• Philipsov miniaturni CD

    Philips je prikazal prototip miniaturnega nosilca CD in ustrezno optično enoto, ki bosta morda nekega dne našla mesto v ročnih računalnikih in celo mobilnih telefonih. Velikost enote je namreč le 5,6 x 3,4 x 0,75 cm, sam nosilec pa ima v premeru 3 cm. Prototip uporablja zmogljivejši modri laser, zato dosega zelo visoko gostoto zapisa in kljub majhnim dimenzijam nudi prostor za 1 GB podatkov, torej približno 50% več kot današnje enote CD-ROM. Enota je energijsko varčna, zaradi česar je primerna za uporabo v mobilnih napravah. Philips meni, da ima lahko prototip lepo prihodnost, saj je cena pomnilniškega prostora na optičnem disku bistveno nižja od cene na drugih pomnilniških nosilcih, na primer pomnilniških karticah. Omejitev (z zornega kota ponudnikov vsebin pa prednost) je le ta, da je podatke s takih optičnih nosilcev mogoče le brati. Toda zato je lahko miniaturni CD primeren za distribucijo glasbe, filmov in drugih digitalnih vsebin. Philips s tem izdelkom vstopa na področje izmenljivih pomnilniških izdelkov, kakršen je tudi izdelek ameriškega podjetja DataPlay, ki lahko hrani do 500 MB podatkov, vendar lahko na nosilce tudi zapisuje.

    Objavljeno: 29.6.2002
  • IBM odlično na trgu programskih strežnikov

    Svetovni trg programskih strežnikov je v letu 2001 zaradi manjših vlaganj v izdelke IT zabeležil le 20-odstotno rast, proizvajalci pa so ustvarili 1,18 milijarde dolarjev prihodkov, poroča družba Dataquest. Leto poprej je bila rast kar 92-odstotna, iztržek od prodaje pa je znašal 990 milijonov dolarjev. Lanskoletni zmagovalec na trgu programskih strežnikov je bil IBM, ki je prodal kar 71 odstotkov več licenc kot v letu 2000, s tem pa je dosegel 31-odstotni svetovni tržni delež (v letu 2000 22 odstotkov). Na prvem mestu je sicer še vedno podjetje BEA Systems z 34-odstotnim deležem, ki je lani zabeležilo 23-odstotno rast prodaje. Na tretjem mestu je Sun z devetodstotnim tržnim deležem.

    Objavljeno: 28.6.2002
  • HP predstavlja nove brizgalnike

    Področje tiskalnikov je za družbo Hewlett Packard tudi po združitvi s podjetjem Compaq še naprej strateškega pomena. Za konec letošnjega leta in začetek prihodnjega zato načrtujejo pravo ofenzivo novih modelov, saj naj bi v manj kot letu dni predstavili kar okoli 50 novih tiskalnikov, največ v tako kratkem času v zgodovini podjetja. V posodobitev proizvodnje, razvoj in trženje nameravajo vložiti kar 1,2 milijarde dolarjev, s čimer namerava še bolj utrditi svoj vodilni položaj na trgu.

    Objavljeno: 28.6.2002
  • UltraSparc V bo deloval s 3 GHz

    Sun se namerava tudi v bodoče boriti proti Intelu s svojo družino mikroprocesorjev UltraSparc. Nedavno so tako razgrnili načrte za naslednje generacije procesorjev, ki bodo kljubovale in po navedbah proizvajalca presegale zmogljivost Intelovih procesorjev Itanium. Peta generacija UltraSparcov bo tako v začetku na voljo s taktom 1,8 GHz, vendar ima Sun v načrtih višanje delovnih frekvenc vsaj do 3 GHz. Pred tem pride na vrsto UltraSparc IV, ki bo na začetku na voljo s taktom 1,2 GHz (to frekvenco bodo kmalu ponudili tudi v današnjih različicah UltraSparc III), segal pa bo do meje 2 GHz.

    Objavljeno: 28.6.2002
  • Novi diski na pohodu

    Proizvajalci diskov nadaljujejo z razvojem in na trg prihajajo vse hitrejši in zmogljivejši modeli. Fujitsu je tako nedavno predstavil novo generacijo diskov za strežnike, ki se lahko pohvalijo z visoko zmogljivostjo v majhnem prostoru. Kljub temu, da diski iz družin MAP in MAS sodijo med tako imenovane nizkoprofilne modele, nudijo prostor za 73,5 oziroma 147 GB. To so dosegli z uporabo dvakrat večje gostote zapisa, zaradi česar potrebujejo manj podatkovnih plošč. Družina diskov MAP nudi hitrost vrtenja 10.000 vrtljajev na minuto, MAS pa 15.000 vrtljajev na minuto, z novimi algoritmi in izboljšavami pa presegajo notranjo hitrost prenosa podatkov za 25% oziroma 28% glede na dosedanje izdelke (zdaj dosegajo do 114 MB/s). Obe družini diskov sta na voljo z vmesnikom Ultra320 SCSI (hitrost prenosa 320 MB/s), diski družine MAP pa so na voljo tudi z vmesnikom FC-AL2. V prodaji bodo sredi jeseni.

    Objavljeno: 28.6.2002
  • IBM: Skupna strojna platforma za strežnike

    Pri IBM-u so se odločili za poenotenje strojne platforme pri svojih največjih strežnikih. Kmalu naj bi v tudi v najzmogljivejše mainframe računalnike zSeries vgrajevali procesorje Power, ki si sicer osnova za srednje družine pSeries in iSeries. S tem korakom naj bi močno znižali stroške proizvodnje in kasnejše podpore ter skrajšali čas med produkcijo in prodajo. Poleg tega naj bi tudi zmanjšali velikosti razvojnih ekip, saj ima vsaka družina strežnikov danes svoje razvojne ekipe za programsko opremo. Poenotenje na nivoju procesorjev bi odprlo pot za združenje razvoja čez široko paleto strežnikov. Poleg skupnih procesorjev pri IBMu namervajo poenotiti tudi druge strežniške elemente, na primer Infiniband, ki bo v prihodnje uporabljen v vseh družinah strežnikov, od najmanjše na Intelovi platformi xSeries, do največjih računalnikov zSeries. IBM je že pred časom nakazal, da namerava poenotiti svoje strežniške platforme. Leta 2000 so tako predstavili skupno ime za vse svoje dotedanje družine izdelkov, ki od tedaj nosijo ime eServer.

    Objavljeno: 27.6.2002
  • Okrevanje trga za baze podatkov

    Svetovna prodaja sistemov za upravljanje relacijskih zbirk podatkov (RDBMS) naj bi v letu 2006 dosegla 20 milijard dolarjev, napoveduje raziskovalno-analitska družba IDC. Zaradi gospodarske krize v letu 2001 se je prodaja na tem področju zmanjšala, uspešnejši pa so bili manj zmogljivi in cenejši sistemi. Zaradi tega je dokaj dobre rezultate ustvaril Microsoft, Oracle, ki na trgu RDBMS še vedno drži prvo mesto, pa je ostal pri usmeritvi v zahtevnejše rešitve, zato je tudi iztržil manj od pričakovanj. Lanska prodaja pri IBM-u se je povečala zaradi prevzema Informixovega oddelka za razvoj sistemov RDBMS, veliko manjših izdelovalcev programske opreme za baze podatkov pa je zaradi slabega poslovanja zaprlo svoja vrata.

    Objavljeno: 27.6.2002
  • Microsoft Office 11 v prodaji maja 2003

    Microsoft je na razstavi PC Expo/TechXNY v New Yorku razkril nekaj podrobnosti o novi veliki različici pisarniškega paketa Office, ki bo kot vse kaže prišel v prodajo v maju 2003. Izdelek, ki ima za zdaj delovno ime Office 11, morda pa se bo na koncu imenoval Office.NET je še v fazi intenzivnega razvoja, zato so pri Microsoftu spregovorili le o glavnih smernicah razvoja. Programski paket bo tako imel precej izboljšano in poglobljeno podporo za XML, zlasti v obliki XML poslovnih vmesnikov, ki bodo omogočali uporabnikom neposredni dostop do podatkov v poslovnih informacijskih sistemih (ERP) in prenos v pisarniške programe, na primer Excel.

    Objavljeno: 27.6.2002
  • 2 GHz tudi v prenosnikih

    Intel je predstavil novo različico mobilnih procesorjev Pentium 4-M, ki prvič dosega takt 2 GHz. Ob novincu, ki se strukturno ne razlikuje od svojih predhodnikov, so predstavili tudi nekoliko šibkejšo, a cenejšo različico s taktom 1,9 GHz. Sočasno so pri Intelu predstavili tudi nove mobilne Celerone, ki slonijo na istem jedru kot Pentium 4, razlikujejo pa se v velikosti predpomnilnika in seveda ceni. Na voljo so različice s takti 1,33 GHz, 1,4 in 1,5 GHz. Cene Celeronov se gibljejo med 134 in 170 dolarji, medtem ko bo za zmogljivejše Pentiume 4-M treba odšteti od 401 do 637 dolarjev. S tem pa razvoj še ni zaključen. Intel predvideva, da bodo v zadnjem četrtletju predstavili še različico s taktom 2,2 GHz, v začetku leta 2003 pa naj bi bili na voljo tudi prenosniki s takti procesorjev 2,4 GHz.

    Objavljeno: 27.6.2002
  • Oracle proti Kaliforniji

    Pri Oraclu, enem od največjih softverskih podjetij na svetu, so se zapletli v neprijeten škandal s kalifornijsko vlado. Oracle je pred letom dni podpisal 95 milijonov dolarjev vredno pogodbo o dobavi programske opreme, s katero naj bi Kalifornija v prihodnjih šestih do desetih letih prihranila od 50 do več kot 160 milijonov dolarjev. Posel med Oraclom in Kalifornijo pa je državna revizijska komisija ocenila zelo kritično in menila, da država sploh ne bo nič privarčevala - celo nasprotno, plačati bi morala 41 milijonov dolarjev več kot so vredne dosedanje pogodbe. Ker je vsaka stran vztrajala pri svojem, so ustanovili posebno preiskovalno komisijo, ki je začela s podrobno preiskavo.

    Objavljeno: 26.6.2002
  • Vzpostavitev novih varnostnih standardov v IT

    Skupina strokovnjakov iz 30 držav s področja informacijske varnosti pripravlja v okviru organizacije OECD sveženj napotkov za informacijsko varnost, ki naj bi pripomogli k razvoju in uporabi varnostnih standardov IT, morda pa tudi pri sprejemu ustrezne zakonodaje, povezane z varnostjo na informacijskem področju. OECD je prve usmeritve v zvezi z varnostjo informacijskih sistemov predstavil že v letu 1992, zdaj pa si v luči napredka industrije IT in lanskega terorističnega napada na ZDA prizadeva za posodobitev teh načel.

    Objavljeno: 26.6.2002
  • HP prenavlja ročne računalnike iPaq

    Hewlett Packard je predstavil nove modele ročnih računalnikov iPaq, prvič pod svojim okriljem po združitvi z družbo Compaq. Novi ročni računalniki imajo oznako iPaq H3900, zanje pa so značilni predvsem hitrejši in varčnejši procesor, boljši zaslon in nekaj drugih manjših novosti. Zanimivo, da so pri HP-ji za nove iPaqe zadržali enako obliko in zunanjo podobo kot pri dosedanjih modelih H3800. Največja novost je brez dvoma novi Intelov procesor Xscale PXA250 s taktom 400 MHz, ki zamenjuje dosedanje modele StrongArm 1100. Novi procesor nudi večjo zmogljivost, predvsem pa boljši izkoristek dragocene energije, poleg tega pa je programsko povsem združljiv z dosedanjimi modeli. Novi zaslon je mešanica med refleksivnim in navadnim zaslonom z aktivno matriko, po navedbah proizvajalca pa naj bi nudil svetlejšo in bolj kontrastno sliko zlasti v težjih svetlobnih pogojih.

    Objavljeno: 26.6.2002
  • Microsoftov projekt Palladium

    Microsoft je razkril načrte za projekt Palladium, doslej najbrž najbolj ambiciozen poskus na področju računalniške varnosti, ki bo najbrž krojil prihodnost osebnih računalnikov v celoti in morda tudi drugih računalniško podprtih naprav. Palladium je konkretizacija napovedanih korakov v okviru iniciative Zaupanja vredno računalništvo, ki ga je pozimi razkril Bill Gates. Pri Microsoftu celoti pravijo >>varno procesno okolje<<, saj naj bi Palladium omogoča vse od preprečevanja okužb z virusi, vdorov v računalnike, avtentifikacijo, avtorizacijo uporabnikov in programov, ter nadzor digitalnih vsebin, od glasbe, filmov, do licenčne programske opreme. Palladium naj bi omogočal varno elektronsko poslovanje, legalno uporabo programske opreme in digitalnih vsebin, pa tudi šifriranje in varovanje podatkov hranjenih na osebnem računalniku, torej varovanje zasebnosti. Možnosti uporabe pa še precej več.

    Objavljeno: 26.6.2002
  • Bolgari: hitri, poceni in usposobljeni

    Računalniška in druga podjetja zelo pogosto iščejo strokovnjake s področja razvoja programske opreme v državah, kjer je delovna sila precej cenejša. Pri delu na daljavo so na prvem mestu še vedno indijski programski razvijalci, v zadnjem času pa se kot zanimiva možnost kažejo tudi bolgarski programerji. Američani, ki najemajo Bolgare, trdijo, da so hitri, poceni, visoko usposobljeni, govorijo tekoče angleško in se hitro odzivajo, ko je treba čez noč rešiti kakšno težavo. Lanska kriza v industriji IT je prisilila večino igralcev na tem področju k zmanjševanju stroškov. Tako so programerji v Indiji, ki obvladujejo 80-90 odstotkov trga dela na daljavo, sprejeli zmanjšanje urne postavke z lanskih 30 na letošnjih 20-25 dolarjev plačila. No, programerjem v Indiji, Izraelu, na Filipinih in drugod pa se obetajo boljši časi, saj se izboljšujejo tudi razmere v svetovnem gospodarstvu.

    Objavljeno: 25.6.2002
  • Caldera v vse večjih težavah

    Podjetje Caldera International, znano po lastni distribuciji Linuxa in kot lastnik SCO Unixa, je napovedalo, da prihodki ne bodo tako visoki kot so pričakovali in da bodo znašali le nekaj več kot 15 milijonov dolarjev. Poleg tega nameravajo odpustiti 15 odstotkov zaposlenih, predvsem v podružnicah v Nemčiji in ZDA. To sicer ni nič nenavadnega v času recesije, vendar je pa alarmantno, da je prvi odšel tehnični direktor.

    Objavljeno: 25.6.2002
  • IBM pripravlja Lotus Domino.Doc 3.5

    IBM-omov oddelek Lotus pripravlja novo različico paketa za upravljanje in organizacijo dokumentov Lotus Domino.Doc 3.5. Izdelek, ki je ključnega pomena pri obvladovanju dokumentacije, delovnih postopkov in znanja shranjenega v dokumentih, v novi različici predvsem razširja možnosti hranjenja netradicionalnih dokumentnih tipov. Posebno mesto ima na primer možnost hranjenja in arhiviranja elektronskih sporočil in dokumentov, ki so v njih shranjeni kot priponke. Po mnenju raziskovalcev namreč danes že skoraj 50% poslovne dokumentacije hranimo v elektronski pošti, sami sistemi za njeno prebiranje pa so preslabotni za učinkovito in organiziranje dokumentov, ki se tu nahajajo.

    Objavljeno: 25.6.2002
  • HP Surestore XP

    Podjetje HP je predstavilo dve novi diskovni polji višjega razreda in programsko upremo za upravljanje, ki izboljšuje učinkovitost shramb v podatkovnih skladiščih. Programska oprema HP Command View for XP omogoča centralno, spletno upravljanje in diagnostiko komunikacijskih poti, s katerimi poveča učinkovitost skrbništva podatkov. Značilnosti diskovnega polja HP Surestore xp1024 so hitrost prenosa podatkov 3,2 GB/s, skupna zmogljivost 64 TB, pri čemer lahko uporablja do 128 GB predpomnilnika in 64 vrat FC-AL. Priložena je programska oprema HP Performance Advisor XP in AutoPath za upravljanje zmogljivosti ter HP Cluster Extention XP za obnovitev sistema na daljavo. Zagotovljena je podpora za okolja HP-UX, Windows, Solaris, AIX in Linux. HP Surestore xp128 uporablja isto arhitekturo in programsko opremo, le da je nekoliko manjši. Hitrost prenosa podatkov znaša 2,4 GB/s, skupna zmogljivost pa je 8,1 TB (predpomnilnik je velik lahko 32 GB, na voljo je 48 vrat FC-AL), je pa zato tudi fizično manjši. Diskovna polja HP Surestore Disk Array xp1024 in xp128 so že v prodaji. Predvidena cena za HP Surestore xp1024 je v Evropi od 210.000 EUR, za HP Surestore xp 128 pa od 120.000 EUR.

    Objavljeno: 25.6.2002
  • Citrix in Microsoft sodelujeta še naprej

    V drugi polovici maja se je iztekla pogodba iz leta 1997, ki je Microsoftu omogočala uporabo izvorne kode za Citrixovovo terminalsko tehnologijo MultiWin. Microsoft je MultiWin vgradil v številne izdelke (NT Server, Terminal Server Edition, Windows 2000 Server in prihajajoči Windows.NET Server), za uporabo kode pa je plačal Citrixu 175 milijonov dolarjev. Poleg tega je imel Citrix v zameno dostop do izvorne kode operacijskih sistemov za Microsoftove strežnike. Preden se je pogodba o pravici do uporabe kode iztekla, so bile mnoge Citrixove stranke v skrbeh, ali bo Microsoft podpisal novo pogodbo o sodelovanju. No, Microsoft se je odločil za triletno pogodbo, kar pomeni, da bo imel Citrix neomejen dostop do kode, tako da bo lahko še naprej razvijal program MetaFrame za nove različice Microsoftovih operacijskih sistemov.

    Objavljeno: 24.6.2002
  • Spletne trgovine pričenjajo prinašati dobiček

    Raziskava organizacije Shop.org je pokazala, da je več kot polovica ameriških spletnih trgovin lansko leto pričela prinašati dobiček, pri čemer so se kot najbolj uspešne pokazale spletne trgovine kataloških trgovcev. Po oceni analitikov družbe Shop.org, je to posledica vse večjega zaupanja kupcev v nakupovanje preko spleta in večje usmerjenosti k dobičku s strani trgovin. Mnoge spletne trgovine, ki so bile ustanovljene v navalu podjetji >>pikakom<< z borznim kapitalom, so se predvsem usmerile na pridobitev čim večjega števila kupcev, pri čemer so porabile vsa sredstva in kasneje izgubila zaupanje vlagateljev.

    Objavljeno: 24.6.2002
  • IBM z novimi orožji v neposrednem boju za strežnike

    Podjetje Dell je vse bolj uspešno na področju strežnikov, zlasti na segmentu manjših sistemov z Intelovo platformo. Toda IBM se ne namerava podrediti vse močnejšemu tekmecu in na agresivno cenovno politiko odgovarja z novimi modeli, ki so zmogljivejši in cenovno ugodnejši.

    Objavljeno: 24.6.2002
  • Microsoft: pozneje bo dražje

    Bliža se 31. julij, dan D, do katerega se bodo morala podjetja odločiti, ali bodo sprejela nov sistem licenc za uporabo in nadgradnje Microsoftove programske opreme. Podjetja imajo na voljo tri možnosti: če se ne odločijo za nov sistem, bodo kupila nove različice ali nadgradnje brez popustov; drugi dve možnosti pa so pri Microsoftu poimenovali Licenciranje 6 in 5. Različica 6 vključuje program Software Assurance, ki predvideva vnaprejšnje plačevanje letne pristojbine, s čimer si podjetja zagotovijo Microsoftovo programsko opremo po ugodnejših cenah. Za to obliko sodelovanja se lahko odločijo le podjetja, ki imajo nameščene najnovejše Microsoftove izdelke - torej Office 2000 ali Windows XP.

    Objavljeno: 24.6.2002
  • Angleška vlada izposlovala dogovor z Microsoftom

    Po tem, ko je angleška vlada leta 2000 ustanovila posebno pisarno za nadzor trgovanja in nabave opreme za potrebe državnih ustanov, so predstavniki ugotovili, da med posameznimi enotami državnih ustanov vladajo velikanske razlike v porabi sredstev. Najbolj so se ustavili pri licencah, ki so jih doslej plačevali družbi Microsoft za uporabi izdelkov na skoraj pol milijona delovnih mest. Ko so novembra zagrozili, da bodo v primeru neuspešnih pogajanja opustili Microsoftove izdelke in prešli na platformo odprte kode, so marca leto vendarle dosegli sporazum. Natančni dogovor je skrivnost, povedali pa so le to, da bodo davkoplačevalci na ta račun prihranili skoraj 147 milijonov dolarjev. Lahko si le mislimo, kolikšna je celotna vsota. Zanimivo pa je, da si je angleška vlada pri tem izborila pravico za ne-ekskluzivnost. Uporabniki bodo lahko v svojih enotah tako uporabljali tudi izdelke podjetij IBM (zlasti Lotus) in Sun. Pristojna pisarna pravzaprav stimulira uporabnike, da se ozirajo po alternativah in s tem prihranijo nadaljnje stroške licenc.

    Objavljeno: 23.6.2002
  • EMC tudi za manjša podjetja

    Podjetje EMC, znano predvsem po svojih visoko zmogljivih pomnilniških izdelkih za velika podjetja, se zaradi zmanjšanega povpraševanja po obstoječih izdelkih in želje po ponovni rasti prihodka vse bolj usmerja tudi na trg izdelkov za manjša podjetja. V pripravi imajo tako nove različice pomnilniških izdelkov Clariion, s katerimi naj bi bili konkurenčni tudi na pomembnem trgu izdelkov z manjša podjetja. Čeprav podrobnosti o zmogljivosti izdelkov še niso znane, je poznan podatek, da EMC samo proizvodnjo izdelka prepustil družbi Dell, iz česar je mogoče sklepati, da bo pomnilniški sistem slonel na zgradbi obstoječih Dellolvih strežnikov. Proizvajalca sta se dogovorila tudi o temu, da bosta združila svoje nabavne verige, s čimer naj bi pri dobaviteljih dosegli bolj ugodne cene in znižali stroške. Dogovor med proizvajalcema je menda del večjega načrta o sodelovanju, s čemer želita oba partnerja doseči večji tržni delež na vseh segmentih pomnilniških sistemov. EMC obenem tudi hiti s prenovo upraviteljskih programov, ki bodo po novem podpirali vse sisteme, ne glede na velikost. Podjetje Dell je že doslej sodelovalo z družbo EMC in prodajalo sisteme Clariion pod svojim imenom. Od novega dogovora si obetajo, da bodo letno prodalo kar za milijardo dolarjev teh pomnilniških sistemov.

    Objavljeno: 23.6.2002
  • Spletna storitev za borzne tečaje

    Po prihodu razvojnega paketa Visual Studio .NET in močni promociji same arhitekture .NET proizvajalci vse bolj pogosto iščejo primerne projekte za izdelavo spletnih storitev. Eno takih je tudi slovensko podjetje Mojdenar, ki je razvilo izdelek LiveScreen, spletno storitev za spremljanje borznih tečajev Ljubljanske borze v realnem času. Spletna storitev dopolnjuje že obstoječo ponudbo informacij na finančnih dvereh www.mojdenar.com in omogoča stalen vpogled v najnovejša dogajanja na Ljubljanski borzi.

    Objavljeno: 23.6.2002
  • HP Omnibook xe4000

    Podjetje HP je predstavilo nov prenosni računalnik Omnibook xe4000, ki je namenjen predvsem poslovni rabi, obenem pa nudi modularnost, s katero si lahko kupec sam zgradi prenosnik po svojem okusu. Na izbiro je niz različnih pomnilniških enot, kot so CD-ROM, DVD-ROM ali kombinirana enota DVD/CD-RW, poleg kombinacije modem/omrežna kartica pa je možno izbrati tudi brezžični vmesnik 802.11b. Družina prenosnikov xe4000 je zelo široka, saj vključuje tako modele s procesorji Mobile Celeron (xe4100), kot tudi tiste s procesorji Pentium 4, tako v mobilni (xe4400), kot namizni (xe4500) izvedbi.

    Objavljeno: 22.6.2002
  • Oracle in skupina S&T sodelujeta na področju poslovnih programov

    Oracle in Hermes Plus, član avstrijske skupine za sistemske integracije S&T, sta v teh dneh podpisala dokument, ki predvideva sodelovanje dveh pomembnih podjetij na področju informacijske tehnologije v regiji Adriatik. Ta vključuje države, kot so Albanija, Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Makedonija, Slovenija in ZR Jugoslavija, strokovnjaki Oracla in posameznih podjetij v okviru skupine S&T pa bodo na teh trgih skupno nastopali pri reševanju problemov s področja informacijske tehnologije.Obe podjetji sta že doslej sodelovali, z novim dogovorom pa bosta to sodelovanje močno učvrstili. Po drugi strani pa gre tudi za logičen korak, saj direktorja obeh podjetij s sedežem v Ljubljani že doslej nadzorujeta v okviru svojih delovnih nalog prej omenjeno področje Adriatik.

    Objavljeno: 22.6.2002
  • HP (Compaq) novosti

    Podjetje Hewlett Packard je pod svojo taktirko konec maja predstavilo prve novosti na področju osebnih računalnikov in strežnikov, ki so sicer nastali v okviru nekdanje družbe Compaq. Gre za strežnike HP AlphaServer DS20L in SC20 ter osebne računalnike HP Evo D310in D510. Osebni računalniki so evolucija dosedanjih modelov Evo D300 in D500, za razliko od predhodnikov pa predvsem vsebujejo nove sistemske nabore Intel 845G z izboljšano grafično podporo in nekoliko hitrejše procesorje. Evo D510 poleg tega podpira tudi novejše vmesnike USB 2.0. HP je obenem predstavil tudi prenovljeni prenosnik Evo N800, ki vsebuje najnovejše Intelove mobilne procesorje.

    Objavljeno: 22.6.2002
  • SAP pripravlja novo uporabniško okolje

    Predstavniki podjetja SAP so na uporabniški konferenci Sapphire v ZDA predstavili podrobnosti okoli nove strategije povezane s spletnimi storitvami. SAP namreč načrtuje obsežno prenovo delovnega okolja z uporabo svojih programskih strežnikov in nove platforme spletnih storitev. Del tel platforme predstavlja tudi novi predstavitveni sloj za podatke, imenovan Web Dynpro, ki bo omogočal hitro izdelavo preprostejših, spletno zasnovanih uporabniških vmesnikov. SAP namerava tehnologijo uporabiti za izdelavo uporabniških vmesnikov za sedanje in bodoče izdelke, pripravljajo pa novo razvojno okolje, ki bo omogočalo hitro izdelavo spletnih vmesnikov. Del tega je tudi izvršno okolje, ki bo neodvisno od ciljne naprave in bo predstavljalo most pri uporabi različnih razvojnih okolij, kot so J2EE, ABAP in Microsoft .NET. Izvršno okolje za J2EE in ABAP je že vključeno v novo različico programskega strežnika. SAP skuša tudi na ta način povečati interes za njihove izdelke, zlati pri srednje velikih in manjših podjetjih. Zlasti v ZDA, kjer so bili pred časom že zelo uspešni, vendar jim je v zadnjem času posel šel nekoliko slabše od rok. Obenem je predstavljena strategija nekakšen odgovor na Microsoftov vstop na področje poslovnih sistemov s paketi proizvajalcev Great Plains in Navision.

    Objavljeno: 21.6.2002
  • IBM pripravlja vstopne modele strežnikov s procesorji Power 4

    Po tem, ko so pri IBMu uspešno prenovili svoje strežnike srednjega razreda družine pSeries, se kot kaže s podobno zasnovo nameravajo podati tudi na področje manjših strežnikov. Novi strežniki, ki bodo morda nosili oznako pSeries 630 in pSeries 650, bodo pravzaprav vstopna točka za sisteme z Unixom in bodo kot taki namenjeni zlasti manjšim do srednje velikim delovnim skupinam. Za nove strežnike pa bo predvsem značilno, da bodo podedovali lastnosti večjih modelov pSeries 670 in pSeries 690, kot so procesorji Power 4 (morda tudi taki z dvojnim jedrom) in možnost strojnega particioniranja procesorjev. Načrti so za zdaj še nedorečeni, toda kot kaže je moč pričakovati pri manjšem modelu (p630) v osnovi en procesor, z možnostjo dodajanja drugega. Večji model p650 naj bi uporabljal nekje med štiri in šest procesorjev, s čimer se približuje zmogljivosti večjega modela p670 (ta podpira od 4 do 16 procesorjev). Novi sistemi bodo uporabljali operacijske sisteme AIX 5L in Linux, najbrž tudi sočasno, pač s uporabo procesorskih particij.

    Objavljeno: 21.6.2002
  • BizTalk Server tudi za manjša podjetja

    Microsoft je prisluhnil povpraševanju manjših podjetij in se odločil izdati manjše, predvsem pa cenejše različice integracijskega strežnika BizTalk Server. V začetku leta, ko so predstavili prenovljeno različico BizTalk Server 2002, so namreč v prodajo poslali le največjo izvedbo Enterprise Edition, za katero pa je treba odšteti zajetnih 25.000 dolarjev. Toda strežnik je zanimiv tudi za manjša podjetja in naloge, omenjen znesek pa presega mejo, ki so jo ti še plačani plačati za tovrstne izdelke. Prva novost, sicer že znana iz predhodne različice BizTalk Serverja, je izvedba Standard Edition, ki stane 7.000 dolarjev in je omejena na 10 trgovskih partnerjev in pet programskih paketov, ki izmenjujejo podatke prek BizTalka. Povsem nova pa je različica Partner Edition, ki je omejena na dva partnerja in dva programska paketa, ki si izmenjujeta podatke. Ta različica stane le 1.000 dolarjev in je zato dostopna širšemu krogu uporabnikov.

    Objavljeno: 21.6.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji