Sharp sta razvili sistem OP i.Link, ki temelji na komunikacijskem protokolu IEEE1394, znanim tudi pod imenom Firewire, le da za prenos podatkov uporablja optična vlakna, ki omogočajo bistveno večje hitrosti. Tako kot Firewire, bo tudi OP i.Link primeren za prenos videa, zvoka ali podatkov med domačimi elektronskimi napravami, kot so digitalne video kamere, predvajalniki DVD in računalnikom ter tako gradnik domačih omrežij.

    Objavljeno: 22.5.2001
  • Novosti iz Olympusa

    Proizvajalci digitalnih fotoaparatov ne počivajo, tako da smo iz meseca v mesec deležni novih modelov. Olympus je tako v maju predstavil model Camedia D-510 Zoom, ki je zamenjava za uspešni D-490 Zoom. Fotoaparat ima trikratno optično povečavo, oziroma 7,5-kratno digitalno povečavo in avtomatski fokus pri čemer je spremenljiva razdalja goriščnice enaka 35 - 105 mm pri navadnih 35 mm fotoaparatih. Digitalna povečava poveča to vrednost na 262 mm, občutljivost na svetlobo znaša od 100 - 400 ISO.

    Objavljeno: 22.5.2001
  • Nikon Coolpix 995 in 775

    Pred kratkim predstavljeni Nikonov digitalni fotoaparat Coolpix 995 temelji na Coolpixu 990, opremljen pa je s tipalom CCD ločljivosti 3.34 milijona svetlobnih elementov in 4-kratno optično povečavo, ki ustreza goriščni razdalji med 38 in 152 mm na standardnem 35 mm fotoaparatu. Najmanjši čas odpiranja zaslonke znaša zgolj 1/2300 sekunde pri svetlobni občutljivosti filma ISO 800. Fotoaparat napaja litijev akumulator, dodana pa mu je pomnilniška kartica CompactFlash zmogljivosti 16 MB ter obsežna zbirka programske opreme. Na računalnik ga priključimo preko vmesnika USB. Nikon novi digitalni fotoaparat ponuja za ceno 900 dolarjev.

    Objavljeno: 21.5.2001
  • AMD tudi pri strežnikih

    AMD napoveduje, da bo s predstavitvijo dvoprocesorskih delovnih postaj in strežnikov spodnjega razreda uspešno konkuriral Intelu tudi na tem področju. Novi sistemi bodo temeljili na procesorju Palomino (nekoliko izboljšani Athlon) z začetnim taktom 1 GHz in sistemskem naboru 760 MP, ki uporablja pomnilnik DDR. Neuradni datum predstavitve je 15. maj, delujoče prototipe pa smo že lahko videli na letošnjem CeBitu.

    Objavljeno: 21.5.2001
  • Compaq predstavil nove izdelke in storitve za mala in srednja podjetja

    Compaq je nedavno predstavil več novih izdelkov in storitev namenjenih malim in srednjim podjetjem s plitvimi žepi. V ospredju je skupek spletnih storitev imenovan Net Solutions For Business, s katero Compaq ponuja podjetjem vse kar potrebujejo za prisotnost na spletu, od registracije domene in naslovov elektronske pošte, pomoči pri izgradnji spletne strani, do pomoči pri stikih z javnostmi in oglaševanju spletne strani in celo dostop do interneta preko DSL ali modema.

    Objavljeno: 21.5.2001
  • Apache še zmerom daleč najbolj priljubljen spletni strežnik

    Po podatkih organizacije Netcraft med spletnimi strežniki še zmerom vodi Apache z 60-odstotnim deležem, sledita pa mu Microsoft s slabimi 20 odstotki in iPlanet z nekaj več kot šestimi odstotki. IPlanet, ki so ga ustanovili Netscape, Sun in AOL, sedaj pod skupno blagovno znamko trži razne spletne strežnike. Netcraft zbira podatke z analizo spletnih strani in strežnikov, rezultati pa temeljijo trenutno na 28,6 milijoni podatkov.

    Objavljeno: 21.5.2001
  • Prvi oprijemljivi podatki o procesorju Cell

    Nov tip procesorja, ki ga skupaj razvijajo Toshiba, Sony in IBM, naj bi bil usmerjen k večprocesorski uporabi v širokopasovnih omrežjih in namenjen skoraj vsem možnim napravamNov tip procesorja, ki ga skupaj razvijajo Toshiba, Sony in IBM, naj bi bil usmerjen k večprocesorski uporabi v širokopasovnih omrežjih in namenjen skoraj vsem možnim napravam, od mobilnih telefonov, do strežnikov. V naslednjih petih letih nameravajo v razvoj vložiti 400 milijonov dolarjev. Ime Cell (celica) izhaja iz biologije, saj naj bi ti procesorji omogočali povezovanje med napravami v velike sisteme, podobno kot celice v organizmih.

    Objavljeno: 21.5.2001
  • IBM s cenejšimi ploskimi zasloni

    Iz IBMa prihajajo štirje novi ploski zasloni različnih cenovnih razredov in zmogljivosti. Za manj zahtevnega uporabnika so ponudili 15 palčni model T540, ki ga predvsem odlikuje ugodna cena. Za 600 dolarjev je tako mogoče dobiti ploski zaslon LCD, ki deluje z ločljivostjo do 1024 x 768 pik. T540 je mogoče dobiti tudi v različici občutljivi na dotik. Ta je namenjena predvsem bankam in trgovinam, stane pa 1.400 dolarjev.

    Objavljeno: 21.5.2001
  • Gnome 1.4

    Ximian, proizvajalec programske opreme z odprto kodo, je konec aprila izdal Gnome 1.4, najnovejšo različico namizja za Linux. Glavni deli paketa so spletni brskalnik Mozilla, program Red Carpet 1.0 (omogoča enostavno nameščanje, posodabljanje in odstranjevanje programov) in pripomoček za konfiguriranje sistema Gnome Doorman. Priložena sta še pripomočka Nautilus (za delo z datotekami, podobno kot Raziskovalec) in Monkey Talk - program za internetni klepet. Od velikih proizvajalcev je Hewlett-Packard že napovedal, da bo Gnome prilagal svojim sistemom HP-UX in Linux, IBM pa ga je začel ponujati z nekaterimi prenosniki iz serije ThinkPad.

    Objavljeno: 20.5.2001
  • AMD v prvo četrtletje z višjim dobičkom od pričakovanj

    V prvem četrtletju je AMD beležil kar 37 centov dobička na delnico, kar je štiri cente več kot so podjetju pripisali tržni analitiki. Dobiček je sicer bistveno nižji kot v istem obdobju lani, ko je znašal kar 55 centov na delnico, vendar je še zmerom visok glede na stanje na tržišču. Predstavniki podjetja so uspeh pripisali novim procesorjem Duron in Athlon, saj so jih prodali kar 6,5 milijona, od skupno 7,3 milijona prodanih procesorjev.

    Objavljeno: 20.5.2001
  • Rambus tudi za Infiniband

    Rambus, bolj znan po pomnilniku RDRAM, je predstavil načrte izdelkov za uporabo v arhitekturi InfiniBand - vhodno/izhodni tehnologiji namenjeni strežnikom in pomnilniškim sistemom. Prototip ključnega elementa (celice) SerDes (serializer/deserializer) s podporo hitrostim od 1 Gb/s do 3,125 Gb/s bodo prikazali na pomladanskem IDF (Intel Developer Forumu). Celica bo na voljo v enojni (single) in štirikratni (quad) izvedbi - slednja bo omogočala pasovno širino 12,5 Gb/s pri delovanju prenosa v obe smeri. Poleg uporabe v tehnologiji InfiniBand-u je možna uporaba tudi v drugih tehnologijah, kot so 10-Gigabitni Ethernet, SONET, Fibre Channel, XAUI in usmerjevalniki).

    Objavljeno: 20.5.2001
  • Osredotočenje na poslovne uporabnike

    Ameriško podjetje 3Com se je zaradi slabih poslovnih rezultatov v zadnjih mesecih odločilo za razdelitev prodajnega oddelka na dva manjša dela. Eden bo skrbel za poslovne uporabnike, ki potrebujejo povezljivo strojno opremo za namizne in prenosne računalnike ter strežnike, drugi pa za različna podjetja, ki uporabljajo krajevna omrežja, brezžično infrastrukturo in internetno telefonijo. Nova oddelka bosta začeli delovati v začetku junija, tako kot doslej pa bo posloval oddelek CommWorks Corp., ki gradi IP omrežja za ponudnike omrežnih storitev.

    Objavljeno: 20.5.2001
  • Poplava prenosnih naprav nevarna za integriteto omrežij

    Po ocenah podjetja Gartner Group, se bo v naslednjih letih razširila uporaba mobilnih naprav, predvsem telefonov in ročnih računalnikov in že naslednje leto naj bi povprečen uporabnik imel vsaj dve taki napravi. Bistvene težave v razvoju se lahko pojavijo predvsem v varnosti, saj bo množica različnih naprav ves čas povezana preko brezžičnih omrežij. Požarni zidovi podjetij bodo morali biti posebej pripravljeni na morebitne vdore preko kopice novih tipov naprav. Osnovna funkcija tovrstnih naprav naj bi po mnenju analitikov bila pošiljanje sporočil. Kljub poplavi majhnih naprav, pa pri Gartnerju menijo, da prenosniki še ne bodo odšli v pozabo, saj bodo uporabniki vse bolj potrebovali zmogljive računalnike, predvsem za dostop do velikih podatkovnih zbirk.

    Objavljeno: 20.5.2001
  • Teleinfos 2001 podoben lanskemu

    V Cankarjevem domu je med 16. in 18. majem potekal tretji sejem Teleinfos, letos prvič tudi mednarodno naravnan. Poleg mednarodne linije predavanj, ki je sicer potekala zgolj v petek, je bil Teleinfos preko videokonferenčne zveze povezan s sorodno prireditvijo Hrvaški dnevi interneta, ki je istočasno potekala na Reki.

    Objavljeno: 20.5.2001
  • Lotus Discovery Server že na voljo

    Lotus je objavil začetek prodaje strežnika Lotus Discovery, napredne rešitve za preiskovanje podatkov in iskanje virov znanja, ki podjetjem omogoča vzdrževanje, upravljanje in večanje njihovega kapitala znanja. Strežnik Lotus Discovery, odkriva in prikaže povezave med ljudmi, vsebinami in temami, kar zagotavlja, da je vse potrebno znanje in izkušnje podjetjem neprestano dostopno za izvajanje opravil in projektov. Z omogočanjem lažjega razvrščanja, iskanja in prejemanja informacij zagotavlja večjo produktivnost, zaposlenim pa pomaga tudi pri hitrejšem, točnejšem poslovnem odločanju.

    Objavljeno: 19.5.2001
  • Cenejši monitorji LCD

    Veliki proizvajalci monitorjev LCD so napovedali pocenitve, ki bodo njihove izdelke naredili dostopne tudi najširšemu krogu uporabnikov. Zasloni s tekočimi kristali niso nikakršna novost, vendar so cene doslej padale relativno počasi oziroma se celo zviševale, kar je posledica zahtevne proizvodne tehnologije. Dell je aprila začel ponujati 15 palčni model 1503FP za samo 500 dolarjev (skupaj z računalnikom, samostojen stane 550 dolarjev). Isti monitor je imel februarja letos ceno 700 dolarjev, septembra lani pa celo 1.000 dolarjev.

    Objavljeno: 19.5.2001
  • Intel zaslužil 64 odstotkov manj

    To je pokazala primerjava prodajnih rezultatov v lanskem in letošnjem prvem trimesečju. Intel je letos zaslužil 1,1 milijarde dolarjev, celotni prihodek v prvem četrtletju pa je znašal 6,7 milijarde dolarjev, kar je bilo 16 odstotkov manj kot v enakem lanskem obdobju. Pri Intelu sicer ocenjujejo, da se je padec prodaje mikroprocesorjev umiril, vendar kljub temu ne odstopajo od načrta o odpustitvi pet tisoč od 87-tisoč glave množice delavcev. Odpuščali bodo predvsem v oddelkih, kjer izdelujejo mikroprocesorje za strežnike. V drugem četrtletju pričakujejo približno 25-odstotni padec prihodka v primerjavi s predhodnim trimesečjem.

    Objavljeno: 19.5.2001
  • Turneja Cisco AVVID tudi v Sloveniji

    S ciljem, da bi parnerje in uporabnike čim bolj seznanili z novimi tehnologijami, so pri družbi Cisco najavili začetek turneje Cisco AVVID (Architecture for Voice, Video and Integrated Data) Live on Tour. Dva tovornjaka-vlačilca, izdelana in opremljena posebej za Cisco, bosta obiskala 30 držav v Evropi in na Bližnjem Vzhodu, junija pa bodo prišli tudi v Ljubljano. Predstavljene bodo omrežne rešitve, kot so IP telefonija, sistemi za optimizacijo posredovanja vsebin v omrežjih (Content Delivery Networks) in sistemi za distribucijo video tokov prek omrežja IP (IP/TV), upravljanje z videokonferencami ter zagotavljanje kakovosti storitev v omrežjih (QoS).

    Objavljeno: 19.5.2001
  • Microsoft bolj naklonjen FireWire kot USB 2.0

    Pri Microsoftu so se že večkrat odločili dodati podporo za kakšno novo tehnologijo šele po tem, ko se je ta izkazala zelo uspešna drugod, recimo v Appleovih računalnikih. Čeprav je USB zelo uporabna tehnologija za povezovanje računalnika z drugimi napravami, pa je z 12 Mb/s prepočasen za nekatere tipe rabe, predvsem prenos videa. Pri Applu so pred časom podprli tehnologijo IEEE1394, oziroma FireWire, ki omogoča prenose do 400 Mb/s, kar je za video povsem dovolj. Intel sicer že končuje z razvojem standarda USB 2.0, ki bo še hitrejši kot FireWire, vendar pa bodo po besedah vodje Microsoftove strategije za strojno opremo Windows XP stavili na FireWire in ne več USB. FireWire naj bi po nekaterih načrtih v celoti zamenjal USB, saj naj bi tako povezovali razne naprave, od video kamer, do tiskalnikov in celo računalnike med seboj.

    Objavljeno: 19.5.2001
  • Prenovljeni Philipsovi predvajalniki stisnjene glasbe

    Pri nizozemskem Philipsu so obnovili svojo serijo prenosnih predvajalnikov plošč CD z glasbo v zapisu MP3 z imenom eXpanium. Modelu EXP503 so za enkrat povečali zaslon, ki lahko sedaj hkrati prikazuje naslov albuma, izvajalca in podatke o skladbi. Predvajalnik podpira plošče CD, CD-R, CD-RW ter format MP3-CD. Omenjeni model prodajajo za ceno 180 dolarjev. Poleg tega ponujajo še štiri modele, ki so s ceno sto dolarjev tudi cenovno ugodni. Med temi izstopa predvsem eXpanium EXP 401, ki je težak slabih 250 gramov in je manjši od standardne plošče CD, saj predvaja glasbo iz 8 cm plošč CD, ki sprejmejo do tri ure glasbe v zapisih MP3, UDF ali AAC. EXP 401 bo na voljo jeseni.

    Objavljeno: 18.5.2001
  • Končana specifikacija za prepisovanje zgoščenk "Mt. Reinier"

    Štirje velikani računalniške industrije, Sony, Phillips, Compaq in Microsoft, so se več mesecev dogovarjali o skupnih standardih za pisanje in brisanje podatkov na nosilce CD-RW, ki bodo tako postali osnovna oprema osebnih računalnikov. >>Mt. Reinier<<, kot so specifikacijo poimenovali, predvideva zapisovanje in brisanje podatkov na nosilec CD-RW po sistemu >>povleci in spusti<<, s čimer bi lahko CD-RW povsem nadomestil disketo kot prenosljiv podatkovni nosilec, poleg tega pa za pisanje ne bo več potrebne dodatne programske opreme.Prve enote CD-RW narejene v skladu z standardom Mt. Reinier, bodo na voljo sredi letošnjega leta, vendar pa jih prva izdaja novega sistema Windows XP še ne bo podpirala. Mt. Reinier pa bo najverjetneje takoj podprl Apple v svojem sistemu MacOS X, pripravljen pa je tudi za Linux.

    Objavljeno: 18.5.2001
  • Širokopasoven xDSL tudi na daljše razdalje

    Majhno ameriško podjetje New Wheel Technology je predstavilo prototip tehnologije imenovane Cu@OCx, ki omogoča hiter prenos podatkov preko telefonskega kabla tudi na trikrat daljših razdaljah kot izdelki, ki so trenutno na voljo. V testu, ki so ga izvedli neodvisni strokovnjaki pri Lucent Technologies, je DSL povezava z uporabo sistema Cu@OCx delovala s polno prepustnostjo 52 Mb/s tudi pri razdalji 2,8 kilometra, kar načeloma omogoča le pri razdaljah med 300 in 1200 metrov.

    Objavljeno: 18.5.2001
  • IBM investira v pametne strežnike

    IBM namerava za razvoj strežnikov, ki se znajo samodejno popravljati, upravljati in nameščati, v prihodnjih letih vložiti milijarde dolarjev. Po sedanjih načrtih namerava IBM v projekt z delovnim imenom >>Eliza<< vložiti vsaj četrtino denarja namenjenega razvoju novih strežnikov. Tehnologijo razvito iz tega projekta naj bi nato uporabili v vseh družinah strežnikov od xSeries z Intelovo osnovo do največjih sistemov zSeries.

    Objavljeno: 18.5.2001
  • Linux je prihodnost, pravijo bivši Microsoftovci

    Mnogi ugledni predstavniki računalniške industrije menijo, da bodo odprta koda in Linux igrali v prihodnje vse večjo vlogo. Nekoliko pa preseneča, ko se med temi znajdejo nekdanji vodilni možje družbe Microsoft. Linux vse bolj zagovarja Eric Engstrom, nekoč eden pomembnih členov v družbi Microsoft, kjer je na primer vodil projekt večpredstavnega vmesnika DirectX, vodil pa je tudi glavni Microsoftov spletni servis MSN. Zdaj deluje v novem podjetju z imenom Chromium in zagovarja Linux kot odlično zasnovo za bodoče spletne storitve. Podjetje izdeluje pospeševalnik za strežnike Apache, ki lahko pospešijo prepustnost strežbe za faktor tri, delajo pa tudi na hitrejšem poštnem strežniku. Po mnenju Engstroma ima Linux s hitrostnega zornega kota precej večje možnosti za napredek kot sistemi Windows.

    Objavljeno: 18.5.2001
  • Boljši zasloni za mobilne telefone

    Trendi, moda in okusi uporabnikov mobilnih telefonov (in podobnih naprav) se spreminjajo z naglico, ki proizvajalcem povzroča obilico težav. Ena od njih so zasloni mobilnikov, ki bodo z uvedbo 3G (3. generacije) mobilnih omrežij morali biti večji, barvni, hkrati pa lažji in energijsko varčni - trend je nakazal že konec leta 1999 NTT DoCoMo, ko je predstavil telefone z enostavnimi barvnimi zasloni, ki so omogočali udobnejšo uporabo njihove storitve I-mode. Nekateri proizvajalci uporabljajo polisilkonske (P-Si) zaslone TFTLCD z manjšo porabo in boljšo ločljivostjo. Druga možnost je uporaba tehnologije OELED (organic electroluminiscence display) LCD, ki ne potrebuje dodatne osvetlitve, omogoča pa dober prikaz barv in gibljive slike. Slednja tehnologija je že uporabljena v nekaterih prototipih, do široke uporabe pa še ni prišla.

    Objavljeno: 18.5.2001
  • Pri Dellu bodo še odpuščali

    Ameriški proizvajalec računalnikov Dell bo do novembra odpustil novih štiri tisoč delavcev od skupno 38.500 zaposlenih, precej pa jih bodo poslali tudi na neplačane dopuste. Namero o novih odpuščanjih so objavili tri mesece potem, ko je bilo ob delo prvih 1.700 delavcev. Stroški zaradi odpuščanja delavcev in ostalih strukturnih sprememb naj bi znašali od 250 do 350 milijonov dolarjev. Dell sicer pričakuje, da bo v prvem letošnjem četrtletju ustvaril okrog osem milijard dolarjev prihodka in 440 milijonov dolarjev dobička.

    Objavljeno: 18.5.2001
  • Kako si Lexmark predstavlja tiskanje

    Pri Lexmarku so že davno spoznali, da se napoved pisarne brez papirja še dolgo ne bo uresničila, če se bo sploh. Trenutno stanje kaže ravno nasprotni razvoj: tiska se vedno več, ne manj! Pač pa se dogaja nekaj drugega: tiskanje je vedno bliže končnemu uporabniku natiskane besede in slike. Medtem ko je bilo še v nedavni preteklosti tiskanje pretežno v domeni velikih tiskarn in izdajateljskih hiš, se vse bolj seli h končnemu uporabniku. Čeprav je celotna količina natisnjenega še vedno 20-krat večja od količine, ki se natisne pri končnem uporabniku (60 bilijonov (60 × 1012) proti 3 bilijonom strani leta 2000), pri Lexmarku računajo, da se bo celotno število natisnjenih strani začelo postopno manjšati - predvsem zaradi prodora elektronskih oblik zapisa in prikaza ter zaradi vpliva televizije - pa so prepričani, da se bo število strani, natisnjenih pri končnem uporabniku, povečalo. Predvidevajo, da se bo do leta 2010 celotno število natisnjenih strani zmanjšalo na 55 bilijonov, število strani, natisnjenih pri končnem uporabniku, pa se bo po njihovem povečalo na 8 bilijonov.

    Objavljeno: 18.5.2001
  • Compaq: tri odstotke manjši prihodek

    Ameriško podjetje Compaq je v prvem letošnjem trimesečju ustvarilo 9,2 milijarde dolarjev prihodkov, kar je bilo tri odstotke manj kot v enakem lanskem obdobju. Bistveno večji padec (74 odstotkov) so zabeležili pri dobičku, ki ga je bilo v primerljivem obdobju lani 296, letos pa le 78 milijonov dolarjev. Prodaja v tem obdobju je padla v ZDA za slabih deset odstotkov, v Evropi in na Japonskem pa se je povečala za 17 odstotkov. Kljub temu, da v drugem trimesečju pričakujejo boljše poslovne rezultate, bodo odpustili sedem tisoč delavcev, kar znaša deset odstotkov vseh zaposlenih.

    Objavljeno: 17.5.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji