Lenovo sme kupiti strežniški del IBM
Kitajsko podjetje Lenovo je dobilo še zadnja dovoljenja, da odkupi IBM-ov strežniški del. Čakali so še na blagoslov ameriškega varuha konkurence, ki je v petek dal svojo privoljenje.
Kitajsko podjetje Lenovo je dobilo še zadnja dovoljenja, da odkupi IBM-ov strežniški del. Čakali so še na blagoslov ameriškega varuha konkurence, ki je v petek dal svojo privoljenje.
Pri Samsungu so napovedali splavitev čipa Exynos 5430 (gre za t.i. »system on a chip« oziroma SoC), njihov prvi tovrstni čip, narejen v 20 nano-metrski tehnologiji. Čip bo imel štiri jedra Cortex A15, katerih takt bo 1,8 GHz, zraven pa še štiri jedra A7 s taktom 1,3 GHz. Za prikaz grafike bo v uporabi ARMov procesor Mali T628MP6. Zaradi nove izdelave bo procesor hitrejši od predhodnikov, hkrati bo uporabil še manj energije, prvič ga bodo uporabili v telefonu Galaxy Alpha, ki ga pričakujemo v roku enega meseca.
Angleška nogometna liga (English Premier League) razvija programsko opremo, s katero bi lahko pregledovali družabna omrežja in iz njih poskusili odstraniti nogometne animacije GIF. Pravijo, da se zavedajo, da so ti posnetki popularni, ampak da gre kljub temu za ilegalno početje. Jasno je v ozadju denar, saj medijske hiše za pravico do prenosov letno plačujejo več milijonov funotv.
V pogovoru za Wired je Edward Snowden med drugim povedal tudi zgodbo o tem, kako so pri NSA leta 2012 po nesreči spravili Sirijo s svetovnega spleta. Takrat je že divjala državljanska vojna, hekerji NSA pa so nameravali na enega izmed osrednjih usmerjevalnikov pri največjem sirskem telekomunikacijskem ponudniku namestiti vohunsko kodo. S tem bi ameriška agencija dobila možnost vohunjenja za spletnim prometom večjega dela Sirije.
Sodeč po pisanju spletne strani The Information sta se Google in HP pogovarjala o možnosti, da bi skupaj naredili napravo Nexus, namenjeno poslovnim uporabnikom. Pri tem bi priredili tudi storitev Google Now za uporabo v velikih poslovnih okoljih. Pri HPju so imeli v mislih napravo z močnim strojnim šifriranjem, pri Googlu naj bi bili manj navdušeni. Ti pogovori naj ne bi obrodili sadov, spomnimo pa, da sta Apple in IBM pred kratkim napovedala podobno sodelovanje.
Hekerji redno poizkušajo priti do uporabniških računov na različnih spletnih straneh, videti je, da je nekomu to uspelo pri Twitter računu ruskega predsednika vlade, Dmitrya Medvedeva. Ta je objavil tvit, da odstopa in da mu je žal za poteze vlade. Prišli so še drugi tviti, kritični do ruske vlade, sedaj so že vsi izbrisani. V teh primerih gre velikokrat za pomanjkljivo geslo, oziroma uporabo enakega gesla na različnih (marsikdaj tudi manj varnih) spletnih straneh.
Pri Monitorju smo pred časom pisali o zapletenem sistemu podmorskih kablov, ki prepletajo svet. Teh je za dobrih 800.000 kilometrov, zaradi vse večjih zahtev po hitrih spletnih povezavah pa se načrtujejo vedno novi. Eden izmed takih je novi kabel, pri katerem sodeluje tudi Google, povezoval bo Japonsko z ZDA, hitrost pretoka podatkov pa bo okoli 60 terabajtov na sekundo. Na projektu sodeluje več podjetji, relacija je ena izmed najdaljših, hitrost pa najvišja doslej.
Sonyjeva naprava za predvajanje večpredstavnostnih vsebin, PlayStation TV, je na japonskem na voljo že od lanskega leta, bo v kratkem prišla tudi v Evropo. Če to pomeni tudi slovenijo sicer še ne vemo, sredi oktobra bo na voljo v ZDA, mesec zatem pa jo lahko pričakujemo v Angliji in drugod po Evropi, cena se naj bi gibala okoli 100 evrov.
Bliža se konec težav, ki jih povzročajo USB-priključki, saj nov standard prinaša poenotenje in predvsem obrnljivost.
Po štirih in pol letih pravnega spora je višje sodišče v Ljubljani potrdilo sodbo, po kateri mora NLB potrošniku vrniti 5000 evrov, ukradenih z zlorabo spletne banke. Konkretno je šlo leta 2009 (ko je bilo potrošniku ukradenih 5150 evrov) za spletno ribarjenje oziroma lažno spletno stran, na kateri je komitent NLBja vnesel svoje identifikacijske podatke, ki so jih tako pridobili nepridipravi.
Razvijalci pri Microsoftu razvijajo tehnologijo za samodejno stabilizacijo in hkratno pohitritev videa. Ciljajo predvsem na uporabnike akcijskih kamer, denimo GoPro, pri katerih je veliko tresljajev. Programska oprema analizira video in pri večjih skokih doda nove sličice, s čimer občutno omehča navidezno stresen posnetek. Računajo, da bodo tehnologijo vgradili v aplikacijo za Windows.
Pri podjetju Nvidia so na svojem blogu napovedali procesor Tegra K1 »Denver«, ki bo prvi 64-bitni procesor, namenjen sistemu Android. 32-bitno različico Tegre so predstavili pred osmimi meseci, podrobnosti o novi, 64-bitni različici, pa bodo predstavili na tehnični konferenci Hot Chips.
Poleti je stekla prodaja telefona Blackphone, namenjenega vsem, ki želijo največjo možno stopnjo varnosti. Telefon poganja prirejena različica operacijskega sistema Android, na njem je nameščenih kar nekaj različnih aplikacij za zasebnost in varnost, predvsem aplikacije za šifrirano komunikacijo (klici, kratka sporočila, itd).
Pred časom smo pisali o tem, da so v ZDA nekoliko sprostili pravila o ločljivosti posnetkov, ki jih lahko javno dostopamo preko storitev, kot sta Google Earth in Google Maps. Doslej je veljala omejitev, da se na fotografijah naj ne bi razločilo predmeta, velikega pod 50 cm, po novem pa je ta mera znižana na 31 cm. Prvi satelit, ki je sposoben fotografirati pri tej ločljivosti, je imenovan WorldView-3 in bo izstreljen v nekaj dneh, za njim stoji podjetje DigitalGlobe.
Nemška strokovnjaka za računalniško varnost, Karsten Nohl in Jakob Lell, pravita, da lahko naprave, ki jih priklapljamo preko vmesnika USB, okužijo računalnike z zlonamernimi programi brez vednosti uporabnika. Da so lahko USB ključki nevarni je seveda že znano, zaradi nove ranljivosti pa so lahko nevarne prav vse naprave, ki jih priklapljamo na USB.
Že prejšnji mesec je Microsoft napovedal veliko odpuščanje zaposlenih v oddelku telefonov Nokia. Reorganizacija nedavno prevzetega finskega posla ni prizanesla niti tovarni v Pekingu, kjer bo brez dela ostalo 4.700 ljudi. Sekira je že začela sekati, a na precej nenavaden način. Vodstvo želi zaposlene prepričati, da bi sami dali odpoved. Poleg odpravnine jim ponujajo telefon Nokia Lumia 630. Na voljo je tristo telefonov na dan, po sistemu, kdor prej pride, prej melje. Namesto pričakovanega navdušenja je poteza izzvala nemalo ogorčenja. Snovalci strategije so začudeni, mediji pa jim v šali svetujemo, da naj poskusijo z vrhunsko Lumio 1520, namesto povprečnega aparata, ki je povzročil celo proteste v nesrečni tovarni na Kitajskem.
Javne brezžične točke v Rusiji bodo v bližnji prihodnosti zahtevale prijavo s polnim imenom in številko osebnega dokumenta. Njihovi operaterji bodo pridobljene informacije dolžni hraniti šest mesecev in jih na zahtevo posredovati pristojnim organom. Z uredbo, ki jo je kot prva pričela izvajati ruska Pošta, želijo Rusi zagotoviti izvajanje vedno strožjih internetnih zakonov. V informacijski vojni z ZDA, kot potezam pravijo mediji, je njihova vlada že sprejela nekaj rigoroznih zakonov, med katerimi je vsekakor najodmevnejši odlok, ki ruskim državljanom prepoveduje shranjevanje podatkov izven fizičnih meja domovine. Ker mnoge spletne storitve, med njimi sta tudi Facebook in Twitter, strežnikov v Rusiji nimajo, bi zakon lahko v prihodnosti pomenil prepoved njihove uporabe.
Ekvador bo postal prva država, ki bo izdala lastno digitalno valuto, ki je osnovana na zgledu bitcoina, medtem ko so slednjega prepovedali.
Googlova oblačna shramba Drive je med drugim znana po izdatni podpori sodelovanju, zato ne čudi, da se na njej sčasoma nabere kar precej dokumentov, do katerih ne dostopamo zgolj sami. Ker se po letu ali dveh res ne moremo spomniti ali so občutljive informacije še vedno na voljo čudaku, ki je pred časom prestopil h konkurenci, nam priskoči na pomoč spletna aplikacija WhoHasAccess.
Od enajstega do dvanajstega septembra bo v ljubljanskem hotelu Slon potekala prva mednarodna Bitcoin konferenca v Sloveniji. Pet let po pojavu decentralizirane kriptografske valute, ki omogoča hitre transakcije z zanemarljivimi transakcijskimi stroški, bodo v Slovenijo prispeli strokovnjaki s celega sveta in predavali o prihodnosti Bitcoina ter poslovnih priložnostih, ki jih alternativna denarna enota ponuja. Osrednji cilj konference je izobraževanje uporabnikov, saj valuta še vedno vzbuja precejšnje nezaupanje med širšo publiko. Krivico bodo med drugim skušali popraviti s predstavitvijo uspešnih poslovnih praks v Bitcoin ekonomiji.
Strokovnjaki podjetja Hold Security so odkrili največjo krajo uporabniških imen ter gesel doslej. Z vdorom v slabe pol milijona spletišč naj bi ruski hekerji pridobili več kot milijardo prijavnih podatkov in pol milijarde elektronskih naslovov. Ukradenih podatkov niso prodali, temveč jih s pridom izkoriščajo za izvajanje nečednih storitev, na primer pošiljanje neželene pošte. Pri podjetju Hold prizadetih spletišč ne želijo razkriti, so pa posameznike o vdorih že obvestili, medtem ko pripravljajo tudi spletno orodje, s katerim bomo uporabniki sami preverili, če smo med nesrečneži v ruskem primežu.
Kitajska je prepovedala uporabo Applovih izdelkov v javnih službah. Po poročanju tiskovne agencije Bloomberg naj bi kitajska vlada že izdala navodila, po katerih se bodo v prihodnje ravnale različne nabavne službe. Zaradi varnostnih pomislekov v njih prepovedujejo naročanje računalnikov, tablic in telefonov podjetja Apple. Poteza je zadnja v vrsti naporov, ki stremijo k odcepitvi Kitajske od prevelikega ameriškega vpliva. Apple se je tako pridružil drugim velikanom, med katerimi sta tudi okenski mojster Microsoft ter varnostnik Symantec.
Pol milijona žrtev virusa CryptoLocker ima razlog za veselje. Podatke, ki jim jih je izsiljevalska nadloga zašifrirala, lahko dobijo nazaj, ne da bi plačali zahtevanih 400 evrov. Strokovnjaki v podjetjih FireEye in Fox IT so ustvarili spletišče, kjer lahko posameznik z okuženim računalom in zaklenjenimi podatki dobi ključ, s katerim si odklene ukradene datoteke povsem zastonj. Čarovnijo jim omogoča kopija baze podatkov vseh žrtev, ki so jo v mednarodni akciji pod vodstvom ameriških US-CERT in FBI zasegli policisti in strokovnjaki različnih varnostnih podjetij.
Samsung in Apple sta se dogovorila, da umakneta vse patentne tožbe, uperjene drug proti drugemu. Gre za spore izven meja Združenih držav Amerike. Med sodišča, ki bodo v prihodnje imela bistveno manj dela, sodijo ustanove v Italiji, Franciji, Nemčiji, Nizozemski, Veliki Britaniji, Avstraliji, Japonski in Južni Koreji. Utopično bi bilo pričakovati, da bosta smrtna sovražnika kar naenkrat postala najboljša prijatelja, zato ne čudi, da se bodo poleg vseh začetih postopkov znotraj meja ZDA nadaljevali tudi vsi licenčni spori med velikanoma.
Podjetje Ractiv (prej Haptix) je pričelo s prodajo naprave Touch+. Gre za s pomočjo inkubatorja Kickstarter financirano napravo, ki izbrani površini doda občutljivost za dotik. Možnosti so (skoraj) neomejene, Touch+ lahko pripnemo na zaslon prenosnika in akcijsko igro igramo zgolj s prstnimi gestami na tipkovnici, ali pa jo postavimo na mizo in po njej rišemo v Photoshopu. Deluje tako z operacijskim sistemom Windows kot z računali Mac. Napravo s parom kamer, ki čarovnijo omogočata, prodajajo za 75 ameriških dolarjev.
Pozornost tehnološke javnosti je vzbudila aretacija domnevnega pedofila, ki so ga ameriške oblasti prijele na podlagi samodejne prijave s strani Google. Googlovi algoritmi so v poštnem predalu 41-letnega Johna Skillerna iz Houstona zaznali otroško pornografijo. Pri Googlu so prijavo nato posredovali ameriškemu centru za pogrešane in zlorabljene otroke NCMEC, ta pa naprej policiji. Sledila je aretacija. V ameriškem tehnološkem velikanu med tem pojasnjujejo, da njihovi algoritmi zaznavajo le otroško pornografijo, ne pa tudi drugih primerov nezakonitega ravnanja. VEČ>>
Nesojeni mobilni operater Detel 5 iz druge polovice devetdesetih let prejšnjega stoletja je prejel sodbo Višjega sodišča v Ljubljani, ki je v celoti zavrnilo njegov tožbeni zahtevek, s katerim je Detel 5 zahteval odškodnino za svoj neuresničeni projekt mobilne telefonije. Detel 5 je tako rekoč sočasno z Mobitelom in Digitelom začel postavljati omrežje digitalne mobilne telefonije, za kar je od Urada Republike Slovenije za telekomunikacije tudi pridobil ustrezna dovoljenja za postavitev baznih postaj, vendar mu je potem takratno Ministrstvo za promet in zveze dovoljenja brez razloga odvzelo.
Preizkusili smo mali namizni računalnik, na katerem teče Googlov operacijski sistem Chrome OS.
HGST je na konferenci v Kaliforniji predstavil prototip nove generacije pogonov za shranjevanje podatkov, ki so za dva velikostna razreda hitrejši od SSD-jev.
Avstrijski študent prava pripravlja skupinsko tožbo proti največjemu družabnemu omrežju na svetu. Facebook naj bi kljub opozorilom osebne podatke uporabnikov še naprej obravnaval neskladno z evropsko zakonodajo. Ker z lepimi besedami ni šlo, bo Max Schrems posegel po drugem orožju. V želji po zakonitem delovanju družabnega velikana bo na dunajskem sodišču za vsakega uporabnika zahteval najmanj 500 evrov odškodnine. Tožba pridruženih uporabnikov ne stane niti centa, zato smo vabljeni vsi, da se ji pridružimo. Tožena stranka, irska veja Facebooka, akcije za zdaj še ni komentirala.