Umetna inteligenca bo odkrivala zlome
Ameriška agencija za zdravstvo in prehrano FDA je odobrila diagnostično orodje OsteoDetect, ki bo s pomočjo umetne inteligence pomagalo zdravnikom pri odkrivanju zlomov.
Ameriška agencija za zdravstvo in prehrano FDA je odobrila diagnostično orodje OsteoDetect, ki bo s pomočjo umetne inteligence pomagalo zdravnikom pri odkrivanju zlomov.
Raziskovalci iz skupine Talos security (ta deluje v okviru podjetja Cisco) so odkrili zlonamerno programsko opremo, ki naj bi okužila čez 500.000 usmerjevalnikov različnih proizvajalcev. Pri ameriškem FBI pa so na Twitterju uporabnikom vseh usmerjevalnikov, namenjenih domačim uporabnikom, priporočili vsaj vnovični zagon, še raje pa ponastavitev na tovarniške nastavitve. Po trenutno dosegljivih podatkih naj bi bili sicer okuženi določeni modeli proizvajalcev Linksys, Mikrotik, Netgear, TP-Link in Qnap, a ta seznam še ni dokončen.
Apple v svoje telefone že dlje časa vgrajuje brezžične module NFC, a so ti izredno omejeni, saj delujejo le v navezi s plačilnim sistemom Apple Pay. Glavna omejitev je ta, da lahko tretje aplikacije s pomočjo tega čipa le berejo podatke, ne morejo jih pošiljati, hkrati mora biti aplikacija v ospredju. Sodeč po govoricah pa naj bi pri Applu z naslednjo različico iOS te omejitve odpravil, kar bo zelo koristno tako za uporabnike kot za razvijalce. Primer uporabe te tehnologije so brezstične plačilne storitve, ki so na voljo na napravah Android, na iPhone pa še ne (to ponuja kar nekaj naših bank).
Skupina noyb.eu je podala pritožbe zoper Google in Facebook (ter Instagram in WhatsApp, oba v lasti Facebooka) zaradi kršenja nove uredbe GDPR. Skupino je ustanovil avstrijski pravnik in aktivist Max Schrems, o njem smo sicer že pisali zaradi tožbe proti Facebooku leta 2014. Pri noyb.eu v pritožbah trdijo, da omenjena štiri podjetja uporabnike prisilijo v strinjanje, da se njihovi podatki zbirajo in uporabijo za ciljano oglaševanje. V nasprotnem primeru uporabniki pač ne morejo uporabljati storitev, ki jih podjetja ponujajo.
Pred kratkim smo pisali o prvem primeru avtonomnega vozila, ki je do smrti povozilo peško. Šlo je za Uberjevo vozilo znamke Volvo, ki naj bi bilo sposobno avtonomne vožnje, a je pri tem za volanom tudi voznik, ki naj bi prevzel nadzor v primeru izrednih situacij. Nesreča se je sicer zgodila v večernih urah, peška je cesto prečkala okoli sto metrov od prehoda za pešce v neosvetljenem delu cestišča.
LG je v bližini Budimpešte, na lokalni predstavitvi novinarjem iz regije predstavil nov telefon najvišjega ranga, G7 Thinq. Telefon smo sicer videli že februarja na sejmu MWC v Barceloni, tokrat pa smo ga prvič tudi na hitro preizkusili. Kot rečeno gre za telefon najvišjega cenovnega ranga, uradne cene sicer še niso sporočili, bo pa vsekakor primerljiv z Samsungovim Galaxy S9.
Kar nekaj večjih ameriških medijskih spletnih strani je v Evropi trenutno nedosegljivih – med njimi tudi Los Angeles Times. Razlog je seveda nova regulacija GDPR, na katero se strani očitno še niso povsem pripravile.
V Veliki Britaniji je bila sprožena skupinska tožba, ki Google obtožuje za namerni obvoz Applovega sistema blokiranja piškotkov na telefonih iPhone.
Po pričakovanjih je bilo minulo četrtletje za proizvajalce grafičnih kartic eno najuspešnejših v zgodovini, saj so rudarji kriptovalut množično kupovali njihove izdelke. Pokupili so vsaj 1,7 milijona grafičnih kartic, ocenjuje Jon Peddie Research, verjetno pa še veliko več, saj se za rudarjenje vsaj občasno uporabljajo tudi grafične kartice, ki služijo igranju iger in grafični obdelavi. V celotnem letu 2017 so rudarji kupili tri milijone grafičnih kartic, torej je trend zelo pozitiven.
Včeraj so tudi evropski politiki dočakali svoj trenutek, ko so »zasliševali« Marka Zuckerberga, šefa Facebooka, ki je zadnje čase zaradi trgovanja z osebnimi podatki in še česa v nemilosti javnosti in politike.
Google, ki ima s svojim brskalnikom Chrome v svetu daleč največji tržni delež, je že nekaj časa tako močan, da sam določa »standarde« v spletu - tako, da določa, kaj in kako bo deloval Chrome.
Na eni izmed HTCjevih spletnih straneh se je za kratek čas pojavil prihajajoči zastavonoša, model U12 Plus. Strojna zasnova bo seveda odlična – Snapdragon 845, 6 GB pomnilnika, akumulator 3.500 mAh. Na žalost vztrajajo pri zaslonu LCD (namesto OLED) - 6-palčni zaslon bo imel ločljivost 2880 × 1440. Cena naprave naj bi bila dobrih 900 dolarjev, seveda brez davka, torej bi lahko bila cena pri nas okoli evrskega tisočaka. Telefon bo odporen na vodo in prah (po standardu IP68), dodana bo tudi reža za kartico microSD. Več bo znanega v sredo, ko je uradna predstavitev.
Že pred slabim letom smo pisali o napovedi podjetja Red, da pripravljajo Android telefon, sedaj pa so se v spletu že začela pojavljati prva poročila o sami napravi. Podjetje Red je sicer znano po izredno zmogljivih video kamerah, katerih cene presežejo tudi 50.000 dolarjev.
Danes ob 18.15 se bo v Bruslju začelo zaslišanja Marka Zuckerberga pred evropskim parlamentom, ki bo trajalo 75-minut. Prvotno je kazalo, da bo potekalo za zaprtimi vrati, a sta si Facebook in Zuckerberg v zadnjem hipu premislila tako si bomo zaslišanje lahko ogledali tudi prek spleta. Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani je odločitev pozdravil.
Nokia je začela s prodajo novega modela X6, namenjenega kitajskem trgu - prvo pošiljko so razprodali v vsega desetih sekundah. Finsko podjetje HMD, ki ima namreč v lasti blagovno znamko Nokia, je povedalo, da so prejeli čez 700.000 rezervacij za to napravo, res pa je, da niso povedali, koliko naprav je bilo v prvi pošiljki.
Storitev AirBnB je izredno popularna tako med tistimi, ki iščejo sobe ali stanovanja za krajši najem (denimo dopust), kot med stanodajalci, ki oddajajo proste kapacitete. Tudi pri nas se je že močno prijela, marsikje po svetu pa že povzroča nemalo preglavic.
Paypal, nekoč podjetje v sklopu eBaya, danes samostojno podjetje, je kupilo švedsko podjetje iZettle, ki se ukvarja z razvojem in prodajo bralnikov kreditnih kartic. Švedi so v svetu sicer vodilni v brezgotovinskem poslovanju.
Google že kar nekaj časa ponuja tudi plačljivi servis Youtube Red, ki pri nas ni na voljo, za poslušanje glasbe pa Play Music (ki je). Od 22. maja naprej bo Youtube Red »razbit« na nova servisa Youtube Music in Youtube Premium. Pri nas zaenkrat še ne bosta na voljo.
V aprilu je Google napovedal, da je končno na voljo brezžična različica sistema Android Auto. Zaenkrat le v ZDA in le na nekaterih avtomobilskih sistemih JVC in Kenwood, hkrati pa je bilo razumeti, da bo na telefonski strani za delovanje sistema treba počakati na novi Android 9 (zaenkrat znan kot Android P). (Android P je sicer na voljo kot preizkusna različica beta, ki jo bomo preizkusili za naslednjo številko Monitorja.)
Da bi prepričljiveje opozorili na pasti, ki jih prinašajo nepreverjene javne ponudbe kriptožetonov (ICO), ki so dandanes priljubljen vir financiranja različnih projektov in podjetij, je ameriška agencija za trg vrednostnih papirjev (SEC) pokazala, kako enostavno je postaviti lažno ponudbo.
Histerija kupovanja in prodaje kriptovalut se je od lanskega decembra polegla, tehnologija veriženja blokov (blockchain), ki stoji v ozadju le teh, pa je še vedno zelo vroča. Tako zelo vroča, da postaja že t.i. »buzz word«, besedica, ki jo je treba kar čim večkrat pripeti kamorkoli, ker ima to merljive finančne učinke. Znani so primeri podjetij, ki se jim je vrednost na borzi nekajkrat povečala samo zato, ker so v ime podjetja dodali »blockchain«, podobne poskuse pa zadnje čase videvamo tudi pri nas.
Teden dni je od tega, kar so se pri Microsoftu odločili, da njihovi pisarniški programi, konkretno Excel, potrebujejo še en programski jezik, s katerim je mogoče nadgrajevati vgrajene funkcije. V zadnji predpregledni različici Office 365 (build 9325 za Windows ali 13.329 za Mac) je namreč mogoče poganjati dodatke, ki so pisani v Javascriptu.
Preberite naslov še enkrat… - kaj??
Raziskovalci so ugotovili, da ima priljubljeno orodje za šifriranje elektronske pošte PGP (Pretty Good Privacy) in S/MIME tako resno varnostno ranljivost, da ob zlorabi napadalcu omogoča dešifriranje in prebiranje sporočil, tako novih kakor preteklih. Sebastian Schinzel z Univerze v Münstru, ki je med odkritelji ranljivosti, svetuje takojšnje prenehanje uporabe teh orodij. Več informacij bodo posredovali jutri. Tudi EFF, ki je preveril avtentičnost navedb, svetuje odpoved dodatkoma, dokler ne bo znanih več informacij.
Poročali smo že, da je Ameriško Ministrstvo za trgovino (Department of Commerce) ameriškim podjetjem za sedem let prepovedalo prodajo programske in strojne opreme kitajskemu podjetju ZTE. ZTE, eden največjih globalnih ponudnikov telekomunikacijske tehnologije, je namreč kršil ameriške sankcije in opremo prodajal Iranu in Severni Koreji.
Z mBills je že danes mogoče plačevanje v vseh situacijah, ki jih našteva Evropska centralna banka v poročilu o uporabi gotovine in drugih plačilnih sredstev v evro območju. Da se rešitev tako hitro širi, omogoča tudi to, da lahko uporabnik postane vsakdo – ne glede na to, pri kateri banki ima nekdo odprt bančni račun, telefon katerega operacijskega sistema uporablja ali pri katerem mobilnem operaterju ima sklenjeno naročniško razmerje.
Microsoft je vsakoletni konferenci za razvijalce Microsoft Build razkril obilico novosti, s katerimi želijo navdušiti obstoječe in bodoče uporabnike Microsoftovih storitev in rešitev.
Potencialne nevarnosti hitrega razvoja umetne inteligence strašijo že kar velik del svetovne javnosti. Na nevarnosti uporabe algoritmov umetne inteligence, pogosto povezane z vdiranjem v osebne pravice in zasebnost posameznikov, opozarjajo tako strokovnjaki, kot predstavniki raznih civilnih iniciativ.
Vsake nekaj mesecev, morda na pol leta, nam podjetje Boston Dynamics, nekoč v lasti Googla, postreže z novimi vragolijami njihovih vse bolj na prave ljudi in živali spominjajočih robotov.
V novi številki Monitorja smo pod drobnogled vzeli dogajanje okoli Facebooka, podjetja, ki je v zadnjih mesecih pod vse večjimi pritiski.