Sophos Forum 2019 - letos v Novem mestu
Sophos forum 2019 je odlična priložnost za spoznavanje najnovejših izdelkov podjetja Sophos ter za spoznavanje najbolj aktualnih računalniških nevarnosti, ki pretijo poslovnim uporabnikom.
Sophos forum 2019 je odlična priložnost za spoznavanje najnovejših izdelkov podjetja Sophos ter za spoznavanje najbolj aktualnih računalniških nevarnosti, ki pretijo poslovnim uporabnikom.
Ob predstavitvi novih Samsungovih Galaksij (S10, S10+ in S10e) je bil omenjen tudi najmočnejši član družine, prvi Samsungov model s podporo omrežjem 5G. Kot kaže, bodo Korejci prvi, ki si ga bodo lahko privoščili.
Facebook je včeraj napovedal nadgradnjo sistema, ki bo uporabniku omogočala natančen vpogled v razlog, zakaj se mu na časovnici (News Feed) prikazuje določeno sporočilo.
Alpha, pametna/športna/telefonska ura, ki jo pri podjetju Nubia sramežljivo kažejo že dve leti, bo 9. aprila menda končno ugledala luč sveta, vsaj tako poročajo pri GSMArena.
Skoraj dve leti je že tega, kar je Apple ob splavitvi brezžičnih slušalk AirPods napovedal tudi brezžični (indukcijski) polnilec, ki jih bo znal polniti. Včeraj je prišlo Applovo sporočilo, da so nad izdelkom uradno obupali.
Vprašanje iz naslova je za marsikoga retorično. Med odgovori seveda prednjačijo pridevniki, kot so varen, zanesljiv, varčen, cenovno dostopen, itd. Tisti, ki imajo več izkušenj s podatkovnimi centri, vedo, da lahko naštete lastnosti ponudi le profesionalni ponudnik.
Kitajska je že pred leti začela postavljati obsežen sistem nadzora posameznikov, ki za svoje obnašanje dobijo nekakšno družbeno bonitetno oceno. Sistem, ki pokriva že več milijonov državljanov in naj bi v prihodnjih petih letih pokrival vsa večja mesta, vključuje tudi orodja za prepoznavanje obrazov. Kako natančen, avtomatičen in zaradi tega tudi srhljiv je ta sistem, je na Twitterju pokazal ameriški novinar Matthew Brennan.
Če ste tudi vi pred časom podlegli evforiji spletne banke N26 in potem na to zastonjsko aplikacijo (in pripadajočo debetno kartico Mastercard) malce pozabili, vas bo tokratna novica verjetno zanimala. No, če premorete iPhone, seveda.
Google je ustvaril globalni svetovalni odbor za etična vprašanja o umetni inteligenci, avtomatizaciji in sorodnih tehnologijah. Uradno se imenuje ATEAC (Advanced Technology External Advisory Council). Sestavlja ga osem strokovnjakov z različnih področij, relevantnih za presojo. To so Alessandro Acquisti (vedenjska ekonomija in zasebnost), Bubacarr Bah (aplikativna matematika), De Kai (procesiranje jezika, glasbena tehnologija in strojno učenje), Dyan Gibbens (industrijsko inženirstvo in avtonomni sistemi), Joanna Bryson (psihologija in umetna inteligenca), Kay Coles James (javne politike), Luciano Floridi (filozofija in digitalna etika) in William Joseph Burns (zunanja politika in diplomacija). Kot vidimo, gre za pester nabor znanj, s katerimi naj bi reševal dileme, ki jih bo prinesla umetna inteligenca.
Letošnjo Turingovo nagrado, ki v svetu računalništva in tehnologije šteje toliko kot Nobelova, ker slednje za to področje pač ni, prejmejo Yann LeCun, Geoffrey Hinton in Yoshua Bengio za svoje delo na področju globokega učenja (deep learning), kar je ustvarilo pogoj za razvoj moderne umetne inteligence. Nagrada, ki jo ACM (Association for Computing Machinery) podeljuje že od leta 1966, prinaša tudi milijon dolarjev finančnega nadomestila.
Večji akumulator kot imamo, več časa ga bomo polnili. To velja tako za električne avtomobile kot za pametne telefone. Razen če telefon/avtomobil podpira hitrejše polnjenje in imamo na voljo ustrezno hiter polnilec. Kot kaže, bomo polnjenje telefonov kmalu merili le še v minutah.
Evropski parlament je na današnji plenarni seji s 348 glasovi za in 274 proti podprl novo direktivo o avtorskih pravicah in enotnem digitalnem trgu, s katero želi Evropska unija modernizirati zakonodajo. Izmed slovenskih evropskih poslancev so direktivo podprli le Lozje Peterle (NSi), Franc Bogovič (SLS) in Ivo Vajgl (DeSUS). Prejšnja direktiva o avtorskih pravicah je namreč segala v leto 2001, ko pretočnih storitev in družbenih omrežij sploh še ni bilo, spletni iskalniki pa so bili še precej v povojih. Nova direktiva je politiko in javnost močno razklala, saj ji nasprotniki očitajo uničevanje interneta, podporniki pa vidijo v njej končno ureditev avtorskih pravic v dosedanji digitalni džungli.
Huawei je danes v Parizu predstavil svoj najnovejši paradni model P30 Pro. Mi smo ga imeli v rokah že teden prej, na (pred)predstavitvi v Stockholmu.
Apple, podjetje z ogromnimi količinami denarja na bančnem računu, se je na včerajšnjem dogodku prikazalo v drugačni luči – poleg tega, da bodo še naprej izdelovali »izdelke« (iPhone, iPade, Mace), se bodo resno lotili tudi medijske in celo finančne industrije.
Na današnjem dogodku v Parizu bodo predstavljeni novi Huawei telefoni serije P, tokrat že s številko 30. Informacije, ki jih je moč najti na internetu pravijo, da bodo tudi tokrat temeljili na strojni opremi, ki je bila predstavljena jeseni, v modelih Mate, bolj dovršeno pa bo zunanje oblikovanje in fotografski del telefona.
Imetniki Asusovih računalnikov z nameščenim Windows so bili vsaj pet mesecev tarče organiziranega napada, v katerem so jim napadalci z vdorom v Asusove strežnike podtaknili viruse. Po prvih ocenah Kaspersky Laba in Symanteca je prizadetega vsaj pol milijona uporabnikov.
Konsolidacijski plan nabave in prodaje oziroma planiranje nabavnih količin na osnovi količinskega plana prodaje je umetnost v malem. Posebej če podjetje želi poenotiti prodajo in nabavo, ki sta vse prevečkrat ločena otoka.
Robert Puh, tehnični direktor podjetja HC Center, nam je pojasnil, zakaj morajo podjetja poskrbeti za zanesljiva in varna omrežja, če si želijo videti svetlo prihodnost.
Britanski javni servis BBC se je odločil, da bo izstopil iz neuradnega sporazuma, ki ga imamo mediji z Googlom in ki pravi, da je zastonjsko deljenje naših vsebin v korist vsem. BBC meni, da je zanj bolj koristno, če uporabniki podcaste poslušajo prek njegove lastne aplikacije (ki izven Velike Britanije ni na voljo) in ne prek javnih Googlovih povezav.
Najbolj razširjena platforma za računalniške igre, Steam, bo v naslednjih mesecih dobila prenovljeno podobo. Podjetje Valve je prenovo napovedalo že kar nekaj časa nazaj, sedaj so na konferenci GDC (Game Developers Conference) pokazali novo oblikovanje.
Sodeč po novi raziskavi analitskega podjetja Nielsen še naprej občutno narašča čas, ki ga preživimo na pametnih telefonih, najbolj na račun televizije. Pri tem ima največj delež YouTube, vsaj pri količini prenešenih podatkov, predstavlja že 37% mobilnega prometa. Sledi Facebook z 8,4%, blizu sta še Snapchat (8,3%) in Instagram (5,7%), klasično brskanje po spletu pa predstavlja le 4,6%. Tržnici z aplikacijami Google Play in Apple AppStore predstavljata vsaka okoli dva odstotka prometa.
Švedski zvezdnik YouTuba PewDiePie, s pravim imenom Felix Kjellberg, ima očitno med hekerji vseh vrst precej oboževalcev in podpornikov. Lani so v internet povezani nezaščiteni tiskalniki začeli tiskati strani s pozivom k podpori PewDiePieju, sedaj pa se je pojavil celo izsiljevalski virus, ki mu želi prinesti čim več sledilcev. Čeprav je bil zamišljen kot šala, je dejansko okužil nekaj uporabnikov.
Čeprav je osnovna varnostna praksa gesla uporabnikov hraniti v zgoščenih obliki (hash), Facebook tega vse od leta 2012 za veliko svojih uporabnikov ni počel. Viri iz podjetja so danes razkrili, Facebook pa je to kasneje potrdil, da so bila številna gesla uporabnikov v bazah shranjena kar kot besedilo. Po neuradnih podatkih naj bi šlo za 200-600 milijonov gesel, medtem ko Facebook pravi, da bo moral obvestiti več sto milijonov uporabnikov.
Google je predstavil novo igričarsko storitev Stadia, s katero bomo lahko igrali igre preko Googlovega oblaka. To pomeni, da bomo lahko igrali na praktično katerikoli napravi, od računalnilkov (tudi manj zmogljivih) do igralnih konzol in pametnih telefonov, saj se bo vso procesiranje dogajalo na Googlovih strežnikih.
Apple je prenovil svoje brezžične slušalke, imenovane AirPods, po novem nas lahko tudi poslušajo in s tem zaženejo Siri neposredno preko zvočnega ukaza "Hey Siri". To je doslej delovalo na telefonih, ne pa tudi na slušalkah, kjer smo morali asistentko priklicati s tapkanjem.
Evropska komisija je Googlu izrekla 1,49 milijarde evrov globe, ker je oviral konkurenco pri oglaševanju na spletnem iskalniku. V letih 2006-2016 je Google zlorabil svoj prevladujoč tržni položaj za spletno oglaševanje, s tem ko je v številne pogodbe s tretjimi osebami zapisal klavzule, ki so konkurenci prepovedovale oglaševanje na teh straneh.
Zgodovina se očitno ponavlja - po tem, ko je Evropska Komisija pred leti prisilila Microsoft, da nam v Windows ponudi različne spletne brskalnike, se podobno dogaja tudi Googlu. Na Androidu bomo namreč v prihodnje ob prvi namestitvi imeli možnost izbrati tako privzeti brskalnik kot privzeti spletni iskalnik.
Mozilla je včeraj objavila splavitev Firefox različice 66, ta pa prinaša kar nekaj koristnih novosti. Največja je blokada videa in zvočnih datotek, ki se samodejno zaženejo na nekaterih spletnih straneh. Oboje bo seveda še vedno na voljo, a ga bomo sami sprožili s klikom nanj, namesto, da nas napade že ob samem obisku strani.
Norsk Hydro je deseti največji proizvajalec aluminija na svetu in najnovejša žrtev hekerskega napada. Včeraj ponoči so neznani napadalci v omrežje uspeli vdreti in namestiti izsiljevalsko programsko opremo (ransomware), zaradi katere je večina IT sistemov v podjetju nedelujoča.
Avstrijska Addiko bank v nekaterih tujih državah že nekaj časa ponuja bančne storitve preko aplikacije Viber, sedaj pa so to predstavili tudi pri nas. Storitev imenujejo kar Chat Banking, omogoča vpogled v stanje in promet na računih, izvajanje plačil ter pregled informacij, med katerimi najdemo tudi najbližje lokacije poslovalnic in bankomatov. Ponuja pa tudi plačila peer-to-peer (P2P) med dvema Viber uporabniškima računoma.