• WD nudi disk velikosti 200 GB

    V tekmi za dosego vedno večjih zmogljivosti diskov so pri družbi Western Digital dosegli nov cilj: disk velikosti 200 GB v običajnem 3,5-palčnem velikostnem razredu polovične višine. Velikost so dosegli poleg tega z uporabo zelo majhnega števila plošč, saj nova družina diskov Caviar, ki vključuje tudi različice z 80, 100 in 120 GB zmore shraniti do 60 GB podatkov na posamezno ploščo diska. Nova generacija diskov se vrti s hitrostjo 7.200 vrtljajev na minuto, kar zagotavlja tudi visoko hitrost prenosa podatkov. Ob tem izboljšani motorji in osi zagotavljajo tišje delovanje in manjšo termično obremenitev sistema. Diski Caviar bodo v prodaji poleti, tedaj pa bo določena tudi cena.

    Objavljeno: 7.7.2002
  • Novosti med naj naj superračunalniki

    Aprila predstavljen NEC-ov superračunalnik Earth Simulator je sedaj tudi uradno najzmogljivejši računalnik na svetu, saj je projekt Top 500 posodobil svoj seznam petstotih najzmogljivejših računalnikov. Projekt vodita univerzi iz Mannheima in Tennesseeja, na njega pa uvrščajo najzmogljivejše delujoče superračunalnike glede na rezultate testa Linpack.

    Objavljeno: 7.7.2002
  • Revolucionarno odkritje avtorja Mathematice

    Stephen Wolfram, sicer avtor programa Mathematica, ki že osemnajst let velja za najboljši matematični program, je zadnja leta posvetil raziskovanju celičnih avtomatov - vzorcev, ki nastanejo kot posledica preprostih pravil. In na osnovi teh raziskav objavil knjigo Nova vrsta znanosti (A New Kind of Science), ki predpostavlja, da gibanje teh vzorcev daje boljšo osnovo za znanost kot karkoli drugega, vključno z matematiko.

    Objavljeno: 7.7.2002
  • Apple predstavil predogled QuickTimea 6

    Apple je končno predstavil predogled šeste različice predvajalnika QuickTime, ki je od končne različice ne loči več veliko. Čeprav je izdelek bil predstavljen že pred nekaj meseci, ga Apple ni smel prej ponuditi javnosti, saj je prišlo do zapletov pri licencah za uporabo novega video zapisa MPEG-4. To je zapis, ki omogoča večje stiskanje pri visokih kakovostih, zaradi česar je namenjen predvsem pretočnem predvajanju. Standard je razvilo združenje Motion Picture Expert Group, ki je odgovorno tudi za standard MPEG-2, danes širno uporabljan v filmih na DVD.

    Objavljeno: 6.7.2002
  • Novi Webtrends

    Podjetje NetIQ je predstavilo novo orodje Webtrends Reporting Center 5.0, ki odstopa od običajnih orodij za analizo spletnega prometa. Uporabnikom namreč daje možnost pregleda nad različnimi scenariji uporabe spletnega mesta in ne le splošnega pregleda prometa. Strani, ki so namenjene novicam recimo želijo ugotoviti, koliko imajo stalnih obiskovalcev (koliko se je novičarska stran >>prijela<<), spletne prodajalne pa, nasprotno, želijo imeti podatke o sami prodaji. Na voljo sta dve različici programskega paketa. Za manj zahtevne je na voljo eBusiness edition, ki se prodaja po ceni 3500 dolarjev, večjim podjetjem pa je na voljo Enterprise Edition za 10.500 dolarjev.

    Objavljeno: 6.7.2002
  • NEC: prvi prenosnik z ločljivostjo QXGA

    Kot kaže se nam v prihodnosti obetajo izdelki z zasloni LCD, ki bodo imeli precej višjo ločljivost kot današnji. Po številnih monitorjih LCD z visoko ločljivostjo, ki so prišli s strani raznih proizvajalcev v prodajo v zadnjih mesecih, se visoko zmogljivi zasloni selijo kot kaže tudi v prenosne računalnike. Podjetje NEC je tako predstavilo nov prenosnik Versa Pro, ki se lahko pohvali s 15-palčnim zaslonom, ki nudi ločljivost kar 2048 x 1536 pik (imenovana tudi QXGA), kar je štirikrat več pik kot pri danes običajni ločljivosti 1024 x 768 pik (XGA). Doslej so najzmogljivejši prenosniki nudili ločljivosti do 1600 x 1200 pik. Tudi po ostalih lastnostih je Versa Pro vrhunski prenosnik, saj premore mobilni Pentium 4-M s taktom 2 GHZ, pomnilnik DDR SDRAM, grafični pospeševalnik ATI Radeon 7500 in druge >>udarne<< lastnosti. Kljub temu je cena prenosnika precej visoka, saj v različici s 128 MB RAM, 20 GB velikim diskom in enoto CD-ROM stane v ZDA kar 3.750 dolarjev. Za primerjavo navedimo ceno cenejšega modela NEC Versa Pro R, ki ima 15-palčni zaslon z navadno ločljivostjo in stane od 1.700 dolarjev dalje.

    Objavljeno: 6.7.2002
  • Telekom ne bo smel več zaračunavati številskega prostora pri ISDN

    Iz Agencije za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto (ATRP) so sporočili, da so Telekomu Slovenije prepovedali zaračunavanje številskega prostora za ISDN priključke, kot ga je predvidel s spremembo cenika prvega januarja.

    Objavljeno: 5.7.2002
  • Yamaha CRW-F1, zapisovalnik prihodnosti

    Podjetje Yamaha je predstavilo zapisovalnik CRW-F1, ki predstavlja v vseh pogledih precejšen kvalitetni skok glede na ostale tekmece na trgu. Model CRW-F1 zmore zapisovati na nosilce CD-R s hitrostjo 44x, pri tem pa uporablja tehniko zapisovanja CAV, zato zmore 80 minutni CD zapisati v samo 163 sekundah. Tudi zajem glasbe poteka s hitrostjo 44x, področje kjer ima za zdaj veliko prednost pred tekmeci pa je podpora za zapisovanje na nosilce CD-RW s hitrostjo kar 24x, medtem ko ostali dosegajo danes kvečjemu hitrost 12x. Obenem je zapisovalnik CRW-F1 v celoti združljiv z novim standardom Mt.Rainier (oziroma Easy Write), kar pomeni še lažjo uporabo izbrisljivih nosilcev v kombinaciji z najnovejšimi operacijskimi sistemi in programi.

    Objavljeno: 5.7.2002
  • Toshiba e740 -- vrhunski PocketPC

    Podjetje Toshiba s hitrimi predstavitvami novih modelov ročnih računalnikov dokazuje, da so se tega novega segmenta lotili sistematično in agresivno. Po dveh novih modelih v letošnjem letu je na vrsto prišel še najzmogljivejši Toshiba PocketPC e740. V primerjavi z vsemi tekmeci na trgu se novinec loči zlasti po temu, da ima ročni računalnik že v osnovi vgrajen brezžični omrežni vmesnik ethernet, skladen s standardi IEEE 802.11b in Wi-Fi. S tem postaja novi model e740 prvi ročni računalnik, ki je namenjen zlasti za poslovno rabo v brezžičnih lokalnih omrežjih, kjer lahko podatke prenaša s hitrostjo do 11 Mb/s.

    Objavljeno: 5.7.2002
  • Prihaja 3ds Max 5

    Podjetje Discreet, oddelek družbe Autodesk, bo začelo že v kratkem s prodajo nove različice najbrž najbolj priljubljenega in razširjenega paketa za tridimenzionalno računalniško animacijo, 3ds max različica 5. Za razliko od tekmecev, ki so začeli močno nižati ceno svojim izdelkom, so pri Discreetu ubrali drugo pot in izdelku dodali cel niz novih zmožnosti, a zato ohranili tudi razmeroma visoko ceno.

    Objavljeno: 5.7.2002
  • Največji superračunalnik za predvidevanje vremena

    IBM je objavil, da je z ameriškimi Centri za napovedovanje vremena (NECP) podpisal pogodbo o dobavi najmočnejšega in najdražjega superračunalnika doslej, ki pa ga dejansko ne bo dostavil naročniku. Superračunalnik bo ostal v IBM-ovem centru za gostovanje elektronskega poslovanja, kjer so na njegovo delovanje že pripravljeni vsi potrebni pogoji, iz Centrov za napovedovanje vremena pa bodo do njegovih zmogljivosti dostopali preko širokopasovnih omrežij.

    Objavljeno: 4.7.2002
  • Toshiba ponovno na prvem mestu med prenosniki

    Po raziskavi podjetja IDC je v prvem četrtletju letošnjega leta japonska Toshiba prehitela družbo Dell po številu prodanih prenosnikov in si ponovno priborila prvo mesto. Na tretje mesto se je uvrstil še (nekdanji) Compaq, sledita pa Sony in IBM. Toshibinem uspehu je botrovalo predvsem dobro poslovanje na domačem tržišču, kjer se je njihov tržni delež povečal za 64 odstotkov, svetovni pa za 19 odstotkov, s čimer so pridobili skupno 14,4 odstotka svetovnega tržišča. Podobno uspešno četrtletje so imeli tudi pri Sonyju, ki je prav tako povečal tržni delež predvsem na Japonskem, deloma pa tudi drugod po svetu. Dellu je prodaja upadla le za 4 odstotke glede na zadnje četrtletje 2001, kar je običajno za to obdobje v ZDA in Evropi, kjer je Dell najmočnejši. Na Japonskem prvo četrtletje velja za najuspešnejše. Compaq je doživel precej hujši padec prodaje in sicer za kar 20 odstotkov, vendar so analitiki prepričani, da bo novi HP igral še pomembno vlogo na področju prenosnikov. Prenosni računalniki postajajo vse bolj pomembni za proizvajalce, saj so bistveno bolj donosni kot običajni namizni računalniki, poleg tega pa se vse več podjetij odloča za nakupe prenosnikov.

    Objavljeno: 4.7.2002
  • Hitrejši Athloni

    AMD je predstavil nekoliko hitrejši strežniški Athlon. Po novem je najhitrejši Athlon MP 2100+, ki deluje s frekvenco 1,73 GHz. Najhitrejši >>navaden<< Athlon XP je sedaj 2200+ s taktom 1,8 GHz (procesorja Athlon XP in Athlon MP pa se med seboj pravzaprav le minimalno razlikujeta). AMDjev procesor je luč sveta ugledal v težkih časih za družbo, saj je podjetje napovedalo le za 620 do 700 milijonov dolarjev prometa v primerjavi s pričakovanimi 820 do 900 milijoni. AMD krivdo pripisuje trgu osebnih računalnikov in prenosnikov za domačo rabo, ki se je (zlasti v ZDA) v zadnjem letu precej skrčilo.

    Objavljeno: 4.7.2002
  • Viewsonic za oblikovalce na Macih

    Ameriški Viewsonic je predstavil nov 22,2 palčni monitor LCD z oznako VP2290b, ki se ponaša s precej višjo ločljivostjo kot glavnina današnjih monitorjev LCD. Ločljivost 3840 x 2400 pik (v širokem razmerju 16:10) je namenjena uporabi v medicini, grafičnim delovnim postajam, analizam satelitskih posnetkov in retuširanju filmskih posnetkov. Monitor se ponaša s kotno vidljivostjo 170 stopinj in kontrastno stopnjo 400:1. Tako kot drugi široki 22-palčni monitorji LCD, tudi zmore novinec (tudi zaradi visoke ločljivosti) hkratni prikaz dveh strani A4. Monitor je prilagojen računalnikom Macintosh in ima le digitalni video vhod. Priporočena je cena 8000 dolarjev.

    Objavljeno: 4.7.2002
  • Milijarda osebnih računalnikov

    Družba Gartner meni, da je računalniška industrija konec junija dosegla pomemben mejnik - milijardo izdelanih osebnih računalnikov. Prvi osebni računalnik je bil sistem z imenom Altair, nastal je leta 1974, navdušenci pa so si ga morali sestaviti sami, kar ni bila lahka in vselej uspešna naloga. Programiranje in uporaba sistema Altair je potekala prek stikal na prednji strani računalnika, rezultate pa je ponazarjalo prižiganje in ugašanje LED diod. Računalnik je imel 256 bajtov pomnilnikov, stal pa je 400 dolarjev.

    Objavljeno: 3.7.2002
  • Epson s P.I.M. II

    Epson je pred časom predstavil >>standard<< (če tako lahko imenujemo sistem, ki ga je definiral en sam proizvajalec) P.I.M, ki omogoča, da digitalni fotoaparati v sliko JPEG shranijo tudi vrsto podatkov o tem pod kakšnimi pogoji je bila fotografija posneta. Podatke, kot so osvetlitev, zaslonka, stopnja beline in drugi podatki potem uporabijo tiskalniki in programi za urejanje fotografij, ki lahko z njihovo pomočjo ustvarijo in prikažejo boljše fotografije.

    Objavljeno: 3.7.2002
  • Virusi tudi v slikah!

    Iz podjetja McAfee so sporočili, da so identificirali prvi virus skrit v sliki shranjeni v zapisu Jpeg. Virus, poimenovan W32/Perrun se ne širi preko interneta, na McAfeeju so ga prejeli neposredno od avtorja in v sedanji različici tudi ne predstavlja večje nevarnosti.

    Objavljeno: 3.7.2002
  • IBM z novim prodorom pri pomnilniških tehnologijah

    IBM-ovi strokovnjaki so pripravili revolucionarno tehnologijo pomnilniških sistemov, ki pravzaprav sloni na principih luknjanih kartic, uporabljanih v prvih računalnikih pred mnogimi leti. Bistvena razlika je v tem, da nova tehnologija, imenovana >>milipede<< uporablja >>kartice<< velikosti molekul. Prototipi zmorejo shraniti kar 20 krat več podatkov na površino kot klasični magnetni nosilci, raziskovalci pa menijo, da lahko na ta način dosežejo hrambo terabita podatkov na kvadratni palec. Podatki so shranjeni na tankih plasteh polimernega filma, z luknjicami velikosti 10 nanometrov. Tehnologija omogoča tudi prepisovanje, v laboratorijskih testih jim je uspelo na en kos >>milipeda<< podatke zapisati in izbrisati več sto tisoč krat.

    Objavljeno: 3.7.2002
  • Itanium 2 in Opteron tudi že z osnovnimi vezji

    Že dolga leta so reden spremljevalec novih procesorjev tudi osnovna vezja, ki proizvajalcem omogočajo uporabo procesorjev v računalnikih. Tako je tudi z Intelovo novostjo Itanium 2 in AMD-jevim tekmecem Opteronom. Strežniška procesorja še nista uradno naprodaj, vendar se že ve kdo jih bo podprl in s kakšnimi osnovnimi vezji.

    Objavljeno: 2.7.2002
  • Prve podrobnosti o Bluetooth 2.0

    Na kongresu Bluetooth Congress v Amsterdamu je prišlo na dan nekaj podrobnosti o nastajajočem standardu Bluetooth 2.0, ki nastaja pod okriljem organizacije Bluetooth SIG. Podrobnosti so razkrili Ericssonovi znanstveniki, ki pravijo, da imajo v laboratorijih že delujoče prototipe ustreznih vezij.

    Objavljeno: 2.7.2002
  • 3DLabs s karticami P10

    3DLabs, nekoč vodilno podjetje za profesionalne grafične kartice OpenGL, ki pa je pred časom zašlo v težave, je predstavilo grafične kartice, ki temeljijo na pred kratkim predstavljenem grafičnem čipu P10. Serija kartic se imenuje Wildcat VP, namenjena je profesionalni rabi 3D grafike, zlasti v sistemih CAD in DRP in je po besedah proizvajalca neposredna konkurenca Nvidiinim karticam s čipom Quadro 4 in ATIjevim FireGL. Wildcat VP970, VP870 in VP760 so v začetku podprte v vseh različicah Oken, Linux bo prišel na vrsto kasneje v tem letu. 3DLabs je sedaj v lasti Singapurskega velikana Creative Labs, ki bo verjetno predstavil tudi svoje kartice s čipom P10.

    Objavljeno: 2.7.2002
  • Windows in Linux programi na ročnih računalnikih

    Majhno Singapursko podjetje, ki ga vodita dva zanesenjaka, je na tiskovni konferenci predstavilo operacijski sistem MXI (Motion Experience Interface), ki omogoča ročnim računalnikom PocketPC poganjanje programov, ki so pisani za Windows, Linux ali kateri koli drug operacijski sistem. Novinarji so lahko videli Compaqov iPaq, ki je poganjal okenske programe Word, Powerpoint in Internet Explorer, Atarijevo igrico Pac Man in Linuxovski StarOffice.

    Objavljeno: 2.7.2002
  • Sigmin strojni dekoder MPEG-4

    Podjetje Sigma Designs je bilo pred leti prvo, ki je ponudilo strojni odkodirnik filmov DVD oziroma datotek MPEG-2. Z leti so procesorji računalnikov postali dovolj hitri, da dekodiranje zmorejo sami, zato Sigma poizkuša znova - z dekoderjem za zapis MPEG-4. EM8500 je rešitev na enem samem čipu, ki omogoča strojno dekodiranje posnetkov MPEG-4 v polni ločljivosti PAL, hkrati pa obvladuje tudi starejše zapise MPEG-1 in MPEG-2, nenazadnje pa tudi zvočne stiskalne sheme MPEG Layer 1, 2 in 3 (MP3) ter WMA. Podprto je tudi dekodiranje zvoka v zapisu Dolby Digital.

    Objavljeno: 1.7.2002
  • Prvi primerki Itaniuma 3?

    Čeprav lahko prve strežnike s procesorjem Itanium 2 (delovno ime McKinley) pričakujemo šele konec julija, Intel že preizkuša tretjo različico procesorja, ki je trenutno znan pod razvojnim imenom Madison. Procesor, ki bo verjetno poimenovan Itanium 3, naj bi bil v redni proizvodnji leta 2003, zaenkrat pa je delujoč le prototip. Intel zatrjuje, da so z njim uspešno zagnali nekaj različnih operacijskih sistemov. Zaenkrat je znano le, da bo končna različica izdelana v 0,13 mikronski tehnologiji in bo imela 3 ali 6 MB tretjenivojskega predpomnilnika.

    Objavljeno: 1.7.2002
  • Nvidia - skok v programerski svet

    Programiranje najnovejših grafičnih kartic je danes še vedno zelo zapleteno, saj je večino kode treba narediti v strojnem jeziku. Nvidia poskuša, v tesnem sodelovanju z Microsoftom, temu narediti konec. Podjetje je predstavilo programski jezik Cg (oz. C for Graphics), ki je po sintaksi zelo podoben običajnemu jeziku C, hkrati pa omogoča relativno enostavno programiranje grafično intenzivnih rutin.

    Objavljeno: 1.7.2002
  • Acer TavelMate 270 - novi vse v enem

    Acer je predstavil novo serijo prenosnih računalnikov - TravelMate 270. Prenosniki te serije so tipa vse v enem, saj vsebujejo tako disketno enoto kot tudi optične enote (CD-ROM, CD-R/W ali DVD). Poganja jih mobilni Intelov Pentium 4 Processor - M s taktom 1,6 GHz, odlikuje pa jih tudi velik zaslon in zmogljiv litijev akumulator. Pomnilnik je velik 256 MB, disk 20 GB, zaslon ima diagonalo 14,1 palcev in ločljivost 1024 x 768 pik, vse različice pa imajo omrežno kartico, modem in operacijski sistem Windows XP. Ena izmed udarnih lastnosti novega prenosnika naj bi bila tudi nizka cena, ob tem pa zgradba jamči tudi visoko zmogljivost prenosnika.

    Objavljeno: 1.7.2002
  • HP z novimi digitalnimi fotoaparati

    Hewlett Packard je predstavil tri nove digitalne fotoaparate, namenjene pretežno domači rabi. Prva novost je HP Photosmart 320, ki je primeren tudi za začetnike in ima dostopno ceno. Paket vsebuje programsko opremo HP Instant Share, ločljivost fotoaparata je dva milijona pik, ta pa omogoča tudi snemanje video posnetkov. Za hranjenje slik uporablja 8 MB velik pomnilnik, na voljo je (le) 4-kratni digitalni zum, programska oprema pa podpira računalnike PC in Macintosh. Cena tega m odela je 250 evrov. Druga novost je digitalni fotoaparat HP Photosmart 620, namenjen nekoliko zahtevnejšim kupcem. Fotoaparat ima ločljivost 2,1 milijona pik in 12-kratni zum (3-krat optični in 4-krat digitalni). Fotografije shranjuje v notranji pomnilnik velikosti 8 MB, dodatno pa lahko uporabimo tudi pomnilniške kartice Secure Digital. Photosmart 620 stane 300 evrov. Najvišje med novostmi je HP Photosmart 720, namenjen potrebam izkušenih uporabnikov digitalnih fotoaparatov. Ta model nudi ločljivost 3,3 milijona pik, z 12-kratni zum, notranji pomnilnik je velikosti 16 MB, tako kot pri modelu Photosmart 620 pa lahko uporabimo tudi dodatne pomnilniške kartice Secure Digital. HP Photosmart 720 vključuje programsko opremo HP Photo and Imaging in bo na voljo po predvideni ceni 450 evrov.

    Objavljeno: 30.6.2002
  • Sharp prenavlja lahke prenosnike

    Japonski Sharp želi kot kaže ostati prvak med najlažjimi prenosnimi računalniki, ki pa imajo še vedno normalno velik zaslon in zmogljivo strojno zasnovo. Na sejmu v New Yorku so tako prikazali že tretjo generacijo ultra tankih prenosnikov, bolj znanih z imenom Muramasa. Model PC-UM30W, kot se uradno imenuje novinec, tehta le 1,3 kg in v debelino meri manj kot 2 cm. Opremljen je najnovejšim ultra-varčnim procesorjem Pentium III-M s taktom 866 MHz, premore pa tudi 40 GB velik disk in 12,1-palčni zaslon LCD. Med vmesniki velja predvsem omeniti vgrajeni brezžični omrežni vmesnik 802.11b, na voljo pa je tudi dodatni akumulator s katerim prenosnik lahko deluje do sedem ur. Sharpov novinec nima vgrajenega disketnika ali enoto CD-ROM, te pa lahko priključimo prek vmesnika USB. Cena tega modela je okoli 2000 dolarjev.

    Objavljeno: 30.6.2002
  • Mira je Windows CE for Smart Displays

    Čeprav je do uradne predstavitve tehnologije Mira še nekaj mesecev, so se pri Microsoftu odločili objaviti uradno ime izdelka. Izdelek bo imel uradni naziv Windows CE for Smart Displays, s čimer se enakopravno uvršča v skupino izdelkov z okoljem Windows CE. Tehnologija Mira omogoča, da ploski zaslon LCD uporabljamo ločeno od računalnika, s katerim je povezan prek brezžične povezave (IEEE 802.11b). Microsoft je pravzaprav združil v izdelku nekaj že znanih tehnologij, kot je okolje Windows CE, ki zahteva malo pomnilniškega prostora in nudi trenutni zagon, ter terminalski način dela, ki omogoča, da lahko vsebino zaslona operacijskega sistema vidimo tudi na oddaljenih računalnikih. Pri Microsoftu tudi pravijo, da bodo same tablice oziroma brezžične zaslone imenovali Windows Powered Smart Displays, omogočali pa bodo uporabo računalnika z okoljem Windows XP na daljavo, seveda v območju signala brezžičnega vmesnika. Doslej je zamisel podprlo okoli 15 proizvajalcev, sami zasloni pa bodo imeli diagonalo 15 palcev, stali pa bodo med 500 in 800 dolarji. Začetek prodaje bo jeseni v Aziji in ZDA, v Evropi pa lahko pričakujemo pametne zaslone v začetku leta 2003.

    Objavljeno: 30.6.2002
  • Gigabitni ethernet z nizko ceno

    Intel si močno prizadeva, da bi pospešil prodajo kartic in ostale infrastrukture s podporo za omrežno tehnologijo ethernet s hitrostjo 1 Gb/s. Nedavno so tako še dodatno znižali cene gigabitnih kartic, ki tako zdaj stanejo le še 60 dolarjev. Zanimivo, da so pri Intelu nove kartice začeli prodajati z nižjo ceno, kot zahtevajo za svoje kartice s hitrostjo 10/100 Mb/s (uradna cena znaša 70 dolarjev). Zaradi hitrega padca cen in Intelovega interesa k večji prodaji nekateri analitiki že predvidevajo, da lahko v začetku naslednjega leta cene gigabitnih omrežnih kartica padejo na nivo 20 dolarjev, toliko kot danes odštejemo za najcenejše omrežne kartice na trgu. Po nekaterih podatkih Intel tudi pripravlja podporo za gigabitni ethernet v sistemskih naborih, kar pomeni, da bodo računalniki kmalu že v osnovi opremljeni s to sodobno tehnologijo. Seveda pa za rabo hitrejših kartic potrebujemo tudi ustrezna omrežna stikala, katerih cene padajo nekoliko počasneje kot pri samih karticah.

    Objavljeno: 29.6.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji