• EU razmišlja o obvezni priglasitvi bitcoinskih denarnic

    Evropska komisija je v začetku meseca javnosti predložila predlog nove direktive, s katero želi okrepiti boj proti financiranju terorizma in povečati transparentnost finančnih transakcij. V njej so kot problem prepoznali tudi bitcoin in po birokratski navadi predlagali popolnoma neuresničljivo in tehnično nemogočo administrativno rešitev. Evropska komisija namreč želi bazo, v kateri bi vsaki bitcoinski denarnici pripadala ime in priimek imetnika (to najdete na strani 38 spodaj).

    Objavljeno: 28.7.2016 05:00
  • Facebookovo »letalo za internet« že prvič poletelo

    Facebookov projekt Aquila, ki naj bi slabše internetno povezanim krajem na Zemlji omogočal povezovanje v internet, je dosegel prvi konkretnejši mejnik. Letalo, ki se napaja s sončno energijo in bo v prihodnosti morda »pošiljalo internet« krajem pod seboj, je namreč prvič vzletelo.

    Objavljeno: 27.7.2016 12:00
  • Prodaja iPhonov ponovno padla. Nič ne de.

    Apple je sporočil, da prodaja telefonov iPhonov že drugo zaporedno četrtletje pada, in sicer za 15%. Res pa je, da je prodaja še vedno malce boljša, kot je podjetje predvidelo, navsezadnje so v tretjem četrtletju prodali kar 40,4 milijona telefonov. Apple sicer predvideva, da bo padec prisoten tudi v četrtem četrtletju, kljub temu, da je takrat pričakovati že nove modele iPhone. Opozoriti velja, da primerjave z lanskim letom niso realne, saj je takrat prodaja, zaradi predstavitve modelov iPhone 6, zrasla za kar 35%. Tega se očitno zaveda tudi borza, kjer so delnice Appla zrasle, za 7%.

    Objavljeno: 27.7.2016 11:00
  • V temnem internetu naprodaj osebni podatki naročnikov O2

    V temnem delu interneta so se pojavili oglasi, v katerih se prodajajo osebni podatki uporabnikov britanskega operaterja O2. BBC jih je nekaj tudi kupil in potrdil, da gre za avtentične podatke. O2 zanika vdor in opozarja, da gre za podatke iz tri leta starega vdora v neko drugo stran.

    Objavljeno: 27.7.2016 05:00
  • Apple in avtomobili. Nekaj menda bo.

    O tem, da se Apple menda ukvarja z izdelavo avtomobila (»AppleCar?«), ki bo seveda električen in, če se le da, avtonomen, se govori že kar dolgo. Wall Street Journal poroča, da je novi vodja projekta Titan, kot je menda interno znan, po novem »vodja strojne opreme« pri Applu, Bob Mansfield. Ta je leta 2013 za nekaj časa izginili iz Applovega spiska zaposlenih, sedaj pa vsi področni vodje za Titan poročajo njemu. Vsaj tako pravi WSJ.

    Objavljeno: 26.7.2016 14:00
  • Evropa proti izsiljevalskim prijemom

    Evropska policijska agencija Europol se je povezala z nizozemsko policijo in varnostnimi strokovnjaki pri Kasperskem in Intel Security (Mcafee) ter vzpostavila spletno mesto No more ransom. Izsiljevalski »virusi« (in podobni prijemi) so namreč v letošnjem letu naravnost eksplodirali, o čemer smo pisali tudi pri Monitorju, zato je osnovni cilj omenjene strani uporabnikom dati še tretjo izmed možnosti, namesto da lahko izbirajo le med »plačaj« in »ne plačaj«.

    Objavljeno: 26.7.2016 13:00
  • Kršenja nevtralnosti interneta ni bilo

    Januarja 2015 je Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS) odločila, da naši mobilni operaterji kršijo načelo nevtralnosti interneta, ki (poenostavljeno povedano) določa, da operater/ponudnik interneta ne sme privilegirati nobene podatkovne storitve, da morajo biti vsi tipi prometa enakovredni. Operaterji so namreč ponujali storitve Deezer in video HBO Go (Telekom), Hangar Mapa (Simobil), mobilna televizija Mobia TV (AMIS) in Tuškabina (Tušmobil), podatki, ki so jih uporabniki porabili zanje, pa se niso šteli v skupno kvoto podatkov, ki so jo imeli uporabniki zakupljeno. S tem so sicer uporabnikom olajšali uporabo le teh, vendar so hkrati v neenakopraven položaj postavili konkurente (Google Play Movies&TV, Dropbox…).

    Objavljeno: 26.7.2016 11:00
  • »Gorilje steklo«, petič

    Ameriški proizvajalec stekla, ki ga uporablja velika večina pametnih telefonov in tablic, Corning, je novinarjem predstavil novo razičico le tega – t.i. Gorilla Glass 5. Peta različica tega zelo odpornega stekla naj bi bila še bolj odporna na padce in praske, kot je Gorilla Glass 4 v današnjih telefonih. Po njihovih besedah naj bi telefon s takim steklom preživel preko 80% padcev z višine 1,6 metra, nekateri modeli naj bi v laboratoriju preživeli preko dvajset takih padcev. Opozarjajo pa, da bodo rezultati v praksi morda tudi drugačni, saj je končna robustnost odvisna od oblike in obdelave v samem telefonu, na kar pa Corning nima vpliva. To, da je preživetje telefona v kritičnih trenutkih včasih zelo odvisno tudi od sreče, pa tako ali tako vemo.

    Objavljeno: 25.7.2016 14:00
  • Ameriški Verizon je kupil Yahoo

    Yahoo, podjetje, ki je bilo nekoč v istem rangu, kot Google, je končno uspelo prodati svoj oddelek za spletno iskanje in oglaševanje. Yahoo je že kar nekaj let v rdečih številkah, prav veliko v tej smeri ni uspela spremeniti niti nova direktorica Marissa Mayer, ki se s podjetjem trudi zadnje štiri leta.

    Objavljeno: 25.7.2016 13:00
  • Münchenski napadalec pištolo naročil v temnem internetu

    Nemški mediji pišejo, da so preiskovalci nedavnega strelskega pokola v Münchnu dognali, da si je storilec orožje priskrbel v temnem internetu (darknetu). Zaradi tega so se že pojavili politični pritiski, da bo treba darknet bolje nadzorovati.

    Objavljeno: 25.7.2016 05:00
  • Avastov poizkus: povezovanje na nezaščitene Wi-Fi še vedno popularno

    Eno izmed najbolj nevarnih početij s prenosnimi napravami je povezovanje v neznana in nezaščitena omrežja Wi-Fi. Nevarnost preži z dveh koncev – promet lahko prestreza ponudnik dostopne točke ali v primeru omrežij brez gesel kar vsak mimoidoči. Kljub temu je to početje izjemno razširjeno, kar je s poizkusom na ameriški republikanski konvenciji v Clevelandu pokazal Avast.

    Objavljeno: 24.7.2016 11:00
  • Umetna inteligenca za vsakogar

    Google, ki je že marca napovedal, da bo kmalu začel prodajati »oblačne« servise strojnega učenja, je sedaj v javno (beta) uporabo spustil dva taka servisa.

    Objavljeno: 23.7.2016 08:00
  • nVidia Titan X, 1200 dolarjev

    Tržišče grafičnih kartic je v zadnjih letih iz popolnoma igralnih vod počasi prešlo (tudi) v vode navidezne resničnosti in rudarjenja Bitcoinov. Strojne zmogljivosti najmočnejših modelov vsako leto še vedno strmo naraščajo, ključno vlogo pri tem pa ima nVidia.

    Objavljeno: 23.7.2016 08:00
  • Konec za VHS

    Pomislili bi, da so videorekorderji, saj veste, tiste podtelevizijske škatle, ki znajo predvajati videoposnetke iz kaset VHS, že davno mrtvi. Saj imamo za to vendarle snemalnike DVD, HDD, Bluray, oz., pardon, kar omrežne video snemalnike.

    Objavljeno: 22.7.2016 12:00
  • KickassTorrents šel rakom žvižgat

    Na naslovnicah se je običajno pojavljal The Pirate Bay in pravne tegobe njegovih upravljavcev, a brez velikega pompa je že pred časom stran KickassTorrents (KAT) prevzela primat najbolj obiskane spletne strani s torrenti. Včeraj se je zgodba leta 2009 ustanovljene strani bržčas končala, saj so zasegli njene domene in aretirali domnevnega ustanovitelja.

    Objavljeno: 22.7.2016 05:00
  • Teslin novi »Master Plan«

    Elon Mask, kontroverzni šef podjetja Tesla (in SpaceX in še česa), je zadnjih nekaj dni na svojem Twitter računu napovedoval predstavitev novega velikega načrta, ki naj bi njegovo podjetje še trdneje zasidral v prihodnosti. Master Plan, drugi del, kot ga je poimenoval naj bi bil nadgradnja osnovnega načrta, ki ga je predstavil pred desetimi leti. Slednji je začrtal pot od dragega električnega avtomobila, preko nekoliko cenejšega modela, do takega, ki si ga lahko privošči vsakdo. In končni cilj – proizvodnja sončne energije za vse.

    Objavljeno: 21.7.2016 13:00
  • Brazilija in WhatsApp. In sodišča.

    Servis WhatsApp (sedaj v lasti Facebooka) je med prvimi vklopil šifriranje pogovorov, s katerim je prebiranje komunikacij, ki si jih izmenjujejo uporabniki, onemogočeno vsem, tudi lastnikom tega servisa. Kar je postalo problem, ko so v Braziliji oblasti zahtevale, da podjetje sodišču preda vsebino zasebne komunikacije uporabnikov, ki so trenutno v kazenskem postopku.

    Objavljeno: 21.7.2016 08:00
  • Microsoftov »oblak« zelo uspešen

    Microsoft je predstavil poslovanje v zadnjem četrtletju in z rezultati presenetil analitike. V zadnjih treh mesecih so zabeležili kar 3,1 milijarde dolarjev dobička (v enakem obdobju lani so imeli približno enako izgube, zaradi odpisa Nokie), posledično so delnice na New Yorški borzi že zrasle za 4 odstotke.

    Objavljeno: 20.7.2016 14:00
  • Nov domiseln način širjenja trojanskih konjev

    Raziskovalci iz Kaspersky Laba poročajo o novem domiselnem načinu za širjenje trojanskih konjev, ki so ga v zadnjih mesecih uporabljali pisci zlonamernega programa Lurk. Za lažji dostop do tarčnih računalnikov so ga skrili kar v legitimno programsko opremo za oddaljen nadzor računalnika.

    Objavljeno: 20.7.2016 10:30
  • Do milijarde je še daleč

    Iz Microsofta so sporočili, da do leta 2018 vendarle ne bodo dosegli svojega cilja – milijarde nameščenih kopij operacijskega sistema Windows 10. Trenutno so pri številki 350 milijonov, kot glavnega krivca za »zamudo« pa so ocenili težave v svojem oddelku pametnih telefonov. Prvotno je bilo mišljeno, da bodo vsako leto prodali 50 milijonov pametnih telefonov z Windows 10, vendar je danes očitno, da temu ne bo tako. Tržni delež telefonov z Windows 10 je pod en odstotek, podjetje pa je pred kratkim odpisalo vrednost celotnega nakupa podjetja Nokia (7,2 milijarde dolarjev) in iz mobilne divizije odpustilo 7800 delavcev.

    Objavljeno: 19.7.2016 11:00
  • Prodaja PCjev spet raste. V ZDA.

    Po več kot dveh letih, kar opažamo padec prodaje osebnih računalnikov (namiznih in prenosnih), se je, vsaj v ZDA, stanje obrnilo – v zadnjem četrtletju sta analitski hiši IDC in Gartner prvič zabeležila rast. Prva pravi, da je rast 4,9 odstotna, druga pa 1,4 odstotna. Razlika nastopi zaradi tega, ker Gartner med »PCje« ne šteje Chromebookov (ki jih prodajajo Dell, HP in Lenovo), IDC pa kot ključen razlog rasti navaja točno te prenosnike, ki tečejo brez Microsoftovih Oken.

    Objavljeno: 19.7.2016 08:00
  • Kim Dotcom ponovno napoveduje Megaupload

    Kim Dotcom, nekonvencionalen in glasen internetni podjetnik, ki so ga ameriške oblasti pred leti obtožile, da je bil s svojim spletnim servisom Megaupload eden največjih spletnih piratov, se ne da. Po tem ko so mu posebne (novozelandske) policijske enote na posestvo prileteli s helikopterji in v polni bojni opremi in po letih obiskov sodišč, je ustanovil servis Mega, ki naj bi nadomestil zaprti Megaupload. Mega se (še vedno) ponaša z možnostjo anonimnega in šifriranega deljenja datotek, vendar je Dotcom lani iz lastništva izstopil (z nekaj milijoni dolarjev), od takrat pa ima o servisu za povedati le še negativne opazke.

    Objavljeno: 18.7.2016 13:00
  • ARM v japonske roke

    Japonsko podjetje Softbank bo za 32 milijard dolarjev kupilo britanski tehnološki ponos, podjetje ARM Holdings is Cambridgea. Za pričakovati je, da bo vodstvo ARM delničarjem priporočilo prodajo, saj je ponujena cena na delnico kar 43% višja od trenutne vrednosti na borzi. Hkrati so ob novici delnice podjetja zrasle za 45%.

    Objavljeno: 18.7.2016 12:00
  • Pokemoni so prispeli v Slovenijo!

    Igra, ki je obnorela svet, je uporabnikom naprav z operacijskima sistemoma iOS in Android uradno na voljo tudi v Sloveniji. Pokemon Go je fenomen, ki je v enem samem tednu okužil množice. Lovljenje prikupnih pošasti v (obogatenem) resničnem svetu je založniku igre (Nintendo) tržno vrednost dvignilo za 70 odstotkov. Igra je sicer brezplačna za igranje, a z mikrotransakcijami dnevno služi milijone. Če se ne bojimo, da bi nas igra okužila kot Novozelandca, ki je pustil službo, da bi imel več časa za lovljenje Pokemonov, jo nemudoma poiščemo na tržnici Google Play ali App Store in preverimo, zakaj toliko pompa okoli mobilnega naslova.

    Objavljeno: 17.7.2016 08:00
  • Nemčija proti sovražnemu govoru na spletu

    Evropska migrantska kriza je med drugim razlog za porast sovražnega govora na spletu. Negativnost uperjena proti manjšinam, tujcem, spodbujanje ksenofobije, opevanje nacizma ter vzpon desničarskega ekstremizma se odražajo v objavah anonimnežev na Twitterju, Facebooku in Googlu. Nemčija je od omenjenih podjetij že pred časom zahtevala umik slehernega sovražno nastrojenega komentarja, a se vpleteni praviloma odzivajo počasi, ko je škoda že storjena. Nemški zvezni kriminalisti Bundeskriminalamt (BKA) so vzeli stvar v svoje roke ter v množični akciji izvedli racije na šestdesetih naslovih v štirinajstih nemških pokrajinah. V prvi, zares obsežni akciji proti sovražnemu govoru na spletu je sodelovalo 25 policijskih postaj. Posameznikom, ki so od julija do novembra 2015 delovali v skrivni skupini na družabnem omrežju Facebook in javno pozivali k nacionalizmu ter podpihovali sovraštvo proti drugim rasam in religiji, grozi do 5 let zapora.

    Objavljeno: 16.7.2016 12:00
  • Yelp išče Pokemone

    Ameriški spletni imenik lokalnih podjetij, ki popotnikom po svetu (v Sloveniji še ne) pomaga pri iskanju trgovin, restavracij, klubov, telovadnic in še kaj, po novem išče tudi Pokemone. Velik uspeh igre Pokemon Go jih je navdihnil, da so v iskalnik vgradili filter, ki izpostavi poslovne objekte v bližini nahajališč prikupnih digitalnih zveri. Opcijo PokeStop Nearby (nahajališče Pokemonov v bližini) je dodana drugim uporabnim filtrom, med katerimi sta Wheelchair Accessible (dostop z invalidskim vozičkom) in Offers Military Discount (popust za vojaško osebje). Podatke Yelp pridobiva s poročanjem obstoječih uporabnikov / obiskovalcev in ne iz igre same. Smešno ali ne, med počitnicami v tujini bomo z Yelpom poslej vsekakor lažje plemenitili zbirko Pokemonov.

    Objavljeno: 16.7.2016 09:00
  • Microsoftova zmaga za zasebnost

    Tri leta pravdanja so bila potrebna, da je Microsoft dosegel pomembno zmago za varovanje zasebnosti svojih uporabnikov. Sodna kalvarija se je pričela z zahtevo sodišča v New Yorku, po kateri naj bi Microsoft omogočil dostop do e-poštnih predalov s strežnikov na Irskem. Microsoft zahtevi ni ugodil, češ, da ZDA nima pravice do vsebine, ki je shranjena izven meja ameriške države. Kljub temu, da je Microsoft lastnik spornih strežnikov in ima oddaljeni dostop do njih, so pri Ameriškem sodišču za ugovore ugotovili, da je zakon Stored Communications Act namenjen zgolj uporabi na ozemlju ZDA. Microsoft je odločitev označil za veliko zmago, ki bo uporabnikom povrnila zaupanje v tehnologijo in (lokalne) mehanizme, ki varujejo njihove podatke.

    Objavljeno: 15.7.2016 11:00
  • Apple z resničnostnim šovom

    Apple se podaja v ustvarjanje TV vsebine. Skupaj s Prospect Productions (The Biggest Loser in Master Chef) bodo snemali resničnostni šov Planet of the Apps, v katerem bodo sodelovali in tekmovali izbrani razvijalci aplikacij za operacijske sisteme macOS, iOS, tvOS in watchOS. Poleg dragocenega časa v središču pozornosti se bodo najboljši potegovali za sredstva do višine desetih milijonov ameriških dolarjev ter mesto med najbolj izpostavljenimi programskimi izdelki na tržnici App Store. Za sodelovanje pri šovu bodo izbrali sto najbolj zanimivih razvijalcev, rok za prijavo je 26. Avgust.

    Objavljeno: 15.7.2016 08:00
  • Prodaja elektronskih knjig pada

    Založniki in knjigotržci so razkrili, da je bilo lani prodanih za dobro desetino manj elektronskih knjig kot leto poprej. Rezultati so zanje skrb vzbujajoči, saj jim elektronske knjige v primerjavi s klasičnimi kljub nižji ceni prinesejo več iztržka. Elektronske knjige so cenejše za izdelavo, se ne posojajo in jih ni moč vrniti v trgovino. Skoraj tri milijarde ameriških dolarjev vreden posel se je zmanjšal za 11 odstotkov. Zanimivo je, da se je obenem povečala prodaja običajnih knjig. Razlog je v povečanju cen elektronskega čtiva. Če smo pred leti za uspešnico povprečno odšteli 9 dolarjev, danes najuspešnejše elektronske knjige pri Amazonu veljajo od 14 do 15 USD. Zvišanje cen elektronskih različic je številne kupce usmerilo k nakupu tiskanih knjig. Dobra novica je, da ljudje še vedno radi beremo in se je skupna vrednost prodanih knjig (elektronske, zvočne in tiskane) lani zvišala za slabe tri odstotke. Kako se bodo na objavljene rezultate odzvali založniki in prodajalci, ni znano, vemo le, da je edina prava pot zmanjšanje cen.

    Objavljeno: 14.7.2016 09:00
  • Brexit podražil računalnike

    Načrtovani britanski odhod iz Evropske unije prinaša številne negativne posledice. Negotovo obdobje se med drugim odraža na višjih cenah. Medtem ko Angleže običajne počitnice v tujini stanejo slabih tristo funtov več kot pred Brexitom, jih po žepu precej bolj udarijo tudi tehnični izdelki. Pri Dellu so kot prvi od računalniških podjetij na Otoku dvignili cene za deset odstotkov, sledijo mu drugi. Na najnižjo vrednost funta v zadnjih tridesetih letih so se s podražitvami izdelkov odzvali že pri HPju, o podobnem pristopu pa razmišljajo tudi pri Lenovu in Ciscu. Svoje telefone dražje prodaja tudi kitajski OnePlus. Dosedanje podražitve sicer niso presegale desetine prvotne cene, v povprečju so se cene dvignile od 5 do 10 odstotkov, a analitiki pričakujejo, da bodo prihodnje podražitve višje.

    Objavljeno: 14.7.2016 08:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji