• Pametna plišasta igrača otroške glasove poslala v splet

    Pred kratkim smo pisali o igrači/punčki za otroke, ki je bila zaradi varnostnih pomislekov prepovedana v Nemčiji. Sedaj pa so raziskovalci ranljivost našli še v plišastih igračah, ki se prav tako povežejo v splet.

    Objavljeno: 1.3.2017 10:00
  • Daljši izpad Amazonovega oblaka

    Velik del Amazonovih oblačnih storitev je včeraj zvečer doživel izpad, ki je trajal kar pet ur.

    Objavljeno: 1.3.2017 08:00
  • Novi robot obvlada trike

    Podjetje Boston Dynamics je objavilo video z novim robotom Handle, ki kaže res impresiven krmilni sistem in odlično ravnotežje. Robot ima štiri noge, na zadnjih dveh pa kolesa, na katere se lahko postavi in tako doseže hitrost do 9 km/h. Pri tem ima res dobro ravnotežje, saj je zmožen skokov, vožnje po klancih in stopnicah, celo po snegu. Zmožen naj bi bil prenašati tovore do 50 kg, za boljšo predstavo pa priporočamo njihov video:

    Objavljeno: 28.2.2017 13:00
  • Pocket po novem del Mozille

    Podjetje Mozilla Corporation, znano seveda po brskalniku Firefox, je kupilo podjetje Read It Later, Inc., ki razvija storitev Pocket. Gre za storitev, ki nam omogoča, da si shranimo priljubljene spletne članke za kasnejše branje na mobilnih napravah. Pocket seveda ostaja, postal bo del odprto-kodnega Mozilla open source project. Pričakujemo, da bo še bolj tesno integriran v Firefox, seveda bo še naprej na voljo tudi za druge brskalnike. Omenjajo, da ima storitev okoli 10 milijonov aktivnih uporabnikov na mesec.

    Objavljeno: 28.2.2017 12:00
  • Hude luknje v AJPES-ovem programju in spletišču

    V AJPES-ovem informacijskem sistemu so že drugič v istem mesecu odkrili hude varnostne ranljivosti, ki jih lahko zlonamerni napadalci izkoristijo. V začetku meseca je portal Slo-Tech razkril, da imajo AJPES-ove spletne strani težave s SQL-vrivanjem (SQL injection), zaradi česar so bili sicer javnosti nedostopni registri dostopni na internetu. Dostopnih je bilo vsaj 59 baz. Danes razkrivajo, da je luknjičasta tudi podpisna komponenta mdSign, saj je podpisovanje v njem implementirano nepravilno, zato rabo odsvetujejo.

    Objavljeno: 27.2.2017 19:00
  • Novosti iz mobilnega sveta

    Te dni v Barceloni poteka sejem MWC, zbrali smo nekaj najzanimivejših novosti. Sejem je seveda namenjen mobilnim tehnologijam, glavne zvezde so pametni telefoni, sledijo tablice, zadnja leta tudi kak hibridni računalnik.

    Objavljeno: 27.2.2017 12:00
  • Samsung na MWC predstavil nove tablice

    Tablice z Androidom v zadnjih letih napredujejo res počasi, pri Samsungu pa so na sejmu MWC (Mobile World Congress) predstavili novost iz tega področja. Gre za Galaxy Tab S3, ob kateri so predstavili še dve tablici Galaxy Book, na teh bomo uporabljali Windows 10. Prva je tablica klasične, 9,7 palčne diagonale, druga bo na voljo v dveh velikostih - 10,6 in 12 palcev, z njo želijo konkurirati Microsoftovim napravam Surface.

    Objavljeno: 27.2.2017 09:00
  • BlackBerry vztraja

    Nekdanji steber razvoja pametnih telefonov, kanadsko podjetje BlackBerry, se ne predaja. Kanadčani so novinarski konferenci v sklopu sejma MWC v Barceloni predstavili naslednje upanje, ki bi jih lahko vrnilo na pota stare slave, model KEYone. Gre za telefon, ki smo ga poznali pod kodnim imenom Mercury in s katerim ciljajo predvsem na poslovne uporabnike. KEYone bo imel štiri in pol palce velik 1080p zaslon s fizično QWERTY tipkovnico, procesor Snapdragon 625, 12 MP kamero in 3505 mAh baterijo s hitrim polnjenjem Boost. Telefon bo poganjal skorajda deviški Android 7 z nadgradnjo DTEK, ki bo Googlovemu operacijskemu sistemu dodala komunikacijsko središče BlackBerry Hub ter nekaj dodatnih poslovnih programov. KEYone bo s cenovno postavko 600 evrov na voljo aprila, bržčas tudi pri nas.

    Objavljeno: 26.2.2017 09:00
  • Najcenejši pametni telefon je prevara

    Indijska policija je aretirala Mohita Goela, direktorja podjetja Ringing Bells, ki prodaja samooklicani najcenejši pametni telefon na svetu Freedom 251. Napravo s cenovno postavko treh evrov in pol je od lanskega februarja, ko so pričeli z zbiranjem naročil, kupilo lepo število interesentov. Medtem ko so nekateri telefone že prejeli, jih je precej ostalo praznih rok. Razočarani kupci niso edini, ki trkajo na vrata podjetja Ringing Bells, policiji je prijavo podalo tudi distribucijsko podjetje Ayam Enterprises, ki je dobilo le polovico plačanih naprav. Ker je podobnih pritožb v zvezi s telefonom Freedom 251 še več, so izdali opozorilo, ki ljudem nakup sporne naprave odsvetuje. Prve ugotovitve kažejo, da je najcenejši pametni telefon na svetu zgolj piramidna shema za pridobivanje denarja.

    Objavljeno: 25.2.2017 09:00
  • Nezaščiteni strežniki letališča v bližini New Yorka

    Na slabih sto kilometrov od Manhattna oddaljenem mednarodnem letališču Stewart so odkrili nezaščiteni omrežni disk za varovanje podatkov, ki je brez gesla že od lanskega aprila. Napaka pri nastavljanju strojne opreme je na široko odprla vrata do strežnikov in podatkov na njih. Med izpostavljenimi informacijami, ki so sleherniku bile na voljo kot bi jih objavili na javnem spletišču, so zaupni dokumenti TSA (Transport Security Administration) preiskav, podrobni načrti letališča, matične številke zaposlenih, elektronska korespondenca in več. Za varnost letališča skrbi podjetje AvPORTS, ki dvakrat mesečno na lokacijo pošlje enega računalnikarja. Napako podjetje priznava, a hkrati zagotavlja, da se izpostavljenih podatkov ni polastil nihče. Uradna raziskava še poteka.

    Objavljeno: 25.2.2017 08:00
  • Alphabet toži Uber

    Waymo, Alphabetov oddelek za razvoj avtonomnih vozil toži Uber. Razlog so nekdanji Googlovi zaposleni, na čelu z Anthonyjem Levandowskim, ki so z ukradenim znanjem ustanovili lastno podjetje Otto. Slednji je od lani v Uberjevi lasti. Sporno tehnologijo LiDAR - Light Detection and Ranging System, ki skrbi, da avtonomno vozilo vidi 3D svet okoli sebe, so nepridipravi tik pred odhodom iz matičnega podjetja odnesli na štirinajsttisočih dokumentih. Nečedno dejanje naj bi zaposlenim v podjetju Otto prineslo 500 milijonov ameriških dolarjev protipravne premoženjske koristi. Uber se je na tožbo odzval z izjavo, da obtožbe jemlje resno, zato je sprožil temeljito preiskavo domnevnih dogodkov.

    Objavljeno: 24.2.2017 12:00
  • Facebook z reklamami med video posnetki

    Recode poroča, da bo največje družabno omrežje na svetu Facebook predvajanje video posnetkov v bodoče prekinjalo z reklamami. Oglasna sporočila se bodo za razliko od tekmecev pojavila sredi posnetka in ne na začetku. Dvajset sekund dolgih reklam, ki bodo med seboj oddaljene vsaj dve minuti, bodo deležni tudi prenosi v živo. Založniki oziroma lastniki posnetkov bodo z naslova oglaševanja deležni petinpetdesetih odstotkov prihodka, medtem ko bo ostanek polnil žepe družabnemu omrežju. Pristop je precej drugačen kot v primeru novic, kjer je Facebook založnikom velikodušno predal od 70 do 100 odstotkov reklamne pogače.

    Objavljeno: 24.2.2017 07:00
  • SHA-1 zlomljen tudi v praksi

    Že zelo dolgo časa teoretično vemo, da zgostitveni (hash) algoritem SHA-1 ni varen, zato brskalniki strani s certifikati SHA-1 že označujejo kot ne-varne. Sedaj pa smo dobili tudi praktično demonstracijo, kako ga je mogoče zlomiti. Google Research in CWI Amsterdam sta pokazala primera dveh datotek (prva, druga) PDF, ki sta evidentno različni (že po barvi), a imata enak digitalni podpis SHA-1.

    Objavljeno: 23.2.2017 18:00
  • Pametni nabiralnik v Windows 10

    Privzeti odjemalec elektronske pošte v operacijskem sistemu Windows 10 je bogatejši za pametni nabiralnik v maniri mobilnega Outlooka s sistemov iOS in Android. Namizna aplikacija Mail & Calendar nas po novem spremlja in beleži, kaj beremo in na katera sporočila odgovarjamo. Izsledke s pridom uporabi v zmožnosti Focused Inbox, kjer poslej zbira pomembnejšo korespondenco, medtem ko drugo prejeto pošto program arhivira pod zavihek Other. Pri delu mu lahko pomagamo z ročnim označevanjem sporočil. Funkcionalnost bo najprej na voljo uporabnikom Office 365 in Outlook računov, kasneje tudi ostalim.

    Objavljeno: 23.2.2017 11:00
  • AMD predstavil procesorje Ryzen 7

    AMD je na novinarski konferenci v San Franciscu predstavil nove procesorje serije Ryzen. Gre za osemjedrne pošasti, prvenstveno namenjene igričarjem. Arhitektura Zen, na kateri so osnovani procesorji, omogoča ob isti hitrosti 52 odstotkov več delovne moči kot primerki predhodnika Excavator. Najmočnejši med predstavljenimi procesorji je model 1800X (8 jeder, 16 niti) s taktom od 3,6 do 4 GHz ter največjo porabo do 95 W, ki po prikazanem brez težav prekaša enkrat dražji Intelov primerek Core i7 6900K. Pravi testi bodo na voljo po drugem marcu, ko serija prispe na trg. Priporočena cena za ameriški trg znaša 500 USD.

    Objavljeno: 23.2.2017 10:00
  • Firefox s spečimi zavihki

    Firefox je v sklopu projekta Test Pilot predstavil speče zavihke SnoozeTab. Gre za zmožnost, kjer spletnemu brskalniku ob najdbi zanimive vsebine, za katero trenutno nimamo časa, povemo, kdaj bi jo radi zaužili. Namesto da spletno mesto uvrstimo med zaznamke, izberemo čas (uro, dan, teden, mesec), ko se zavihek v brskalniku zopet pojavi. Funkcionalnost je na voljo tako v testnih različicah Firefoxa kot z dodatkom Test Pilot. V obeh primerih je dodan sistem Pulse, s katerim razvijalcem poročamo o uspešnosti delovanja testne zmožnosti na posameznih spletnih straneh.

    Objavljeno: 23.2.2017 08:00
  • Letalniki UPS-ova ideja zadnjega kilometra

    Letalniki postajajo čedalje bolj priljubljeni, kar ugotavljajo tudi dostavne službe. Naslednji, ki se je vpisal na seznam podjetij, ki jih resno preizkušajo, je UPS. Toda njihov projekt se nekoliko razlikuje od ostalih poizkusov, saj uporabljajo letalnik in tovornjak.

    Objavljeno: 23.2.2017 08:00
  • Objavljena slika telefona Samsung Galaxy S8

    Kitajski proizvajalec zaslonske zaščite za telefone je objavil prvo fotografijo delujočega Samsungovega modela Galaxy S8. Objavljena slika še zdaleč ni prva pobegla informacija o težko pričakovanem pametnem telefonu, ki bo med drugim imel 5,7 in 6,3 palčni zaslon (skorajda) brez robov, zaslonske tipke namesto fizičnih in povezavo s sidriščem DeX, ki bo telefon na način Microsoftovega Continuuma spremenila v delujoč PC. Vse različice telefona bodo zaobljene (Edge). Medtem ko bodo Korejci dražilni video posnetek težko pričakovanega modela predstavili že v sklopu sejma MWC (27.2. - 2.3.), pa bo resnica o telefonu razkrita šele na posebnem dogodku konec marca v New Yorku.

    Objavljeno: 22.2.2017 07:00
  • Samsung bo prodajal predelane telefone Galaxy Note 7

    Korejsko spletišče Hankyung poroča, da Samsung nad telefonom Galaxy Note 7, ki so ga nehali prodajati vsled naključnih vžigov baterije, ni obupal. Gigant ima v skladišču še vsaj poltretji milijon naprav, v katere namerava vgraditi manjšo, varnejšo, dobrih 3000 mAh zmogljivo baterijo. Ker je malo verjetno, da bi v Evropi ali ZDA preklicali že izdano prepoved prodaje in uporabe dotičnega modela, bodo Korejci predelane telefone Galaxy Note 7 ponudili na vietnamskem in indijskem trgu, medtem ko nam na Zahodu ne preostane drugega, kot čakanje na naslednika.

    Objavljeno: 21.2.2017 10:00
  • Pirate bo v prihodnosti težje najti

    Britanska vlada je skupaj z internetnimi velikani, med katerimi sta tudi Google in Microsoft, pripravila pravila, po katerih spletni iskalniki v bodoče ne bodo lajšali iskanja piratskih vsebin. Lastniki avtorskih pravic bodo povezave do spornih vsebin v iskalniku lahko označevali in poskrbeli, da jih ne bo več med zadetki na prvi strani, obenem pa jih bo ignorirala tudi funkcija samodejnega vnosa iskalnega pojma (ang. autocomplete). Ker uporabniki iskalnikov le redko zaidejo na drugo stran zadetkov, naj bi ukrep zadostoval za drastično znižanje stopnje piratstva na Otoku (15 odstotkov). Ker je ta stopnja v Sloveniji večja, se podobnim prijemom v prihodnosti zagotovo ne ognemo niti na sončni strani Alp.

    Objavljeno: 21.2.2017 08:00
  • Bill Gates za davek na robote

    Avtomatizacija je prihodnost, tega se zavedamo vsi, a malokdo si zaradi nje dela skrbi. Soustanovitelj Microsofta Bill Gates je med posamezniki, ki se robotov bojijo. Ve, da bodo z nizkimi stroški robotizacije in razširjenostjo prišle tudi težave. Nezaposlenost ljudi bi reševal s posebnim davkom na robote, dacarski denar pa bi vložil v razvoj in izobraževanje ljudi za delovna mesta, ki bi še vedno zahtevala človeka iz mesa in krvi. Kljub počasnejšemu razvoju, ki bi ga obdavčenost robotov prinesla s sabo, verjame, da je rešitev prava in bi preprečila morebitno krizo ob nenadnem robotskem pohodu. V Evropi smo drugačnega mišljenja, na veselje proizvajalcev je Evropski parlament podoben predlog že zavrnil.

    Objavljeno: 20.2.2017 11:00
  • Apple s prepoznavo obraza

    Že vrabci na strehi čivkajo, da bo Apple naslednjemu modelu telefona iPhone odstranil osrednji gumb, v katerem se skriva tipalo za branje prstnih odtisov (enako kot bo to storil Samsung na svojem Galaxy S8). Posledično se poraja vprašanje, ali bodo v Cupertinu omogočili drug način identifikacije uporabnika. Kaže, da je odgovor pritrdilen, Apple naj bi po zadnjih informacijah za vsoto nekaj milijonov evrov kupil izraelsko podjetje RealFace, ki se ukvarja s strojnim prepoznavanjem obraza. V Cupertinu novice niso uradno komentirali, a kjer je dim, je tudi ogenj. Apple mrzlično išče nov način prijave v mobilni sistem in kaj lahko ga je našel v natančni izraelski tehnologiji, ki deluje v najrazličnejših delovnih pogojih. Izraelci so uradno spletno stran podjetja že odstranili.

    Objavljeno: 20.2.2017 08:00
  • Ovire pri rabi oblačnih storitev so v podjetjih

    Direktorji IT služb v podjetjih ugotavljajo, da je zelo težko zagotoviti varnost podatkov in programov v oblaku, zato marsikje upočasnjujejo uvajanje rabe tovrstnih storitev. To je povzetek raziskave opravljene s strani družbe Intel, ki so jo predstavili na nedavni varnostni konferenci RSA. V raziskavi so v minuli jeseni opravili intervju z več kot 2.000 direktorji iz različnih panog in držav.

    Objavljeno: 19.2.2017 01:00
  • Googlov balonski internet korak bliže realnosti

    Google je dosegel pomemben preboj v projektu Loon, cilj katerega je razviti zanesljiv način za zagotavljanje internetne povezljivosti v odročnih krajih z uporabo balonov. Projekt, o katerem smo lani obširno pisali v naši reviji, teče že od leta 2011, a šele zadnji napredek v razvoju strojnega učenja je projektu dal krepak pospešek.

    Objavljeno: 18.2.2017 05:00
  • Profesionalni 3D tisk za delovne skupine

    Analitske družbe že nekaj časa navajajo, da 3D tiskalniki vstopajo v zrelo dobo in so s tem primerni za vsakdanjo rabo, vsaj v nekaterih okoljih, kot so oblikovalni biroji in maloserijska proizvodnja. Podjetje Stratasys je predstavilo novo družino tiskalnikov Series F123, ki najbolje ponazarja, kaj lahko pričakujemo od najnovejše generacije tiskalnikov, kjer 3D tisk ni več zabava ali zanimivost, temveč vsakdanje delo povezano z iskanjem čim večje učinkovitosti.

    Objavljeno: 18.2.2017 01:00
  • Umetna inteligenca v privatnem oblaku

    Današnje platforme za umetno inteligenco in strojno učenje so še v povojih in za svoje delovanje potrebujejo izdatne zmogljivosti ter sposobnost procesiranja velike količine podatkov. Ponudniki zato tovrstne storitve ponujajo pretežno kot storitve v oblaku.

    Objavljeno: 18.2.2017 01:00
  • Starši – uničite to igračo!

    Nemška zvezna agencija za telekomunikacije (Bundesnetzagentur) je v presenetljivem sporočilu za javnost pozvala starše, naj uničijo pametno igračo – punčko Caylo. Raziskave agencije so pokazale, da je vgrajeni krmilnik z vmesnikom bluetooth slabo zavarovan in ranljiv na napade hekerjev, ki bi lahko na ta način prisluškovali ali se celo pogovarjali z otroci.

    Objavljeno: 17.2.2017 01:00
  • Amazon Chime – konkurent Skypu in WebExu

    Amazon je predstavil novo spletno storitev za telefonske in video konference, s katero bodo konkurirali uveljavljenim storitvam, kot so Skype, WebEx in GoToMeeting. Amazon Chime je namenjen prvenstveno poslovnim uporabnikom, vendar se ne bodo branili niti drugih tipov uporabe.

    Objavljeno: 17.2.2017 01:00
  • Informacije bodo spremenile način vrednotenja podjetij

    Analitska družba Gartner v svojem poročilu napoveduje, da bo vrednost podjetij v prihodnje vse bolj odvisna tudi od njihovega informacijskega portfelja, torej sposobnosti zbiranja in obravnave podatkov relevantnih za njihovo poslovanje. Bolje, kot bo podjetje upravljalo to področje, večja bo njegova vrednost.

    Objavljeno: 17.2.2017 01:00
  • Epsonova nova družina laserskih instalacijskih projektorjev

    Povečana svetilnost in več funkcij ob že znani zanesljivosti delovanja in prilagodljivosti prinašajo praktičnost tipa »namesti in pozabi«.

    Oglasno sporočilo
    Objavljeno: 16.2.2017 15:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji